بزرگی تعریف می کرد روزی امیرالمومنین علی (ع) به یک پارچه فروشی می روند. از فروشنده می پرسند این پارچه ها را چند می خری و چند می

بزرگی تعریف می کرد روزی امیرالمومنین علی (ع) به یک پارچه فروشی می روند. از فروشنده می پرسند این پارچه ها را چند می خری و چند می فروشی؟ فروشنده گفت: «برای مثال: این پارچه را ۲۰ دینار می خرم و ۲۲ دینا می فروشم»
حضرت رو به فروشنده فرمودند: «پارچه را ۲۰ دینار بخر و ۲۰ دینار هم بفروش و با برکت آن زندگی کن!»
(این روایت نقل به مضمون از یک بزرگوار است که از وی شنیدم)
شاید باور چنین روایتی در روزهایی که دشمن جنگ خود را از سلاح سخت رو به پول و سرمایه و اقتصاد آورده است و مشکلات اقتصادی حرف اول را می زند و دغدغه های مالی به اصلی ترینِ دغدغه های مردم تبدیل شده است؛ کار چندان ساده ای نیست اما توصیه می کنم تنها کسانی مطلب زیر را بخوانند که به حرف مولا امیرالمومنین علی علیه السلام ایمان دارند.
اما شاید اولین سوالی که در ذهن مخاطب ایجاد شود این باشد که «برکت» چیست؟
به نظر می رسد قران کریم بهترین منبع برای یافتن معنای لغوی و مفهومی واژه «برکت» باشد.
تفسیر گرانسنگ المیزان، «برکت» را به معنی مستقر شدن و ثابت شدن معرفی می کند. علامه طبابایی «برکت» را «ثبوت خیر خداوند در چیزی» تعریف می کنند. لذا به هر چیزى که داراى زیاده غیرمحسوسى است مى‏گویند: این چیز مبارک و داراى برکت است.
اما چگونه به کسب و کار و مال و دارائی مان برکت دهیم و به این واسطه اموالمان را چندین برابر کنیم؟
برکت امری است مهم تر از ثروت، ضمن اینکه ثروت ممکن است موقتی یا فقط مختص به مال باشد اما برکت پایدار است و تنها به مال تعلق نمی گیرد بلکه زوایای مختلف زندگی مانند عمر و زمان را نیز در برگیرد.
کلمه برکت و مشتقات آن، سی و دو بار در قرآن کریم ذکر شده و در گفتگوی انسان ها به کار می رود که چیزی را دارای برکت و چیزی را فاقد آن می دانند.
اما در زندگی روزمرّه عوامل زیادی باعث افزایش برکت در زندگی اسان ها می شود که به چند مورد از این عوامل اشاره می گردد:
۱) جماعت:
پیامبر مکرم اسلام در احادیثی برکت را در جماعت و در جمع بودن دانسته اند: «…فإنّ البرکه مع الجماعه» (۱)
اسلام با تشویق مسلمانان به شرکت در نماز های جماعت و جمعه ، مخالفت خود را با گوشه نشینی اعلام کرده و حتی در نماز فرادی نیز عبارت جمعی «ایاک نعبد» و «ایاک نستعین» را واجب نموده است.
۲) دعـا:
نحوه سخن گفتن با دیگران ، از مواردی است که در دین اسلام مورد تأکید و توجه قرار گرفته است.
حضرت رسول (ص) فرمود: به برادرتان مبارکباد بگویید و برایش برکت بخواهید.
طلب برکت برای برادران دینی ، انرژی مثبت زیادی در وجود مؤمنین ایجاد می کند، زیرا وجود مؤمنان حقیقی آکنده از برکت است و دعای آنها در حق برادرانشان، برکت را به زندگی آنها هدیه می دهد.
حارث بن حصیره از پدرش از امیر المؤمنین على بن ابى طالب (ع) روایت کند که آن حضرت به شیعیان خود فرمود: در میان مردم همچون زنبور عسل در میان پرندگان باشید، که هیچ پرنده‏اى نیست جز اینکه زنبور عسل را ناتوان مى‏شمرد، و اگر بدانند که چه برکتى در اندرون او نهفته است هرگز چنین رفتارى در باره‏اش نمى‏کردند. (۲)
۳) تکریم بزرگان:
حضرت محمد (ص) می فرماید: « البرکه فی أکابرنا فمن لم یرحم صغیرنا و یجل کبیرنا فلیس منّا. رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: «برکت در بزرگان ماست، کسى که بر کوچک ما رحم نمى‏آورد و بزرگ ما را گرامى نمى‏دارد، از ما نیست» (۳)
استفاده از تجربه بزرگان که سرد و گرم روزگار را چشیده اند ، گوش دادن به پندهای دلسوزانه و به دست آوردن دل آنان ، دریایی از برکت را به زندگی انسان وارد می کند.
۴) پرداخت زکات :
امام باقر(ع) فرموده اند: « وَ الزَّکَاه تَزِیدُ فِی الرِّزْق » (۴)
