دلیل رنجاندن کسانی که دوست داریم چیست؟

مجموعه : سبک زندگی

دلیل رنجاندن کسانی که دوست داریم چیست؟

دلیل رنجاندن کسانی که دوست داریم چیست؟

رنجاندن کسانی که دوست‌شان داریم چند ثانیه طول می‌کشد ولی جبرانش سال‌ها. این یکی از رفتارهای متناقض مربوط به عشق است. چطور می‌توان چنین رفتار منفی را در برابر کسی که اینقدر دوستش داریم توجیه کنیم؟

درباره موضوع رنجاندن کسانی که دوست‌شان داریم؛ 3 الگوی رفتاری مختلف وجود دارد:

۱) رنجاندن کسی که دوست‌تان دارد.

۲) رنجاندن غیرعمدی کسی که دوستش دارید.

۳) رنجاندن عمدی کسی که دوستش دارید.

پدیده رنجاندن کسی که دوست‌تان دارد، که البته با رنجاندن کسی که دوستش دارید متفاوت است، امری بسیار متداول است. عشق شدید نیازمند رفتاری متقابل است و اگر اینطور نباشد بسیار دردناک خواهد بود. مجذوبیت دوطرفه برای هر دو جنسیت، یکی از باارزش‌ترین ویژگی‌های یک رابطه است. عاشق دوست دارد در مقابل دوست داشته شود. فرد عاشق آماده متعهد شدن است اما توقع دارد همان تعهد را در رفتار دوستدار خود نیز ببیند. دوطرفه نبودن این مسئله بسیار دردناک و تحقیرآمیز است زیرا به شدت اعتمادبه‌نفس فرد را پایین می‌آورد.

این مسئله آنقدر دردناک است که ممکن است باعث شود فرد بخواهد به کسی که دوست دارد، آزار برساند. بعضی‌ها به طور غیرعمدی کسی که دوست دارند را می‌رنجانند اما خیلی‌ها این کار را عمدی می‌کنند. توضیح الگوی رفتاری اول بسیار ساده‌تر است.

موارد بسیاری وجود دارد که در آن عاشق بدون اینکه عمدی داشته باشد دوستدار خود را ناراحت می‌کند. عشق یک رابطه نزدیک و بسیار شدید است. دوطرف زمان بسیار زیادی را با هم می‌گذرانند و فعالیت‌های مختلف یک طرف می‌تواند در طرف مقابل تغييراتي ایجاد کند.

به طور طبیعی در چنین موقعیت‌هایی عاشق ناخواسته طرف ‌مقابل خود را می‌رنجاند. به‌عنوان مثال، یک طرف ممکن است وقت بسیار زیادی را به کار مشغول باشد و درنتیجه به طور ناخواسته از طرف‌ مقابل خود غافل شده و او را برنجاند. در موارد بسیاری، فعالیتی که برای یک طرف لذت‌بخش است، در دیگری ناخوشنودی ایجاد می‌کند. هرچه دوطرف زمان بیشتری را کنار هم بگذرانند، احتمال بروز چنین موقعیت‌هایی بیشتر می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عشق این است که طرف مقابل ما که دوستش داریم می‌تواند هم منبع لذت شود و هم منبع ناراحتی عمیق باشد.

پدیده رنجاندن غیرعمدی را هم می‌توان با اشاره به مسئله اعتماد و صداقت که مسائلی حیاتی در عشق هستند، توضیح داد. نقش ادب، احترام و خوش‌رفتاری که می‌تواند جلوي بعضی رنجاندن‌ها را بگیرد در چنین ارتباطاتی اهمیت زیادی ندارد و دوطرف معمولا توجه زیادی به حرف‌هایی که می‌زنند و کارهایی که می‌کنند، ندارند. همین مسئله باعث می‌شود که زود از هم برنجند. هزینه‌ای که باید برای رفتار و گفتار آزادانه خود در رابطه، بدون در نظر گرفتن عواقب آن پرداخت کنید، رنجاندن طرف ‌مقابل‌تان است.

