اتیسم یا اختلال توجه و تمرکز؟ آیا شک دارید که فرزند شما به جای ابتلا به نقص در توجه، مبتلا به اتیسم باشد؟ این سؤال بسیاری از والدین در سراسر دنیاست. این مقاله به شما کمک می کند تا در این باره بیشتر بدانید.

اتیسم یا اختلال توجه و تمرکز؟

 آیا شک دارید که فرزند شما به جای ابتلا به نقص در توجه، مبتلا به اتیسم باشد؟ این سؤال بسیاری از والدین در سراسر دنیاست. این مقاله به شما کمک می کند تا در این باره بیشتر بدانید.
اتیسم چیست؟
اتیسم یک اختلال نوروبیولوژیک ( عصبی_ زیستی) است که در پسرها چهار برابر دختران شیوع دارد. متخصصین معمولا اختلالات طیف اتیسم (ASD[1])را اختلال نافذ (یا فراگیر) رشد (PDD[2])می نامند. اختلالات نافذ رشد در سه گروه طبقه بندی می شوند، اختلال اتیسم، سندرم آسپرگر و گروه نامعین    ( یعنی گروهی که علائم مختلفی دارند ولی در گروه های دیگر جای نمی گیرند_م). علامت PDDوجود مشکلاتی در زمینه برقراری ارتباط با دیگران، احساس نیاز به پیگیری یک سری شرایط خاص روزمره (در مجموع از تغییر وضعیت متداول در محیط خود آشفته می شوند) و بند کردن به رفتارها یا زبان تکراری است. برخی از متخصصین اطفال دانش کافی برای تشخیص PDDرا دارند اما بسیاری از آن ها نیازمند همکاری سایر متخصصین هستند ، به ویژه در شرایطی که تشخیص نقص توجه نیز مطرح باشد.
شباهت های اتیسم و اختلال  توجه
وجود علائم مشابه در اختلال توجه و اتیسم بسیاری از خانواده ها را دچار سردرگمی می کند. وقتی کودک نمی تواند برای انجام تکالیف یا خوردن غذا یک جا بنشیند، یا در کلاس آرام و قرار داشته باشد، یا دائم وول می خورد ویا مصرانه و بسیار زیاد صحبت می کند، اکثر والدین، معلمین و مربیان چنین فکر می کنند که " او باید مبتلا به نقص در توجه( (ADD[3]باشد!".
نخستین تعبیر بیشتر پزشکان هم اختلال نقص توجه است. این وضعیت آشناست، برای مدت طولانی وجود داشته و راهبردهای مؤثری برای مدیریت آن موجود است. با این همه ضروری است به خاطر داشته باشیم تقریبا تمام اختلالات رشدی و روان شناختی می توانند شبیه اختلال نقص توجه همراه یا بدون بیش فعالی باشند. کودکانی که به دلیل اختلالات یادگیری، اضطراب ، افسردگی یا مشکلات همگرایی حسی تحت فشار هستند، ممکن است چنین نشانه هایی را بروز بدهند.
تشخیص اتیسم
تشخیص اختلال طیف اتیسم نیازمند ارزیابی متخصص رشد اطفال ، روان شناس کودک یا متخصص مغز و اعصاب کودکان است. بیشتر شرکت های بیمه گر و تقریبا تمام مدارس دولتی قبل از تأمین نیاز های کودکان اتیستیک یا پرداخت هزینه های مربوط به آن احتیاج به یک ارزیابی مکتوب توسط یکی از متخصصین دارند.
زیرا اتیسم نمی تواند از طریق آزمایش ها ، غربالگری یا تشخیص های پزشکی شامل مصاحبه، مشاهده و آزمون تشخیص داده شود. حتی وقتی که یک متخصص به وجود این اختلال مشکوک می شود، اغلب با گفتن این جمله که "خوب، او دمدمی مزاج است و برخی رفتار های خاص را نشان می دهد که تا حدودی منطبق با تشخیص یک اختلال فراگیر رشد است."  چنین بیانی برای والدین و کودک خسته کننده، اما گاهی وقت ها اجتناب ناپذیر است. یک ارزیابی دیگر در طول یک سال معمولا اغلب چیزها را مشخص می کند و بیشتر اوقات کودک در طول مدتی که کمک های مورد نیاز خود را دریافت می کند، نیازی به تشخیص ندارد.
