۱)اگر می خواهید مقدار زیادی شیرینی برای عید بپزید،فر را روی  حرارت متوسط تنظیم کنید  و آنها را در مدتی طولانی بپزید.  اما برای شیرینی های  ریز و کوچک  (مثل  شیرینی نخودچی)، با حرارت زیاد، می توانید  در وقتتان صرفه جویی  کنید.

 

 

شیرینی-عیدشیرینی-کشمشیقطاب-1.jpg

 

 

 

نکاتی مهم برای تهیه شیرینی عید:


۱)اگر می خواهید مقدار زیادی شیرینی برای عید بپزید،فر را روی  حرارت متوسط تنظیم کنید  و آنها را در مدتی طولانی بپزید.  اما برای شیرینی های  ریز و کوچک  (مثل  شیرینی نخودچی)، با حرارت زیاد، می توانید  در وقتتان صرفه جویی  کنید.

2) اگر روی  شیرینی تان  پخته  ولی داخل آن خمیر  مانده، یکی  از دلایلش این  است که حرارت فر زیاد بوده. یک تکه فویل را چندلایه  کنید، روی شیرینی  ها بیندازید و  دوباره شیرینی  ها را در فر بگذارید. این کار  باعث  می شود خمیر وسط شیرینی  هم پخته  شود..

3) سعی کنید بهترین مواد اولیه را برای  تهیه  ی شیرینی عید  آماده کنید  و بخرید  تا در نهایت، شیرینی  های مرغوب تر و خوشمزه تری  بپزید.

4) برای تهیه شیرینی عید بهتر است تخم مرغ ها خیلی خوب زده شوند،زیرا در این صورت تخم مرغ ها قدرت  نگهداری  هوا را در خود  دارد. بنابراین باعث  می شود کیک  یا شیرینی عید  شما خوب  پف کند.  به طور معمول،  سفیده ی  تخم مرغ  است که پس از زدن  کف می کند و هوا را درون خود نگه  می دارد، نه زرده.

5) از تخم مرغ  سردی  که توی یخچال بوده برای تهیه شیرینی عید استفاده  نکنید، بلکه بگذارید  گرم شود؛ چون در غیر  این صورت، مجبورید زمان  طولانی تری  مخلوط را هم بزنید. چه بهتر که از تازه  اش استفاده  کنید.

6) هیچ گاه  در فر را قبل از این  که سه چهارم از زمان  پخت سپری شده باشد، باز  نکنید؛ چون  پف کیک می خوابد.

7) نشانه ی  کاملا پخته  شدن کیک، این است  که روی آن طلایی شده  باشد  و خوب پف کرده  باشد  و تا  حدودی از دور قالب فاصله گرفته باشد.

8) برای تهیه  ی شیرینی های عید، نهایت دقت و حوصله را به کار ببرید؛  چون لطف  این شیرینی  ها به ظرافت و  یک شکل بودن و  هم اندازه بودن آنهاست.

9) قبل  از شروع  پختن  شیرینی یا کیک، یک بار دستور پخت  را بخوانید  تا در وسط کار  که مواد  را مخلوط کرده  اید،  گیج نشوید و مایه  و خمیر شیرینی  خراب  نشود.

 

با توجه به درخواست شما عزیزان در این مقاله طرز تهیه ی دو نمونه از شیرینی های عید را بیان میکنیم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

 

 

*******شیرینی عید*******

 

شیرینی کشمشی (شیرینی عید)

مواد لازم برای تهیه شیرینی کشمشی مخصوص عید:

 

 

 

خاک قند

 

400 گرم

 

آرد

 

300 گرم

 

روغن جامد

 

200 گرم

 

تخم مرغ

 

3 عدد

 

کشمش

 

100 گرم

 

وانیل

 

به مقدارکم

 

 

 

 

طرز تهیه شیرینی کشمشی مخصوص عید: پودر قند و روغن را مخلوط نموده و می زنیم تا سفید شود . سپس تخم مرغ ها را شکسته ، جدا می کنیم و وانیل را با زرده می زنیم .

سفیده آنها را هم جدا می زنیم و سپس تمامی مواد را خوب با هم مخلوط کرده ودرپایان ، آرد و کشمش را اضافه می کنیم. یک سینی با کاغذ روغنی آماده نموده ، مواد را در قیف ریخته ، بر روی کاغذ قرار می دهیم و در فری که قبلاً با حرارت 180 – 200 درجه گرم شده ، به مدت 5 دقیقه می گذاریم.

نکته:

دو نکته ای که وجود دارد این است که چون شیرینی درحین پختن ، پف می کند خمیرها را باید با فاصله روی سینی بگذاریم و دیگر اینکه درجه حرارت فر نباید خیلی بالا باشد.

 

نکات تغذیه ای:

نکته جالبی که می توان درباره این شیرینی عید به آن اشاره کرد این است که کشمش دارای میزان قابل توجهی کلسیم است . کلسیم بالای موجود در کشمش، برای افراد مسن و کودکان در حال رشد بسیارمفید است ،  پس توصیه می کنیم این شیرینی را تهیه کنید و از فوائد کشمش موجود در آن سود ببرید.

