برخی از اشتباهات تغذیه ای ناخاسته کودک را در مسیر داشتن قدی کوتاه قرار میدهد برای این منظور از نوزادی تا قبل از توقف رشد باید راهی مناسب را دنبال کرد.

زمان شروع رشد از دوران جنینی آغاز می شود. پس باید برای رسیدن به قد بلندتر، از دوران بارداری مراقبت از رشد كودك را آغاز كنیم. در دوران بارداری تغذیه مادر تأثیر زیادی بر قد كودك متولد شده دارد.

 
تحقیقات نشان داده است که  است مصرف ناكافی ریزمغذی ها و استعمال دخانیات در دوران بارداری به رشد ناكافی و كم وزنی كودك در هنگام تولد منجر می شود. مصرف غذا در حد متعادل و مناسب از تمام گروه های غذایی برای دستیابی به رشد قدی مناسب از اهمیت به سزایی برخوردار است.
 
بهترین و قد متوسط برای پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به علاوه 6،5 سانتی متر و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 6،5 سانتی متر است. برای رشد هر فرد یك دامنه یا محدوده وجود دارد. به عبارتی مرزهای بالایی و پایینی برای قد هر فرد وجود دارد كه از پیش برای هر فرد تعیین شده است.
 
بهتر است که بدانیم  برای حركت از مرز پایینی به مرز بالایی محدودیت زمانی وجود دارد كه نقطه شروع آن از ابتدای بارداری است كه نتیجه آن قد و وزن مطلوب در هنگام تولد خواهد بود و نقطه پایانی آن همزمان با بسته شدن صفحات رشد خواهد بود.
 
 
کودک
 
مهمترین عامل تغذیه است  كه باعث رشد می شود را می توان به درشت مغذی ها مانند مواد قندی، چربی ها و پروتئین ها كه انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تأمین می كنند تا عوامل ساختمانی و ریزمغذی مانند انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند كلسیم، روی و منیزیم نام برد.
 
مثل همیشه مصرف سبزی ها و میوه ها، انواع ویتامین ها و مواد معدنی به خصوص پیش سازهای ویتامین A در رژیم غذایی ضروری است و كمبود متوسط تا شدید ویتامین A مانع رشد مطلوب كودكان می شود.
 
منابع سرشار از ویتامین A عبارتند از اسفناج، زردآلو، طالبی و دریافت كافی كلسیم كه به ویژه در دوره رشد طولی استخوان ها بسیار حایز اهمیت است. بنابراین تغذیه با شیر، ماست، پنیر و انواع كلم را باید به نوجوانان پیش از رسیدن به سن بلوغ توصیه كرد.

اگر می خواهید کودکان قد کوتاه نشود! - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/hygienebaby/short-stature1-children.html

کوتاهی قد ژنتیکی: که در این نوع کوتاهی قد، سرعت رشد کودک در سال طبیعی است و سن .... افزایش شیر مادر با این رژیم غذایی,افزایش شیر مادر,راههای افزایش شیر مادر ...

تغذیه و کوتاهی قد کودکان - رژیم درمانی نوین

http://www.novindiet.com/article/تغذیه-و-کوتاهی-قد-کودکان

21 دسامبر 2011 ... اگر کودکی را دیدیم که با وجود اضافه وزن، دارای قد کوتاهی بود، باید علت این اضافه وزن مورد بررسی قرار گیرد. مسئله مهم در کودکان چاق این است که ...

علل کوتاهی قد در کودکان - همدردی

http://hamdardi.com/?part=menu&inc=menu&id=204

کوتاهي قد در کودکان همواره مورد نگراني اولياي آنها بوده و سبب مي شود تا ... صورتي که از تغذيه مناسب برخوردار نيستند برنامه غذايي مناسبي برايشان تهيه شود ... با تحليل داده های مربوط تقريبا 250 هزار نفر طی 200 سال گذشته به اين نتيجه رسيده است.

کوتاهی و بلندی قد در کودکان - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/childchildcare/کوتاهی-و-بلندی-قد-در-کودک.html

بد‌تر از آن خواهر دوقلوی او با ۱۲۷ سانتی متر نسبت به سنش قد بلندی دارد. ... مردم از من می‌پرسند که چه غذایی به آن‌ها می‌دهم، انگار که یک غذای خاصی برای قدبلندی هست. ... این کودکان از ۹۹ درصد همتاهای خود کوتاه ترند و در دوران بزگسالی نیز قد کوتاه می‌مانند.

بخورنخورهای رشد قدی کودکان - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=269401

28 ژانويه 2014 ... نقش تغذیه در جلوگیری از کوتاهی قد بسیار مهم است که این موضوع در ... کرد و افزود: با توجه به روند رشد کودکان یکی از مکمل‌هایی که به کودکان در حال ...

علل کوتاهی قد در کودکان و راههای درمان آن - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2623/130370.html

این رشد سریع، ادامه رشد جنینی است و سرعت آن با افزایش سن کاهش می‌یابد. ... در این حالت کودک کوتاه قد است زیرا پدرو مادر کوتاه قد بوده‌اند. ... رژیم غذایی مناسب به خصوص مصرف کافی پروتئین، مواد لبنی و میوه و ورزش مستمر در رشد قدی تاثیر موثری ...

علت کوتاهی قد و درمان آن جهت بلند تر شدن قد انسان - مقالات افزایش قد مهین

http://mahingooli.persianblog.ir/post/20/

در این حالت کودک قد کوتاه است زیرا پدر و مادر کوتاه قد بوده‌اند. ... یا اگر بیماری سلیاک وجود دارد، حذف مواد غذایی حاوی این پروتئین از رژیم غذایی ضروری است. ... مدت درمان با هورمون رشد که به صورت تزریقی انجام می‌شود بهتر است هر شب صورت گیرد.

در کودکان علت کوتاهی قد ناشی از چیست و آیا علاج دارد؟

http://www.hidoctor.ir/14748_در-کودکان-علت-کوتاهی-قد-ناشی-از-چیست-و-آ.html/

2 فوریه 2014 ... به بچه ای کوتاه قد گفته میشود که وقتی آن را با بچه های هم سن خودش مقایسه ... میوه, شرایط نگهداری مواد غذایی, ارتباط بهداشت و سلامت, بهداشت عمومی, ... کوتاه بودن قد کودک به این معنی نیست که حتما سلامتی کودک دچار مشکل است.