شغل هایی که در وب سایت نشونه درج می شوند در بیش از 160 وب سایت تبلیغات آنها نمایش داده می شود.

به بهانه سالروز مرگ «چارلز داروین»


به بهانه سالروز مرگ «چارلز داروین» - تصویر 1

«چارلز رابرت داروین» ۱۲ فوریه ۱۸۰۹ در «شروزبری» انگلستان به دنیا آمد و در ۱۹ آوریل ۱۸۸۲ در ۷۳ سالگی در روستای کوچک «داون» (در استان کنت) در ۲۵ کیلومتری جنوب لندن درگذشت. حاصل ۷۳سال زندگی پربار او انقلابی عظیم، نه تنها در دانش تکامل بلکه در تمامی بینش های بشری است. توفانی که او با انتشار کتاب «منشاء انواع» برانگیخت، پس از گذشت ۲۰۰سال، هنوز فروکش نکرده است. خود او نیز به عظمت کارش آگاهی داشت، به همین دلیل در سپتامبر ۱۸۷۱ خطاب به دوست و هم رزمش چنین نوشت. «هاکسلی عزیزم، نبرد بسیار طولانی است، حتی پس از مرگ من و تو نیز سالیان دراز ادامه خواهد یافت.»

 

 

«چارلز داروین» یکی از بزرگ ترین مردان علم است که با ارایه نظریه تحول و تکامل انواع جانداران، زیست شناسی و پزشکی را برای همیشه تغییر داد و تاثیر عظیمی بر دانش و فلسفه گذاشت. بسیاری او را هم شأن «نیوتن» می دانند زیرا به عقیده آنان، کاری که «داروین» در زیست شناسی انجام داد هم سنگ کار «نیوتن» در فیزیک است. «داروین» در سال ١٨٠٩ در خانواده ای اشرافی دیده به جهان گشود. پدر و پدربزرگش هر دو پزشک بودند اما او علاقه ای به خواندن پزشکی نداشت و به مطالعه الهیات پرداخت.

 

چند ماه پس از پایان تحصیلات به عنوان طبیعی دان عازم سفری پژوهشی به آمریکای جنوبی شد که پنج سال طول کشید. او طی این سفر، پژوهش های زیادی انجام داد و حاصل این پژوهش ها را در انگلستان منتشر کرد، به طوری که در پایان سفر وقتی به انگلیس بازگشت شخص مشهوری شده بود. طی ۲۱سال بعد از آن نیز انبوهی از مدارک و شواهد را در مورد نظریه علمی خود مبنی بر تغییرپذیری گونه های جانداران گردآوری کرد. «داروین» نظریه تکامل و تحول جانداران را در کتاب خود با نام «منشاء گونه» منتشر کرد. وی در این کتاب (که هنوز هم در سراسر جهان منتشر می شود)، شیوه تغییر جانداران ساده تر به موجودات پیچیده تر را طی تاریخ زیست شناسی توضیح می دهد.

 

 

طبق این نظریه، گونه های جانداران پیوسته تغییر پیدا می کنند و با محیط خویش سازگاری می یابند. عامل این تغییر نیز انتخاب طبیعی است. هنگامی که «داروین» نظریه اش را در قرن نوزدهم ارایه کرد، کشیشان مسیحی واکنش شدیدی نسبت به آن نشان دادند و آن را ضدانجیل خواندند زیرا آنها معتقد بودند که طبق کتاب مقدس، گونه های گیاهان و جانوران ثابت و تغییرناپذیرند. این کشیشان پیش از این نیز با بسیاری از دانشمندان دیگر مانند «گالیله»، «تیکوبراهه»، «کپلر» و «نیوتن» مخالفت کرده بودند و کروی بودن، حرکت زمین و ماده بودن ماه را برخلاف تعلیمات انجیل می دانستند.