موارد زیادی است که فرد به‌خاطر اتفاقات و شرایط بیرونی که خارج از کنترل او هستند موجب رنجاندن طرف‌ مقابل خود می‌شود.  2 نفری را در نظر بگیرید که با وجود عشق بی‌اندازه‌ای که به هم دارند اما با کسان دیگری ازدواج کرده‌اند. زنی که می‌تواند و آماده طلاق گرفتن است، ممکن است به‌خاطر ناتوانی مردی که دوستش دارد برای ترک زن و فرزندان احتمالی خود برنجد و تصور کند که عشق او به آن مرد به اندازه عشق آن مرد به او نیست اما واقعیت این است که با وجود اینکه آن مرد دوست دارد او را به شادترین انسان روی زمین تبدیل کند اما شرایط بیرونی خارج از کنترل اوست و باعث می‌شود به طریقی رفتار کند که موجب رنجاندن زن شود.

رنجاندن عمدی معشوق نشانه وجود دیدگاه‌های متناقض است، مثل افکار کوتاه و بلندمدت یا دیدگاه‌های جزئی یا کلی. بر هم زدن رابطه​اي نامتعارف شاید در کوتاه‌مدت برای آن زن آزاردهنده و دردناک باشد اما در طولانی‌مدت برای او فایده‌بخش خواهد بود زیرا جدایی کوتاه‌مدت آنها می‌تواند به نفع رابطه بلند‌مدت‌شان باشد. در چنین مواردی آسیب و ناراحتی که به دل​داده در این لحظه می‌رسد به‌خاطر سلامت کلی او در آینده است که از عشق ناشی می‌شود.

رنجاندن دل​داده همچنین می‌تواند آخرین راه برای کنترل میزان وابستگی دوطرف و قرار دادن آن در یک محدوده متعادل باشد. وابستگی دوطرفه مزایای بسیار زیادی دارد و از این واقعیت ناشی می‌شود که دوطرف در تلاش برای بالا بردن خوشنودی همدیگر پیوند خورده‌اند اما اعتمادبه‌نفس هر دوطرف نیازمند کمی استقلال است. گاهی‌ اوقات فرد، دل​داده خود را می‌رنجاند تا استقلال خود را نشان دهد اما سایر مواقع، رنجاندن دل​داده فکری متضاد این را نشان می‌دهد؛ تمایل فرد برای وابستگی و توجه بیشتر.

یکی از شکایت‌های متداول زنان، که بسیار بیشتر از مردان است، این است که همسران‌شان زمان کافی را با آنها سپری نمی‌کنند. رنجاندن طرف‌ مقابل مثلا حرف نزدن با او یا قهر کردن می‌تواند آخرین زنگ هشدار برای مشکلات آن فرد باشد؛ اگر رابطه به اندازه کافی قوی باشد باید از چنین اقدامی به خوبی عبور کند. با اینکه طرف مقابل باید منبع شادی باشد اما می‌تواند بزرگ‌ترین خطر برای آن هم محسوب شود: بیشتر از هرکس دیگری، کسی که دوستش داریم می‌تواند شادی‌مان را هم خراب کند.

بهترین راه‌ها برای کمتر رنجاندن کسانی که دوست​شان داریم

- تلاش كنيد همان گونه باشید كه مي‌گوييد.

- تلاش كنيد همان‌گونه رفتار كنيد كه از ديگران انتظار داريد.

- تلاش كنيد همان‌گونه رفتار كنيد كه گرفتار عذاب وجدان نشويد.

- تلاش كنيد راستگويي و صداقت عادت شما شود.

- تلاش كنيد هميشه دنبال يادگيري باشيد.

- تلاش كنيد با پيدا كردن دوستان جديد دوستان قديمي را هم حفظ كنيد.

- تلاش كنيد براي خوب كار كردن خوب هم استراحت كنيد.

- تلاش كنيد هميشه براي اطرافيان‌تان جذاب باشيد.

- تلاش كنيد اگر از كسي رنجيده‌ايد، با خود او صحبت كنيد، نه پشت سر او.

- تلاش كنيد وقتي به موفقيتي مي‌رسيد، آنهايي كه در اين راه به شما كمك كرده‌اند را فراموش نكنيد.

- تلاش كنيد تا عهدي شكسته نشود و اگر هم مي‌شكند، شما باعث آن نباشيد.

- تلاش كنيد باور كنيد ديگران وظيفه‌اي در قبال شما ندارند و عامل سعادت يا شقاوت هر كس خود اوست.

- تلاش كنيد قدردان لطف ديگران باشيد و با رفتار و گفتارتان آنها را از محبت کردن پشيمان نكنيد.

- تلاش كنيد به هر چيز آنقدر بها بدهيد كه استحقاقش را دارد.

