آسان‌ترین بازی تیم ملی با آرژانتین است - اعلام دلیل ترس هلندی‌ها از ایران

سرویس ورزش جوان ایرانی؛ بخش فوتبال و فوتسال:

آسان‌ترین بازی تیم ملی با آرژانتین است -  اعلام دلیل ترس هلندی‌ها از ایران - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، 36 سال از نخستین حضور ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال می‌گذرد؛ جامی که حسن روشن از ستاره‌های تیم ملی فوتبال ایران در آن بود. حسن روشن در مصاحبه با دویچه‌وله از خاطرات خود و بخت تیم ایران در جام جهانی 2014 می‌گوید.

* تیم ملی فوتبال ایران برای نخستین بار 36 سال پیش به جام جهانی فوتبال صعود کرد و در جام جهانی آرژانتین حضور یافت. شما نیز عضو تیم ملی فوتبال ایران بودید. اگر این خط زمانی را از 36 سال پیش تا الان دنبال کنیم، چه خاطراتی در ذهنتان زنده مانده و چه احساسی دارید و به چه تصاویری فکر می‌کنید؟

- اولین گل ایران در این بازی‌ها را دانایی‌فرد به ثمر رساند و گل دوم را هم من در دیدار ایران و پرو به ثمر رساندم. به‌هرحال آرزوی فوتبالیست هر مملکتی این است که در نهایت به جام جهانی برود و آن‌جا بازی کند. خیلی سخت بود، ولی ما خیلی راحت رفتیم. به نظر من اگر آن جنگ ایران و عراق پیش نمی‌آمد که ما هشت سال گرفتار آن بشویم و فوتبالمان به‌نوعی تعطیل بشود، وضع بهتری می‌داشتیم.

به‌هرحال موقعیت خوبی شد که سال ۹۸ هم بازیکنان توانستند به جام جهانی راه پیدا کنند. با تعداد بیشتر تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی. الان بچه‌ها دارند به جام جهانی می‌روند. امیدواریم از نظر بازی اگرهم کم بیآورند، از نظر اخلاقی بتوانند ایرانی‌ها را راضی نگه‌دارند.

* خصوصیات فرهنگی، اخلاقی و فنی تیم ملی ایران در 36 سال پیش چه تفاوت‌هایی با تیم 2014 ایران دارد؟

- آن موقع تیم ملی ایران درست تشکیل شده بود. یعنی ما آن قدر جوان پشت تیم ملی داشتیم که هیچ مشکلی نبود که جباری جایش خالی بماند یا مثلاَ یک بازیکن یا یک دروازه‌بان مثل حسن روشن برود. چون هر بازیکنی که کنار می‌رفت، حالا یا در اثر مصدومیت یا بازنشستگی، هیچ خلائی پیش نمی‌آمد و یک بازیکن دیگر بلافاصله جایش را پر می‌کرد. فرقی که آن موقع با الان داشت این است که ما امروز پشتوانه نداریم.

همین باعث شده که دور بزنیم توی دنیا و بازیکنان ایرانی‌مان را جمع کنیم و از تجربیاتشان استفاده کنیم. متاسفانه به استثنای بازیکنانی که در اروپا بازی می‌کنند و کمی آمادگی دارند، بقیه آمادگی جسمانی خیلی خوبی ندارند. مهمتر از همه، فوتبال یک کادر تاکتیکی خیلی خوبی باید داشته باشد که چون اعضای تیم ملی باهم نبوده‌اند و فقط در مسابقات ظاهر می‌شوند، با تاکتیک مشکل داریم.

به‌هرحال امیدوارم که اگر نتیجه بازی را می‌بازییم، اخلاقمان را نبازییم. در طول این چهار دوره‌ای هم که ما در جام جهانی شرکت کردیم، خوشبختانه، سوای این مساله که باخته‌ایم، برده‌ایم یا مساوی کرده‌ایم، اخلاقمان را بهتر از همه حفظ کرده‌ایم. نمی‌شود آن دوره را با الان مقایسه کرد. برای این‌که الان هنوز تیم اصلیمان را آن طور که باید و شاید مردم نمی‌شناسند.

