درک نتایج جدول رشد کودک خردسال

جدول رشد کودک خردسال

در این مطلب به شما کمک می کنیم اطلاعات جدول رشد کودکتان را تفسیر کنید.

جدول رشد کودک خردسال من چه چیزی را نشان می دهد؟

جدول رشد کودک‌تان، طرحی کلی از نحوۀ رشد جسمانی او را به شما نشان می‌دهد. پزشک با مقایسۀ اندازه گیری‌های کودک خردسال‌تان – وزن، قد و شاخص تودۀ بدنی (BMI)- با میانگین ملی کودکان همسن و هم جنس او و با اندازه‌های قبلی، می‌تواند تشخیص دهد که آیا رشد کلی او از الگوی سالمی پیروی می‌کند یا خیر؟

(توضیح مترجم:شاخص توده بدنی (body mass index) یا شاخص کوتله یا بی‌ام‌آی (BMI) سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه گیری نمی‌کند، بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود. این شاخص در بین سال‌های ۱۸۳۰تا ۱۸۵۰توسط آدولف کوتله دانشمند بلژیکی ابدا شد. نحوه محاسبه آن بسیار ساده است و در بسیاری جاها برای مشخص کردن اضافه وزن و کسر وزن استفاده می‌شود.)

محاسبه‌گر جدول رشد کودک

برای مقایسۀ رشد قد، وزن و اندازه سر کودک‌تان با سایر کودکان، یک جدول رشد تنظیم کنید.

 «صدک» یه چه معنی است؟

برای درک بهتر و توضیح راحت‌تر، یک مثال می‌زنیم: اگر وزن پسر ۲۴ ماهۀ شما در صدک چهلم و قد او در صدک هشتادم قرار داشته باشد، یعنی این‌که وزن %۴۰ از پسران ۲۴ ماهه برابر یا پایین‌تر از کودک شما و وزن %۶۰ از آن‌ها بالا‌تر از وزن او است. به همین نحو، %۸۰ از پسران هم سن او، هم قد یا کوتاه‌تر از او و %۲۰ بلند‌تر از او هستند.

کودک خردسالم در صدک بیست و پنجم قرار دارد، رشد او کم نیست؟

اگر کودک‌تان همیشه در حول و حوش صدک بیست و پنجم قرار داشته است، پزشک‌تان در مورد اینکه %۷۵ پسران هم سن او بزرگ‌تر از او هستند، نگران نخواهد شد. آنچه که مهم است این است که پزشک نحوۀ رشد کودک‌تان و نه فقط مقدار آن را بررسی می‌کند. به یاد داشته باشید که کودکان در یک دوره، دارای رشد سریع و در دوره‌ای دیگر، دارای رشد کندی هستند. پزشک به بالا‌ترین و پایین‌ترین نقطۀ رشد او نیز توجه می‌کند، اما بیشتر الگوی کلی رشد او را در نظر می‌گیرد.

از عدد شاخص جرم بدن (BMI) چگونه استفاده می شود؟

پزشک از عدد شاخص جرم بدن استفاده می‌کند تا ببیند که آیا کودک اضافه وزن، کمبود وزن و یا احتمال اضافه وزن دارد یا خیر. او از صدک برای بررسی شاخص جرم بدن نیز استفاده می‌کند. اگر شاخص جرم بدن او زیر صدک پنجم باشد، یعنی کمبود وزن دارد. اگر عدد بین صدک ۸۵ و ۹۵ باشد، احتمال دارد دچار اضافه وزن شود و اگر در صدک ۹۵ یا بالا‌تر از ۹۵ قرار گیرد، یعنی اضافه وزن دارد.

این بدان معنی است که دامنۀ طبیعی شاخص جرم بدن کودک، از صدک ۵ تا صدک ۸۵‌ام (اما نه خود ۵ و ۸۵) است. به یاد داشته باشید، از آنجا که ترکیب‌بندی بدن دختران و پسران با هم تفاوت دارد، جدول رشد قد و وزن جداگانه‌ای دارند و این جدول نشان‌دهندۀ این واقعیت است که شاخص جرم بدن کودک در طی سال تغییر می‌کند، به ویژه این‌که در طول دوران خردسالی کاهش یافته و در طول دوران مدرسه و بزرگسالی افزایش می‌یابد.