- تلاش كنيد دنيا را با زيبايي‌هايش ببينيد.

دلیل رنجاندن کسانی که دوست داریم چیست؟ - ایران ناز

http://www.irannaz.com/what-is-the-reason-to-offend-those-we-love.html

رنجاندن کسانی که دوست‌شان داریم چند ثانیه طول می‌کشد ولی جبرانش سال‌ها این یکی از رفتارهای متناقض مربوط به عشق است چطور می‌توان چنین رفتار منفی.

میگنا - چرا کسانی که دوست داریم را می‌رنجانیم؟!

http://migna.ir/vdcbgab5.rhbffpiuur.html

همه ما همیشه کسانی را می‌رنجانیم که دوست داریم، کسانی که به هیچ عنوان نباید موجب ... باروری را به دلایل تحصیلی به تعویق نیندازید ... پدیده رنجاندن کسی که دوستتان دارد، که البته با رنجاندن کسی که دوستش دارید متفاوت است، ... کنترل جنسي چيست؟

من و دل نوشته هایم

http://www.dashmash2000.blogfa.com/

لیکن امروز با گذشت سالیان متوالی و نبود این بزرگواران تکلیف ما چیست؟؟؟ آیا باید ... نوشته حال حاضرتوصیه ایست دوستانه به کسانی که دوست دارند خوب باشند و خوبی ها را درجامعه تکثیر نمایند. همانگونه که ... رنجاندن کسانی که دوست‌شان داریم چند ثانیه طول می‌کشد ولی جبرانش سال‌ها. ... انسانها به سه دلیل پشت سرتان حرف می زنند!

7 قانون برای رسیدن به خوشبختی - مجله اینترنتی Viewfun

http://viewfun.ir/7-قانون-برای-رسیدن-به-خوشبختی-858

باید قدردان کسانی باشیم که شادمان می‌کنند؛ آنها باغبانان مهربانی هستند که .... چند نکته طلایی برای حفظ آرامش در عروسی · دلیل رنجاندن کسانی که دوست داریم چیست؟

وصیت

http://sayna.blogsky.com/

وصیت - آنچه دوست دارم فرزندانم بدانند - وصیت. ... وقت خود را با کسانی بگذرانید که به آنها علاقه مندید و از بودن با آنها لذت می برید. .... معنی چنین کاری چیست؟” ... شاید به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی، توانایی ارزیابی مناسب پیشنهادها و گزینه‌ها را ..... که دوست دارد را از بین می‌برد»، درست است اما رنجاندن کسانی که دوستشان داریم  ...

مرکز مشاوره و روانشناسی پرند

http://parandcc.blogfa.com/author-mohammad.aspx

8 ا کتبر 2014 ... ایرانیان به دلیل فرهنگ خاصی که دارند، همیشه از صحبت کردن در این ... اما برای خارج شدن از این کسالت روانی چند راهکار برایتان داریم که بد ... طلاق خاموش چیست؟ ..... بعضی ها به طور غیرعمدی کسی که دوست دارند را می رنجانند اما خیلی ها ...

روش های دوست یابی و دوست ماندن - آکاایران - روانشناسی فردی

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/fardi1/17855.html

همه ما، دست کم یکبار دوستی را تجربه کرده ایم و از آن خاطره خوش یا ناخوش داریم. ... در مقابل، کسانی هستند که زندگی خود را فدای دوست کرده اند و معتقدند زندگی بی دوست، بی ارزش است و تنها ... دیده ایم که چطور سخنان گزنده کسی، دیگران را رنجانده است.

بهترین بهانه

http://rabie62.blogfa.com/

میدانی چیست ؟ ... همین موضوع خود دلیلی است بر اینکه قواعد و مقررات ناظر بر مطبوعات باید منسجم‌تر و هماهنگ‌تر بوده و .... ۲) رنجاندن غیرعمدی کسی که دوستش دارید . ... چطور می‌توان چنین رفتار منفی را در برابر کسی که اینقدر دوستش داریم توجیه کنیم؟

فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو - مهارت های ارتباطی و ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-62.aspx

اکثر ما دوست داریم که در گفتگوها فقط خودمان حرف بزنیم و نظراتمان را بیان کنیم. ... دلیل آن این است که نمی‌دانیم چقدر می‌توانیم با گوش دادن فعال یاد بگیریم و .... اولین چیزی که به ذهنتان می رسد چیست؛ اینکه دوست شما حرف هایتان را گوش نداده است؟ ... وقتی یک نفر ما را رنجانده، وقتی توقع انجام یک کار یا رفتاری را از کسی داریم یا ...

