مراقبتهای روزهای اول نوزاد،راهنمای پدر و مادر در روزهای اول نوزاد در خانه

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه:هفته های نخست تولد نوزاد ، روزهای پر هرج و مرجی برای والدین محسوب می شود و هماهنگی و انجام کارها ، بسته به کودکی دارد که ساعت خواب و بیداری و غذا خوردنش هنوز روتین نشده است و همین مساله موجب بی نظمی زندگی خانواده می گردد.

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

این مشکل ، تنها برای مادران ایرانی نیست بلکه مادر یک نوزاد متولد شده بودن، در هر جای دنیا تقریبا رنگ و بوی یکسانی دارد و همه مادران دنیا ، حداقل تا 3 ،4 ماه اول به دنیا آمدن کودک با مشکلات همسانی دست و پنجه نرم می کنند . در اینجا تجاربی از مادران سر تاسر دنیا را در این مورد می خوانیم تا شاید راهگشای کوچکی برای مادران باردار ایرانی باشد.

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:سعی کنید یک ماه قبل از تولد کودک ، خانه را حسابی تمیز و مرتب کرده و خریدهای ضروری خانه را تا یکی دو ماه انجام دهید. خریدهایی از قبیل مواد شوینده ومواد غذایی که ماندگاری بیش از یک ماه دارند. سپس چند نوع غذا آماده کرده و در فریزر بگذارید زیرا آشپزی کردن در روزهای نخست ، تقریبا امری محال است . در ضمن اگر مجبور به سفارش غذا از رستوران شدید ، این کار را بدون عذاب وجدان انجام دهید زیرا این روزها ،شما مادری تمام وقت هستید بدون حتی یک دقیقه وقت اضافی. (لزلی کانون )

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:یکی از چیزهایی که فرشته نجات ما در روزهای اولیه تولد نوزاد بود، وجود پیغام گیر تلفن بود. این روزها همه دوستان و آشنایان برای تبریک و احوالپرسی به شما زنگ می زنند و یک وقت می بینید تمام روز زنگ تلفن شما به صدا در می آید. ما زنگ تلفن را خاموش کردیم و و برحسب اتفاقات روزانه ،پیام تلفن را تغییر می دادیم. این کار هم باعث شد کسی از دستمون دلخور نشه و هم حسابی باعث تفریح دوستانون می شد. مثلا در پیغام گیر تلفن، وزن و قد نی نی را اعلام می کردیم و سپس جملاتی از قبیل " بابائی امروز برای اولین بار پوشک نی نی رو عوض کرد." ، " اولین حموم تجربه عجیب ولی خوشایندی بود البته سر تاپای مامان و بابا خیس شد " را می گفتیم. شبها هم چند دقیقه ای به پیام های دوستان گوش می دادیم و انرژی می گرفتیم.( جانت سالیسبری)

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:در اوایل شش هفتگی دخترم بود که فهمیدم نصایح دوستان و آشنایان مبنی بر استراحت کردن وقتی که نوزاد خوابیده ، چقدر درست است. اوایل وقتی که دخترم چرت می زد ، به سراغ کارهای خونه می رفتم و تا وقتی که او بیدار می شد ، کار می کردم اما حدود ساعت 7 بعد از ظهر روی زمین ولو می شدم و از زور خستگی خوابم می برد. خسته بودن شما به ضرر نوزاد است . برای کمک به خودتون و او هم که شده در زمانهایی که نوزاد خوابیده ، استراحت کنید.(میستی لورنس)

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:وقتی نوزاد بی وقفه گریه می کنه و شما مطمئنید که نه گرسنشه ،نه سردشه، نه جاشو خیس کرده و در ضمن مریض هم نیست ،عصبانی نشوید. در این جور مواقع گاهی اوقات آدم دلش می خواد ، خودش و نوزاد رو بزنه ! او را در جای امنی ( مثلا در تخت خواب بگذارید ) و اتاق را برای 5 ، 6 دقیقه ترک کنید ، یک نوشیدنی بخورید و وقتی کمی آروم تر شدید ، به سراغ او بروید. (مارتی کلی)

 مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:در روزهای نخست بچه داری ، فقط به زمان حال توجه کن. مشکلات هفته دیگه رو همون موقع حل می کنی! یادت باشه بچه ها دست از گریه کردن بر نمی دارند و این تو رو آشفته می کنه. همه چی حل می شه. همون قدر که همه چی برای تو جدید است برای نی نی هم جدیده! ( آلیسون تارت)

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:شما و همسرتون باید ، در مورد دوستان و آشنایانی که می خواهند به ملاقات شما و کودک بیایند به یک خط فکری مشترک برسید( البته قبل از به دنیا آمدن نوزاد). بعضی ها فکر می کنند که وظیفه دارند بیست و چهار ساعته کنار شما و کودک باشند. درسته که اون اوایل شما به کمک احتیاج دارید ولی دو تا چیز یادتون باشه. اول اینکه این اتفاق نباید حریم خصوصی زندگی شما را از بین ببره . دوم اینکه هر ملاقات کننده ای لزوما کمک خوبی نیست! . (پلی زوبیریا)

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:قبل از تولد نوزاد، در مورد پزشک اطفال خوب و متبحری که ترجیحا مطبش ،نزدیک منزل شما است، تحقیق کنید.یک پزشک خوب هم باعث آرامش خیال پدر و مادر می شه و هم می تونه خیلی از مشکلات شما رو در مورد غذا خوردن و گریه کردن نوزاد کاهش بده. بعضی از دکتر ها فقط برای رفع تکلیف کار می کنند . به نظر من این دکترها به درد یک مادر نگران نمی خوره!( لارا کانت)

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد و روزهای اول نوزاد در خانه

 

مراقبتهای روزهای اول نوزاد:هیچ کسی از همون اول مادر کاملی نبوده. همه مادرها با آزمون و خطاهایی هر چند جزئی ، نحوه بزرگ کردن کودک را یاد می گیرند.از اشتباهات نترسید و دست و پای خودتون رو گم نکنید. برای انجام بهترین رسیدگی به نوزاد ، همه مادرها اشتباهاتی را مرتکب شده اند فقط گاهی اوقات ، بعضی از مادرها به خاطر افسردگی پس از زایمان حس می کنند که گناه کبیره انجام داده اند و عذاب وجدان می گیرند!( ماری کاسلان)

شیردهی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/شیردهی

پژوهش‌های علمی، از جمله مطالعه‌های انجام شده در بررسی ۲۰۰۷ توسط آژانس مراقبت .... از یک مادر هنگام شیردهی می‌تواند به افزایش پیوندهای خانوادگی و ایجاد پیوند بین پدر و کودک ... اگر مادر در خانه نیست، پرستاری باید باشد که کودک را در همان اندازه شیردهی کند. .... نوزادان در روزهای اول تولد نیاز مبرم به تغذیهٔ شیر از آغوش مادران دارند زیرا از این ...

آموزش والدین - دانشگاه علوم پزشکی تهران

http://blog.tums.ac.ir/nicunursing/امورش-والدین/

در صورتی که زردی در روز اول زندگی شروع بشود یا مقدار آن خیلی بالا برود غیر ... دریافت متن از خانم سرور سهرابی – دانشجوی دوره دوم کارشناس ارشد مراقبت ویژه نوزادان .... پدر با تامین آرامش ،حمایت و محبت مورد نیاز مادر بر سلامت روانی جنین تاثیر می گذارد. .... ۷) احتمالا شما قبل از اینکه کودک تان را به خانه بیاورید، درباره استفاده از کهنه ...