 

مبنای نظریه تکامل آنقدر بدیهی است که وقتی «داروین» آن را در کتابش توضیح داد، بسیاری از زیست شناسان زمانش با تعجب از خود پرسیدند «پس چرا ما متوجه آن نشده بودیم»! این پرسش نیز بدیهی بود زیرا همه به تجربه دیده بودند که وقتی دانه گیاهی مانند سیب را می کارند، پس از مدتی به نهال کوچکی تبدیل می شود، سپس طی زمان رشد کرده و به درخت بزرگی تغییر شکل می دهد، سپس شکوفه داده و شکوفه تبدیل به میوه سبز کوچکی شده و آن میوه نیز بزرگ تر شده و به سیب سرخی تبدیل می شود و به این ترتیب حیات درخت ادامه می یابد. در جهان جانوران نیز این تغییر و تحول را دیده بودند مانند تغییر و تحول دایمی از کرم ابریشم به پروانه.

 

 

 

کمتر نظریه علمی است که تا این حد دچار بدفهمی شده باشد، از آن سوءاستفاده سیاسی و فلسفی کرده باشد و جنجال برانگیز شود. پس از انتشار «منشاء گونه ها»، کشیشان و متعصبان مسیحی، سیاستمداران، فلاسفه، ایدئولوگ ها و گروه های مختلف اجتماعی، سوءتعبیرهای زیادی از نظریه تکامل کرده اند، همان طور که از همه فلسفه ها، مذاهب و ایدئولوژی ها کرده اند. بعضی ها به اشتباه آن را ابزاری مفید در مبارزه طبقاتی دانستند، بعضی ها خواستند تنازع بقا را در جوامع انسانی به کار گیرند که هیچ پایه ای ندارد، اما «داروین» هیچ گاه آن را تایید نکرد.

 

کتاب هایی هم که ضد نظریه تکامل منتشر می شود، بیشتر از سوی بنیادگرایان مسیحی است که آن را برخلاف کتاب مقدس می دانند. البته «پاپ جان پل دوم» در سال ١٩٩۶ به طور رسمی نظریه تکامل را پذیرفت. در طول تاریخ، افراد زیادی چه در اروپا و چه در جهان اسلامی به تغییرپذیری جاندارن اشاراتی کرده بودند، ولی هیچ کدام آزمایش های عملی انجام ندادند، مکانیسمی برای علت تغییر جانداران طی چهار میلیارد سال تاریخ حیات ارایه نکردند و مدارک مستند و انبوهی در زمینه های مختلف زیست شناسی در تایید این تغییر فراهم نکردند.

 

 

از دانشمندان مسلمان که کتاب هایشان، مباحثی را در مورد تکامل، انتخاب طبیعی و تنازع بقا دارد، می توان رسایل اخوان الصفا، کتاب الفوض الاصغر «ابن مسکویه» و کتاب الحیوان «جاحظ» را نام برد. نظریه «داروین» همانند نظریه «نیوتن» جهانی بسیار شگفت تر، پیچیده تر و زیباتر از جهان «بطلمیوسی» و «ارسطویی» به ما نشان می دهد که تا زمان «داروین» و «نیوتن» بر افکار فلاسفه و دانشمندان سلطه داشت. اینکه جهان زنده نیز تغییر و تحول می یابد، تغییر عظیمی در دیدگاه بشر داد که همانندسازی و دستکاری سلول های بنیادی و ایجاد گیاهان و جانداران جدید، حاصل آن است.

 

باید گفت که واژه «تکامل» در زبان فارسی معادل مناسبی برای مجموعه نظریه های «داروین» نیست زیرا «تکامل» چنین معنی می دهد که چیزی رو به کمال است، چه طبیعی و چه اخلاقی. در حالی که منظور «داروین» تغییر شکل طبیعی جانداران و پیچیده تر شدن آنها در مدت طولانی بود. شاید بهتر باشد به جای «تکامل»، واژه «تطور»، «تحول»، «برشدن» یا «فرگشت» را به کار برد.

 

 

 

   دکتر محمدرضا توکلی صابری

نیوتن دنیای زیست شناسی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/science_education/education/c3_1335258637p1.php/نیوتن-دنیای-زیست-شناسی

24 آوريل 2012 ... به بهانه سالروز مرگ چارلز داروین. ... «چارلز رابرت داروین» ۱۲ فوریه ۱۸۰۹ در « شروزبری» انگلستان به دنیا آمد و در ۱۹ آوریل ۱۸۸۲ در ۷۳ سالگی در ...