ولی فرق خیلی محسوس بین 78 با الان این است که تمام ایران آمده‌اند پشتوانه این تیم شده‌اند. چند همایش گذاشته‌اند برای حمایت. قالیباف‌هایمان از سه سال پیش هنرهایشان را بیرون ریخته‌اند و آثاری را برای جام جهانی درست کرده‌اند که بی‌نظیر است و پاداش‌هایی در نظر گرفته‌اند که بی‌نظیر است و خیلی فرق می‌کند با پاداشی که ما گرفتیم که مثلاَ در رده چهاردهم دنیا بودیم در جام جهانی، نفری 16 هزار تومان به ما پول دادند. یعنی چیزی حدود دو هزار دلار آن موقع. و الان از نظر پاداش هم وضعیت بچه‌ها خیلی بالاست.

* حالا شیرین‌ترین یا عجیب‌ترین خاطره‌ای که از جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین در ذهن‌تان زنده است، چیست؟

- یک مساله، که نمی‌توانم بگویم شیرین‌ترینش بوده، این بود که من چون بازی نمی‌کردم و دوران نقاهت را می‌گذراندم و رزرو بودم، وقتی بچه‌ها آماده می‌شدند بروند توی زمین، من هلندی‌ها را که نگاه می‌کردم، می‌دیدیم که خیلی با تعجب و با ترس به ما نگاه می‌کنند. ما هم تعجب می‌کردیم از این‌که چرا این طور است. 14 سال بعد، یعنی سال 1992، من یک کلاس داشتم در انگلستان که آنجا کاپیتان همان موقع هلند هم شرکت داشت.

وقتی‌که ما باهم کمی جور شدیم، او از بازی هلند تعریف کرد و گفت که آن روز آن قدر ترسیده بودیم از شما که مربی آمد در رختکن و به ما هم دستور دادند که 15 دقیقه کاری نکنیم و فقط مطالعه کنیم تا ببینیم وضعیت تیم ایران چه طور است. بعد از 15 دقیقه به ما گفت نه، آن طور که ما فکر می‌کردیم نیست، حمله کنید. چون ما بازی خوبی هم با فرانسه کرده بودیم، اینها خیلی ترسیده بودند.

* چه خاطراتی از بازی با پرو دارید؟ شما در آن دیدار نیز تک گل ایران را به ثمر رساندید؟

- اصلا قرار نبود من بازی کنم. به‌خاطر اینکه وضعیت بدنم آمادگی کامل را نداشت. ولی با بردی که اسکاتلند مقابل هلند پیدا کرد، ما امیدوار شدیم که اگر پرو را بزنیم، بتوانیم صعود کنیم. به خاطر همین از من خواستند و من خودم هم دوست داشتم بازی کنم که قبول کردم که از اول بازی کنم.

اگر دروازه‌بان پرو روز عادی خودش را می‌داشت، من خودم باید در آن بازی یک گل نه که چهار گل می‌زدم. نه این‌که آن گل‌های دیگرش را هم بد زده باشم. یک گل زدم که با فاصله کمی از بغل دروازه رفت. ولی دو تا دیگر را طوری زدم که اگر دروازه بان پرو روز عادی‌‌اش را داشت صددرصد گل می‌شد. اما او واقعا یک ستاره شده بود.

بعد از بازی هم پیش خودمان فکر کردیم که خب معادلات به‌هم میخورد، اگر ما برویم آنجا، دفعه اول هم باشد، و بتوانیم پرو را که سابقه زیادی دارد، شکست بدهیم. به‌هرحال بازی دست و پا بسته‌ای نبود، با این‌که چهار یک بازی را باختیم. من بازی تک به تک با دروازه‌بان داشتم که عضله پشت پایم پاره شد و دیگر آنجا دقیقه ۶۰ بود که بازی را ترک کردم و بازی را هم چهار یک باختیم.

* شما گفتید که اگر 36 سال پیش یک‌مقدار بخت با تیم ملی ایران می‌بود، آن موقع نیز تیم ملی ایران می‌توانست به دوره یک هشتم نهایی صعود کند. حالا این بار امیدها به نخستین صعود تیم ملی فوتبال ایران به مرحله‌ی تک حذفی جهانی متمرکز شده. چه بختی را می‌بینید برای این دستاوردی که می‌تواند یک سکو موفقیت جدیدی باشد برای فوتبال ملی ایران؟

- ببینید، آقای کی‌روش به‌عنوان مسئول فنی تیم وقتی داشتند از ایران می‌رفتند به کره، خودشان اعلام کردند که ما الان دیگر به جام جهانی فکر می‌کنیم. کره‌جنوبی شاید از نظر تاکتیکی و از نظر فوتبال از ما خیلی ضعیفتر بود و شانس آوردیم که گل نخوردیم و با هوش و ذکاوت قوچان‌نژاد در آن بازی گل هم زدیم و برنده شدیم و تیم اول شدیم. اما رفتن به مرحله‌ی بعدی بسیار سخت است.

یعنی من فکر می‌کنم که بهترین بازی و آسان‌ترین بازی تیم ملی ایران با آرژانتین باشد. چون آنها فوتبال بازی می‌کنند و بچه‌ها ممکن است فرصت خوبی را پیدا کنند که با اینها بتوانند به همان شکل بازی کنند. فوتبال نیجریه قدرتی است، بوسنی هم همین طور. دوندگی دارد و ما هم آن دوندگی را که باید داشته باشیم، متاسفانه هنوز نداریم و به آن مرحله نرسیدهایم. فکر می‌کنم شانس ما برای راه‌یابی به دور بعد بیشتر از ۲۰درصد نباشد. البته اگر بروند خیلی خوشحال می‌‌شویم و این خودش یک رکورد می‌شود.

آسان‌ترین بازی تیم ملی با آرژانتین است/ اعلام دلیل ترس هلندی‌ها از ایران

http://www.mehrnews.com/detail/News/2300400

28 مه 2014 ... بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران که زننده تک گل ایران در بازی با پرو در جام جهانی 1978 آرژانتین بود، اعلام کرد بهترین بازی و آسان‌ترین ...

پیراهن ایران را می‌پوشم و برابر آرژانتین می‌ایستم/ برزیلی‌ها نسبت به ...

http://www.persianpersia.com/sport/spdetails.php?articleid=21038&parentid=181&catid=183

28 مه 2014 ... سفیر کشور برزیل در تهران با اعلام حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در ..... آسان‌ترین بازی تیم ملی با آرژانتین است/ اعلام دلیل ترس هلندی‌ها از ایران ...

حقیقی: فقط شماره یک تیم ملی را می‌خواهم - صفحه نخست

http://www.khabarsport.com/detail/20034/football/national-football-team

11 مه 2014 ... فوتبال ایران > تیم ملی - دروازه‌بان تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: با توجه به ... به دلیل مخالفت باشگاه کوویلای پرتغال دوباره به تیم ملی کشورمان دعوت شد تا ... بوسنی و آرژانتین، جالب است بدانید با بررسی‌هایی که می‌کردم در بین 3 تیم ... است و به نظرم با تفکرات کی‌روش باز

استراتژی کروش برای بازی اول/توپ برای نیجریه، فضا برای ایران

http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(w2jnabfy0hyzyrck4fgb0uxg))/detail/360168/sport/iran-soccer

14 ژوئن 2014 ... ایران برای بازی با نیجریه مهیا شده است. ... مثلا اعلام خواهد شد که 63 درصد از زمان بازی توپ در اختیار نیجریه بوده و 33 ... و البته می توانسته سنگین تر از نتیجه 5-1 باشد ترس ایران هم ریخته، از ... این استراتژی حتی اگر کسی غیر از کروش هم مربی تیم ملی بود شاید ... به نظرم بازی با نیجریه آسانترین بازی ایران هست.