مدیریت علائم اتیسم
معمولا کودکی که به عنوان فرد مبتلا به اختلال طیف اتیسم تشخیص داده شده، تشخیص اضافی ADHDرا دریافت نمی کند. شاید لازم به یادآوری نباشد که مداخلات مؤثر در درمان بیش فعالی بدون اتیسم، برای کودکان مبتلا به طیف اتیسم مفید نخواهد بود.
بیشتر والدین و متخصصین اطفال ترجیح می دهند مدیریت علائمی را که مانع موفقیت های تحصیلی و اجتماعی و باعث آشفتگی در زندگی می شود با درمان های غیر پزشکی آغاز کنند. تکیه اصلی در درمان اختلالات طیف اتیسم بر رفتار درمانی است، که در آن رفتارهای مطلوب تقویت و رفتارهای نامطلوب تضعیف می شود. نوشتن فهرست ها، قوانین و جدول هایی که کودکان مبتلا را منظم و سازمان یافته نگه می دارد، مفید خواهد بود. وقتی کودکان اتیستیک کاری را به انجام می رسانند، علامت زدن آن در چک لیست ها می تواند باعث ایجاد احساس موفقیت در آن ها شود.
تمرینات بدنی، هم در کودکان مبتلا به نقص توجه و هم در مبتلایان به طیف اتیسم مداخله ی مناسبی خواهد بود. به نظر می رسد که همگی آن ها یک انرژی مهار نشده دارند. هدایت انرژی اضافه به سمت یک فعالیت بدنی، مانند شنا یا کاراته ( که نیاز به تعامل زیاد با کودکان دیگر هم ندارد) اجازه می دهد که آن ها بدون اینکه تحت فشار اجتماعی شدن باشند ، این انرژی را بسوزانند.
گزینه های دارو درمانی در اتیسم
اگر مداخلات آموزشی و رفتاری کافی نباشند، دارو درمانی هم می تواند مفید واقع شود. از آن جایی که کودکان مبتلا به طیف اتیسم نسبت به داروهای محرک [4]که به طور معمول برای کودکان بیش فعال استفاده می شود، واکنش های غیر قابل پیش بینی دارند، این داروها برای افراد اتیستیک کمتر تجویز می شود. بیشتر متخصصین اطفال و احتمالا همه ی روان شناسان کودک تجویز دارو های محرک را برای نقص توجه مناسب می دانند. وقتی دوز دارو زیاد می شود، ممکن است متخصص اطفال، کودک مبتلا به طیف اتیسم را به روان شناس یا یک روان –دارو شناس ارجاع دهد.
طبقه دارویی  atypical neurolepticsدر درمان بی قراری های حرکتی، رفتارهای تکراری و اختلالات خواب کودکان اتیستیک مؤثرند.
 aripiprazole (Abilify), quetiapine fumarate (Seroquel),risperidone (Risperdal)نمونه هایی از این دست هستند. در صورتی که در استفاده از داروهای atypical neurolepticsپاسخ خوبی دریافت شود نیاز به استفاده از داروهای محرک بر طرف خواهد شد.
پشتیبانی یک متخصص رشدی یا رفتاری اطفال و یا یک روان شناس کودک که در زمینه اتیسم آموزش دیده باشد برای هرکودک اتیستیک مفید خواهد بود. در ارتباط بودن با هر نوع متخصصی دیگری هم که درک کند زندگی با یک کودک اتیستیک چگونه است، برای والدین یک امتیاز به شمار میاید.

