شغل هایی که در وب سایت نشونه درج می شوند در بیش از 160 وب سایت تبلیغات آنها نمایش داده می شود.

GPS چیست؟/GPS چگونه کار می کند؟


GPS چیست؟/GPS چگونه کار می کند؟ - تصویر 1

GPS چیست؟

GPS یا سیستم مکان یابی جهانی ،یک سیستم ناوگانی ماهواره است که از شبکه ای با ۲۴ ماهواره ساخته شد و بوسیله ی سازمان دفاع آمریکا در مدار قرار گرفت. در ابتدا GPS برای مصارف نظامی به کار گرفته می شد اما در ۱۹۸۰ ، دولت آمریکا این سیستم را برای استفاده های شخصی در نظر گرفت.GPS درهر شرایط آب و هوایی و در هر جای دنیا ،در ۲۴ ساعت شبانه روز قابل دسترسی است و هیچ حق اشتراک یا هزینه ای برای استفاده از GPS وجود ندارد.


GPS چگونه کار می کند؟

ماهواره های GPS در یک مدار معین، زمین را دو بار در روز دور می زنند و سیگنال های اطلاعاتی را به زمین ارسال می کنند. دریافت کننده GPS این اطلاعات را گرفته و برای محاسبه مکان دقیق کاربر از روش های هندسی استفاده می کند. در اصل دریافت کننده ی GPS زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت سیگنال مقایسه می کند. اختلاف زمان بازگو کننده ی میزان فاصله ی ماهواره از دریافت کننده ی GPS است. با اندازه گیری فاصله، از تعدادی چند از ماهواره ها ،دریافت کننده می تواند مکان کاربر را مشخص کرده و آن را روی نقشه ی الکترونیکی واحد نمایان کند.

یک دریافت کننده ی GPS با سیگنال هایی که از حداکثر سه ماهواره دریافت می کند، می تواند مسیر حرکت و مختصات دو بعدی (طول و عرض) مکان را محاسبه کند. با در نظر گرفتن چهار یا بیشتر ماهواره ، دریافت کننده می تواند مختصات سه بعدی (طول،عرض،ارتفاع) مکان کاربر را مشخص کند. زمانی که مکان کاربر مشخص شد ، GPS می تواند سایر اطلاعات نظیر:سرعت،مسیر،فاصله ی پیموده شده،فاصله تا مقصد،زمان طلوع و غروب خورشید و ... را محاسبه کند.

 

 


دقت GPS تا چه حد است؟

امروزه دریافت کننده های GPS دارای دقت بی نهایت بالایی هستند و این امر را مدیون طرح کانال چند گانه موازی هستیم. دریافت کننده های کانال ۱۲ موازی گارمین به محض روشن شدن سرعت بالایی در برقراری رابطه با ماهواره دارد و این ارتباط به طور مستمر بر قرار است و حتی درختان انبوه و آسمان خراش های بلند مانع برقراری ارتباط نمی شوند.کارخانه های اتمسفریک و دیگر چشمه های ایجاد خطا، روی دقت دریافت کننده ی GPS تاثیر می گذلرند. دریافت کننده های GPS گارمین دارای میانگین دقت ۱۵ متر می با شند.دریافت کننده های GPS گارمین با قابلیت سیستم افزایش عرض ناحیه دقت را با میانگین کمتر از ۳ متر بهبود می بخشد. هیچ لوازم یدکی و یا حق الزحمه ای برای استفاده از سیستم افزایش عرض ناحیه احتیاج نیست.کاربران می توانند دقت را با کمک GPS تفاضلی بهتر کنند. به این صورت که سیگنال های GPS را تقویت می کند و به میانگین ۳تا ۵ متر می رساند.گارد ساحلی آمریکا اغلب از سرویس تقویت کننده GPS تفاضلی استفاده می کند. این سیستم شامل شبکه ای از برج ها می باشد که سیگنال های GPS را دریافت کرده و سیگنالی تقویت شده به وسیله ی فرستنده های رادیویی ارسال می کنند. به منظور دریافت سیگنال های تقویت شده کاربران علاوه بر GPS به یک آنتن و دریافت کننده علایم گوناگون نیاز دارند.

