اگرچه هوش از موضوعاتی است که در حوزه روان شناسی بسیار مورد بحث قرار گرفته است، تعریف استانداردی درباره آن وجود ندارد. شاید بتوان به صورت کلی هوش را توانایی آموختن و کاربرد مهارت هایی تعریف کرد که برای سازگاری موفقیت آمیز با نیازهای فرهنگ و محیط فرد لازم است. وجه اشتراک بیشتر آزمون های هوشی آن است که ضریب هوش (آی کیو) انسان را اندازه گیری می کند.

اگرچه هوش از موضوعاتی است که در حوزه روان شناسی بسیار مورد بحث قرار گرفته است، تعریف استانداردی درباره آن وجود ندارد. شاید بتوان به صورت کلی هوش را توانایی آموختن و کاربرد مهارت هایی تعریف کرد که برای سازگاری موفقیت آمیز با نیازهای فرهنگ و محیط فرد لازم است. وجه اشتراک بیشتر آزمون های هوشی آن است که ضریب هوش (آی کیو) انسان را اندازه گیری می کند. ضریب هوشی (آی کیو) به تنهایی نمی تواند هوش کلی افراد را اندازه گیری کند. زیرا آی کیو اساسا استعداد تحصیلی را اندازه گیری می کند. به گفته هاوارد گاردنر، روان شناس مشهور دانشگاه هاروارد، هوش یک توانایی یک بعدی نیست. هوش های چندگانه وجود دارند. نظریه هوش چندگانه گاردنر توجه بسیاری را جلب کرده است. او هفت نوع اصلی هوش را معرفی کرد. تونی بوزان، نویسنده و محقق مشهور انگلیسی معتقد است که ۱۰نوع هوش اولیه وجود دارد:


هوش کلامی یا زبانی: به درک معنای واژه ها و استدلال از طریق کلمات اشاره دارد. شاعران، نویسندگان و سخنوران چیره دست به میزان زیادی این توانایی را دارند. موفقیت تحصیلی به این هوش بستگی دارد و بخش اعظم آزمون های پیشرفت و آی کیو این توانایی را می سنجیدند. در جوامع امروزی این هوش محور توجه است.

هوش عددی: نوعی توانایی ریاضی منطقی است. دانشمندان، حسابداران و فیزیکدانان بیش از دیگران از این توانایی بهره مندند و موفقیت تحصیلی به آن بستگی دارد. بخش اعظم آزمون های آی کیو و پیشرفت براساس این توانایی بوده است. در جامعه تحسین برانگیز است، ولی دور از دسترس پنداشته می شود.

هوش فضایی: نوعی توانایی تجسم و عملیات فضایی است. بدون آن نمی توان اشکال پیچیده را دستکاری یا خلق کرد. صفحه آرایی ها، ساخت نمونه ها، ساختارها و طرح های گرافیکی به این هوش وابسته است. از طریق این هوش می توان نقشه را خواند و به مقصد رسید. مهندسان، ملوانان، معماران، مجسمه سازان، نقاشان، باغبانان و جراحان برجسته به وفور از این هوش بهره می برند.

هوش میان فردی: توانایی مربوط به ارتباط با افراد و درک آنها. این هوش، به درک بهتر احساس و افکار دیگران منجر می شود. هوش بین فردی شاید پیچیده ترین توانایی و ضروری ترین ابزار برای موفقیت در زندگی باشد، مگر اینکه موفقیت صرفا کسب مدال های جهانی المپیاد ارزیابی شود. فروشندگان موفق، سیاستمداران، معلمان، مشاوران، رهبران مذهبی و رهبران دیگر گروه ها باید هوش میان فردی بالایی داشته باشند.

