بیشتر افراد وقتی صحبت از راه اندازی یک کسب و کار به میان می آید، به دنبال تامین مالی و سرمایه اولیه هستند و اغلب به دلیل نداشتن سرمایه، ایده های خود را به آرزو تبدیل می کنند . اما با سرمایه کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان کسب و کاری آغاز کرد.

مجله موفقیت:
بیشتر افراد وقتی صحبت از راه اندازی یک کسب و کار به میان می آید، به دنبال تامین مالی و سرمایه اولیه هستند و اغلب به دلیل نداشتن سرمایه فراوان اولیه، ایده های خود را به آرزو تبدیل می کنند و در دل خود نگه می دارند و حتی آن را بیان نمی کنند. گاهی نیز قضیه برعکس است؛ سرمایه ای اندک و زیر 5 میلیون تومان در دست داریم اما ایده ای برای راه اندازی کسب و کار نداریم و فکر می کنیم که با این سرمایه اندک کاری نمی توان انجام داد، اما نمی دانیم که با سرمایه کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان کسب و کاری آغاز کرد و به درآمد رسید.

بله این یک واقعیت است که تمام کسب و کارهایی که اطراف ما شکل گرفته اند، سرمایه های اولیه میلیونی و میلیاردی نداشته اند. قصد داریم در این مطلب درباره تعدادی از کسب و کارهایی صحبت کنیم که با کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان آنها را تاسیس کرد.

در یک تقسیم بندی، کسب و کارها براساس قلمرو فعالیت به شش دسته تقسیم می شوند؛ مانند کسب و کارهای الکترونیکی، خانگی، خانوادگی، روستایی، کوچک، متوسط و بزرگ که البته از میان آنها کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ نیاز به سرمایه اولیه بیشتر از 5 میلیون دارند؛ بنابراین در ادامه از موارد دیگر مثال می زنیم.

1) کسب و کارهای اینترنتی

فروش محصولات یا خدمات از طریق اینترنت را «کسب و کار اینترنتی» می گویند. تجهیزات مورد نیاز برای اینگونه کسب و کارها کامپیوتر، اینترنت و یک خط تلفن است که به وسیله آن می توان یک «فروشگاه اینترنتی» راه اندازی کرد.

به طور کلی برای راه اندازی یک سایت، هزینه ای کمتر از 2 میلیون تومان مورد نیاز است. از نمونه های بارز این کسب و کارها می توان به سایت های فروش شارژ کارت، سایت های تبلیغاتی و همچنین سایت هایی مانند isiarchive.com و «مدیر سبز» اشاره کرد.

با 5 میلیون سرمایه چه کار می توان کرد؟

2) کسب و کارهای خانگی

هر فعالیتی که در محل سکونت شخص انجام گیرد و با استفاده از وسایل و امکانات منزل راه اندازی شود، «کسب و کار خانگی» نامیده می شود؛ مشاغلی نظیر: «کارگاه تولید شمع تزیینی»، «بسته بندی مواد و فروش به سوپرمارکت های محله؛ یعنی خرید حبوبات به صورت فله و پاک کردن و بسته بندی و در نهایت فروش آنها»، «پرورش قارچ»، «ورمی کمپوست» و «تهیه غذاهای خانگی». تعداد بی شماری از کسب و کارهای بزرگ و موفق امروزی را می توان نام برد که از کسب و کارهای خانگی با سرمایه اندک آغاز کرده اند که از آن جمله می توان به محصولات غذایی بهروز (بهروز فروتن) و محصولات بیک (علی اکبر رفوگران) اشاره کرد.

3) کسب و کارهای خانوادگی

کسب و کارهایی که افراد یک خانواده و خویشاوندان راه اندازی می کنند. در این گونه کسب و کارها می توان سرمایه چند خانواده در فامیل را جمع آوری کرد و یک کسب و کار کوچک همانند کسب و کارهای خانگی در قالب یک کارگاه کوچک به راه انداخت؛ نمونه موفق اینگونه کسب و کارها را می توان در شهرهایی چون قم و اصفهان و در تولیدی های گز و سوهان مشاهده کرد.

4) کسب و کارهای روستایی

آن دسته از مشاغل نوپا که در روستاها با هزینه های بسیار کم و منابع طبیعی زیاد قابل راه اندازی هستند که از آن جمله می توان به «پرورش گیاهان تزیینی»، «پرورش انواع حیوانات خانگی و پرندگان زینتی» و «گیاهان دارویی» اشاره کرد.