درس های بازاریابی از سه قانون نیوتن - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/economy_marketing_business/marketing/c2_1411281197p1.php/درس-های-بازاریابی-از-سه-قانون-نیوتن

21 سپتامبر 2014 ... پیشنهاد میشود به شماره های پیشین توسعه مهندسی بازار مراجعه کنید؛ شماره ی ۱۵ تا ۱۷ ، سال ۱۳۸۹ یا به گفتگوی .... به بهانه سالروز مرگ چارلز داروین.

زندگینامه چارلز داروین - آکاایران - زندگینامه دانشمندان

http://biografiaka.akairan.com/biography/daneshmandan1/29645.html

چارلز داروین نظریه‌پرداز تئوری تکامل ارگانیک به وسیله انتخاب اصلح در طبیعت، ... طبیعت، در روز دوازدهم فوریه 1809 (همان روزی که ابراهام لینکلن به دنیا آمد) در سافربوری ... پدر داروین در ابتدا به این دلیل که چنین سفری بهانه خوبی برای فرزندش خواهد بود ... سرانجام تا هنگام مرگ داروین به سال 1882 صحت تئوری‌های او مورد پذیرش و قبول ...

تاریخ انگلستان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/تاریخ_انگلستان

این نوشتار به تاریخ انگلستان به معنای عامی که واژه انگلستان در منابع فارسی ..... فیلیپ قتل ماری را بهانه قرار داد، و ناوگان دریایی عظیم اسپانیا، موسوم به آرمادا را ... پس از مرگ الیزابت در سال ۱۶۰۳، چون او وارثی برای تصرف تاج و تخت انگلستان در .... کتاب اصل انواع چارلز داروین در ۱۸۵۹ منتشر شد و انقلابی در زیست‌شناسی پدید آورد.

شلیک لیزر به آسمان برای بارش باران و باروری ابرها-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/tech/tdetails.php?articleid=20582&parentid=48&catid=149

21 آوريل 2014 ... به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان می دانسته اند که چگالش آب و فعالیت رعد و برق در ابرهای توفانی با وجود ... به بهانه سالروز مرگ «چارلز داروین».

6 باور غلط درباره مغز انسان/ خط بطلان دانشمندان بر افسانه‌ها-پرشین ...

http://www.persianpersia.com/tech/tdetails.php?articleid=21152&parentid=48&catid=149

5 ژوئن 2014 ... به گزارش خبرگزاری مهر، مغز یکی از حساس ترین و همینطور پیچیده ... بزرگترین مغز متعلق به انسان هاست ... به بهانه سالروز مرگ «چارلز داروین».

معرفی کتاب : چارلز داروین | Big Bang

http://bigbangpage.com/?p=18426

2 سپتامبر 2014 ... بیگ بنگ: موضوع کتاب حاضر، سرگذشت فشرده‌ای از چارلز داروین طبیعت‌ شناسان انگلیسی است. ... و تصاویر و عکس‌هایی که به دقت انتخاب شده‌اند این مرد را می‌شناساند . ... مرگ داروین ... تاریکی زمین به بهانه طوفان خورشیدی دروغ است!

برنامه روزانه 26 نفر از خلاق ترین ذهن های تاریخ - دیجیاتو

http://digiato.com/article/2014/07/14/برنامه-روزانه-26-تا-از-خلاق-ترین-ذهن-های-ت/

14 جولای 2014 ... اجازه بدهید به این بهانه هم که شده به مختصری در مورد هرکدام از این نوابغ بپردازیم. honore-de-balzac ... روز هفدهم ژانویه به مناسبت تولد بنجامین فرانکلین ، روز اختراعات کودک نام گرفته است. فرانکلین ۱۲ .... چارلز داروین. زاده ۱۲ فوریه ...

ترجمان | علوم انسانی و ترجمه

http://tarjomaan.com/

چارلز تیلور در صدد توضیح بعضی انواع بسیار معروف ناکامی فرایند دموکراتیک و راه‌حل‌های احتمالی رفع آنهاست. "تمرکز قدرت" و "جامعۀ تجزیه شده"، مهمترین این ...