کل مواد شیرینی دارای 4هزارکالری انرژی می باشد ، یعنی اگرازکل مواد 40 عدد شیرینی تهیه کنید ، هر کدام دارای 100 کالری انرژی خواهد بود .

 

 

 

*******شیرینی عید*******

 

 

 

شیرینی-عیدشیرینی-کشمشیقطاب-2.jpg

 

 

 

قطاب خانگی شیرینی مخصوص عید:

 


مواد لازم برای تهیه مواد لازم برای خمیر قطاب:

 

 

 

روغن جامد

 

یک فنجان

 

ماست

 

یک فنجان سر خالی

 

شیر

 

دو قاشق غذاخوری

 

بیکینگ پودر

 

به اندازه ی سر قاشق چایخوری (خیلی کم)

 

آرد

 

به میزان لازم

 

پودرقند یا شکر

 

به میزان لازم

 

روغن مایع

 

یک لیوان جهت سرخ کردن قطابها

 

 مواد لازم برای وسط قطاب:

 

به اندازه ی 200 گرم مغز پسته و شکر آسیاب شده  یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر که بسته به سلیقه ی خود یکی از این مواد را انتخاب کرده و با مقداری هل و وانیل و  برای راحتی کار  با یک قاشق مربا خوری گلاب یا عرق بید مشک مخلوط نموده ، برای وسط قطابها از این مواد استفاده نمایید.

 

 

طرز تهیه قطاب شیرینی عید:

 

ابتدا در ظرفی روغن ، ماست ودو قاشق شیر را با هم خوب بزنید . آرد وبیکینگ پودر را کم کم به آنها اضافه کنید تا خمیر لطیف ونرمی به دست آید وکنار بگذارید.

برای پیچیدن قطابها هم میتوانید خمیر را با وردنه بر روی سطح صافی پهن کرده و با ته یک لیوان یا فنجان خمیرهای دایره ای شکل هم اندازه ای را از این خمیر پهن شده جدا کنید .سپس در وسط هر دایره مقداری از مواد وسط قطاب را با قاشق مربا خوری ریخته ودو طرف آن را ببندید که در صورتی که بتوانید آنها را بپیچید بسیار زیباتر و بهتر است و در غیر این صورت همینطور آنها را ساده بسته تا مواد وسط آن دیده نشود و بیرون نریزد و یا اطراف دایره را بالا آورده ویک جا جمع کنید تا شبیه باقلوا ترکی شود.اگر کار با وردنه برایتان سخت است می توانید خمیرها را به شکل گلوله های هم اندازه درآورده و کف دست پهن کنید ومواد را وسط آنها ریخته و بپیچید و پس از آماده شدن، همه ی آنها را در ظرفی گود که کاملا درروغن فرو روند  سرخ کنید و بعد از بیرون کشیدن آنها از داخل روغن درون صافی قرار داده تا روغن اضافی آنها کشیده شود وسپس درون پودر قند یا شکر بغلطانید .

شیرینی عید,شیرینی عید نوروز,تهیه شیرینی عید,شیرینی برای عید,شیرینی های عید,شیرینی مخصوص عید,طرز تهیه شیرینی عید,نکات تهیه شیرینی عید,خرید شیرینی عید

شیرینی عید(شیرینی کشمشی،قطاب) - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/pastry/eid-sweets-eid2.html

شیرینی نخودچ طرز تهیه قطاب شیرینی عید شیرینی عیدتهیه شیرینی عیدشیرینی برای عیدشیرینی عید نوروزشیرینی مخصوص عیدطرز تهیه شیرینی عید.

شیرینی،شیرینی پزی،آموزش شیرینی پزی،پخت انواع شیرینی

http://www.beytoote.com/cookery/pastry/

آشپزی,شیرینی,شیرینی پزی,اشپزی,آموزش شیرینی پزی,شیرینی گردویی ... شیرینی نارگیلی ساندویچی برای عید فطر .... شیرینی عید(شیرینی کشمشی،قطاب ) ...

شیرینکده - شیرینی های عید نوروز

http://www.shahreshirini.blogfa.com/category/2

شیرینکده - شیرینی های عید نوروز - طرز تهیه انواع شیرینی و دسر - شیرینکده. ... قطاب رژيمي در فر 2. قطاب عسلي ... شیرینی قندی (مخصوص عید نوروز-سوغات بروجرد ).

آشپزی , سفره خونه ، شیرینی پزی ، هنر , آلانیا - شیرینی خشک

http://sofrehkhune.com/portal/شیرینی-خشک

شیرینی پیچ یونانی برای عید پاک Koulourakia ... کیک مافین کشمشی با سبوس برنج Bran Muffins · شیرینی ... زیپول یا قطاب ایتالیایی با پنیر خامه ای Zeppole.