روانشناسی کودک - با سلام دوستان گرامی مروری دوباره داریم... - Facebook

https://www.facebook.com/ravanshenasikoodak/posts/346296588863410

تاثيرات محيطي از جمله كيفيت مراقبت و توجه والدين در اين زمان براي نوزاد قابل درك است. ... همانطور كه نوزاد رشد مي كند احساس نياز او به راهنمايي هاي پدري، نفوذ و توانايي هاي او آغاز ... اساس رابطه بين پدر و فرزند در طول دوره بارداري زماني كه جنين در شكم مادر است شكل ... بهتر است ارتباط و تماس پدر با نوزاد در روزهاي اول زندگي نوزاد

دانلود

http://mboh.umsha.ac.ir/uploads/rahnama kodak.pdf

نيازمند خانه، تغذيه ی خوب، آموزش همراه با کيفيت قابل قبول، درمان مناسب خانواده، شبکه ... براي بسياري از كودكان و خانواده هايشان هر روز جديد، فرصتي براي خود باوري بيش ... هدف از برنامه ی مراقبت کودک سالم، کسب سالمت جسمي، روانی و اجتماعي مطلوب و .... معاينه ی نوزاد در اتاق مادر در 24 ساعت اول زندگي، فرصت مهمي براي ديدن توانايي هاي ...

دکتر هادی سماعی - فوق تخصص نوزادان - زردی - کتاب کودک، دبستان و ...

http://www.ketabekoodak.com/index.php?mood=page&inner=true&pages=187

ما به مادرانی که بچه هایشان را زود خانه می برند یعنی کمتر از بیست و چهار ساعت مرخص می ... چون تشخیص زردی گاهی اوقات توسط پدر و مادر و اطرافیان مشکل است ، ما توصیه می .... در روزهای اول که شیر مادر کم است و فقط شیر خودش را به بچه می دهد ، ممکن است بچه .... تغذیه مناسب همسرم جهت جلو گیری از مبتلا شدن نوزادمان به زردی راهنمایی کنیذ.

توصيه هاي بعد از زايمان - بیمارستان آتیه

http://www.atiehhospital.ir/articles/view/articleid/11/lang/fa

در اين مدت نيز لازم است مادر در چند نوبت توسط کارکنان بهداشتی مراقبت شود. پدر و مادر نيز بايد به تغييرات طبيعی و خطراتی که سلامت مادر و نوزاد را تهديد می کند آگاه بوده و در صورت بروز علائم خطردر ... پستان ها: در روزهای اول بعد از زايمان آغوز که حاوی پروتئين بيشتر و مواد ايمن سازی مشابه واکسن است در پستان ها ... راهنمای مراجعین.

بهترين وضعيت براي خواب نوزاد - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/chick/infant-sleep.html

مراقبت از نوزادان,نوزاد,دانستنی های نوزادان · حواستان به خواسته های نورسیده باشد · راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک ... نوزادان از روزهای اول و دوم زندگی فرایند یادگیری را آغاز می‌کنند و مغز آنها یک کار مداوم ... سکسکه نوزادان بیشتر از اینکه خودشان را ناراحت کند٬ پدر و مادر را نگران مي‌کند. .... وسیله هایی برای داشتن خانه

مقالات - امداد پرستاران طپش

http://www.tapeshco.com/articals.html

در همان روزهای اول و دوم پس از تولد نوزاد بند ناف شروع به خشک شدن میکند. ... پدر مادر يا کساني که شما را بزرگ کرده اند و از شما مراقبت کرده اند روزي به شما ... زماني که والدين شما به خانه شما نقل مکان ميکنند براي شما و ساير خانواده تغييراتي ايجاد مي شود.

پدر شدن | زیباشو دات کام

http://www.zibasho.com/archives/6855

در ماه‌هاي اوليه پس از تولد نوزاد، پدر و مادر جديد، در شرايط خاصي قرار مي‌گيرند و ... قرار می‌گیرند و برخلاف گذشته که شاید مرد فقط نان‌ آور خانه بود و خانم خانه وظیفه ... مراقبت از نوزاد ... در چند روز اول تولد نوزاد، دوری از این مشکل تقریباً غیرممکن است.