هوش درون فردی: هوش میان فردی توانایی درک و سروکار داشتن با دیگران است، بنابراین هوش درون فردی توانایی درک و سروکارداشتن با خود است. نام دیگر این هوش، بینش شخصی است. درک خود برای همه ما بسیار مهم است. افرادی که با خود سازگارند هوش بین فردی زیادی دارند و کسانی که با خود در جنگ اند، در این بخش کاستی دارند. این هوش ضرورتا توام با دیگر هوش ها نیست. برای مثال برخی از افراد هوش عددی و کلامی بالایی دارند، اما رفتارهای خودتخریبی زیادی از خود نشان می دهند. هیچ یک از استعدادها و توانایی های ممتازشان در دیگر حیطه ها به شادی آنان نمی انجامد. زیرا یا هوش بین فردی آنان نقص دارد یا اینکه کاملا کاربردی (عملیاتی) نیست. به منظور موفقیت در زندگی، باید از خطاهای خود آگاه شویم و آرزوها و ویژگی های شخصی خود را ارزیابی کنیم. البته مشاوره با افراد متخصص به رشد هوش میان فردی و بین فردی کمک می کند.

هوش فیزیکی: هوش فیزیکی توانایی استفاده درست از بدن و حرکات بدن است. برخی بر این باورند که ورزشکاران افراد باهوشی نیستند و باید از طریق بازی کردن در گروه ورزشی پیشرفت کنند. اما در حقیقت، ورزشکاران ماهر، هوش فوق العاده ای دارند. ورزشکاران المپیک باهوش اند. هوش بدنی توانایی بالا و پیچیده ای محسوب می شود، زیرا نیازمند محاسبات زیاد، حرکات هماهنگ، تعادل ظریف، وضعیت مناسب اندام و فضاسازی در جهت هماهنگی با بدن شخص است.

هوش حسی: منظور از این هوش، توانایی استفاده از حواسی مانند بینایی، شنوایی و بویایی است. بسیاری از ما توانایی استفاده کامل از حس خود را نداریم. می بینیم، ولی مشاهده نمی کنیم؛ می شنویم، ولی گوش نمی دهیم؛ و لمس می کنیم، اما احساس نمی کنیم. ما در فضایی مه آلود زندگی می کنیم. برای آزمون این گفته یک چشم خود را ببندید. ملاحظه کنید با یک چشم چه میزان کمتر می بینید. در واقع ما برای مدیریت محیط از حس های خود به طور کامل بهره نمی گیریم.

هوش معنوی: این هوش توانایی به وجود آوردن زندگی متعادل با جهان، طبیعت و محیط اطراف مان است. یعنی توانایی زندگی هماهنگ با همه انسان ها و موجودات دیگر. هوش معنوی یعنی باورکردن قدرت خداوند، علاقه به انسانیت و پذیرش حضور یک قدرت والاتر. ثمره این هوش، عشق عالمگیر، مهربانی و ملاطفت به عنوان بخشی از ویژگی شخص است.


هوش خلاقانه: توانایی توجه به موضوعات، اتفاقات و مسایل به شیوه ای کاملا تازه و بدیع حاصل این هوش است. افکار خلاق در مقابل افکار متعارف قرار می گیرند. گاهی بعضی از راه حل ها تنها می تواند از یک ذهن خلاق نشات بگیرد. وقتی می گوییم مشکلی قابل حل نیست، منظورمان این است که مشکل از طریق منطق متعارف قابل حل نیست، اما شاید این مشکلات با رویکرد متفاوت به مشکل قابل حل باشد. مثالی از قانون جاذبه زمین می زنیم. همه مردم می بینند که سیب از درخت می افتد، اما نیوتن افتادن سیب از درخت را از دریچه دیگری دید و نیروی جاذبه را کشف کرد.

              

میگنا - IQ یعنی چی؟

http://www.migna.ir/vdcf1jd0.w6d01agiiw.html

22 فوریه 2014 ... «هوش» عبارتی است که بسیاری از ما تصور می کنیم دیدی درست درباره آن ... تنها بیماری روانی دنیا که با این شیوه راه رفتن درمان می‌شود ... از عدد 100 نشانه دهنده هوش بالاتر یا پایین تر نمی تواند محسوب شود و ... که آزمون های سنجش هوش همه جنبه های هوش و البته همه انواع هوش را نمی ت

میگنا - شیوه‌های تفسیر آزمون وكسلر

http://www.migna.ir/vdciqqar.t1auw2bcct.html

1 دسامبر 2013 ... مقیاس هوش وکسلر امروزه پرکاربردترین آزمون استاندارد شده در دنیا برای ... در حال حاضر از انواع مختلف تست‌های هوشی كه وجود دارند می‌توان به تست ... با این همه آزمون‌های IQ «نماینده»‌ای از قابلیت‌های شناختی و توانمندی‌های ...... آی کیو یا ای کیو: کدام مهمتر است؟ ... هوش معنوی (SQ) چیست؟ ... هوش تنها در عدد آي‌كيو خلاصه

ارتباط آلودگی هوا و ضریب هوشی کودکان!-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=19669&parentid=63&catid=64

28 دسامبر 2013 ... هوش تنها در عدد آی کیو خلاصه نمی شود-هوش چیست؟-انواع هوش؟ ... به قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌شود و در مغز و مغز استخوان رسوب پیدا می‌کند و خارج سازی ...

معجزه گیاهی در فصل زمستان-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=4568&parentid=63&catid=64

27 نوامبر 2011 ... هوش تنها در عدد آی کیو خلاصه نمی شود-هوش چیست؟-انواع هوش؟ ... شلغم مهمترین گیاه ضد سرطان محسوب می‌شود تا جایی که حتی گسترش سرطان را متوقف ...

مجله زندگی مثبت

http://azadimosbat.mihanblog.com/

روابط والدین و فرزندان ---> اشتباه های رایج درباره سوگواری در کودکان ... نظریه های روانشناسی ---> انواع عشق موفقیت و آرامش ... هوش تنها در عدد آی‌کیو خلاصه نمی‌شود.

آیا هوش بیشتر، مترادف با موفق‌تر بودن است؟ | یک پزشک

http://1pezeshk.com/archives/2014/10/terman-study-of-the-gifted.html

23 ا کتبر 2014 ... لانگان در میان تشویق حضار با گام‌‌های بلند وارد صحنه می‌‌شود، مجری ... ترمن که در زمینه ساخت تست هوش تخصص داشت حدس می‌‌زد که کوول ... و موفقیت فقط تا جایی حدود عدد ۱۲۰ معتبر است و در کرانه‌‌های بالاتر هیچ ..... شکستن انواع حبوبات سخت پوست مانند گردو و بادام ... من تست آیکیو دادم امید وارم جواب رو بهم ایمیل کنند!

روانشناسی شخصیت آرشیو - سایت علمی دانشجویان ایران

http://www.daneshju.ir/forum/sitemap/f-1081.html

رابطه رنگ چشم و عصبانیت · هوش تنها در عدد آی کیو خلاصه نمی شود ! سوء استفاده عاطفي چيست؟ ... سوال با این تیپ شخصیت چه شغل و رشته ای با من سازگاره؟

تست هوش - حسین کریمی - برای پاسخ به هر سئوال و درخواست ، فقط ...

http://mashad.persianblog.ir/tag/تست_هوش

12 آگوست 2014 ... پاسخ عدد 6 است با توجه در شکل بالا مشخص می شود که در هر ردیف از جدول با جمع ... تـست هـوش,تست برای سنجش آی کیو ... اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک ... را سوار کنید و سرانجام بعد از 14 ساعت به تهران برسید حالا نام راننده اتوبوس چیست؟ .... پس چنین حرفی نمی زند.

تقویت حافظه - مسابقه اینترنتی پیامکی هوش پارسی

http://www.hoosheparsi.ir/tabid/195/Default.aspx

تقویت حافظه : آنچه در مورد حافظه و راه های تقویت حافظه بدانید در سایت تخصصی هوش پارسی اولین مسابقه تست هوش هماهنگ کشور : راه های تقویت حافظه. ... تضعیف یا تقویت حافظه تنها و تنها به شکل رفتار شما و شیوه ی استفاده از آن ربط پیدا می کند. ... را به یاد بیاورید باعث شود اعداد آن تاریخ به همراه واقعه ی مورد نظر در ذهن شما تداعی شود.

زندگی همیشه شاد - تست هوش

http://5nafar.blogfa.com/category/19/تست-هوش

انواع بافتنی برای کودکان و بزرگسالان .... عدد ۲۵۰ را از حاصل بدست آمده کم کنید. حالا این عدد را تقسیم ... موضوعات مرتبط: تست هوش، عمومی(متفرقه) :: برچسب‌ها: ... چون فیل داخل یخچال بوده و نمی توانسته در گردهمایی شرکت کند. ... در پایان تعداد پاسخهای درست شما ضرب در ۱۰ میشود و میزان آی کیو شما را نشان میدهد .... تنها نفس(بچه بالا).

جوک جدید , اس ام اس و عکس خنده دار | پرشین جوک - تست روانشناسی | هوش

http://www.persian-joke.com/category/سایر/روانشناسی/تست-روانشناسی-هوش/

تست هوش و جالب رابطه اعداد در جدول – مردی حلش کن :-)) 80 views ... اگر کسی با چشمان قرمز در بین آن ها نباشد جلسه برگزار نمی شود . ... پیدا می کنه البته همه ی این استدلال ها برپایه ی این بود که همه ی افراد آی کیو ی بالایی داشته باشند . .... های محترم خصوصا شما دوستان صمیمی که متاهل هستید یا در تدارک ازدواج هستید، خلاصه این ذهنیت در ...

شیرین عسل مامان

http://parsa2000.niniweblog.com/

تست هوش باید پس از خواندن سئوال در عرض فقط ۵ ثانیه به آن جواب درست را بدهید در پایان تعداد پاسخهای درست شما ضرب در ۱۰ میشود و میزان آی کیو شما را نشان می ... ۶- اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک بخاری ..... آن چيست كه كم مي شود ولي زياد نمي شود، و آن چيست كه زياد مي شود اما كم نمي

مرکـز یادگیــری فیروزی میبــد

http://firoozy.blogfa.com/

برای کودکان باید مشخص شود دلیل انضباط چیست و چرا آنان باید هر کاری را با برنامه و ... نقش‌ پدر و مادر تنها به‌ دوران‌ كودكي‌ و نوجواني‌ محدود نمي‌شود، زيرا فرزندان‌ در جواني‌ و .... انواع بازی‌های فکری را در خانه داشته باشید و علاوه بر این، گاهی مسائلی را به طور ... وی با اشاره به این‌ که بازی، از جمله عوامل محیطی موثر در ارتقای هوش و آی کیو در ...

اردیبهشت ۸٩ - جایی برای گفتنی ها

http://antegral28.persianblog.ir/1389/2/

16 مه 2010 ... تست هوش باید پس از خواندن سئوال در عرض فقط 5 ثانیه به آن جواب ... 10 میشود و میزان آی کیو شما را نشان میدهد (آسانی سوالات شما را گول نزند ! ... 4- عدد 30 را به نیم تقسیم کنید وعدد 10 را به حاصل آن اضافه کنید چه ... 6- اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید ... 5 - بازمانده ها را دفن نمی کنند .

دانستنی های علمی - دانستنی های زندگی - Blogfa

http://webaran.blogfa.com/cat-11.aspx

3 ژانويه 2014 ... دانستنی های زندگی - دانستنی های علمی - پزشکی ،روان شناسی، ... گاهی بد نیست که با زبان اعداد، مروری بر اینترنت داشته باشیم، پدیده .... و در واقع نقاط صورتی نیز ناپدید نمی شوند. ..... تست آی کیو در واقع تنها راهی بسیار مفید برای اندازه‌گیری جنبه‌هایی از هوش است .... علت تفاوت درعملکرد مغزی زنان و مردان در چيست؟

اسفند 1390 - تربیت بدنی و علوم ورزشی

http://www.iausport.ir/1390/12

پاراسیلینگ چیست (1) ... ۱- یک ضرب: وزنه ها با یک حرکت از زمین تا بالای سر انتقال داده می شود. ... کسانی که هوش تصویری بالایی دارند به جزئیات یک تصویر خوب دقت میکنند و میتوانن ... سوارکاری، ورزشی است که شاخه های متعدد و علاقمندان فراوانی دارد. ..... جودو تنها یک مبارزه فیزیکی نمی باشد بلکه یک مبارزه فکری نیز هست بدین ...