شغل هایی که در وب سایت نشونه درج می شوند در بیش از 160 وب سایت تبلیغات آنها نمایش داده می شود.

چه کسانی فضانورد می شوند و به فضا میروند؟


چه کسانی فضانورد می شوند و به فضا میروند؟

به طور کلی عنوان «فضانورد» را به کسی اطلاق می کنند که بتواند تا ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری زمین سفر کند و به مرز فضا برسد. واقعیت این است که بیشتر فضانوردها رشته های تحصیلی مختلفی داشته اند؛ از هوانوردی گرفته تا مکانیک و علوم فضایی و رشته های مهندسی دیگر و حتی علوم پایه مثل فیزیک و ریاضی. بنابراین لزوما فضانورد نباید اخترشناس باشد. فقط در طراحی ماموریت های فضایی برای مطالعه سیاره ها، ستاره ها و کهکشان هاست که اخترشناسی و علوم فضایی در کنار همدیگر قرار می گیرند.

 


وقتی هنوز رویای سفر به فضا محقق نشده بود، اولین فضانوردها از بین باهوش ترین و باتجربه ترین هوانوردها انتخاب شدند. بعدها از میان دانشمندان و پژوهشگرهای رشته های مختلف نیز فضانوردهایی انتخاب شدند. آنها دوره های فضانوردی را پشت سر گذاشتند تا بتوانند آزمایش های مربوط به تخصص خود را در محیط بی وزنی انجام دهند. این دوره ها در مراکز ویژه تمرین فضانوردها برگزار می شود که از جمله آنها «شهر ستارگان» یا «مرکز فضایی گاگارین» در نزدیکی مسکو است.

 

در ایران نیز بتازگی سازمان فضایی ایران اعلام کرده که دوره های مربوط به آموزش و تربیت فضانورد را بزودی با همکاری روسیه برگزار می کند. بنابر مصاحبه رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی در اوایل خرداد امسال با خبرنگار علمی ایرنا، نخستین فضانوردهای ایرانی به احتمال زیاد از میان خلبان های هواپیماها انتخاب خواهند شد. بیشتر فضانوردها با پشتیبانی سازمان های فضایی دولتی انتخاب و آموزش داده می شوند. تا به امروز بیشتر از ۵۰۰ نفر از ۴۰ ملیت مختلف طعم فضانورد بودن را چشیده اند.

 

این یعنی از هر ۱۴ میلیون نفر از جمعیت ۷ میلیاردی کره زمین فقط یک نفر توانسته زمین را از فضا تماشا کند. ایستگاه های فضایی در مدارهای پایین و نزدیک به زمین، بویژه ایستگاه فضایی بین المللی مقصد سفر بیشتر فضانوردان در فضا بوده است. این در حالی است که فقط ۲۴ فضانورد توانسته اند تجربه قرار گرفتن در مدار ماه یا نشستن بر سطح ماه را کسب کنند. فضانوردان مدت چندان طولانی را نمی توانند در فضا بمانند.

 

آنها برای حفظ بافت های بدن شان و کاستن از آثار جانبی زندگی در شرایط بی وزنی ناگزیرند هر روز چند ساعت ورزش کنند. در بین فضانوردان، سرگئی کریکالوف به تنهایی ۸۰۳ روز را در چند مرحله سفر فضایی در فضا گذرانده است و در این زمینه رکورددار است. جوان ترین فضانورد تا به امروز ۲۵ سال و پیرترین فضانورد ۷۷ سال سن داشته است. فضانوردی خطرهای بسیاری نیز دارد. برای مثال در سانحه انفجار آپولو ـ ۱ و در سانحه های فضایی مثل انفجار شاتل های کلمبیا و چلنجر در مجموع حدود ۲۳ فضانورد کشته شدند.


رقابت های فضایی شرق و غرب


از آنجا که سازمان های فضایی ایالات متحده و شوروی سابق، در زمینه فناوری فضایی پیشگام بوده اند، تا به امروز ملیت بیشتر فضانوردها آمریکایی و روسی بوده است. در روسیه به فضانوردها، کیهان نورد می گویند. یوری گاگارین نخستین فضانورد جهان است و سال ۱۹۶۱ توانست حدود ۱۰۸ دقیقه در مدار زمین بماند. سپس روس ها توانستند سال ۱۹۶۵ نخستین راه پیمایی فضایی را انجام دهند؛ آلکسی لئونف کسی بود که این کار را در بیرون فضاپیمای ووسخود ۲ انجام داد. سرانجام در نبرد شرق و غرب بر سر فتح ماه، نیل آرمسترانگ سال ۱۹۶۹ توانست نخستین انسانی باشد که پا بر دنیای دیگری به جز زمین می گذارد. او و باز آلدرین در مأموریت آپولو ـ ۱۱ حدود ۵ / ۲ ساعت بر سطح ماه راهپیمایی کردند. سپس در ماموریت های بعدی آپولو، اقامت فضانوردان بر سطح ماه طولانی تر شد و نمونه برداری های وسیع تری از سطح ماه انجام گرفت. شوروی نیز ماموریت های بی سرنشین متعددی در مدار و روی سطح ماه انجام داد، اما هیچ وقت نتوانست به رویای فرود یک روس بر سطح ماه جامه عمل بپوشاند.

 


فضانوردهای گردشگر


از سال ۱۳۸۰ پای فضانوردهایی که با هزینه شخصی خودشان سفر می کردند به فضا باز شد. این فضانوردها از طریق سازمان فضایی روسیه برای اقامتی چندروزه در ایستگاه فضایی بین المللی حدود ۲۰ میلیون دلار پرداخت می کنند و البته لازم است برای چنین سفرها آموزش های ویژه فضانوردی را پشت سر بگذرانند و تمرین کنند. از جمله این فضانوردان انوشه انصاری است؛ فضانورد ایرانی ـ آمریکایی که با سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۱۳۸۵ توانست عنوان نخستین بانوی گردشگر فضایی را از آن خود کند.

 


تجربه بی وزنی فقط در فضا؟


در زمین و در شرایط خاصی می توان شرایط بی وزنی را برای مدت کوتاهی ایجاد کرد. سازمان های فضایی معتبر جهان برای آموزش و تمرین فضانوردها از هواپیماهای معروف به گرانش صفر (Zero G) استفاده می کنند. روش کار به این صورت است که این هواپیماها مدام با زاویه تند اوج می گیرند و بعد از رسیدن به ارتفاع مناسب رو به پایین با زاویه شدید شیرجه می روند. در این شرایط به کمک اثر ناشی از سقوط آزاد، در محیط داخلی هواپیما برای لحظاتی حالت بی وزنی (مانند آنچه در مدار زمین تجربه می شود) ایجاد می شود.

کاظم کوکرم

فضانورد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد - ویکی‌پدیای فارسی

http://fa.wikipedia.org/wiki/فضانورد

فضانورد یا کیهان‌نورد کسی است که به فضای بیرون از جو کره زمین سفرکرده باشد. ... معمولاً برای فضانوردان حرفه‌ای بکار می‌رود، اما بطور کلی به افرادی که به فضا سفر کرده‌اند ... فضایی که تجربه سفر به فضا را داشته باشند، فضانورد تلقی می‌شوند.

چه کسانی فضانورد می شوند و به فضا میروند؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/tech/tdetails.php?articleid=22222&parentid=48&catid=51

18 آگوست 2014 ... چه کسانی فضانورد می شوند و به فضا میروند؟,و از سال ۱۳۸۰ پای فضانوردهایی که با هزینه شخصی خودشان سفر می کردند به فضا باز شد. این فضانوردها ...