جام جهاني 2010 - روزنامه گل - سرفصل

http://goaldaily.ir/GoalDaily/Article.aspx?AID=6954

چهارم - براي اينکه جاي خالي تيم ملي کشورمان در بازي هاي امسال چندان هم حس نشود ، برايتان ... هاي ملي ايران در جام هاي جهاني مختلف به همراه حاشيه هاي خواندني و گفتگويي با حسن ..... درباره تيم‌ها هم آرژانتين، اسپانيا، برزيل، هلند و پرتغال شانس زيادي دارند . ... را با اين تيم به امضا رساند اکنون مشتاقانه منتظر شروع جام جهاني است و اعلام مي‌کند .

از بازگشت مرد محبوب پس از 8 سال تا تلاش برای نجات 5 سرباز ایرانی ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/292719/از-بازگشت-مرد-محبوب-پس-از-8-سال-تا-تلاش-برای-نجات-5-سرباز-ایرانی

11 مارس 2014 ... گزارشی که به متن و حواشی اولین بازی تدارکاتی تیم ملی در راه ... دلیل نمی شود تا ایرانی‌های عزیز هنرنمایی کنند و با الفاظ زشت خانواده آن بازیکن را مورد بی‌احترامی قرار دهند. ... کازرانی در خاطراتش از بازی با هلند و اینکه اصلا در آن بازی نترسیده ... که با مراجعه به این سایت حمایت خودشان از 5 سرباز ایرانی را اعلام

آخرین اخبار و نتایج فوتبال جام جهانی 2014 برزیل - بیتوته

http://www.beytoote.com/football-world-cup2014-brazil/

دلیل ناراحتی رئیس جمهور برزیل و بلاتر هنگام اهدای جام به آلمان‌ها مشخص شد. اخبار ورزشی - جام .... جزئیات جوایز نقدی فیفا به تیم‌های جام‌جهانی/میزان جایزه ایران چقدر بوده است؟ اخبار ,اخبار ... دستوری که بین دو نیمه بازی با برزیل به آلمانی‌ها رسید فاش شد + عکس ... اظهار نظر سرمربی تیم ملی فوتبال آرژانتین بعد از پیروزی برابر هلند.

واکنش‌ها به «فاجعه بلوهوریزنته» | فرارو - Vista News Hub

http://vista.ir/news/16023911/واکنش‌ها-به-«فاجعه-بلوهوریزنته»

9 جولای 2014 ... صفحه ویکی‌پدیای تیم ملی فوتبال برزیل را که باز کنید و به تاریخ سنگین‌ترین شکست تاریخ این کشور نگاهی بیندازید می‌بینید هنوز 24 ساعت هم از آن نگذشته است ! ... با خبرنگاران خارجی اعلام کردند اگر می‌دانستند تیم‌شان اینقدر بد بازی ... 00:30 بین تیم‌های ملی هلند و آرژانتین برگزار می‌شود و برنده این بازی ...

مارادونا تک ستاره ی فوتبال جهان

http://arg.blogfa.com/

یوفا اسامی بهترین‌های اروپا در هر پست را اعلام کرد. ... مارادونا که پنج سپتامبر دشوارترین دیدار خود در سمت مربی تیم ملی آرژانتین را ... لیونل مسی کوچک ترین قهرمان زنده فوتبال است، با لقب کک. ..... به دلیل این حرکت، ارتگا از بازی اخراج شد و آرژانتین با شکست 2-1 از هلند، از جام ..... تحلیل : روزنامه ايران (www.iran- newspaper.c

اخبار،اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی،نتایج مسابقات ورزشی،لیگ برتر ...

http://www.beytoote.com/news/sporty-news/

اخبارورزشی - دلیل غیبت ۵ عضو هیئت مدیره پرسپولیس اعلام شد سخنگوی باشگاه ... اخبار ورزشی - سرباز فراری دیگر به تیم ملی دعوت نمی‌شود؛مرگ رویاهای ... اخبار ورزشی - اقدام غیرقانونی پرسپولیس برای بازی با پیکان؟ ... یکی از پنج مهاجم خطرناک جام ملت‌ها ایرانی است! ..... بازیکن ایرانی بهترین بازیکن لیگ فوتبال هلند شد ...