چه موقع باید نگران شوم؟

زمانی باید نگران شوید که صدک او تغییرات چشمگیری داشته باشد. برای مثال اگر وزن او همواره حدود صدک ۵۰ قرار داشته است و بعد به صدک ۱۵ کاهش یافته است، پزشک به دنبال علت این تغییر خواهد گشت. او در نظر خواهد گرفت که آیا مسألۀ پزشکی جدی‌ای که نیاز به ارزیابی و بررسی بیشتری دارد، باعث این تغییر شده است یا خیر.

البته یک بیماری کوچک و یا تغییر در الگوی غذا خوردن او ممکن است منجر به کاهش ناچیزی شود که در این مورد پزشک ممکن است برای مدتی رشد او را با دقت بررسی کند.

اگر کودک‌تان بیمار نبوده اما وزن او در مقایسه با منحنی‌ای که تا کنون طی کرده، کند شده است، پزشک ممکن است توصیه کند که مقدار غذای اصلی و فرعی او (میان‌وعده) را افزایش دهید. شاید از شما بخواهد بیشتر نزد او بروید تا از این‌که وزن کودک شروع به افزایش کرده است، اطمینان حاصل کند.

البته گاهی اوقات اگر وزن او سریع‌تر از معمول افزایش یا کاهش یابد، می‌تواند مسألۀ خوبی باشد. اگر برای مثال فرزند‌تان کسر وزن داشته، خیلی خوب است که منحنی رشد او افزایش یافته است و اگر اضافه وزن داشته، پائین آمدن منحنی او در پاسخ به تلاش برای جلوگیری از چاقی نیز می‌تواند بسیار خوب باشد.

به طور کلی پزشکان، کودکانی را که در دامنۀ نهایی صدک قرار می‌گیرند – بالای ۹۵ و زیر ۵ درصد - از هر لحاظ با دقت بیشتر مورد معاینه قر ار می‌دهند. گاهی اوقات قرار گرفتن در دامنۀ نهایی، هیچ دلیلی برای نگرانی ایجاد نمی‌کند.

اگر کودک خردسال شما بسیار کوتاه قد بوده و والدین او به طور غیر طبیعی قد کوتاهی دارند، قرار گرفتن او در کمترین دامنه -صدک ۵- می‌تواند طبیعی باشد. اما اگر کودک‌تان قد بسیار کوتاهی دارد و والدین او دارای قد متوسط یا بلندی هستند، پزشک او را معاینه می‌کند تا از این‌که هیچ مشکلی در خصوص رشد او وجود ندارد (مانند مشکل هورمونی یا ژنتیکی) اطمینان حاصل کند.

از طرف دیگر اگر کودک‌تان در بالا‌ترین دامنۀ صدک قرار دارد، پز شک او را معاینه می‌کند تا از اینکه در آینده دچار چاقی نخواهد شد، مطمئن شود. پزشک ممکن است با شما در خصوص رژیم غذایی او و ورزش صحبت کند و از عدم وجود ناراحتی (مانند مشکل تیروئید) که به افزایش وزن او کمک می‌کند، مطمئن شود.

آیا با توجه به اندازۀ فعلی کودکم، می توانم حدس بزنم که در دوران بلوغ چه اندازه‌ای خواهد بود؟

نمی‌توان با اطمینان در این مورد حدس زد. در بعضی مواقع کودکان خردسال چاق، در دوران بلوغ لاغر شده و یا کودکان لاغر، چاق می‌شوند. والدین کودک بهترین شاخص هستند – آیا والدین او قد بلند، کوتاه یا متوسطی دارند؟ لاغر، چاق یا متوسط هستند؟ به احتمال زیاد کودک در سن بلوغ، جثۀ والدینش را خواهد داشت.

توصیه متخصص:

مهمترین نکته در مورد صدک رشد این است که رشد هر کودک با خودش باید مقایسه شود و جداول با منحنی افقی یا نزولی حتما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. تعداد دفعات معاینه در حالت عادی و مراقبت ویژه توسط مسئول بهداشت یا پزشک تعیین می‌شود.

در درمانگاه‌ها نسبت وزن به قد کودک در جداولی که به هر کودک اختصاص داده می‌شود، ثبت می گردد و قرار داشتن کودک در جاده سلامتی و صعودی بودن نمودار وی، نشان دهندهٔ سلامت رشدی او است.

نکات لازم برای رشد نوزاد - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/childchildcare/نکات-لازم-برای-رشد-نوزاد.html

آیا نکات لازم برای رشد نوزادتان را می دانید؟ از اولین گریه ... روابط بین والدین و رابطه والدین با کودک نقش اساسی در رشد او دارد. .... درک نتایج جدول رشد کودک خردسال.