چگونه فضانورد شویم؟

http://www.persianstar.com/astronomy-articles/27-general/165-how-become-an-astronaut.html

2 ژانويه 2014 ... شاید خیلی از شما علاقمند باشید بدانید آیا می شود فضانورد شد؟ ... همه کسانی که انتخاب می شوند باید از شرایط جسمانی و روحی و روانی ویژه ای برخوردار باشند. ناسا و هر مرکز فضایی دیگر به دنبال افرادی هستند که کار را در اولویت فعالیتهای ... که متخصص ماموریت نام دارند برای انجام آزمایشهای ویژه ای به فضا می روند.

لباس فضانوردان را چه کسی می شوید؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/scientific/midanid/who2-astronauts-wear.html

لباس فضانورا چه کسی می شوید؟,سفرردان فضانوردان لباس فضانوردان به مریخ ... عامل رفتار انسانی، موجب می‌شود این پروژه (سفر طولانی‌مدت به فضا) عملیاتی‌تر شود. ... گرچه فضانوردانی كه این روزها به فضا می‌روند، ممكن است از چند لباس استفاده كنند اما ...

فضانورد ایرانی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ - خبرآنلاین

http://www.khabaronline.ir/detail/275278/science/astronomy

5 فوریه 2013 ... به دنبال اعزام موفق میمون فضانورد توسط سازمان فضایی ایران، این کشور ... این پرتاب، گامی مهم برای پرتاب نخستین فضانورد ایران به فضا به شمار می‌رود. ... این خبر می‌تواند خبر هیجان‌انگیزی باشد اما نخستین فضانورد ایران چه کسی خواهد بود؟ ... مختلفی برگزار می‌شود و در نهایت گروه نهایی فضانوردان انتخاب می‌شو

قرارداد 20,000,000,000,000 تومانی برای پیشرفته‌ترین تاکسی جهان

http://www.khabaronline.ir/detail/376172/science/technology

20 سپتامبر 2014 ... چه کسانی از خانواده امام حسین(ع) با او همراه نشدند؟ / وقتی گفتن هر ... در حال حاضر فضانوردان امریکایی چطور به فضا می‌روند؟ ناسا در حال حاضر ... موتورهای فعلی موشک Atlas V توسط روسیه تامین می‌شوند که تهدید به قطع این روند کرده است.

پرواز چهارمین فضانورد زن روس با فضاپیمای تحت کنترل همسرش!

http://www.konjkav.com/index.php/space/22124-پرواز-چهارمین-فضانورد-زن-روس-با-فضاپیمای-تحت-کنترل-همسرش.html

24 سپتامبر 2014 ... فضانوردان قبل از رسیدن به خط پایان برای پرتاب درپایگاه فضایی ... او نخستین زن فضانورد روس بعداز 17 سال به شمار میرود و باید برای ... امیدوارم پروازمان با موفقیت به پایان برسد تا وسیله ای باشد برای تشویق همه کسانی که بعد ازما می آیند. ... روی مچ لباس هر فضانورد برای بررسی اطراف نصب

دانش فضایی

http://www.spacescience.ir/

همراه با بخش ویژه انوشه انصاری، نخستین بانوی ایرانی در فضا. ... بچه‌های کافه فضایی هم این بار دور هم جمع شده‌اند تا ببینند بلاخره دنیا کی به آخر می‌رسد. ... یکشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۱ بین تمام موضوعات جذابی که به علوم فضایی مربوط می‌شوند، « حیات ... شیرجه زد تا نخستین انسانی شود که با یک لا لباس فضانوردی٬ سرعت صوت را می‌شکند.

میگنا - فناوری تمدد اعصاب مجازی ویژه فضانوردان مضطرب

http://www.migna.ir/vdcgqt9x.ak9uw4prra.html

20 ا کتبر 2014 ... چه کسي مي داند؟ ... اما این نکته در زمانی که صحبت از سفرهای به مراتب طولانی تر می شود (مثلا ... خانواده به تفریح می پردازد، حال آنکه شاید در واقعیت شرایط بحرانی را در فضا تجربه می کند. ... فضانوردان به شکار رعد و برق می روند.