کهکشان قلب من

http://horticulture-scu.blogfa.com/

با توجه به نیازهای روز افزون امور هواپیمایی و کشاورزی و ابشناسی ساختار های جدید ... به بهانه تولد دویست سالگی داروین و یکصد و پنجاهمین سالگرد چاپ کتاب منشاء گونه ها؛ ... دویست سال پیش 12 فوریه در سال 1809 میلادی چارلز روبرت داروین در شهر ...

دانشمندان غربی مرگ نظریه داروین را اعلام کردند + فیلم و تصاویر - مشرق

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/314273/دانشمندان-غربی-مرگ-نظریه-داروین-را-اعلام-کردند-فیلم-و-تصاویر

10 ژوئن 2014 ... اما كم‌كم هر چه كه از كشفيات زيست‌شناسي شروع شد به نظريات داروين هم خدشه‌هاي بيشتري وارد آمد. .... خوب دیگه تکامل طبیعی جواب نمیده باید یه بهانه ی دیگه مثل تکامل ..... مسلما علم چیزی هستش که روز به روز تغییر پیدا میکنه اما عقیده چیزی هست ..... که تلاش زیادی را برای اثبات نظرات چارلز لیل انجام داد قابل احترام است.

هولوکاست 9 میلیون ایرانی به دست بریتانیای کبیر + تصاویر - مشرق

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/161531/هولوکاست-9-میلیون-ایرانی-به-دست-بریتانیای-کبیر-تصاویر

17 ا کتبر 2012 ... دولت عثمانی نیز با بهانه تراشی در مورد حضور نیروهای روس در آذربایجان، از مرزهای .... شاه قاجار گندم مورد نیاز مردم برای پخت نان را جز به قیمت روز نمی فروخت ... تردیدی نیست که زمستان امسال مرگ و گرسنگی چند برابر خواهد شد. ... در شانزدهم مارس 1918، شولر دبیر کمیته امداد آمریکا در ایران به چارلز ویکری در نیویورک ...

‫تاریخ ایران و جهان | Facebook‬

https://www.facebook.com/Tarikh

که کار ساخت آن از سال 1282-1284 به طول انجامید که تاریخ بنایش را بحساب جمل "ک. ..... تنها دلیران به والهالا (جهان پس از مرگ در افسانه‌های اسکاندیناوی) می‌رفتند؛ و هر ..... فیلیپ قتل ماری را بهانه قرار داد، و ناوگان دریایی عظیم اسپانیا، موسوم به آرمادا را .... کتاب اصل انواع چارلز داروین در ۱۸۵۹ منتشر شد و انقلابی در زیست‌شناسی پدید آورد.

امروز در آینه تاریخ - شهید آوینی

http://www.aviny.com/News/84/10/06/01.aspx

شاه محمود که حکومت اصفهان را در اختیار داشت به بهانه های گوناگون به محاربه با شاه شجاع ... یازده سال به طول انجامید تا این که با مرگ شاه محمود این جنگها نیز پایان یافت. .... در چنین روزی در سال 1831 میلادی چارلز داروین سفر خود را به اقیانوس آرام آغاز کرد .

زندگی نامه دانشمندان ایران جهان در علم قرانی

http://sl1001.persianblog.ir/1391/9/

18 دسامبر 2012 ... او یکی از بدترین اشخاص در به یاد آوردن سالروز تولد عزیزان بود و عذر و .... مادر یعنی بهانه بوسیدن خستگی دستهایی که عمری به پای بالیدن تو چروک شد! ...... چارلز داروین نظریه‌پرداز تئوری تکامل ارگانیک به وسیله انتخاب اصلح در ...

مروری بر کتاب «تاریخچه خصوصی خانه» اثر بیل برایسون ...

http://anthropology.ir/node/24686

10 سپتامبر 2014 ... افتتاحیه آن به گفته ملکه ویکتوریا «بزرگترین روز در تاریخ انگلستان» .... فصل یازدهم، به «اتاق مطالعه» اختصاص دارد و به بهانه آن، نویسنده وارد مسئله ... و همچنین اینکه نگاه به رابطه جنسی و نیز مقوله مرگ، در آن زمان چگونه بوده است؟ ... کرده و به طرز غیرمنتطره‌ای سر از داستان زندگی چارلز داروین تطورگرا درمی‌آورد.

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه