آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی,تخریب چاه مرتاض علی,تخریب کاخ سلطنت‌آباد,حجاری‌های برم دلک,مناطق تاریخی ایران,ایران مطلب

آثار ملی تخریب شده در ایران

ایران مطلب : برخی از آثار ملی ایران که به طور رسمی به ثبت رسیده اند، به دلایل مختلف در طول تاریخ تخریب شده و از میان رفته اند. تعدادی از آنها را برایتان انتخاب و معرفی کرده ایم.


آتشکده سنگی

آتشکده سنگی (تنگ کرم) مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان فسا، تنگ کران، تنگ کرم واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این اثر بر اثر انفجار دینامیت به طور کامل تخریب گردیده است.

چاه مرتاض علی

چاه مرتاض علی یکی از آثار تاریخی و دیدنی شهر شیراز است. این بنا در شمال شهر و در «کوه هفت‌تن» واقع شده‌است. در پیرامون چاه مرتاض علی یک عمارت چنداتاقه وجود دارد که برای عبادت عارفان در نظر گرفته شده‌است. عمق این چاه سه متر است و دو آب‌انبار در اطراف آن به‌چشم می‌خورند.

این اثر برای توسط سازمان میراث فرهنگی به طور کامل تخریب گردید و ساختمانی دیگر به جای آن ساخته شد.

آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

کاخ سلطنت‌آباد

 این کاخ در سال ۱۲۶۵ هجری شمسی به فرمان ناصرالدین شاه، در جلگه شرقی قریه رستم‌آباد، ساخته شد. معماری، سبک ساختمان کاخ و تزیینات گچ‌بری آن معرف هنر دوره قاجار است و کوبی زرینی، که نشانه کاخ سلطنتی بود، برفراز بلندترین نقطه شیروانی بام جای داده شده بود. این کاخ توسط رضاشاه پهلوی تخریب شد و اکنون جز دو بنای مختصر چیزی از آن باقی نمانده است و پادگان‌های سپاه پاسداران در محل آن مستقر است.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

حمام باغ لله

حمام باغ لله مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱۳ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ لله ۲۰۰ سال سابقه دارد و قبلا باغ بزرگی بوده که متعلق به «خواجه اتابک بزقوش» از عرفا و سیاستمداران کرمان بوده و گرمابه ای هم که در این محله واقع شده نیز به دستور او ساخته شده است. به گواه تاریخ، این حمام از قدیمی ترین حمام‌های استان کرمان به شمار می رود.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

این بنا به دلیل عدم نگهداری مناسب، در حال تخریب کامل است. این حمام تا چندی پیش فعال بود ولی بعد از آن به دلیل بالا آمدن آبهای زیرزمینی تعطیل شد و هم اکنون به دلیل انباشته شدن فاضلاب در آن به منشا بیماری های عفونی در منطقه تبدیل شده است. امکان ریزش آن ره گذران را تهدید می کند و به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شده است.

کلیسای کرمان

کلیسای کرمان مربوط به اوایل سلطنت دوره پهلوی اول است و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱، جنب بیمارستان ارجمند واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۲۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

این کلیسا در سال ۱۳۲۰ شمسی و به دست معمار معروف کرمانی «علی محمد راوری» در خارج از محدوده شهر کرمان ساخته شد که بعدها با پیشرفت شهر در مرکز کرمان قرار گرفت و سرانجام در سال ۱۳۹۰ به وسیله لودر با خاک یکسان گردید.

دبیرستان خیام

دبیرستان خیام مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در نیشابور، حاشیه میدان خیام واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

دبیرستان خیام یکی از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های نیشابور و استان‌های خراسان در مساحتی حدود 9 هزار متر مربع است. بنای این دبیرستان با معماری خاص به‌عنوان نخستین مدرسه نیشابور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. .هر ساله همزمان با روز ملی بزرگداشت عمر خیام در ایران زنگ خیام در این مدرسه نواخته می‌شود و مراسمی نیز برپا می‌گردد.

رئیس این دبیرستان در مراسم سال ۱۳۸۹ شمسی از تخریب بخشی از این مدرسه خبر داد.

مسجد سلمان

مسجد سلمان مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان ۱۷ شهریور، بالاتر از میدان خراسان، حد فاصل کوچه‌های تشکری و فریدوند واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در سال ۱۳۸۶ این اثر تاریخی به صورت شبانه تخریب و بنای جدیدی با 4 طبقه بر روی آن ساخته شد.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

محوطه مقدس

محوطه مقدس مربوط به دوره هخامنشی است و در شهرستان پاسارگاد، بخش هخامنش، شمال مجموعه پاسارگاد واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۴۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جایگاه ستایش توسط قاچاقچیان با دینامیت منفجر و کاملا منهدم شده است.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

حجاری‌های برم دلک

حجاری‌های برم دلک مربوط به دوره ساسانیان است و در شیراز، انتهای خیابان کفترک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

این اثر بر صخرهٔ کوچکی در برم دلک در حدود ده کیلومتری شرق شیراز، دو نقش وجود دارد. در نقش سمت چپ، در برابر شاهزاده خانم ساسانی تصویر یکی از بزرگان ساسانی دیده می‌شود و در زیر بازوی این مرد کتیبه ای چهار یا پنج سطری به خط پهلوی کتیبه ای به قلم ریزی نگاشته شده‌است که اغلب حروف آن محو گردیده‌است. کتیبه ظاهراً در معرفی این مرد است.

این سنگ نوشته‌ها با بیل مکانیکی مورد تعرض قرار گرفته و بخشی از آن تخریب شده است.

قلعه نهاوند

قلعه نهاوند یا دژ یزدگرد قلعه‌ای ساسانی در شهر نهاوند بود. در جنگ نهاوند سقوط این قلعه نقطه عطفی در جنگ میان اعراب و ایرانیان بود.


آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

در زمان ناصرالدین‌شاه، به هنگام حفر قنات دفینه بزرگی پیدا می‌شود. پس از آن به فرمان شاه ابتدا از اطراف قلعه عکس‌برداری شد و سپس این دژ عظیم که تا آن زمان به خوبی دوام آورده بود را به کلی ویران کرد. انگیزه او از این کار پیدا کردن دفینه‌های بیشتر عنوان شده، هر چند که به مردم محلی گفته شده بود دلیل آن اشراف داشتن قلعه به خانه‌های خصوصی مردم است.

عمارت خیابان صداقت

عمارت خیابان صداقت مربوط به اواخر دوره قاجار است و در محله منیریه تهران، خیابان هاشم معیری، خیابان صداقت، پلاک ۶۱ واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

با رای دیوان عدالت اداری این اثر دوران قاجار از ثبت سازمان میراث فرهنگی خارج و بلافاصله توسط مالک آن تخریب گردید. سازمان میراث فرهنگی با توجه به خارج شدن اجباری این بنا از آثار ملی از این سازمان سلب مسئولیت کرد. رییس دیوان عدالت اداری در این موارد سازمان میراث فرهنگی را مقصر دانسته که ملک شخصی مردم را به ثبت می‌رساند

سرای دلگشا

سرای دلگشا مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان ۱۵ خرداد، بعد از چهارراه گلوبندک، روبروی میدان ارگ، پلاک ۹۵۸ جای گرفته بود. این اثر در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۸۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در سال ۱۳۸۹ این اثر تاریخی به حکم دیوان عدالت اداری از ثبت آثار ملی ایران خارج و تخریب گردید.

آثار ملی ایران,تخریب آثار ملی در ایران,تخریب آتشکده سنگی

منبع : bartarinha.ir

آثار ملی تخریب شده در ایران - Bartarinha.IR | برترین ها

http://www.bartarinha.ir/fa/news/132104/آثار-ملی-تخریب-شده-در-ایران

25 آگوست 2014 ... برترین ها: برخی از آثار ملی ایران که به طور رسمی به ثبت رسیده اند، به دلایل مختلف در طول تاریخ تخریب شده و از میان رفته اند. تعدادی از آنها را ...

آثار ملی ایران که تخریب شده اند ! - بیتوته

http://www.beytoote.com/iran/bastani/national1-monuments-destroyed.html

آثار ملی تخریب شده در ایران,آثار ملی ایران ..... زیبایی های ترکیه + عکس (حتما ببینید) · همرا اول .... کوه تشکوه,عکس های کوه تشکوه,کوه تشکوه در شهرستان رامهرمز  ...

خانه تاریخی ثبت ملی شده در شیراز خاک شد (+عکس) - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/360798/خانه-تاریخی-ثبت-ملی-شده-در-شیراز-خاک-شد-عکس

16 ا کتبر 2014 ... این خانه تاریخی در خرداد ماه ۱۳۸۲ درفهرست آثار ملی ثبت و در مهرماه سال ۱۳۹۳ تخریب شد.در پروندۀ ثبتی این بنا در بخش توضیحات ضروری چنین آمده ...

حزب سوسيال دمکرات ايران - تاریخ/آثار باستانی - آثار باستانی و ...

http://www.spiran.com/fa/geschi/archio.html

در ادامه تخریب آثار باستانی ،ساخت و ساز، دیوار به دیوار کاخ هخامنشی ... عکس از: AP شبکه های اجتماعی ... فرهنگی قرار دارند، در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور شناسایی شده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بودند.

تندیس هرکول - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/تندیس_هرکول

[نهفتن]. ۱ مشخصات ظاهری; ۲ ساخت; ۳ کشف; ۴ دزدی و تخریب; ۵ نگارخانه; ۶ منابع ... طول مجسمه ۱/۴۷ متر که به طور برجسته از سنگ کوه تراشیده شده و از طرف پشت به کوه متصل است. ... پرش به بالا ↑ «پرئنده ثبتی مجسمه هرکول در فهرست آثار ملی ایران».

‫حفظ بناهای تاریخی ایران | Facebook‬

https://www.facebook.com/pages/حفظ-بناهای-تاریخی-ایران/183673815031127

... 2 talking about this. ‎توقف تخریب بناهای ثبت شده ملی در ایران‎ ... سنگ جان پناه پلکان شمالی کاخ شورا ؛ (5 photos). فرو ریختگی و شکستگی ... ‎خورهه لایق رونق گردشگری توجه به تاریخ آثار باستانی نیمور و محلات، در کنار. 511 ShareLike ...

خانه ثبت ملی شده در شیراز خاک شد+عکس تخریب - آفتاب

http://aftabnews.ir/fa/news/266618/خانه-ثبت-ملی-شده-در-شیراز-خاک-شدعکس-تخریب

16 ا کتبر 2014 ... رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 به نفع جامعه جهانی است ... خانه ثبت ملی شده در شیراز خاک شد+عکس تخریب ... اکنون نیز مسئولان میراث فرهنگی استان فارس خبر از تخریب یکی از آثار ملی ثبت شده در این منطقه می دهند.

تخریب دوباره بافت تاریخی شیراز در تاریکی شب! - شهدای ایران

http://shohadayeiran.com/fa/news/54289/تخریب-دوباره-بافت-تاریخی-شیراز-در-تاریکی-شب

5 روز پیش ... یک ماه پس از هجوم شبانه برای تخریب بافت تاریخی شیراز که به تخریب بخش‌هایی از ... تاريخي را از بين ببرد، چون 75ميليون ايراني مالك واقعي همه آثار ثبت ملي شده كشور هستند و ... ماجرای کودکی که در عربستان امام جماعت شد+عکس.

دشمنی جمهوری اسلامی با مسیحیت به قیمت نابودی آثار ملی ! - محبت نیوز

http://www.mohabatnews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6792:iran-church&catid=52:iranianchristian&Itemid=282

ازدواج با یک دختر سرطانی در لحظه های آخر زندگی + عكس · امام زمان گفت دخترم حرام‌زاده است و ... دشمنی جمهوری اسلامی در قبال میراث فرهنگی ایران زمین تنها مختص به ادیان نیست ... قدمت کلیسا نیز به 67 سال پیش باز می‌گردد که آثار تخریب و نم در بنای ... و نابودی شير‌های سنگی باستانی" تنها بخشی از آثار باستانی تخريب شده هستند.

میـــراث جــهانـی ایــــران - کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

http://tac.org.ir/TacDetailsPage.asp?idn=25

میراث جهانی عهدنامه ای است که در سال1972 میلادی برای حفظ آثار تاریخی، طبیعی و .... تخت سليمان مرمت مي‌شود و بسياري از بخش‌هاي تخريب شده نيز دوباره مرمت مي‌شود. .... در ایران ادامه داشته است و با عنوان یکی از کهن ترین آیین های ملی در جهان جاودانه مانده ...

دلایل خروج آثار و بناهای تاریخی از فهرست ثبت ملی - بازار خبر

http://www.bazarkhabar.ir/News.aspx?ID=81137

27 آگوست 2014 ... غنمی اظهار کرد: مشکل ایجاد شده در ابهام ماده سوم قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 1309 ... تخریب ؛ سرنوشت بناهای خارج شده از ثبت ملی ... غول‌کش 3.200.000 دلاری+ تصاویر · عکس/تعمیر لامبورگینی در ایران! عکس/پراید هایلوکس نشان!

انجمن میراث فرهنگی گلپایگان "وردپاتکان" - خانه

http://vardpatekan.org/

آثار‌ عکاسی دو هنرمند گلپایگانی برگزیده چهارمین جشنواره ملی عکس ایران‌شناسی ... آثار ملی ایران که تخریب شده اند به گزارش پایگاه اینترنتی وردپاتکان به نقل از ...

گنجه و گنجینه

http://wishna.blogfa.com/

+ نوشته شده در سه شنبه 6 آبان1393ساعت 9:33 توسط وارنا | نظر بدهید ... برناردسون چپاول آثار منطقه ایران و بین النهرین به دست فرانسوی ها انگلیسی و آلمانی ها و .... جسارت برخی مسولان در تخریب آثار ملی خصوصا بناهایی که در فهرست میراث ملی قرار  ...

غفلت تاریخی ما و چرایی بازنگرداندن آثار و اشیای باستانی ایران+ ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/73469/غفلت-تاریخی-ما-و-چرایی-بازنگرداندن-آثار-و-اشیای-باستانی-ایران-تصاویر

22 نوامبر 2009 ... این اثر زمانی از ایران به سرقت رفته یا خارج شده است که به طور قطع، کشور .... در ضمن بد نبود عكس هائي هم از سالن بزرگ ايران در موزه لوور در اين مقاله گنجانده مي شد. ... اگر سري به اماكن باستاني ايران بزنيم و تخريب آثار را ببينيم از ...

تخریب تاریخ/خانه حلی ساز شیراز جان داد +عکس - شریان نیوز

http://www.shariyan.com/article.asp?id=21053

5 روز پیش ... تخریب تاریخ/خانه حلی ساز شیراز جان داد +عکس ... شهر ثبت شده در فهرست آثار ملی ویران شد و احتمال تخریب خانه های دیگر این بافت تا ریخی نیز وجود دارد. ... دهم خردادماه سال 82 به شماره 8974 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

‭BBC ‮فارسی‬ - ‮ايران‬ - ‮تخریب آثار تاریخی در ایران ادامه دارد‬‬

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/04/120415_l21_heritage_iran.shtml

15 آوريل 2012 ... تخریب آثار تاریخی ایران که به ثبت میراث فرهنگی رسیده است، مساله ... کم ۴۰ اثر یا محوطه تاریخی ثبت ملی یا دارای ارزش ثبت، تخریب شده است.