فهرست شیرینی های خشک مناسب عید نوروز - سفره خونه

http://sofrehkhune.com/portal/مطالب-متعدد/مناسبت-ها-و-موقعیت-ها/9638-فهرست-شیرینی-های-خشک-مناسب-عید-نوروز

بایدها و نبایدهای تغذیه در عید نوروز ... باقلوا ترکی ( حلقه ای چین خورده ) از آموزشگاه آشپزخانه ملل ... شیرینی نخودچی با سه آرد ( بدون گلوتن ) برای بیماران سلیاک.

آموزش شیرینی های مخصوص عید نوروز ۹۴ - عید نوروز 94

http://norouz94.ir/164/آموزش-شیرینی-های-مخصوص-عید-نوروز-94

آموزش شیرینی های مخصوص عید نوروز 94, شیرینی برنجی, قطاب, شیرینی نخودچی, شیرینی‌های شکلاتی, شیرینی نارگیلی, سوهان عسلی, کلمپهکرمان, مرنگ.

طرز تهیهء شیرینی قطاب برای عید - تیپ تاپ

http://tiptap.ir/8470/طرز-تهیهء-شیرینی-قطاب-برای-عید.html

6 مارس 2014 ... خمیر را تا حد امکان نازک باز می کنیم و سپس با دهانه استکان و یا قالب شیرینی به صورت دایره برش می دهیم. در وسط هر یک از این دایره های خمیری مقداری ...

قطاب - طرز تهيه شيريني قطاب سنتي - صفا پاتوق

http://www.irbiotech.ir/post/1666/قطاب--طرز-تهيه-شيريني-قطاب-سنتي.html

شيريني قطاب (24 امتياز, ستاره 5) شيريني قطاب ماست نصف ليوان . ... برچسب : شيريني، شيريني ايراني، شيريني عيد، شيريني قطاب، شيريني قطاب سنتي، ...

فهرست انواع شیرینی‌های ایرانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/فهرست_انواع_شیرینی‌های_ایرانی

باقلوا پرچمی, Qazvin`s baklava.JPG, قزوین · باقلوای سه رنگ ... شیرینی کشمشی · شیرینی گردویی ... شیرینی کنجدی · کلمبو پادرازی نون عید, استان گلستان.

کتاب آشپزی/شیرینی مناسب عید نوروز - ویکی‌کتاب

http://fa.wikibooks.org/wiki/کتاب_آشپزی/شیرینی_مناسب_عید_نوروز

شیرینی قطاب که با دستور زیر و در فر تهیه شده‎است. محتویات. [نهفتن]. ۱ دستور شماره یک; ۲ شیرینی مشهدی; ۳ شیرینی نارگیلی به سبک بازاری; ۴ شیرینی ...

قطاب خانگی شیرینی مخصوص عید | مجله زندگی سالم - اولین

http://www.zendegisalem.com/?p=6729

ابتدا در ظرفی روغن ، ماست ودو قاشق شیر را با هم خوب بزنید . آرد وبیکینگ پودر را کم کم به آنها اضافه کنید …… مواد لازم برای خمیر قطاب. روغن جامد یک فنجان.

لذت آشپزی با هانی شف - شیرینی های نوروزی

http://hanichef.blogfa.com/category/39

14 آگوست 2014 ... فکر می کنم همه با این شیرینی اصیل ایرونی کلی خاطره دارن و باهاش می رن ... خب اسفند که میشه همه خانومای کدبانو به فکر شیرینی پختن برای عید می ...

Food Club - شیرینی های رژیمی عید - Food Club - صفحه اصلی

http://foodclub.ir/Topic.aspx?TID=1157

14 مارس 2012 ... شیرینی های رژیمی عید یه سری شیرینی عید که سریع و راحت درست می شوند و ... شیرینی های سرخ کرده مثل قطاب چون داخلشون هم زرده تخم مرغ دارند و هم ...

آموزش آشپزی: آموزش انواع کیک و شیرینی - محشر دات کام

http://www.mahshar.com/ashpazi/fehrest_samaneh.aspxgooneh_id185.htm

آموزش آشپزی: آموزش انواع کیک و شیرینی. ... باقلوا با خمیر هزارل · باقلوا گل · باقلوای لبنای · بامیه · برشهای خرما و جو ... شیرینی زبان · شیرینی لطیفه · شیرینی  ...

انواع شیرینی ایرانی و شیرینی سنتی - آموزش شیرینی پزی

http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/sonati1/

در این بخش شما با انواع کلوچه فومن,شیرینی سنتی ایرانی,شیرینی,باقلوا,شیرینی ... عید فطر,شیرینک دارچینی,شیرینی زبان,شیرینی پزی,شیرینی مربایی,کلوچه ...

کیک و شیرینی - آشپزخانه ی شیندخت - shindokht.com

http://www.shindokht.com/Food/cake/

طرز تهیه شیرینی کشمشی هم عیدی من به شما عزیزان است. .... بدنبال سرچ شیرینی قطاب متوجه شدم چند سایت این مطلب را از اینجا برداشتن و در سایت خود گذاشتن فقط ...