اما اگر ما هر چیز را دارای زکات بدانیم و زکات را نیز مایه برکت بخوانیم، آنگاه به معنای عامی بر خواهیم خورد که رعایت این معنا در عرصه های مختلف زندگی، حیاتی پر از برکت در تمام زمینه ها برای ما به ارمغان خواهد آورد.
به یک حدیث در این زمینه اشاره می کنیم :
امام صادق(ع) فرمودند:
«بر هر جزئى از اجزاى بدن تو دادن زکاتى در راه خداى بزرگ واجب است، بلکه بر هر تار مویى، پس زکات چشم، نگریستن براى عبرت گرفتن است، و چشم پوشیدن از نامحرم و شهوات‏، زکات گوش، شنیدن علم و حکمت و قرآن است، و حکمتهاى مفید دینى و پند و اندرز نجاتبخش، بهمراه دورى گزیدن از آنچه بر ضد اینهاست، یعنى دروغ و غیبت و نظایر آنها، زکات زبان، اندرز دادن به مسلمانان و بیدار کردن غافلان است، و ذکر و تسبیح بسیار گفتن، زکات دست، بخشندگى و سخاوت است از آنچه خدا به تو انعام کرده است، و بکار گرفتن آن در نوشتن علوم، و رهنمودهایى که مسلمانان در طاعت خداى متعال از آنها بهره‏مند شوند؛ و همچنین به کار نبردن آن در هر کار بد و هر اقدام شر، زکات پا، کوشش در انجام دادن حقوق خداى متعال است، یعنى رفتن به دیدن صالحان، و حضور در مجالس ذکر، و کوشش در اصلاح امور مردمان، و صله رحم، و جهاد، و هر چه صلاح قلب و سلامت دین تو در آن باشد.» (۵)
۵) پرداخت صدقه:
از سفارشات اکید اسلام درباره مال انسان ها ، صدقه است که برای فرد و جامعه برکات بسیار زیادی دارد.
امام صادق(ع) فرمودند: جامعه ای که افراد آن اهل صدقه باشند ، قطعاً برکات آن را در زندگی خود خواهند دید زیرا « یکى از خصوصیات صدقات، این است که نمو مى‏کند و این نمو، لازمه قهرى صدقه است و از آن جدا شدنى نیست ، چرا که باعث جلب محبت و حسن تفاهم است و امنیت را گسترش داده و دل ها را از اینکه به سوى غصب و دزدى و افساد و اختلاس بگراید، باز مى‏دارد و نیز باعث اتحاد و مساعدت و معاونت گشته و اکثر راه هاى فساد و فناى اموال را مى‏بندد و همه اینها باعث مى‏شود که مال آدمى در دنیا هم زیاد شود و چند برابر گردد» (۶)
۶) سحر خیزی:
عبارت «سحر خیز باش تا کامروا باشی» را زیاد شنیده اید. این عبارت اشاره دارد به حدیثی از پییامبر اکرم که فرمودند::«برکت در سحر خیزى است‏» (۷)
سرزندگی و پر انرژی بودن نیز از آثار سحرخیزی است و نیز فرمود: «هر گاه یکى از شما کارى داشته باشد، صبح زود به دنبال آن کار رود، زیرا من از خداى خویش خواسته‏ام به کسانى از امت من که اول وقت به سر کار خویش حاضر شوند، برکت دهد» (۸)
۷) صله رحم:
پیوند با خویشان و آگاه بودن از وضعیت زندگی آنان، از امور مورد توجه اسلام بوده و هست.
در گذشته، آگاهی یافتن از حال همسایگان و اقوام، با شب نشینی ها و بیان سخنان و تجربیات ریش سفیدان، نعمتی بود که امروزه کم رنگ شده است، اما باز هم صله رحم جایگاه خاص خود را دارد.
حضرت علی (ع) یکی از عوامل برکت در زندگی را صله رحم دانسته اند، و خطاب به کمیل فرمودند: « یَا کُمَیْلُ الْبَرَکَةُ فِی مَالِ مَنْ….وَصَلَ الْأَقْرَبِین.» (۹)
حضرت ، در این روایت به تأثیر صله رحم در مال اشاره نموده است.
**************************
بار دیگر تاکید می گردد در روزهایی که مشکلات اقتصادی و دغدغه های مالی در صدر دغدغه های مردم قرار گرفته است؛ جدایی از دین و تنها تفکر به چگونه ثروتمند شدن نمی تواند راه حل خوبی برای برون رفت از این بحران باشد.
کمی نزدیکی و آشتی با مفایهم قرآنی و دینی می تواند کمک بسزایی به همه جوانب زندگی بشریت نماید.
منابع:
1. علامه مجلسی، بحار الأنوار، ج‏۶۳ ، ص ۳۴۹
2. مهدى موعود ، ترجمه جلد سیزدهم بحارالأنوار، ص ۸۸۳
3. نهج الفصاحه، ص۳۷۶
4. بحار الأنوار، ج‏۷۵ ، ص ۱۸۳
5. همان ، ج۹۳ ، ص۷
6. ترجمه المیزان، ج‏۲، ص۶۴۲
7. محمد حسین صفاخواه ، گلچین صدوق، ج‏۲، ص۱۹۰
8. همان
9. تحف العقول ، ص۱۷۴
10. سایت سازمان تبلیغات اسلامی
11. تبیان
   