مراقبت آغوشی مادر و نوزاد - معاونت امور درمان

http://darman.umsu.ac.ir/uploads/kmc.pdf

مراقبت انكوباتوري از نوزادان نارسي كه برمشكالت اوليه فائق آمده اند، معرفي شد. ... باليني الزم براي اجراي اين نوع فص ل اول: راهنماي باليني مراقبت آغوش ي مادر و نوزاد: ... ب: فراهم نمودن يك برنامه آموزشللي مناسللب و دقيق براي مادران )ترجيحاً پدر و مادر يا در صورت ... )انجام مراقبت آغوشي به صورت چند بار در

نی نی سایت - راهنمای بارداری و بچه داری

http://ninisite.com/

راهنمای بارداری و بچه داری. ... ۱۳۹۳ پنج شنبه ۸ آبان. کاربران آنلاین (در 1 دقیقه گذشته) : 1088 آنلاین و 107 عضو. خانه .... موضوعات جدید موضوعات به روز شده. ثبت نام یا ...

اموزش بچه داری همه نوع

http://niniloveyou.niniweblog.com/

مادران بخوانند : روشهای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده. 3 نظر. بازدید : 344 ... شايد لازم باشد اين كار را در اولين روزهاي بازگشت به خانه انجام دهيد. ... در چند روز اول پس از عمل ختنه، آلت تناسلي ممكن است كاملا قرمز باشد و ترشحي زرد رنگ داشته باشد. اين در واقع ..... کودک نيمي از ژن هاي خود را از مادر و نيمي از ژنها را از پدر به ارث مي برد. اما چون هر ...

مهد کودک خوب است يا بد - کتابک

http://ketabak.org/tarvij/node/864

18 آگوست 2009 ... بسیاری از کودکانی که در روزهای نخست ورود به مهدکودک از آغوش والدین ... از این رو کیفیت و شیوه ارتباط اولیه کودک با مربی یا مراقبت کننده خود، .... من خودم برای هر مادر پدر یک ایمیل داشتم مرتب عکس براشون میفرستادم و تجربه هر ماه را هم ارسال میکردم. ... کتاب درمانی · کودک خود را بشناسیم · راهنمای کتابخانه‌های ایران ...

آموزش ساخت یک پدر ایده آل! - آکا - شناخت کودک

http://koodakan.akairan.com/koodak/shenakht1/201462302713.html

آکاایران به نقل از مجله سیب سبز: این روزها نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک در ... یکی از کارهایی که از همان روزهای اول باید به او نشان دهید این است که این تنها شما ... معایب این پدرشاید گاهی این‌طور به نظر برسد که دو کودک در خانه دارید و شما مادر هر دوی  ...

هفته سی و چهارم بارداری - آکاایران - بارداری هفته به هفته - کودک آکا

http://koodakan.akairan.com/koodak/janin/26280.html

با به دنیا آمدن نوزاد زندگی پدر و مادر دچار تحول بزرگی می شود. ... در دنیا کودکی متولد می شود اما برای تو این یک تجربه ی جدید است به خصوص اگر این بچه اول تو باشد.

دایره المعارف اسلام پدیا » نوزاد

http://islampedia.ir/fa/1390/11/نوزاد/

23 ژانويه 2012 ... در جامعه پزشکی، نوزاد به طفلی اطلاق می شود که در ۲۸ روز اول زندگی (از بدو تولد ... فرزند انسان گاهی شبیه پدر است و گاهی شبیه مادر، حقیقت دلیل آن چیست؟ ..... مکیدن ثوابی است و اگر برای شیر دادن و مراقبت از کودک شیرخوار شبی بیدار .... محسن گذاشت، که البته در ماجرای هجوم به خانه آن حضرت، سقط و به شهادت رسید.