کوتاهی و بلندی قد در کودکان - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/childchildcare/کوتاهی-و-بلندی-قد-در-کودک.html

جدول رشد کشوری که برای اولین بار ۳۰ سال پیش تهیه شد، قد و زن کودک را باسایر کودکان هم سن و سال او مقایسه می‌کند. تا زمانی که .... درک نتایج جدول رشد کودک خردسال .

کودکتان را در کارِهای خانه شریک کنید - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/childchildcare/کودکتان-را-در-کارِهای-خان.html

کمک کردن کودک در خانه ... مادری می‌گوید که کودک دو ساله‌اش می‌تواند کاسه سگش را پر از آب کند و فقط کمی از آن بیرون ریخته می‌شود. ... درک نتایج جدول رشد کودک خردسال.

کودک سالم - دانشگاه علوم پزشکی اراک

http://www.arakmu.ac.ir/portal/File/ShowFile.aspx?ID=9b368165-91b2-4eaa-ba4c-f4a3a6392561

... تعداد کودکان کار در دست نداريم و توجه به رشد و تکامل يکپارچه کودکان خردسال يک مفهوم جديد است. ... اين نکته مبين اين است که ما نياز داريم درک خود از مفهوم سلامت کودکان را ... ايجاد امکان برخورداري تمامي کودکان از رشد و تکامل مناسب،کاهش تعداد دفعات ..... نمودار مقایسه ای نتایج پایش مراکز بهداشتی درمانی شهرستانها در برنامه کودک

مراحل رشد کلامی کودکان - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/other/c13c1191234889p1.php/مراحل-رشد-کلامی-کودکان

1 ا کتبر 2007 ... یکی از پیچیده ترین مراحل رشد کودک، تسلط او بر زبان است. ... به تدریج کودک به مرحلهٔ درک کلام پا می گذارد و می تواند دستورها و خواسته های والدینش را اجرا کند. در این مرحله است که کودک خردسال یاد می گیرد برای رسیدن به نیازهایش چگونه ..... نکاتی در مورد مسابقه پیش بینی نتایج جام جهانی ۲۰۱۴ آفتاب · جوایز مسابقه ...

رشد شخصیت کودک از یک تا سه سالگی - مهر من

http://mehreman.com/مقالات.aspx

25 نوامبر 2012 ... واحد پژوهش مهر من با ارائه آخرین مقالات آموزشی در زمینه رشد کودک موجب افزایش سطح علمی خانواده می ... درک مسئله زمان برای کودک خردسال مشکل است.

ویژگی‌های مراحل رشد کودک - Vista News Hub

http://vista.ir/article/275623/ویژگی‌های-مراحل-رشد-کودک

هر چند اغلب بزرگ‌ترها انتظار دارند که تمام نوزادان و کودکان خردسال مراحل رشد خود را بر طبق یک روال ... این مهارت‌ها بیانگر توانائی کودک در درک و استفاده از زبان می‌باشد.

رشد و نمو كودكان / Eftekhar Ardabili M.D. MPH

http://www.elib.hbi.ir/persian/PUBLIC_HEALTH_EBOOK/11_18.htm

Ø رشد جسمي كودكان و شاخص هاي تن سنجي را توضيح دهد. Ø تغييرات ... Ø نمودار رشد را توضيح داده و نمودارهاي رشد سازمان جهاني بهداشت و نمودارهاي مورد استفاده در ايران را توضيح دهد. Ø موارد كاربرد .... كلمات مامان و بابا را با درك معني به كار ميبرد. با قدم هاي  ...

مراحل رشد و تکامل شخصیت کودک - آکاایران - روانشناسی کودک - روان ...

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/ravanshenasi-koodakan/11757.html

صفحه خانگی روانشناسی کودک - روان شناسی کودکان و نوجوان مراحل رشد و تکامل شخصیت ... خود قادر است که اشیا و کیفیت آنها مانند رنگ، استحکام، عمق و شکل را درک کند. ... کیگان و هامبورگ در همین زمینه معتقدند:کودکان خردسال می توانند محرکی را که ...

هوشان

http://hooshan.ir/

بنابراین کسب مهارتهای بنیادی هر مرحله از رشد و تکامل، برای رشد کودک در مراحل .... و نتایج آنها را دریافت کرده و اطلاعات مفید دیگری درباره وضعیت کودک خود بدست ...

کودک خود را بشناسیم: (۳ - ۶ سال) - کتابک

http://ketabak.org/tarvij/node/1148

دستاوردهای پژوهشی در زمینه رشد و پرورش کودک، به شناخت دوره هایی در رشد زبانی، ... تمامی کودکان در پیمودن این مراحل یکسان نیست، اما در روند رشد، گذار همگی آنان از این مراحل .... کودکان کم کم، نتایج خوب و بد را درک می‌کنند و ممکن است برای ارزیابی ...