روزنامه ایران

http://www.iran-newspaper.com/Newspaper/BlockPrint/29942

16 سپتامبر 2014 ... لباس مخصوص فضانوردی چه ویژگی‌هایی دارد و با توجه به چه عواملی تهیه و تجهیز می‌شود؟ لباس‌های فضایی به سه دسته تقسیم می‌شوند: لباس‌هایی که کیهان نوردان در داخل ... است، برای انجام عملیات خارج از سفینه یا ایستگاه فضایی به کار می‌رود. ... تا 1975 به فضا پرتاب شد، نخستین کسانی بودند که می‌توانستند غذای خود ...

آرشیو: فضانوردان - دانش فضایی

http://www.spacescience.ir/Archive.aspx?Tag=فضانوردان

دوشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۰ فضانوردی علی‌رغم اینکه بسیار جذاب به نظر می‌رسد، کار ... با دانش فضایی همراه شوید تا بدانید این فضانوردان تاریخ ساز چه کسانی هستند؟ .... ۱۳۸۷ در ماموریت‌های فضایی طولانی‌مدت، اغلب فضانوردان با مشکلات روحی مواجه می‌شوند.

آیا صحنه های فیلم جاذبه میتواند اتفاق بیفتد - بازگشت به صفحه اصلی

http://www.mozaffarshariaty.com/nojom/gravity movi 2013.htm

داستان فیلم : فضانوردان در فضای مدار زمین مشغول یک عملیات تعمیراتی بر روی ... پیوسته ای باشند در تماشای دو بعدی تا حدی خسته کننده نیز میشوند اما این فیلم زیبا را ... نیوتونی هستند که همه ما آنها را در مدرسه خوانده ایم گرچه کمتر کسی درکشان کرده است . ... حال اگر این سنگ را محکم پرتاب کنید مقداری میرود و سپس به زمین می افتد .

انجمن نجوم سپهر نو - پرواز فضايي سرنشين‌دار

http://www.sepehreno.blogfa.com/post-52.aspx

در روسيه، زماني كسي فضانورد محسوب مي‌شود كه پس از دريافت آموزش‌هاي لازم به فضا ... فضانورد غالباً به صورت خاص براي حرفه‌اي‌هاي پرواز فضايي به كار مي‌رود اما گاهي به ... و به فضا فرستاده مي‌شوند، عبارت شركت كننده در پرواز فضايي را به كار مي‌برند.

شکار سیارک‌ به روش ناسا - كانوت - کانوت

http://canot.ir/?p=10337

به تازگی خبری منتشر شد که قرار است سازمان فضایی آمریکا (ناسا) سیارکی را به ... در همان سال فضانوردان طی این مأموریت۹ روزه به مدار سیارک می‌روند و آن را ملاقات می‌کند. ... ۲۰۲۵ ماموریت دیگری به غیر از این برای ارسال فضانوردان به سیارکی انجام شود. .... و این یه تصمیم بین المللی است شاید ناسا بخواهد برود ماه به کسی ارتباطی ندار

هوا و فضا به زبان ساده

http://airspace26.blogfa.com/

فضانوردانی که به مدار زمین می روند، گاهی باید در بیرون از سفینه کار کنندف که به این ... امروزه فضانوردان برای تعمیر ماهواره ها ف نصب ابزارها و غیره در ایستگاه فضایی .... نام كيپر ، اولين كسي كه وجود آنها را پيش بيني كرد كمربند كيپر ناميده مي شود.

زن فضانورد روسی سوال‌های جنسیت‌زده را به چالش کشید - ملت آنلاین

http://mellatonline.ir/news/news.cfm?id=7662

27 سپتامبر 2014 ... این زن فضانورد پیش از آن که راهی ماموریت شود، در کنفرانسی مطبوعاتی ... خانم سرووا چهارمین زن فضانورد روسی است که به فضا می‌رود و اولین آنهاست ...

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.