 

درخودماندگی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/درخودماندگی

کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات ... اختلال کیفی در تعامل‌های اجتماعی با توجه به وجود دست کم ۲ عنصر از عناصری که در پی می‌آیند: ... تماس چشمی، حالت چهره، وضع بدنی و حرکت‌ها به منظور تنظیم تعامل‌های اجتماعی. .... رفتارهای محدود (Restrict): به معنی محدودیت در علایق، تمرکز و فعالیت‌ها است، ...

علائم اوتیسم - ایران اوتیسم

http://www.iranautism.com/page/?idPage=SignAutims&Title=Alaem

کسی که اوتیسم دارد در اتصال کلمات یا معناي آنها هم ممكن است با مشکل روبه روگردد. ... DSM IV بيماريهاي PDD با نقص در سه مشخصه زير تعريف مي شوند .... منظور از پيشرفت اين کودکان يعني اينکه کاملاً شفا يابند . ... محور شناختی این بیماران دچار یک اختلال بنیادی در مسائل شناختی نظیر توجه و تمرکز و ادراک و حافظه خصوصا در نظام ...

اتیسم چیست؟ بررسی علل و علائم آن .

http://www.madaraneemrooz.com/InterestDetail.asp?Interest=261

6 جولای 2014 ... مفاهیم و دستورات را درک می کند ولی توجه و تمرکز خیلی کم است بطوریکه ... اتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتار های ارتباطی و کلامی غیر طبیعی مشخص می شود . ... 6-منظور از پیشرفت این کودکان یعنی اینکه کاملا شفا یابند.

اوتیسم چیست؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=8857

18 ا کتبر 2004 ... اوتیسم ( ( Autismنوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی ، كلامی ... اوتیسم چیست؟ .... -1 منظور از پیشرفت این كودكان یعنی این كه كاملاً شفا یابند. ... كودك بیش فعال ، كودكی با فعالیت زیاد و اختلال توجه است . او دچار رفتار و كردار ناگهانی ، حواس پرتی ، اختلال یادگیری ، عدم تمركز حواس فكر

( اختلال درخود ماندگی (اوتیسم | ConnectABILITY

http://connectability.ca/2014/06/18/7580/

18 ژوئن 2014 ... اوتیسم چیست؟ ... بنابراین، وقتی متخصصین یا والدین به انواع مختلف اوتیسم اشاره میکنند، ... نمایان شده و حتی در مهارتهای اکتسابی قبلی نقص قابل توجه مشخص میشود. ... تخیلی؛ توانایی ضعیف در استفاده مهارتهای حرکتی؛ ناتوانی در تمرکز. .... اطلاعات عمومی بوده و به قصد تشخیص یا درمان کودکان منظور نشده است.

ﻃﯿﻒ ﺍوﺗﯿﺴﻢ ﻫﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺍﺧﺘﻼﻻﺕ ﺗﺎﺯﻩ - انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران

http://www.iacap.ir/Education contents/10-11.pdf

ﺗﻮﺟﻪ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺧﺎﺹ ﻣﺜﻞ ﻧﻘﺎﺷـﯽ، ﻣﻮﺳـﯿﻘﯽ. ) وﺟـﻮﺩ .... ﻫﻤﮑــﺎﺭﺍﻧﺶ ﺩﺭ ﺭﺍﺑﻄــﻪ ﺑــﺎ ﺷــﯿﻮﻉ ﺍﺧــﺘﻼﻻﺕ ﻃﯿــﻒ ﺍوﺗﯿــﺴﻢ ﺍﻧﺠــﺎﻡ .... ﭼﯿﺴﺖ و ﺷﺒﯿﻪ ﺑﻪ ﭼﻪ ﻣﯽ. ﺑﺎﺷﺪ؟ » ..... ﺎﻣﯿﻦ و ﻫﻤﮑﺎﺭﺍﻥ ﺑﯿﺎﻥ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻧﮑﺎﺕ ﺯﯾﺮ ﺗﻈﺎﻫﺮﺍﺕ ﻧﻘﺎﺋﺺ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ. ﻣﺮﮐﺰی ﻫﺴﺘﻨﺪ. : -1. ﺗﻤﺮﮐﺰ ﺍﺗﻔﺎﻗﯽ. -2 .... ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺯ ﻫﺪﻓﻤﻨـﺪی، ﺗﻮﺍﻧـﺎﯾﯽ ﺍﺭﺟـﺎﻉ ﯾـﺎ ﺍﻧﺘـﺴﺎﺏ ﺑـﻪ.