 


سیستم ماهواره ای GPS :

۲۴ ماهواره که بخش فضایی GPS را شامل می شوند در مداری با فاصله ی ۱۲ هزار مایل از زمین قرار دارند. آنها پیوسته در حال حرکت بوده و در کمتر از ۲۴ ساعت دو دور کامل می زنند. این ماهواره ها با سرعت تقریبی ۷ هزار مایل در ساعت حرکت می کنند.

ماهواره های GPS به کمک انرژی خورشید کار می کنند. در زمان خورشید گرفتگی و زمانی که این انرژی وجود ندارد، آنها با بهره گیری از باطری های پشتیبان به کار خود ادامه می دهند.علاوه بر این، راکت های تقویت کننده ی کوچک به کمک ماهواره آمده و آن را در مسیر اصلی خود قرار می دهند.

در اینجا به حقایق جالبی در مورد ماهواره های GPS اشاره می کنیم:(البته ناو استار نامی است که سازمان دفاع آمریکا برای GPS انتخاب کرد.)

اولین ماهواره ی GPS در سال ۱۹۷۸ به سوی مدار خود روانه شد.

تمام ۲۴ ماهواره در سال ۱۹۹۴ به راه افتادند.

کارایی هر ماهواره حدود ۱۰ سال است و جایگزین ها دائما در حال ساخته شدن و قرار گرفتن در مدار خود می باشد.

وزن یک ماهواره GPS در حدود دو هزار پند ( ۹۰۷ کیلوگرم) است و زمانی که صفحات خورشیدی آن باز می شود در حدود ۱۷ فوت (۸.۱۸ متر) عرض دارد.

قدرت فرستنده ها تنها۵۰ وات یا کمتر است.

 


سیگنال چیست؟

ماهواره های GPS دو سیگنال رادیویی کوتاه و قوی L۱ و L۲ را ارسال می کنند. GPS های شخصی L۱ را با فرکانس ۱۵۷۵.۴۲ مگا هرتز روی باند UHF دریافت می کنند. این سیگنال ها از میان ابر و گاز و پلاستیک عبور می کند اما از میان جامدات ، ساختمان ها و کوه ها نمی تواند عبور کند.یک سیگنال GPS شامل سه بیت اطلاعات متفاوت است: یک کد تصادفی کاذب، اطلاعات زود گذر(یک روزه) و اطلاعات سالیانه.

کد تصادفی کاذب به سادگی یک کد ID است که ماهواره ای را که در حال ارسال اطلاعات می باشد را مشخص می کند. شما می توانید این عدد(کد) را هنگامی روی صفحه ماهواره واحد GPS گارمین خود ببینید که آن مشخص می کند کدام یک از ماهواره ها در حال دریافت کردن آن است.

 

اطلاعات زود گذر(یک روزه): مکانی را که هر ماهواره GPS در هر ساعتی باید داشته باشد را به دریافت کننده ی GPS نشان می دهد.این اطلاعات ارسال شده توسط هر ماهواره ، اطلاعات مداری مربوط به آن ماهواره و سایر ماهواره های واقع در سیستم را نشان می دهد.

 

اطلاعات سالیانه که به وسیله هر ماهواره به طور پیوسته ارسال می شود شامل اطلاعات مهمی در رابطه با وضع ماهواره (سالم یا خراب بودن)، زمان و اطلاعات رایج است. این بخش از سیگنال برای مشخص کردن مکان بسیار ضروری است.

 

چشمه هایی که بر سیگنال های GPS تاثیر گذاشته و باعث فاسد شدن (از بین رفتن) آنها شده و در نتیجه روی دقت و صحت اطلاعات تاثیر گذار است به قرار زیر می باشد:


تاخیرات تروپوسفر (پایین ترین بخش اتمسفر) و یونسفر (یون کره):

سیگنال های ماهواره ای به هنگام عبور از اتمسفر کند می شوند. سیستم GPS از مدلی ساختگی استفاده می کند تا میانگین تاخیر را محاسبه و هر چند به طور جزیی این نوع خطا را اصلاح کند.

سیگنال های چند گانه:زمانی رخ می دهد که سیگنال های GPS قبل از رسیدن به دریافت کننده توسط ساختمان های بلند یا سطوح سنگی بزرگ، منعکس می شوند که این خود باعث افزایش زمان سفر و در نتیجه ایجاد خطا می گردد.