رازهای جذب دیگران,چگونه جذاب باشیم

http://bose-va-eshgh2.blogfa.com/

اولين دليل اينکه الفت و آشنايي باعث پرورش احساس دوست داشتن و عشق مي‌شود. ... تمايل شديدي به پذيرفته شدن و درک شدن به‌وسيله كساني داريم که ما را دوست دارند. ... مردم دوست دارند نسبت به تعريف و تمجيد، ابراز محبت و ساير انواع بيانات احساسي ... آگاهي از اين موضوع که کسي ما را دوست دارد باعث افزايش احساس تعلق و دوست داشتن ما ...

نـتهـ ـای بـی کســی ....بی صــــداتـراز ســکـوت ...نغمه عاشقي .... دَر ا

http://soleboy.blogfa.com/

اگر کسی غرورم را له کند، شاید او را ببخشم اما اگر کسی بخواهد شخصیتم را له کند، خیلی زودتر ... مادر خوبم دلم تنگ شده دوست دارم باز هم وقتی صدات می کنم که ..... دوستای گلم همین الان که این مطلب رو خوندی بدون دلیل این کارو انجام بده : ..... آب می تواند نفس بکشد مگر می شود هوا را از زندگیم برداری و من زنده بمانم بگو معنی تمرین چیست ؟

حشمت مهاجرانی: قیاس مربی ایرانی با موتور گازی مرا هم رنجاند - خبرآنلاین

http://www.khabaronline.ir/detail/363889/sport/iran-soccer

7 جولای 2014 ... سرمربی سال‌های دور تیم ملی می‌گوید: «درست نیست که به بهانه بالا ... ما هم ايراني هستيم و مملكت خودمان را دوست داريم. ... اما به نظر من هر دو گروه بايد با دلايل منطقي نظر خود را بگويند تا ... *به عنوان سوال آخر پيش بيني شما از قهرمان جام جهاني چيست؟ ... هر کسی جای کی روش بود نمیتوانست جلوی لابی سرمربیان بایستد.

بگویید چه شخصیتی دارید تا بگویم همسر مناسب شما چه ... - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=7879

12 آگوست 2004 ... از سوی دیگر وظیفه شناس ها، ماجواجوها و كسانی را كه ریسك می كنند، دوست دارند. ... آنها خود را موجوداتی منحصر به فرد می دانند و معتقدند دلیلی برای حضور آنها در این ... مثلاً یك شخصیت سالم می گوید " من محبت شما را دوست دارم و از آن لذت می برم" ولی یك ..... 1) معایب قابل بهبود مانند كاهلی، بی فكری، بدخلقی، رنجاندن دیگران.

خبر بین

http://khabarbeen.mihanblog.com/

25 مه 2014 ... به این دلیل که تمامی مولفه‌ها در خود سکو پنهان شده‌اند، این سامانه به ویژه .... رنجاندن کسانی که دوست شان داریم چند ثانیه طول می کشد ولی جبرانش سال ها.

رد پای دریا

http://boghcheterme.persianblog.ir/

کسی دیگر... کسی بهتر... کسی که مثل هیچکس نیست. ... جز " بی فـــکر سخن گفتن " و " رنجاندن دلـــــی " خـــدای من...؛ .... پروردگارا...تو آنچنانی که ما دوست داریم پس مارا آنچنان کن که تو دوست داری. ... کسانی که حاضرند هر کاری بکنند تا لبخند را، بر لبانتان ببینند و دوستتان ..... سئوال : خاصیت تعدی در رابطه ها چیست ؟ جواب : رابطه ای ...

عشق های دور

http://www.atanika.blogfa.com/

من عاشقش بودم الانم دوست دارم برم وپیشش ولی کسی رو ندارم که کمکم کنه. .... بامن ماندن خیلی اذیت شده است بعضی از برخورد هایش مرا رنجانده است شاید حق دارد . ..... بدی دارم نمیدونم چرا ولی احساس میکنم دیگه نیکا دوسم نداره اینم دلیل داره که نمیگم. ... یک ستاره زیبا را در دستش گذاشت و پرسید: پدر بزرگ، نوشته های روی این ستاره چیست ؟