احادیث درباره مال و ثروت - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/ahadis-asal/syings2-wealth.html

حضرت محمد (ص)حدیث درباره مال و ثروت احادیث درباره مال و ثروت امیرالمؤ منین علیه السلام ... درباره آثار حلال خوری,حدیث درباره آثار حرام خوری,احادیث,حدیث,سخنان بزرگان. ... امروز شاهدیم که طبق گفته پیامبر (ص) خیلی از پیروان آن حضرت حتی از به ظاهر ... داده بدون آنکه سندی بگیرد خداوند میفرماید : مگر تو را دستور ندادم که شاهد بگیری ؟

گفتار بزرگان

http://goftarebozorgan.blogfa.com/

گفتار بزرگان - ... 12- خرد آن است که دانسته سخن بگویی و به آنچه می گویی عمل کنی. امام علی(ع) غررالحکم , حدیث ..... را به نهصدبرابر. افزایش دهند,روی این حساب اگر عمرطبیعی انسان را هشتادسال درنظر ..... ثروت را برای زندگی بخواهید , نه زندگی را برای ثروت. لرد آیبوری ... زندگی ما می تواند بسته به روش زندگی ما کوتاه یا بلند باشد.

سیاست اقتصادی حسن روحانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/سیاست_اقتصادی_حسن_روحانی

حسن روحانی بر این باور است که اگر ثروت ملی تولید نشود، باید فقر توزیع شود. ... حسن روحانی به توزیع بهینه یارانه‌ها، کنترل نقدینگی و تورم، افزایش رشد ... با توجه به آثار مخرب تورم در اقتصاد خانوار و در سطح ملی، مهار تورم با جدیت و با چهار روش در ..... حسن روحانی درخصوص سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران و اصل ۴۴ قانون اساسی می‌گوید «در  ...

ثروت بیکران - Rozblog.Com

http://rich.rozblog.com/

معرفی مطمئن روشهای کسب درآمد و روشهای افزایش بازدید اینترنتی,درآمد اینترنتی، معرفی سایتهای ... سخنان بزرگان, سخنان بزرگان ... سند دریافتی ... دوستان در این پست میخوام یه سایت ماتریکسیو بهتون معرفی کنم که به جرات میتونم بگم جزو اولین ...

امام حسین به روایت بزرگان جهان - مهرورزی

http://mehrvarzi.ir/52760/امام-حسین-به-روایت-بزرگان-جهان/

دو "صادق" به دولت راستگویان اضافه شدند! + سند · رفسنجانی پیرمردی که همچنان حاشیه ساز است ! ... آیت الله مهدوی کنی در بینش و نگرش سیاسی، اصولگرا بود و در روش و منش ... به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی مهرورزی : تأثیری که حادثه کربلا و قیام ...

احادیث منتخب - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=31197

امام باقر عليه ‏السلام فرمود: در حديث زيارت حسين عليه ‏السلام در روز عاشورا از مسافت نزديك يا دور: سپس، براى حسين عليه‏ السلام گريه و زارى كند و به كسانى كه در خانه ...

مجلات : یهود، رویاروی پیامبر اعظم (ص )

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/5415/6367/71253

نـحـوه رفـتـار و تعامل پیامبر(ص ) با یهودیان ـ که قرآن از آنها با عنوان شدیدترین مخالفان مسلمانان ... بـا مـراجـعـه بـه بـنـدهـای ایـن سـنـد تـاریـخـی ، احـتـرام رسـول الله ( ص ) بـه اصـول و قـواعـد ... در نتیجه بزرگان یهود سخت اندیشناک شده و طبیعت ذاتی خـویـش را کـه در ... بـا افـزایـش ایـن هـتـاکـی ها، پیامبر(ص ) برای رفـع خـطـر آنـهـا دسـتـور داد ...

ﻫﺎی ﺑﺰرﮔﺎن ﯾﻬﻮد ﭘﺮوﺗﮑﻞ

http://www.shahbazi.org/Articles/Protocols.pdf

ﺑﻪ. ﻣﻨﻈﻮر ﺑﺮرﺳـﯽ. ﻣﺘﻨﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻧﺎم. ﭘﺮوﺗﮑﻞ. ﻫﺎی ﺑﺰرﮔﺎن ﯾﻬﻮد. ﺷﻬﺮت ﻓﺮاوان ﯾﺎﻓﺘﻪ . اﺳﺖ .... ﺧﻮد را رو ﮐﻨﻨﺪ و ﺳﻨﺪ ﺑﻪ دﺳـﺖ ... ﻋﻘﻼﻧﯽ ﺟﺪی و ﻗﺎﺑﻞ دﻓﺎع ﻧﺪارد ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ روش اﺳﺖ ﺑﺮای ﻟﻮث ﮐﺮدن واﻗﻌﯿﺖ ..... ﺛﺮوت. اﻧﺪوزی اﯾﺸﺎن ﺑﻪ. ﺷﺪ. ت ﻣﺤﺪود ﺷﺪه ﺑﻮد . اﻓـﺰاﯾﺶ ﺳـﺮﯾﻊ ﺟﻤﻌﯿﺘـﯽ اﯾﺸـﺎن اﺿـﺎﻓﻪ. ﺟﻤﻌﯿﺘﯽ ﭘﺪﯾﺪ آورده ﺑﻮد ﮐﻪ ﻧﻤﯽ.

گــــــــــــــــــل بیتـــــــــــــــا - رههای کسب آمادگی برای ورود به بازار ...

http://arak-iran.blogfa.com/page/kar1.aspx

هنگام ورود به بازار کسب و کار٬باید با روش های راه اندازی یک کسب و کار آشنا باشیم و ... از شناسایی زمینه های مناسب و نوین تولید٬اقدام به ثروت آفرینی برای دیگران می کند. ... شغلی٬افزایش فرصتها برای اشتغال خانواده٬دلایلی هستند که هرکس ممکن است به ... با بزرگان بازار رقابت کنند و به راحتی با مشتریان خود ارتباط داشته باشند.