جام جهانی فوتبال 2014 برزیل - بیتوته

http://www.beytoote.com/football-world-cup2014-brazil/fifa3-world1-cup.html

دلیل ناراحتی رئیس جمهور برزیل و بلاتر هنگام اهدای جام به آلمان‌ها مشخص شد. اخبار ورزشی - جام .... جزئیات جوایز نقدی فیفا به تیم‌های جام‌جهانی/میزان جایزه ایران چقدر بوده است؟ اخبار ,اخبار ... دستوری که بین دو نیمه بازی با برزیل به آلمانی‌ها رسید فاش شد + عکس ... اظهار نظر سرمربی تیم ملی فوتبال آرژانتین بعد از پیروزی برابر هلند.

لیورپول - اخبار متفرقه

http://www.redsliverpool1892.blogfa.com/category/9

10 سپتامبر 2014 ... بعد از بازی با تاتنهام٬ و برد ۳ بر ۰ لیورپول٬ گزارشگر با استرلینگ و جرارد ... او با اعلام بازنشستگی خود از رقابت های ملی در سن ۳۲ سالگی به جمع بزرگان ... دیوک اوریجی٬ مهاجم لیورپول و تیم ملی هلند که قرضا در لیل فرانسه توپ میزند .... مالت به ثمر رساند اما دانمارک تنها تیم دوم گروه های نه گانه است که به دلیل نتایج ...

گزارش فارس از طلسم‌شکنی تیم ملی در جام جهانی بهترین استارت تاریخ ...

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930327000993

17 ژوئن 2014 ... ابتدا اینکه طی 3 دوره حضور، تیم ملی همواره بازی‌های اول خود را با شکست ... تیم ملی ایران نخستین دیدار خود در تاریخ حضور خود در جام‌های جهانی را مقابل هلند آغاز کرد. ... عمل کردند/ اگر با همین روش از آرژانتین امتیاز بگیریم شاهکار است ... اما همانطور که تقریبا تمام کارشناسان فوتبال جهان در ساعات گذشته ا

با «اترنی.می» پس از مرگ هم در دنیای آنلاین زنده می‌مانید

http://scientific.alborz.loxblog.com/posts/archive.php?pmonth=3&pyear=1393

24 مه 2014 ... مرگ٬ پایان زندگی ما است و دیر یا زود از خاطره‌ها پاک می‌شویم٬ اما حالا سرویس .... ۷-آرین روبن هلند، ۸- جان بوی غنا، ۹- الکسیس سانچز شیلی، ۱۰- تیم کیهیل استرالیا. ... خسرو حیدری به عنوان دونده‌ترین بازیکن ایران یاد شده و نیز به دلیل چهره و مدل ... سرمربی ۶۱ ساله تیم ملی ایران درباره مصاف با آرژانتین در دومین بازی جام ...

انديشكده ى فوتبال

http://kherad11.blogfa.com/

در 20 دقيقه ي ابتدايي بازي با برزيل هم جدا از اينكه از ثانيه هاي اول , تك به تك و ... حالا , ما و در تيم ملي فوتبال آرژانتين و با رفع تقريبا كامل مشكلات مدافعان و به ثبات .... قدرت فوتبال آرژانتين هست ؛ كه اين فرضيه و گمان را هلندي ( رنك 3 ) كه ما موفق به ... شده ي آرژانتيني ها هر چقدر سخت و متعدد بوده است , به ياد آوردن تك فرصت خطرناك ...

فوتبالی ها - بلاگفا

http://barselona10.blogfa.com/

24 ژانويه 2013 ... تیم ملی فوتبال آرژانتین در حالی در گروه F با تیم‌های ایران، نیجریه و بوسنی و ... خاویر ماسکرانو، مدافع بارسلونا پیش از این اعلام کرده که این تیم امید زیادی برای ... ای کاش برزیل و آرژانتین به فینال برسند تا مقابل نیمار بازی کنم ... وجود امضای قرارداد اولیه با ویکتور والدس به دلیل مصدومیت والدس را رها کرده <