خطاهای زمانی دریافت کننده:

ساعت یک دریافت کننده همانند ساعت های اتمی ماهواره های GPS دقیق نیست بنابراین خطای زیادی از لحاظ وقت و زمان ممکن است پیش آید.


خطاهای مداری :

اطلاعات یک روزه ممکن است که مکان نادرستی از ماهواره را گزارش دهد که باعث ایجاد خطا می شود.

تعدادی از ماهواره های قابل رویت ،ساختمان ها، ترن،موانع الکترونیکی و حتی بعضی اوقات درختان انبوه می توانند سدی در برابر سیگنال ها شوند که منجر به ایجاد خطا شده و یا مکان یابی غیر ممکن می گردد.

 


هندسه ماهواره ها:

اشاره به موقعیت نسبی ماهواره ها در هر زمانی دارد. یک مثال که در مورد هندسه ماهواره ها وجود دارد زمانی است که ماهواره ها در زاویه های عریض در ارتباط با هم قرار دارند. زمانی که ماهواره ها روی یک خط و یا گروهی کوچک قرار دارند هندسه ضعیفی را ایجاد می کنند.

 


فساد عمدی سیگنال ماهواره:

قابلیت استفاده از ماهواره های برگزیده (که به مخفف SA گفته می شود) که یک فساد عمدی در سیگنال ها است ، زمانی به وسیله ی سازمان دفاع آمریکا وضع شد. SA برای این در نظر گرفته شده است تا دشمن نظامی نتواند سیگنال های فوق العاده دقیق GPS استفاده کند.دولت آمریکا SA را در ماه مه ۲۰۰۰ قطع کرد تا دقت دریافت کننده های GPS های شخصی را افزایش دهد.

جی پی اس چیست و چگونه کار می کند ؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/scientific/chera/positioning1-gps-systems.html

جی پی اس چیست جی‌پی‌اس ,جی‌پی‌اس چگونه كار مي كند,سیستم موقعیت‌یاب جهانی, مزایای سیستم GPS,مزاياي جي پي اس, GPS چيست,کاربردهای GPS چیست,

GPS چیست و چگونه کار می کند؟ - خاطرات یک آتش نشان

http://www.firemanney.blogsky.com/110

GPS چیست و چگونه کار می کند؟ جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه‌ای با ...

GPS چگونه کار میکند؟ - زومیت

http://www.zoomit.ir/howto/general/5737-gps-چطور-کار-می-کند

18 ژوئن 2013 ... GPS چیست؟ آیا می‌دانید GPS چگونه کار می‌کند؟ راز پشت این فناوری با چنین دقت بالایی چیست؟ در حقیقت قابلیت مکان‌یابی جهانی (یا GPS) از آن ...

GPS چیست؟/GPS چگونه کار می کند؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/tech/tdetails.php?articleid=21601&parentid=48&catid=52

6 جولای 2014 ... GPS چیست؟/GPS چگونه کار می کند؟,دقت GPS تا چه حد است؟ و ماهواره های GPS در یک مدار معین، زمین را دو بار در روز دور می زنند و سیگنال های اطلاعاتی ...

جی پی اس چیست و انواع آن:: GPS :: اورنگ پژوهان پارسه

http://opp.co.ir/avl/?&options=43

GPS چگونه كار مي كند؟ ماهواره های GPS در يك مدار معين، زمين را دو بار در روز دور مي زنند و سیگنال های اطلاعاتی را به زمين ارسال مي كنند. دريافت كننده GPS اين اطلاعات را ...

جی پی اس 724.:. GPS724 .:. GPS چیست؟ - GPS724 .:. صفحه اصلی

http://mokatebat.com/?TheAction=viewpage&title=What is GPS

صفحه اصلی > GPS چیست؟ ... اولین ماهواره GPS در سال 1978 یعنی حدود 35 سال پیش در مدار زمین قرار گرفت. این سیستم در ابتدا ... GPS چگونه كار مي كند؟ ماهواره های ...

آموزشی تربیتی - اطلاعات عمومی سیستم Gps چيست و چگونه كار مي كند ؟

http://www.shahedebrahemdadkhah.blogfa.com/post-41.aspx

اطلاعات عمومی سیستم Gps چيست و چگونه كار مي كند ؟ بشر اولیه همیشه به دنبال روشهای مناسبی جهت پیدا کردن مسیر خود بوده است . انسانهای اولیه این کار را با سنگ  ...

آموزش کار با نرم افزار gps سخنگو نویتل + دانلود نرم افزار و نقشه ايران

http://www.yjc.ir/fa/news/4562117/آموزش-کار-با-نرم-افزار-gps-سخنگو-نویتل-دانلود-نرم-افزار-و-نقشه-ايران

23 سپتامبر 2013 ... اما اگر نمی دانید GPS چیست؟ و به چه نحوه ای عمل می کند حتما در ابتدا متن زیر را بخوانید. GPS چیست: ... GPS چگونه كارمي كند؟ ماهواره های GPS هر روز ...

از GPS گوشي خود به راحتي استفاده كنيد + دانلود نرم افزار و نقشه ايران

http://www.yjc.ir/fa/news/4503163/از-gps-گوشي-خود-به-راحتي-استفاده-كنيد-دانلود-نرم-افزار-و-نقشه-ايران

8 آگوست 2013 ... اما اگر نمی دانید GPS چیست؟ و به چه نحوه ای ... GPS چیست: GPS يعني ... GPS چطور كارمي كند؟ ماهواره های ... اختلاف زمان مشخص می كند كه گيرندة GPS چقدر از ماهواره دور است . ..... نقشه شهرهای کوچکتر را چگونه میتوانیم باز کنیم؟ ناشناس.

آموزش جغرافیا - GPS چیست وچگونه کارمی کند؟

http://www.mamagani.blogfa.com/post-93.aspx

آموزش جغرافیا - GPS چیست وچگونه کارمی کند؟ ... جی‌پی‌اس چگونه کار می‌کند ... در واقع گیرنده زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می‌‌کند. از اختلاف  ...

تئوری - شرکت نما پرداز رایانه: تجهیزات نقشه برداری , جی پی اس نقشه ...

http://www.nprco.com/gps/

GPS چیست و چگونه کار می کند؟ ... و یا می توانید فیلم را در کانال ویدیویی آپارات به آدرس زیر، پیدا و سپس دانلود کنید www.aparat.com/ ... GPS چطور کار می کند؟

: نقشه برداری - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=نقشه برداری

GPS چطور کارمی کند ؟ ... در ایران باستان می‌‌توانستند عرض جغرافیایی را تعیین کنند ولی تعیین طول جغرافیایی با دشواری .... سیستم موقعیت یابی جهانی چیست؟

عماکرد سیستم ردیابی آنلاین

http://www.radyabgps.com/عملکرد-دستگاه-ردیاب.html

جی پی اس چگونه كار مي كند؟ ماهواره های GPS در يك مدار معين، زمين را دو بار در روز دور مي زنند و سیگنال های اطلاعاتی را به زمين ... سامانه موقعيت ياب جهانی (GPS) چيست ؟

آموزش نظامی - GPS چیست ؟

http://www.amoozeshnezami.blogfa.com/category/58/GPS-چیست-

آموزش نظامی - GPS چیست ؟ - ثبت شده در ... وظيفه يك گيرنده GPS درست بعداز روشن شدن آن را مي توان بصورت زير خلاصه كرد. الف) نرم افزار .... GPS چگونه کار می‌کند.

راه زندگي - ژیروسکوپ در تلفن همراه چیست و چگونه کار می کند

http://namzadi2.blogfa.com/post-46.aspx

به نظر شما ژیروسکوپ در تلفن های همراه به چه صورت کار می کند ؟ Gps و قطب نما و شتاب سنج که در تلفن های هوشمند امروزی گرد آوری شده اند می توانند مکان تلفن های همراه  ...

GPS چگونه کار میکند - آموزش پاراگلایدر و پرواز تفریحی پاراگلایدر ...

http://paramotor.persianblog.ir/post/28/

سیستم موقعیت یاب ماهواره،GPS چیست؟ GPS یا (Golobal Positining System) یک سیستم ماهواره‌ای است که توسط وزارت دفاع امریکا ساخته شده است. و اطلاعات دقیقی از  ...

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه