خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد

– گروه میراث فرهنگی - حمام «خواجه نصیر» یادگاری از روزهای گذشته است، داخل بافت قدیم مراغه و در خیابان شهید بهشتی، میدان تره بار، روبروی سرای خواجه ملکم و به فاصله کمی از مسجد ملامعزالدین جای گرفته است. بنایی که زمانی برای خودش برو بیایی داشت و جلال و شکوهی.  این حمام در سال 1384 (هشتاد و چهار) و به شماره 12434 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

سعید ستارنژاد، کارشناس باستان شناسی می‌گوید که در شهر مراغه این بنا را با توجه به مقام و منزلت خواجه نصیر به اسم خواجه نصیر طوسی ساخته شده است. حمام خواجه نصیر مراغه مانند اکثر حمام‌های منطقه در زیرزمین ساخته شده و طاق‌های گنبدی و قوس‌های متعدد دارد.

 

 
خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد - تصویر 1
 حمام خواجه نصیر رو به ویرانی

 

برخی‌ها معتقدند که قدمت این بنا به دوره ایلخانی می‌رسد، ستارنژاد این را اشتباه می‌داند و می‌گوید: با توجه به فرم ساخت و شواهد معماری مربوط به دوره صفوی است. هر چند شاید پی بنا مربوط به دوره‌های قبل باشد.

 

به گفته او، مصالح این حمام آجر و سنگ به همراه ملات آهک و ساروج است که در اواخر با توسعه و پیشرفت بهداشت، خزینه تبدیل به دوش و نمره و دیوارها با کاشی پوشش داده شده‌اند.  ورودی به حمام توسط یک هشتی کوچک امکان پذیر است و سربینه دارای چهار ستون که یکی از آن‌ها توسط دیواری به جرز اصلی حمام متصل شده است. در محل میان در، گرمخانه نسبت به محور اصلی سربینه 24 درجه تغییر جهت داده است.

 
خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد - تصویر 2
 ویرانی این حمام در حالی است که داخل بافت تاریخی قرار گرفته و در کنار مسجد و کاروانسرا و بازار سنتی مراغه مجموعه تاریخی را به وجود می‌آورد

 

به گفته او، این بنا از جمله حمام‌های با وسعت زیاد و دوقلو (زنانه – مردانه) و با تزئینات و کاربندی‌های زیبا است و به دلیل قرار گرفتن در بافت قدیم و در جوار بازار مراغه، درزمان آبادانی‌اش روزانه پذیرای مراجعه کنندگان بسیاری بوده است. یکی از ویژگی‌های خاص این حمام موقعیت بنا است درست در  مرکز و در کنار دو اصل اجتماعی دیگر یعنی مسجد(معزالدین) و بازار سنتی مراغه قرار گرفته است. بازار، مسجد و حمام سه اصل در معماری اسلامی بوده که همیشه در کنار یکدیگر هستند، باید در حفظ این هویت و معرفی فرهنگ غنی اسلامی تلاش بیشتری صورت گیرد.

 

با این وجود این روزها به دلیل بی توجهی به حمام تاریخی خواجه نصیر وضعیت مطلوبی ندارد و نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان شهری و برنامه ریزی میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه بازسازی این مکان تاریخی است.

 
خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد - تصویر 3
 این حمام می‌توانست تبدیل به موزه مردم شناسی شود

 

ستارنژاد می‌گوید که به نظر می رسد سازمان میراث فرهنگی به دلیل نبود اعتبار کافی به تنهایی قادر به حفظ و مرمت این اثر نیست.

 

به گفته او، درست است که این مکان تاریخی به دلیل نبود اختصاص اعتبارات لازم به نقطه نامطلوب در شهر تبدیل شده ولی نباید از یاد برد که این اثر بخشی از گذشته ما بوده که می‌توان این میراث گرانبها با اندکی توجه و تغییر کاربردی جنبه اقتصادی نیز داشته باشند.

 

ستارنژاد پیشنهاد می‌دهد:با توجه به نبود موزه مردم شناسی در مراغه احساس نیاز به یک موزه مردم شناسی است که آداب و رسوم مردم این شهرستان در آن جمع آوری و به معرض دید عموم گذاشته شود.

 

 
خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد - تصویر 4
این حمام تاریخی سال‌هاست در فهرست آثار ملی ایران جای دارد

 

او امیدوار است که همه مسئولان توجه خود را به امر مرمت و بازسازی کنند و در حفظ آثاری که ارزش معنوی برای شهر دارند نیز تلاش کنند. تنها میراث فرهنگی را متصدی حفظ و مرمت ندانند هر چند وظیفه اصلی بر دوش این اداره است.

 

این کارشناس می‌گوید که با توجه به تغییرات مدیریتی در میراث فرهنگی شهرستان مراغه جای امیدواری نسبت به حفظ و مرمت آثار تاریخی بسیار به وجود آمد که نمونه بارز آن پرونده‌های ثبتی خانه های تاریخی مراغه بود که شاید در آینده شاهد احیای این اثر تاریخی نیز باشیم.

 

ستارنژاد می‌گوید که از دیگر حمام های تاریخی مراغه می‌توان به حمام چایچی(چهار سوق) و حمام حاجی غفار اشاره کرد.

 

شهرستان مراغه با داشتن جاذبه‌های متنوع تاریخی یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور است، از جمله مهمترین آثار تاریخی شهرستان مراغه می‌توان به حمام‌های تاریخی اشاره نمود. ولی متاسفانه حمامهای قدیمی مراغه یکی پس از دیگری در حال تخریب هستند و خاطرات مختلف مردم شهر از این حمام‌ها نیز یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

خبرگزاری میراث فرهنگی - خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد

http://chn.ir/NSite/FullStory/?Id=112158

5 سپتامبر 2014 ... مراغه‌ای‌ها نام حمام را «خواجه نصیر طوسی» گذاشتند، تا یاد این دانشمند را ... این مرد بزرگ را لکه دار کرده است، خواجه نصیر دیگر این حمام ویرانه را نمی‌خواهد.

آذر 1390 - صادق نیوز - محمودآباد مازندران

http://sadeghnews.blogfa.com/9009.aspx

فردا آغاز والیبال کاپ زنان آسیا / رقابت بانوان ایران با کره ، چین و ویتنام · خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد · ترکیه به دنبال کسب سهم بیشتر از بازار گردشگری حلال

خبرهای میراث فرهنگی و طبیعی از رسانه‌ها - 8 مهرماه 1393 - ایران بوم

http://www.iranboom.ir/didehban/yademan-ha/14169-khabar-miras-13930708.html

1 ا کتبر 2014 ... ویرانی بنای تاریخی در فاضلاب شهری/ فریاد حمام باغ‌لله کرمان به گوش کسی نمی‌رسد · خطر تبدیل ..... خواجه نصیر حمام ویرانه نمی‌خواهد · خبرهای بد ...

اسد بدیع، مردی با هنرهای بسیار | نما و صدا | DW.DE | 20.08.2012

http://www.dw.de/اسد-بدیع-مردی-با-هنرهای-بسیار/a-16173919

20 آگوست 2012 ... سه برادر دیگر اسد، میرویس نصیر، بارق نصیر و تمیم نصیر که هر سه اهل ... تا نهم را در هرات در مکتب خواجه علی موفق، لیسۀ سلطان غیاث الدین و لیسۀ جامی ادامه داده است. ... محمد کاظم کاظمی) فرستاد و گفت نمی خواهد که زمستان ها را بیهوده بگذراند. ... ساعت چهار تا شش صبح خود آموزی کیبورد، از ساعت شش به بعد رفتن به حمام.

برچسب ها - مهرمیهن

http://www.mehremihan.ir/tag.html

... خر کندرو خلقان خواب و رویا در شاهنامه خواجه نصیر الدین طوسی خودروی دکتر مصدق ... تهران تهران قدیم جایگاه زن جندی شاپور حافظ حافظ شیرازی حمام گنجعلی خان حمله عرب ... آب تکان نمیخورد ارتش من عاشق ایرانم زرنکای گل محمدی قصر شیرین مباني وحدت ...... مغز دختر 12 ساله ویرانه خودرو قاجار تصویر جنگل ابر یک شاخه گل عکسهای رحیم  ...

خرداد ٩٠ - نسیم خوش روزهای زندگی

http://amirbaratnia.persianblog.ir/1390/3/

19 ژوئن 2011 ... در غیر این صورت آن مدرسه به هیچ دردی نمی‌خورد.حتی اگر ..... عطاملک جوینی در حالی که به زمین می نگریست به خواجه نصیر الدین توسی گفت برای من ...

