استقلالی ام اما دایی را دوست دارم


کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران پس از قهرمانی در آسیا و قبل از سفرش به خارج از کشور درباره این رقابت ها و شرایط تیم ملی صحبت کرد.


تیم ملی بسکتبال ایران برای سومین بار قهرمان قاره کهن شد و صمد نیکخواه بهرامی نیز سومین کاپ قهرمانی را بالای سر برد. پسر بسکتبال آسیا در این دوره به خوبی تیم ملی را تا قهرمانی پیش برد و این قهرمانی را بسیار دلچسب توصیف کرد.

صمد ، بسکتبال

شماره 14 تیم ملی بسکتبال ایران در گفت و گویی مفصل با خبرنگار ایسنا درباره شرایط تیم ملی در جام ملت ها و قهرمانی صحبت کرد. او در جریان صحبت هایش برخی انتقادها را غیرکارشناسی دانست و تاکید کرد که برایش ارزشی ندارند اما او توضیح داد که نباید قهرمانی ایران را به دلیل ضعیف بودن آسیا بدانیم.

صمد در گفت و گوی خود از قدرت مربیان ایرانی حرف زد و همانند همیشه گفت که با مصطفی هاشمی راحت تر است. او جدا از تمام دلایلی که در قهرمانی تیم ملی تاثیر گذار بودند تلاش تیمی و تلاش کادرفنی را نیز از دلایل قهرمانی دانست.

گفت و گوی کاپیتان تیم ملی بسکتبال را در ادامه می خوانید:

*به نظر می رسد این قهرمانی بیش از هرکس برای تو ارزشمند بود چرا که در دو سال گذشته به طور نامحسوس نوک پیکان انتقادها به سمت تو می رفت. این قهرمانی را از این نظر چطور می بینی؟

ابتدا باید بگویم که قهرمانی همیشه شیرین و دلچسب است. هرزمان که قهرمان می شوم خوشحالم و نمی توانم خودم را کنترل کنم و واقعا از ته قلبم خوشحالم. اما درباره انتقادها باید بگویم که با تمام احترامی که قائل هستم برای هیچ کدام از انتقادهای که می شنیدم ارزشی قائل نیستم. زمانی که یک نفر سواد بسکتبال ندارد و تا امروز بسکتبال بازی نکرده است چطور می تواند بسکتبال را نقد کند. شاید دوستان از دست من ناراحت شوند اما در یک سایت یا روزنامه درباره عملکرد نظر می دهند اما سواد بسکتبال ندارند. اگر خبرنگاری می خواهد فنی انتقاد کند باید از یک مربی که بی طرف است سوال فنی بپرسد و به قول او حرف بزند. البته می دانم که برخی ها هم هستند که حرف می زنند و می گویند اسم من را نیاور اما خبرنگاری که سواد بسکتبال ندارد نباید نقد فنی کند. یک مربی کار درست می تواند نقد کند.

معتقدم که برخی از آن انتقادها درباره اختلاف بازیکنان نیز زایده ذهن بیمار برخی بود. حتی زمانی که درباره ماتیچ با من صحبت کردی من گفتم او در مدیریت تیمش مشکل داشت. ماتیچ زمانی که تیمش در 40 ثانیه 5 سه امتیازی می خورد و نمی توانست کاری انجام دهد یعنی نمی تواند تیمش را مدیریت کند. یعنی نتوانسته به بازیکنش دیکته کند که باید چه کاری انجام دهد. با این حال خیلی خوشحالم. آنقدر خوشحالم که نمی دانم چه بگویم. خوشحالم که با قدرت به قهرمانی رسیدیم.

*هم اکنون برخی انتقادها وجود دارد که تیم ملی ایران در ضعف بستکبال آسیا به قهرمانی قاطع رسیده است. نظر تو درباره این صحبت ها چیست؟

این مسائل انتقاد نیست. با این حال ایران قهرمان یک قاره شده است و اگر ما بخواهیم حریفان را آنالیز کنیم غلط است. آنها باید ما را آنالیز کنند و بگویند که ایران خیلی قدرتمند است. زمانی که ما پنجم شدیم همه گفتند ایران بد کار کرده است و نگفتند آسیا ضعیف یا قوی است. ما قهرمان شدیم و سطح بسکتبال آسیا همین است. مطمئنم که نمی شود تیم کنونی را با 5 دوره قبل مقایسه کنیم چرا که واقعا قوی تر هستیم. ایران هم اکنون تیمی بسیار قدرتمند است.

هرزمان که قهرمان می شوم خوشحالم و نمی توانم خودم را کنترل کنم و واقعا از ته قلبم خوشحالم. اما درباره انتقادها باید بگویم که با تمام احترامی که قائل هستم برای هیچ کدام از انتقادهای که می شنیدم ارزشی قائل نیستم. زمانی که یک نفر سواد بسکتبال ندارد و تا امروز بسکتبال بازی نکرده است چطور می تواند بسکتبال را نقد کند. شاید دوستان از دست من ناراحت شوند اما در یک سایت یا روزنامه درباره عملکرد نظر می دهند اما سواد بسکتبال ندارند

البته باید بدانیم که دلیل دیگر اختلاف ما با تیم های آسیایی شکست دوره قبل بود. آن شکست ترسی در ما ایجاد کرده بود که باعث شد تمام بازی ها را سفت بگیریم و با قدرت بازی کنیم. در هر بازی هر کس که وارد میدان می شد تا می توانست تلاش می کرد و همین مساله فاصله را افزایش می داد. اگر آن شکست و این حساسیت نبود مطمئنا این اختلاف ها ایجاد نمی شد. با این حال تیم ما نفر به نفر و از هر نظر کاملا قوی تر بود اما اگر بگوییم آسیا ضعیف شده غیر کارشناسی حرف زده ایم بلکه ما هم خیلی قدرتمند شده ایم. البته کادر فنی ما نیز خیلی خوب بود و ما از نظر فنی هم خوب بودیم.

*خیلی ها معتقدند که فاصله بین بازیکنان نیمکت و اصلی کم بود و این نیز به قدرت ایران اضافه کرد. اما این موضوع در تیم ملی دیده نمی شد.

نه در واقعیت این چنین نبود. 4، 5 نفر اول فاصله زیادی با نفر ششم داشتند. من نمی خواهم بگویم بازیکنان نیمکت قابلیت ندارند اما فاصله موجود طبیعی است. این در بسکتبال آمریکا و اسپانیا نیز دیده می شود. ببینید ما بدون چند مهره اصلی در کاپ آسیا قهرمان شدیم. ژاپن را با دو اختلاف امتیاز شکست دادیم و اما در آسیا عملکرد همان تیم را دیدید. به نظر من مهره های اصلی ایران گارانتی پیروزی هستند و این از همان فاصله نشات می گیرد.

*در این دوره دفاع نیز در عملکرد تیم ملی موثر بود و خود تو هم خیلی در این امر مشارکت داشتی.

بله! اما من قبلا هم مشارکت داشتم. در گذشته 2 بازیکن دفاع می کردند و بقیه نه، به همین دلیل دفاع تیم درست نمی شد. اما این بار همه دفاع می کردیم. مساله دفاع در بسکتبال نیز به خواستن مربوط است. دفاع همانند حمله استعداد و خلاقیت نمی خواهد اما باید قوانین رعایت شود. ما نیز انگیزه خوبی داشتیم و سیستم ها را به خوبی پیاده کردیم. مشارکت همه خوب بود و با کمترین اشتباه دفاع می کردیم که نتیجه داد.

صمد ، بسکتبال

*اما در این دوره شاهد بودیم که بسکتبال گروهی در تیم اجرا می شد و همه مشارکت تیمی داشتند. حتی بازیکنی که قبلا امتیازآور بود در قهرمانی آسیا بیشتر به پاس دادن فکر می کرد.

بله! به نکته خوبی اشاره کردید که تا امروز کمتر کسی از آن حرف زده بود. من خیلی از تحلیل ها و نقدها را خواندم اما واقعا کسی به فعالیت های مهدی کامرانی در تیم اشاره نکرده بود. اینکه مهدی چقدر پاس داد و فضاسازی کرد. من واقعا از اینکه حامد حدادی و اوشین ساهاکیان بهترین ها شدند خوشحالم. همه تیم خوشحال بودند چرا که در جریان زحمت کل تیم این بازیکنان به عنوان بهترین ها انتخاب شدند. به طور مثال واقعا مهدی کامرانی در این دوره ستاره بود و حالا بنا به دلایلی انتخابش نکردند. اما واقعا مهدی و دیگر بازیکنان در موفقیت تیم تاثیرگذار بودند. نکته جالب اینجا بود که بازیکن خارجی اردن که فوق العاده بود بعد از رقابت ها به من گفت که مهدی کامرانی به هیچ روشی قابل کنترل نیست. بازیکن پست دویی که انتخاب شد کجا و حامد آفاق کجا؟ بازیکن پست سه که بهترین در آسیا شد بعد از رقابت ها آمد و از من خواست که عکس بگیریم. همه چیز در بسکتبال گل، ریباند و بلاک شات نیست. آن پاس پایه است که در دید کارشناسان می ماند. فضاسازی های مهدی کامرانی است که تیم را جلو می برد. فعالیت های ما همان امر نامرئی بسکتبال است که پایه حمله و امتیاز را شکل می داد. شاید من یک پاس بدهم که پاس گل نباشد اما پاس بعدی منجر به گل شود و تمام آن گل مربوط شود به پاسی که من دادم. برای همین است که مربیان بزرگ می گویند یک بازی را چند بار تماشا کنید تا حلقه های گمشده و نامرئی پیدا شوند.

*با این حال که مهدی ستاره ایران بود اما قبل از قهرمانی آسیا بچیروویچ می خواست او را حذف کند. این موضوع واقعیت داشت؟

خب من نیز شنیده بودم. این موضوع را هم یکسری در ذهن بچیروویچ ایجاد کرده بودند که مهدی تمرین نمی کند و به حرف مربی گوش نمی کند و بی‌خیال است. با این حال دیدید که در خدمت ترین بازیکن تیم بود. این دیدگاه برای بچیروویچ ایجاد شده بود. در جلسه ای که با مهدی صحبت کرد من نیز بودم و همین موضوع ها را بیان کرد و من نیز کاملا مخالفت کردم. مهدی تنها بازیکنی است که می تواند به بهترین شکل دفاع کند، پاس بدهد و گل بزند. مهدی مهره ای است که تاکنون مثل او نداشته ایم و تا سالیان سال نیز همانندش نخواهیم داشت. به همین دلیل است که در این سال ها دوست داشتم هرجا می روم با مهدی باشم.

*بچیروویچ خیلی روراست بوده. این رفتار با مهدی و جدیدا صحبت هایی که درباره حدادی کرده و گفته او تنبلی می کند. این رفتار او را چطور می بینی؟

او مربی روراستی است و این خیلی خوب است. از این اتفاق راضی هستم.

خیلی خوشحالم که توسط علی دایی به عنوان یکی از بزرگان ورزش تقدیر شدم. خودم استقلالی هستم اما دایی را دوست دارم. او واقعا انسان بزرگی است. علی دایی را برای اولین بار از نزدیک دیدم و واقعا خوشحالم

*امسال آقای شاهین طبع به تیم اضافه شد. اضافه شدن مربیان ایرانی به تیم را چطور می بینی؟

ما مربیان توانمندی در تیم ملی داریم اما این سیاست فدراسیون است که از مربیان خارجی استفاده می کند. در کل مربیان هم با هم اختلاف دارند و باید در کار شرایطشان دیده شود. تصمیمش را تحسین می کنم که در خودش دید که می تواند به تیم کمک کند و وارد کار شد.

*اما خودت در بین تمام مربیان با مصطفی هاشمی راحت تر هستی؟

شک نکنید. صد در صد. واقعا با اقای هاشمی راحت هستم. مصطفی هاشمی مربی بزرگی است و ذاتا یک مدیر است. او با اخلاق و دوستی تمام برنامه هایش را در تیم عملی می کند و فوق العاده است. او از نظر فنی هم قوی است و با ارتباط خوب اطلاعات را انتقال می دهد. هاشمی با مدیریت خوبی که در زمین دارد کارش را به خوبی پیش می برد.

*جام جهانی را چطور می بینی؟

بستگی به قرعه دارد که بتوانیم صعود بکنیم. اگر برابر آمریکا، اسپانیا، برزیل و این تیم ها باشیم صعود به مرحله بعد سخت است.

* پیش از بازی پرسپولیس و ملوان تقدیر شدی،‌ در این باره بگو.

خیلی خوشحالم که توسط علی دایی به عنوان یکی از بزرگان ورزش تقدیر شدم. خودم استقلالی هستم اما دایی را دوست دارم. او واقعا انسان بزرگی است. علی دایی را برای اولین بار از نزدیک دیدم و واقعا خوشحالم.

بخش ورزشی تبیان


منبع : ایسنا

آندرانیک تیموریان:من را نمی‌خواهند شفاف به هواداران بگویند/استقلالی‌ام ...

http://www.khabaronline.ir/detail/382688/sport/premiere-league

2 روز پیش ... آقای افشارزاده دراستقلال زحمت می‌کشد اما حامیان مالی باشگاه تا امروز به تعهدات‌شان ... این کار را نکردم چون استقلال و هوادارانش را دوست دارم و نمی‌خواهم مسئله و حاشیه‌ای ... وکیل علی دایی: محکومیت مایلی‌کهن به 4 ماه حبس تعزیری تأیید شد ...