اینها واقعیت های اطراف ما هستند که اغلب، آنها را نادیده می گیریم؛ به علاوه مزایای خاصی برای کسب و کارهای اینچنینی وجود دارد که از آن جمله می توان به زودبازده بودن آنها، حمایت دولت و صندوق های کارآفرینی و حتی برخی از بانک ها و موسسات مالی برای تامین سرمایه اولیه و گسترش این نوع مشاغل اشاره کرد.

با 5 میلیون "سرمایه" چه کار می توان کرد؟ - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4866079/با-5-میلیون-سرمایه-چه-کار-می-توان-کرد

9 ژوئن 2014 ... ... اولیه هستند و اغلب به دلیل نداشتن سرمایه، ایده های خود را به آرزو تبدیل می کنند . اما با سرمایه کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان کسب و کاری آغاز کرد.

با 15 ميليون تومان چه كسب و كارهايي مي‌توان راه اندازي كرد؟ - دنیای اقتصاد

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/812827/

3 جولای 2014 ... با 15 ميليون تومان چه كسب و كارهايي مي‌توان راه اندازي كرد؟ ... گاهی اوقات هم افرادی که به روش سنتی و کارمندی هشت ساعت کار در روز عادت کرده‌اند و در آستانه ... تعدادی از این مشاغل را که می‌توانید با سرمایه کم و حداکثر 5 هزار دلار ( معادل 15 ...

اقتصاد ایران آنلاین - با 5 میلیون سرمایه چه کار می توان کرد؟

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdci3uarzt1a5w2.cbct.html

8 ژوئن 2014 ... ... اولیه هستند و اغلب به دلیل نداشتن سرمایه، ایده های خود را به آرزو تبدیل می کنند . اما با سرمایه کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان کسب و کاری آغاز کرد.

کسب درآمد

http://bar.blogfa.com/

به نظر شما با 5 میلیون تومان چه کسب و کار پر سودی رو میتوان راه اندازی کرد ؟ ... کم کم باید بزارین تو کار پس انداز پول بصورت املاک و زمین و همچنین سرمایه گزاری ...

راه کسب و کار

http://rahekasbokar.blogfa.com/

راه کسب و کار - راهنمایی عملی برای ایجاد کسب و کارهای کوچک وپر در آمد با هر میزان تحصیلات. ... بورس: بورس تنها جایی است که یه سرمایه گذار با پنج میلیون تومان می تواند ..... 5- آموزش رنگ كردن، فر كردن و مش كردن به صورت عملي به مدت 25 ساعت،

تنها دست به یک کار بزن ولی آن را به صورت فوق العاده انجام بده | یک ریال

http://www.1-rial.com/1393/03/26/تنها-دست-به-یک-کار-بزن-ولی-آن-را-به-صورت-ف/

16 ژوئن 2014 ... کارهای فوق‌العاده زیادی وجود دارد که می‌توان شروع کرد و البته با انجام دادن آنها به ... چون انضباط پس انداز منظم این پول را ندارم، آن را در بیمه عمر سرمایه گذاری می کنم. ... نمیتونم کاری کنم، فقط بعد 5-6 ماه پس انداز تازه پولم شده 1.5 میلیون.

ایده شما برای ایجاد کسب و کار سودآور با 10,000,000 تومان سرمایه چیست؟

http://www.khabaronline.ir/detail/338159/science/fundamental-knowledge

12 فوریه 2014 ... این دوست عزیز که با 5 میلیون کار کرده و ماهی 800 هزارتومن حقوق داره لابد شروع .... خود ايده تعريف ميكرد تا جوانان باتوجه به توان خود فعاليتي راداشته باشد. ..... با 10 میلیون تومان ما اومدم جاهایی که سبد کالا توضیع می کردن 30 درصد ...

با 20 میلیون تومان پول چکار می شود کرد؟

http://www.shahrekhabar.com/economic/1402462920378378

11 ژوئن 2014 ... با 20 میلیون تومان پول چکار می شود کرد؟ بسیاری از خود می پرسند با 20 میلیون تومان در چه زمینه ای می توان سرمایه گذاری کرد ؟ به گزارش ...