آذر ٩٠ - بیا تا برویم

http://biyataberavim.persianblog.ir/1390/9/

17 دسامبر 2011 ... نمیدانم چرا و نمیخواهم هم بدانم که مردمان سرزمینم از هم اینگونه فاصله میگرفتند ... برای آبادانی یزد مجموعه‌ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب .... ها همیشه دعوا و جدال بوده، خواجه نصیرالدین طوسی وزیر سلجوقیان به زور سرنیزه، به ..... تنها ویرانه های باقیست که باید لابلای آنها رفت و گشت و اندیشید.

شهریور ٩٢ - حقیقت، داستان و افسانه

http://hagheghat.persianblog.ir/1392/6/

21 سپتامبر 2013 ... بعد از گذشت چند ساعت باغ شمعیل به ویرانه ای تبدیل شد و او با .... ‏سال ها طول می کشد تا آبرو کسب کنیم ولی برای ریختن آبرو یک روز هم وقت نمی‌خواهد. ... نَصوح مردى شبیه زنها، صورتی بی مو و سینه هایى برجسته، موهایی بلند و زیبا و در حمام زنانه کار مى کرد! .... خواجه نصیر الدین طوسی پس از مدتها وارد زادگاه خویش شد.

نادر شاه افشار - چهره های ماندگار , حکیم فردوسی توسی , حکیم ارد بزرگ ...

http://243.blogfa.com/7810.aspx

نادر شاه افشار : هنگامی که برخواستم از ایران ویرانه ای ساخته بودند و از مردم کشورم بردگانی ..... نه مددی، نه دستی، نه کلامی: ”سلامت را نمیخواهند پاسخ گفتسرها در گریبان است. ..... امیر کبیر را از ناصرالدین شاه گرفتند او را در حمام فین کاشان در ربیع الاوّل سال 1268 توسّط حاجی ..... خواجه نصیر الدین طوسی ( دانشمند و سیاستمدار ایرانی )

Andishe' Kulturförening مرکز فرهنگی-اجتماعی اندیشه گوتنبرگ ...

http://andishegbg.blogspot.com/2014/08/amirjavaheriyahoo.html

31 آگوست 2014 ... در نوحه سرايی بر ويرانه و طلب مصرانه .... ای دشتشوئی ، نوبتی بودن لگن دستشويی ، خمير دندان ، حمام ، حوله ، ميوه ...... های دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر،بخشی ازعناوین برخوردهای سرکوبگرانه رژیم ... ملت، نمی خواهد ولی/ ملا عمر، ملا علی

فروردین 1391 - نشاط کوهستان

http://neshate-koohestan.blogfa.com/1391/01

18 آوريل 2012 ... ... عاشقان طبیعت و کسانی است که نمی خواهد در رخوت و کسلی باقی بمانند .... در گذر زمان تنها ویرانه هایی از بقایای دژ باقی مانده است، دورتا دور دژ .... کاروانسرای متصل به هم ، سه آب انبار ، یک حمام ، چاپارخانه ، تلگراف خانه وجود دارد که در مجموع به نام کاروانسرای میاندشت نامیده می شوند . ..... انجمن دانشگاه صنعتي خواجه نصير

بهمن 1391 - هم اندیشی « راه خرد»

http://rahekherad.blogfa.com/1391/11

12 فوریه 2013 ... بهرام نمی خواهد تسلیم شود. ... روانپزشك گفت: «ما وان حمام را پر از آب مي‌كنيم و يك قاشق چايخوري، يك ..... در قدیم محل جشن در یک فرسنگی شمال شهر کرمان ، بعد از ویرانه های محله ی .... دکتر شاه منصور خواجه اف نماينده تاجيکستان در سازمان اکو ..... ای را چه جمشید کاشانی و چه نصیرالدین توسی ضمن بررسی قانون های مربوط به ...

شقایق | همراهی خدا با انسان مثل نفس کشیدن است: آرام، همیشگی، نزدیک!

http://drnr.wordpress.com/

21 فوریه 2012 ... ... می‌نوردد و همه چیز را ویرانه می‌کند: فریبرز می‌ماند و سارا و آنچه خواهید خواند… .... ‌مجاهدان را سرکوب کند (یا نمی‌خواهد باور کند)،‌ از مجاهدان می‌خواهد خلع سلاح ...