آندرانیک تیموریان:من را نمی‌خواهند شفاف به هواداران بگویند/استقلالی‌ام ...

http://roozno.com/fa/news/101790/آندرانیک-تیموریانمن-را-نمی‌خواهند-شفاف-به-هواداران-بگوینداستقلالی‌ام-و-به-تیم-محبوبم-افتخار-می‌کنم

2 روز پیش ... حمله مایلی کهن به زندگی شخصی علی دایی ... آقای افشارزاده دراستقلال زحمت می‌کشد اما حامیان مالی باشگاه تا امروز به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند ... این کار را نکردم چون استقلال و هوادارانش را دوست دارم و نمی‌خواهم مسئله و حاشیه‌ای ایجاد شود اما ...

Football.ir - بازیکن خردسال استقلال: الگویم کریمی است!

http://football.ir/news/iran/1393/05/esteghlal-khordsal-1197567.html

12 آگوست 2014 ... من مربیان خوبی داشته ام که از آنها تکنیک یاد گرفته ام. * طرفدار چه تیمی ... اما خسرو حیدری و تیموریان را در استقلال خیلی دوست دارم. * مجیدی چطور؟

پیش‌بینی‌های علی دایی از بازی‌های تیم ملی - بولتن نیوز

http://www.bultannews.com/fa/news/209390/پیش‌بینی‌های-علی-دایی-از-بازی‌های-تیم-ملی

23 ژوئن 2014 ... به گزارش بولتن نیوز به نقل از جام جم علی دایی پیش از این درباره پیش بینی هایش از بازی های تیم ملی نگفته بود اما او پیش از نخستین دیدار ایران در جام جهانی با نیجریه در جمع ... با این که استقلالی ام ولی علی دایی را دوست دارم. Ali.

حواشی آخرین تمرین پرسپولیس با علی دایی - سایت خبری تحلیلی ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/433568/حواشی-آخرین-تمرین-پرسپولیس-با-علی-دایی

10 سپتامبر 2014 ... پس از برکناری علی دایی توسط حمیدرضا سیاسی، حمید درخشان به ... من فوتبالی نیستم اما فقط یکبار علی دایی را از نزدیک دیدم و فهمیدم ... با این وجود علی دایی را بعنوان یک فوتبالیست، ایرانی با غیرت و فداکار به مردمش و میهنش دوست دارم. ... برخورد با دایی نیست من خودم استقلالی ام ولی همه میدونیم دایی چه زحمتی ...

حاشیه های دیده نشده از علی دایی + تصاویر دیدنی - اتحاد جنوب

http://www.ettehadjonoub.ir/fa/posts/11143

علی دایی ۲. آن بازی را ما در عربستان باختیم. ولی خارج از بازی سفر زیبایی داشتیم به خانه خدا. ... خیلی دوست دارم بعد از عید ببینم آیا کاری برای این مردم شده؟ تغییر و ... ما فوتبالی خیلی ضعیف تر از استرالیا بودیم ، ۲ گل هم خورده بودیم اما یک دفعه بازی را .... واقعا او و استقلال اردبیل نقش بزرگی در زندگی ام داشت و مدیون شان هستم.

ویدیو ورزش 3 – حمایت احسان علیخانی از علی کریمی در ماه عسل

http://video.varzesh3.com/video-clips/margins/حمایت-احسان-علیخانی-از-علی-کریمی-در-ماه/

25 جولای 2014 ... بنده پرسپولیسی چندآتیشه ام اما از دایی خودخواه بدم میاد. ... استقلالیم ولی دوست دارم واسه علی کریمی یه مراسم باشکوهی بگیرن تا مثه اقا فرهاد ما ...

ایسنا - کریمی کفش‌هایش را آویخت+ متن خداحافظی

http://isna.ir/fa/news/93042916582/کریمی-کفش-هایش-را-آویخت-متن-خداحافظی

20 جولای 2014 ... دوست دارم و این را وظیفه خود می‌دانم از تمامی سروران و مهرآفرینانی که من را .... علي جان من يک استقلالي دوآتشه ام اما اين را باور کن که هميشه دوستت داشته و دارم و ... پرسپوليس جاي کريمي است نه دايي با سه سال سابقه بازي در پرسپوليس .