آیا میخواهید فرزندتان نابغه باشد؟ - پورتال استان خراسان رضوی

http://www.khorasan.ir/banovan/tabid/8397/Default.aspx

شطرنج، جدول، پازل و دیگر بازی‌های فکری، همگی برای مغز کودک همچون ورزش هستند. ... که علاوه بر تضمین سلامتی نوزاد، برای آینده او و رشد مهارت‌های ذهنی‌اش هم مفید خواهد بود. ... که پرورش‌دهنده حافظه و توانایی‌های ذهنی کودکان خردسال (حتی کودکان نوپا) باشند. ... این بازی‌ها را تجربه نکرده‌اند از قدرت درک و تجسم تصویری بیشتری برخوردارند.

شاخص های رشد طبیعی شنوائی و گفتار و زبان در خردسالان

http://mrec.blogfa.com/post-74.aspx

30 سپتامبر 2006 ... شاخص های پایش رشد طبیعی شنوائی گفتار و زبان در نوزادان و کودکان خردسال. اعمالی که نوزادان و کودکان خردسال در سنین مختلف باید انجام دهند: تولد تا سه ماهگی : ... در دو سالگی دیگران در پاره ای اوقات آنچه کودک می گوید را درک می کنند ( ۵۰ تا ۷۵ در صد). > > در سه ... جدول مسابقات باشگاهی شطرنج استان همدان پائیز 90

ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﻣﯿﺰان رﺷﺪ ﺣﺮﮐﺎت ﻇﺮﯾﻒ و دﻗﯿﻖ در ﮐﻮدﮐﺎن ﻣﻬﺪﻫﺎی - دانشگاه علوم پزشکی ...

http://koomeshjournal.semums.ac.ir/files/site1/user_files_e4351e/najjariyan-A-10-4-187-2a265c4.pdf

ای ﻣﯿﺰان رﺷﺪ ﺣﺮﮐﺎت ﻇﺮﯾﻒ و دﻗﯿﻖ ﮐﻮدﮐﺎن ﺣﺎﺿﺮ در ﻣﻬﺪﻫﺎی ﮐﻮدک ﺷﻬﺮی و روﺳﺘﺎﺋﯽ ﺑﻮده. اﺳﺖ . ﻣﻮاد و ... ﺑﻠﮑﻪ او را ﺑﺮای ﯾﺎدﮔﯿﺮی ﺑﯿﺸﺘﺮ و ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ در ﻣﺮاﺣﻞ ﺑﻌﺪی ... و درک ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ دارد .... ﻫﺪف از اﯾﻦ ﺗﺴﺖ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ. ﻣﯿﺰان ﺣﺮﮐ. ﺖ ﻣﻬﺎرﺗﯽ ﻇﺮﯾﻒ. ﻣﺘﻨﻮع و ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ ﭼﺸﻢ و دﺳﺖ ﺑﻮده اﺳﺖ . ﻧﺘﺎﯾﺞ .... ﺑﺎزی ﺑﺮای ﮐﻮدﮐﺎن ﺧﺮدﺳﺎل.

راهنمایی تغذیه تکمیلی

http://ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/mbehdasht/yazd/file/khanevade/amoozeshi/koodakan/taghziya_takmili.doc

جدول 1: تعداد حداقل دفعات تغذيه كودك براي تامين ميزان انرژي مورد نياز از غذاهاي كمكي با ... مادران و مراقبت كنندگان از كودكان در زمينه تغذيه مطلوب شيرخواران و كودكان خردسال ارائه شود. ... اين گزارش نتايج يك مرور سيستميك از مدارك موجود بود و بر اساس آن نتيجه ... تا به امروز شواهد كمي وجود دارد در مورد اينكه كمبود روي رشد شيرخواراني كه بطور ...

پزشکی بالینی - کودکان

http://www.clinicalmedicine.ir/tag/کودکان

این بازی همچنین می‌تواند به کودکان خردسال برای غلبه بر ترس دور بودن از مادر کمک کند. ... تنها 7 کودک از 37 کودک درک کردند، درحالیکه آنها دیگران را می‌بینند، کسی چشم آنها ... محققان برای دستیابی به نتایج این تحقیقات وزن و شاخص توده بدن را در 159 هزار ..... این مطالعه اهمیت تعاملات اجتماعی کودک به ویژه با مادر را در مراحل مختلف رشد ...