: فردوسی - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=فردوسی

پدرش از دهقانان طوس بود و از نظر مادی دارای ثروت و موقعیت قابل توجهی بود. ... کار هم خود فردوسی ثروت و دارایی قابل توجهی داشت و هم بعضی از بزرگان خراسان که به ... به یادگار مانده است بلکه مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق ... دو فرهنگ ایران و اسلام را به بهترین روش ممکن عینیت بخشید، با تأمل در شاهنامه و فهم  ...

ایسنا - به دنبال آشتی برویم/برخی دانشگاه را تهدید می‌دانند/چرا ...

http://isna.ir/fa/news/92111510321/به-دنبال-آشتی-برویم-برخی-دانشگاه-را-تهدید

4 فوریه 2014 ... به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ... چرا یک عده کم‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ .... دانشگاه محل علم، فن‌آوری، تحقیق و ایجاد ثروت است. .... فرار به جلو و يا طرح سوال به جاي پاسخ دادن به سوال، روش منتخب براي فرار از ...

سودمند ترین کلمات، جملات، اندرزها و زنده گی دانشمندان - اصالت

http://www.esalat.org/images/Sodmand tarin kalemaat, jomalaat, andarz haa va zendagi daneshmandaan-16.htm

دانایی توانایی به بار می آورد ، و دانش دل کهن سالان را جوان می سازد . .... در ظرفی قرار دهیم که ابتدا آب آن سرد بوده است ولی به سرعت دمای آن را افزایش می دهیم. .... هم خود فردوسی ثروت و دارایی قابل توجهی داشت و هم بعضی از بزرگان خراسان که به تاریخ ... را به بهترین روش ممکن عینیت بخشید، با تأمل در شاهنامه و فهم پیش زمینه فکری ایرانیان ...

روشهای مفید برای افزایش قد بصورت طبیعی - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_detail_15338.html

در این مقاله سعی بر این بوده که به کلیه سوال های شما درمورد قد و افزایش قد انسان پاسخ ... محصولات زیادی در بازار امروز همچنین ادعایی دارند اما همه آنها هیچ سند و مدرک علمی ...

سخنان زیبا و آموزنده 2 - عجوبه / ojoobe.ir / ojoobe.com

http://www.ojoobe.ir/index.php/help2.html

هیچ کس از قلب شما به شما نزدیکتر و راستگوتر نیست ، بنابراین از کسانی که قلب پاک شما .... والدین بایستی کودکان خود را چنان ثروتی بدهند که آن ثروت بتواند پس از غرق کشتی با صاحب خود شنا کند و ب ساحل بیاید. ... قول مرد، سند مردی و مردانگی است. .... خواندن مجموعه های گفتار بزرگان برای تحصیل نکرده ها هم چیزی خوبی است.

سرمقاله روزنامه‎های ۶ اردیبهشت - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/257280

26 آوريل 2014 ... همشهری آنلاین: باید و نبایدهای برخی تندورها به رئیس جمهور، اثرات هدفمندی ... و کاخ سفید در حمایت علنی از سران فتنه و عوامل فتنه در داخل، سند این ادعاست. ... از مجموع تعالیم اسلام و سیره و روش بزرگان و پیشوایان دین به نظر می‌رسد. .... که به باور نگارنده از آثار دیگر مؤثر‌تر است، افزایش تولید ناخالص داخلی کشور است.

زندگینامه شاعران و نویسندگان

http://aliakbar1372.blogfa.com/

دولت شاه سمرقندي در تذكره الشعراء مي نويسد سلاطين و بزرگان و علما به زيارت شيخ ..... محیط گرم بحث و برخورد اندیشه شد و شاعران و فرهنگمداران از راههای دور و نزدیک به .... را به قربت حضرت خود مخصوص گردانید و کارش بالا گرفت و ثروت و نعمت او به حد ..... به یادگار مانده است بلکه مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و  ...