پرسش‌های متداول - بانک مرکزی

http://www.cbi.ir/page/4230.aspx

1-3- آیا سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متعلق به دولت است؟ ... 1-6- آیا میتوان حسابی در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح کرد و یا تسهیلاتی اخذ نمود؟ ... 3-5- آیا میتوان به صورت گروهی مثلا در قالب گروههای دانشآموزی، دانشجویی، گردشگری و ... 6-1- در صورت نیاز به تماس با بخش خاصی از بانک مرکزی چه کار باید کرد؟

کسب و کار با سرمایه کوچک | پولساز .نت آموزش رایگان کسب درآمد

http://poolsaz.net/کسب-و-کار-با-سرمایه-کوچک/

بورس: بورس تنها جایی است که یه سرمایه گذار با پنج میلیون تومان می تواند تراکتور تولید کند. البته با ...... می دونم که از کار کوچیک باید شروع کرد . مهمترین مسئله ...

دیگر نمی‌توان با استخدام شغل ایجاد کرد - مشرق نیوز | mashreghnews.ir

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/341146/دیگر-نمی‌توان-با-استخدام-شغل-ایجاد-کرد

3 سپتامبر 2014 ... وی اظهارداشت: در گذشته اگر می توانستیم با 5 میلیون تومان یک شغل ایجاد کنیم ... نفت و گاز برای ایجاد یک شغل نیاز به 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری داریم. ... شغل ایجاد کرد و شاید سال های سال این موضوع طول بکشد اما می توان با رونق ...

راز موفقیت کسب و کارهای کوچک - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/secret2-successful-small.html

30 میلیون تومان سرمایه زیادی است؛ به شرط این‌كه قدرش را بدانید و در راه مناسبی سرمایه‌گذاری كنید. ... و نوع مشتری همیشه بازار پر فروشی دارد و ضمن این‌كه كار كردن با این ماشین‌ها بسیار ساده است و قطعات ... این روزها به راحتی می‌توان با استفاده از ظرفیت خالی كارخانه‌ها یا كارگاه‌ها‌یی كه پروانه ... 5 - یك بوتیك و یك مشاور برندینگ لازم است.

اقتصادی » ویژه‌گی های یک کارآفرین موفق - اخبار

http://www.khabar.pichak.net/اقتصادی/ویژه‌گی_های_یک_کارآفرین_موفق

به نظر شما اصلا امکان کارآفرینی با سرمایه های کم، مثلا همین سقف 5 میلیون، وجود دارد ؟ ... من نمی گویم با سرمایه کم، من می گویم حتی بدون سرمایه هم می توان کسب و کار ... کلا برای خوداشتغالی یکسری پکیج هایی وجود دارد که می توان به آنها مراجعه کرد.

چگونه با کمترین سرمایه ممکن کسب‌وکار جدیدی را شروع کنید؟ 5 روش ...

http://www.khoshfekri.com/3539/bootstrap-financing/

21 ژوئن 2013 ... درس‌هایی از دیجی‌کالا و درآمد روزانه ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی آن، ... در این شرایط، راه اندازی کسب و کار با کمترین سرمایه ممکن و یا ... کرایه مایحتاج موقتی : گاهی می توان به جای خرید تجهیزات برای کم کردن هزینه ، آنها را اجاره کرد.

ایسنا - سیر صعودی وضعیت فرش دستباف در گیلان

http://isna.ir/fa/news/93050100724/سیر-صعودی-وضعیت-فرش-دستباف-در-گیلان

23 جولای 2014 ... وی با بیان اینکه با 5 میلیون تومان سرمایه می‌توان در بخش بافت فرش برای یک نفر ... استان میزان نیاز سرمایه برای هر نفر 100 میلیون تومان است، اظهار کرد: ... و حرفه‌ای گیلان می تواند در جهت آموزش بافت فرش به علاقمندان جویای کار در ...

با ده ميليون پول چه مي کنيد؟ - ابتکار

http://ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=13163

اولا اگر جوابش سر راست باشد ميليون ها نفر که از اين ده ميليون تومان ها دارند مي روند سراغ آن ... داريم و مي دانيم که چطور بايد بين شکاف هاي بازار حرکت کرد و از فرصت ها پول درآورد. ... 5 ) آيا سرمايه گذاري روي سرمايه انساني در حوزه کاري ما بازده مالي خوبي دارد؟ ... اين که چه زمينه اي در کشور الان براي کار خوب است را هيچ کس نمي