سرویس کشکول جام نیوز:

 

این ضرب المثل زمانی به کار می‌رود که کسی همه چیز را برای انجام کاری می‌داند به جز یک نکته مهم و نهایی.

 

پسری پیش استاد كوزه گري رفت و با خواهش و التماس فراوان به شاگردي استاد درآمد.


پسر بسیار باهوش و زرنگ بود و استاد کم کم به او علاقه پیدا کرد و تمام تجربه هاي كاري خود را به او ياد داد .


شاگرد وقتي تمام كارها را ياد گرفت . شروع به ايراد گرفتن كرد و گفت مزد من كم است . و كم كم زمزمه كرد كه من مي توانم بروم وبراي خودم كارگاهي راه اندازي كنم و كلي فايده ببرم .


هرچه استاد كوزه گر از او خواهش كرد مدتي ديگر نزد او بماند تا شاگردي پيدا كند و كمي كارها را ياد بگيرد تا استاد دست تنها نباشد ، پسرك قبول نكرد و او را دست تنها گذاشت و رفت و كارگاهي راه اندازي كرد و همانطور كه ياد گرفته بود كاسه ها را ساخت و رنگ كرد و روي آن لعاب داد و در كوره گذاشت . ولي متوجه شد كه رنگ كاسه هاي او مات است و شفاف نيست.

 

دوباره از نو شروع كرد و خاك خوبتر انتخاب كرد و در درست كردن خمير بيشتر دقت كرد و بهترين لعاب را استفاده كرد و آنها را در كوره گذاشت ولي باز هم مشكل قبلي بوجود آمد .
شاگرد فهميد كه تمام اسرار كار را ياد نگرفته . نزد استاد رفت و مشكل خود را گفت . و از استاد خواهش كرد كه او را راهنمائي كند .


استاد از او پرسيد كه چگونه خاك را آماده مي كند و چگونه لعاب را تهيه مي كند و چگونه آنرا در كوره مي گذارد . شاگرد جواب تمام سوالها را داد .
استاد گفت : درست است كه هر شاگردي بايد روزي استاد شود ولي تو مرا بي موقع تنها گذاشتي . بيا يك سال اينجا بمان تا شاگرد تازه هم قدري كار ياد بگيرد و آن وقت من هم تو را راهنمائي خواهم كرد و تو به كارگاه خودت برو .


شاگرد قبول كرد يكسال آنجا ماند ولي هر چه دقت كرد متوجه اشتباه خودش نمي شد . يك روز استاد او را صدا زد و گفت بيا بگويم كه چرا كاسه هاي لعابي تو مات است .
استاد كنار كوره ايستاد و كاسه ها را گرفت تا در كوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهايت را باز كن تا فوت وفن كار را ياد بگيري .


استاد هنگام گذاشتن كاسه ها در كوره به آنها چند فوت مي كرد . بعد از او پرسيد : ” فهميدي “ . شاگرد گفت : نه . استاد دوباره يك كاسه ديگر برداشت و چند فوت محكم به آن كرد و گرد وخاكي كه از آن برخاسته بود به شاگرد نشان داد و گفت : اين فوت و فن كار است ، اين كاسه كه چند روز در كارگاه مي ماند پر از گرد و خاك مي شود در كوره اين گرد وخاك با رنگ لعاب مخلوط مي شود و رنگ لعاب را كدر مي كند . وقتي آنرا فوت مي كنيم غبار پاك می‌شود و رنگ لعاب روی آن روشن و شفاف می‌شود و جلا پیدا می‌كند. حالا برو و كارگاهت را روبراه كن و "فوت کوزه گری" را فراموش نکن.

 

ضرب المثل 9 _ فوت كوزه گري - سايت كودكان

http://koodakan.org/gnome/name/m009.htm

استاد كوزه گري بود كه خيلي با تجربه بود و كوزه هاي لعابي كه مي ساخت خيلي ... تا در كوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهايت را باز كن تا فوت وفن كار را ياد بگيري .

ضرب المثل "فوت کوزه گری" - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/199748

4 فوریه 2012 ... استاد کوزه گری بود که خیلی با تجربه بود و کوزه های لعابی که می ساخت خیلی مشتری داشت . ... ها را گرفت تا در کوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهایت را باز کن تا فوت وفن کار را یاد بگیری . ... برچسب ها: ضرب المثل ، داستان کوتاه.

فوت کوزه گری را می‌داند - آسان زبان

http://www.asanzaban.com/ضرب-المثل/ریشه-ضرب-المثل-های-فارسی/فوت-کوزه-گری-را-می‌داند/

فوت کوزه گری را می‌داند - این مثل را وقتی به کار می‌برند که بخواهند بگویند یک نفر بسیاری چیزها را می‌داند. ... ضرب المثل ... رفت کنار کوره و به شاگردش گفت: “کاسه‌ها را بده تا در کوره بچینم و خوب هم چشمانت را باز کن تا فوت و فن کار را یاد بگیری”.

ღ بهار کودکی ღ - ضرب المثل های ایرانی

http://www.3vom50.blogfa.com/category/1/ضرب-المثل-های-ایرانی

داستان های کوتاه و آموزنده .... ضرب المثل مذکور ناظر به مزاج شناسی در طب جامع و حالت های مزاجی افراد است. همان طور ..... استاد كوزه گري بود كه خيلي با تجربه بود و كوزه هاي لعابي كه مي ساخت خيلي مشتري داشت . ... استاد كنار كوره ايستاد و كاسه ها را گرفت تا در كوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهايت را باز كن تا فوت وفن كار را ياد بگيري .

ضرب المثلها - iranbanou.com-ایران بانو

http://iranbanou.com/default.aspx?id=104&ctgr=ضرب المثلها

ضرب المثل فارسی,ضرب المثل ایرانی,سرگرمی,ضرب المثل,ضرب المثل انگلیسی, ضرب ... 19, داستان ضرب المثل فوت کوزه گری .... 118, ضرب المثل فن کوزه گری.

دنیای ضرب المثل - سایت | tarnas.ir

http://tarnas.ir/category/دنیای-ضرب-المثل-1075

علم و فن آوری ارتباطات ... ضرب المثل واي به حال شما كه جوال جوال مي‌بريد · داستان ضرب المثل يار غار · ضرب المثل آقا گرگ عيدت مبارك! ... داستان ضرب المثل خانخانی · داستان ضرب المثل فوت کوزه گری · ضرب المثل برج زهرمار · ضرب المثل به رخ کشیدن ...

دانستنی ها - دانشجویان علوم کامپیوتر ورودی 88

http://csg88.persianblog.ir/tag/دانستنی_ها

ضرب المثلفوت کوزه گری” ... گرفت تا در کوره بگذارد به شاگردش گفت چشم هایت را باز کن تا فوت و فن کار را یاد بگیری . .... دسته بندی : دانستنی ها، داستان کوتاه ...

تزئین میوه به شکل حیوانات | نایت ملودی

http://www.nightmelody.com/12058/تزئین-میوه-به-شکل-حیوانات.html

11 آوريل 2013 ... راز و رمز و فوت و فن کوزه گری خورش های خوشمزه و خورش قرمه سبزی معمولا در استفاده از ... داستان ضرب المثل ران ملخ, :: بیوگرافی ترلان پروانه+عکس.

Archive of SID

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/47213911804.pdf

در داستان های جمال زاده، بیشترين فراوانی متعلق به نمادهای زبان فارسی است. ..... هنر ايرانی، زبان فارسی ) اصطالحات و کنايه ها، ضرب المثل ها، الفاظ خارجی، خط و الفبای ..... فوت و فن های کوزه گری خودمانی/ همه مثل ما بچه همین آب و خاکند/ هر ايرانی/ مملکت ما/.

دل نوشته های طوفان

http://www.toofanepaeizi.blogfa.com/

داستان پير مرد و پسر بچه ها! .... ضرب المثل "فوت کوزه گری" ... کاسه ها را گرفت تا در کوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهایت را باز کن تا فوت وفن کار را یاد بگیری .

دنیای حرفه و فن :سالاری: - خنده

http://www.dhvf.ir/tag/خنده

... و تربیتی، کاردستی، ضرب المثل، طرح مشبک، معرق و منبت کاری، پاورپوینت، خاطره، طرح درس، ... فوت و فن معلمی ..... برچسب‌ها: داستان کوتاه, داستانک, مینی مال, داستان طنز, خنده ..... نشان ز کوزه ی نفروخته، به کوزه گری ز بعد اخذ مدارک، دگر نخواهد ماند.

موضوعات متنوع وجالب

http://silverfish.rozblog.com/

برچسب ها : ۸ فوت کوزه‌گری خانه داری,فوت و فن های کوزه گری خانه داری,دانستنی های جدید در مورد خانه داری,فوت و فون های خانه داری عالی و مناسب,وبلاگ موضوعات متنوع و ...

گفتگو با داریوش مودبیان (بخش دوم) | انسان‌شناسی و فرهنگ

http://anthropology.ir/node/24153

12 آگوست 2014 ... آن هم با آن فیلمها و سریالهای داستانهای زندگی موهوم و شخصیت های آن چنانی شان، ... به واژه های اشتباه و من دراوردی است، حتی ضرب المثل را غلط به کار می برند. .... شما می فرمایید ترجمه نمایشنامه، فوت و فن کوزه گری خود را دارد که مترجم باید ...

دنیای حرفه و فن :سالاری: - بانک فیلم، پاورپوینت

http://herfe-rszy.blogfa.com/category/34

10 ا کتبر 2014 ... کار و فناوری، تحقیق اقدام پژوهی، مقالات آموزشی و تربیتی، کاردستی، ضرب المثل، طرح ... فوت و فن معلمی ... داستان های خواندنی ... داستان زیبا (51) .... با الگو گیری از شما عزیز به موفقیت هایی در استانم رسیدم که هرکس از من می ..... خانواده ای است که با مصیبت تصادف و ضرب و جرح روبرو نشده باشد. .... کوزه ای آوردم.