مجیدی : زمان قلعه نویی بدترین حضورم در استقلال بود - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/361695/مجیدی-زمان-قلعه-نویی-بدترین-حضورم-در-استقلال-بود

21 ا کتبر 2014 ... زمان آقای قلعه‌نویی شانس کمی به من داده شد اما زمان آقای مرفاوی من بیشتر ... فردوسی پور پرسید آیا نمی‌توانستی مانند مهدوی‌کیا و دایی در فوتبال اروپا بمانی و. ... آن موقع دوست داشتم بعد از چند سال دوری از استقلال و بازی در تیم‌های عربی .... من شاگرد صداقت و راستگویی حجازی هستم و دوست دارم اگر محبوبیتی هم کسب می ...

مردم و هواداران بدانند استقلالی ام! - دنیای معدن | قطره

http://www.ghatreh.com/news/nn22901769/مردم-هواداران-بدانند-استقلالی

2 روز پیش ... تیموریان : استقلالی ام و به تیم محبوبم افتخار می کنم .... امیدوارم در جلسه های بعدی به یک جمع بندی برسیم/ دایی مثل همیشه در مورد ... این کار را نکردم چون استقلال و هوادارانش را دوست دارم و نمی‌خواهم مسئله و حاشیه‌ای ایجاد شود اما رفتار ...

حمله شدید علی کریمی به دایی و برادرش - صبحانه آنلاین ...

http://sobhanehonline.com/fa/news/36559/حمله-شدید-علی-کریمی-به-دایی-و-برادرش

16 سپتامبر 2014 ... اين گفت و گوي اختصاصي و خواندني که در آن علي کريمي از داداش‌هاي دايي تا مايلي کهن حرف زده را بخوانيد. ... دوست دارم به استاديوم آزادي بروم و بازي‌هاي پرسپوليس را تماشا کنم اما ... من استقلالی ام اما هرچی علی کریمی گل و با عشقه.

جهان نيوز - گفتگوی متفاوت با علی فتح الله زاده

http://www.jahannews.com/vdcayin6e49nie1.k5k4.html

اعتقاد دارم نه تنها استقلالی ها بلکه پرسپولیسی ها هم مرا دوست دارند. ... کتاب دانشنامه فوتبال را من ننوشته ام اما کار گردآوری اش با بنده بوده است. ... آقای « آقا محمدی » دایی خانومم است اما صراحتا می گویم که ایشان تا به امروز هیچ حمایتی از من نکرده اند.

‫Perspolis | فیس‌بوک‬

https://www.facebook.com/Perspolis.FC

در دقیقه 22 نیز روی ارسال وحید حیدریه، فرصت خوبی برای پیکان به وجود آمد اما ضربه سر سعید ...... رفتم و خاچاطوریان سرمربی وقت استقلال بازی ام را پسندید و 5 سال در آن تیم ماندم. .... من شخصا و خارج از بحث مربی و شاگردی علی دایی را دوست دارم.

عشق یعنی زندگی - اس ام اس های کلکل استقلال وپرسپولیس

http://k-0261.mihanblog.com/extrapage/aa

بذار بگن هرچی که دوست دارن / تیمی استقلال من نمیشه . . . قسم به هر چی مرده ... آسمان گفت که من آبی ام / عشق می ورزم که استقلالی ام ! . . . پرسپولیس ... این اس اس منه / دوسش دارم خیلی زیاد ... دایی کجاست ؟ / هیچی یه ... گر چه حریفت قدره / اما تو میشی قهرمان.

سوشا مکانی، عاشق مدلینگ! - خرداد نیوز

http://khordadnews.ir/news/79642

9 آگوست 2014 ... سوشا مکانی با اینکه در تیم های پرطرفدار کشور زیاد بازی نکرده اما همیشه مور ... من علی دایی را به عنوان یک اسطوره می شناسم و همیشه گفته ام دایی نماد ... من پسر پرسپولیس نیستم و استقلالی هم نبودم، بلکه تنها برای کمک به ... یک بار هم گفتم علی دایی را به خاطر اینکه به این مسائل توجه ندارد، دوست دارم؛ پس شما چه ...

افکارنيوز - طوفان مایلی‌کهن در برنامه نود - عکس

http://www.afkarnews.ir/vdccs1q1i2bqex8.ala2.html

16 سپتامبر 2014 ... الان که متاهل شده ام توبه کرده ام و از سر نادانی روی دستم خال کوبی کرده ام و به ... در این هنگام رحیمی دو بار تکرار کرد که دایی یکبار هم با لباس شخصی به تمرین نرفته است. .... اما دوست ندارم درباره پرسپولیس و استقلال اینطوری حرف زده بشه. .... به حاجی میدهم اما نباید کلماتی را که از گفتنش شرم دارم بکار میبرد اما