: بیش فعالی چیست؟ - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=بیش فعالی چیست؟

نقص در تمرکز یا اختلال بیش‌فعالی (ADHD) شرایطی را برای کودک ایجاد می‌کند که ... مشکل در توجه; فعالیت بیش از اندازه (بیش‌فعالی); انجام عمل قبل از فکر کردن به آن .... اختلالات روانی · اختلال سلوک · افسردگی · اوتیسم; بیش‌فعالی; درمان اوتیسم ...

4 - سایت روانشناسی دکتر آرام

http://aram24.ir/page/4/

اختلال کاهش تمرکز (ADHD) چیست ؟ ... بیمارانی که در فهرست این سایت از مشکل آنان با عنوان بیماری یا مشکل اجتماعی یا تحصیلی یاد شده، از طریق هیپنوتیزم درمانی ...

اختلالات روانشناختی و روانپزشکی کودکان

http://farbodmofidi.persianblog.ir/

2 ا کتبر 2010 ... می شوند ، کودکان مبتلا به این اختلالات با توجه به این که به کدام مورد ..... اشیاء و اسباب بازی هاست که آگاهانه و به منظور تخریب صورت می‌گیرد. .... شنونده ی خوبی برای بچه ها باشید ، به رفتار آنها توجه کنید ، اگر پرخاشگری و عدم تمرکز در آنها ..... یکی دیگر از ویژ گی های کودکان مبتلا به اتیسم ویژگی های حسی خاص ...

کودکان رشد - Roshd Development Rehabilitation Center :: مرکز جامع ...

http://www.roshdrc.org/default.aspx?lang=fa&cmd=roshdchild

بسته به پشتکار و با عدم اختلال رفتاري، در زمينه حرفه آموزي پيشرفت خواهند کرد. ... طبق تعريف "جامعه عقب‌ماندگي ذهني آمريکا" Americam Association on Mental ... با اين هوش بهر، در صورتي که مبتلا به اختلال رفتاري نباشند و از ضعف توجه و تمرکز رنج ..... پژوهشگران اين خطاي کروموزومي را تريزومي Trisomy مي‌ نامند که منظور وجود 3 ...

مدیتیشن چیست؟ | سایت روانشناسی دکتر آرام

http://aram24.ir/مدیتیشن-چیست؟-2/

20 ا کتبر 2014 ... اختلال کاهش تمرکز (ADHD) چیست ؟ ... اینتمرکز میتواند بر روی یک صدا، عبارت یا دعا، شئ، تصویر، آگاهی از خویشتن،نحوه تنفس، فرائض دینی و… ... در مدیتیشن از طریق تمرکز فرد توجه خود را بر روی تنفس، تصویر واقعی یاخیالی، ... تفکر درحالت آرامش و به منظور شناخت خویشتن صورت می گیرد و آگاهی ازافکار ...

کاردرمانی - اوتیسم - پست دوم - سه شاخصه کلیدی

http://ot.blogfa.com/post-104.aspx

14 نوامبر 2013 ... چگونه می توان مطمئن شد که کودکی مبتلا به اختلال اوتیسم است ؟ ... شاخصه های این مورد عبارتند از هر کاری که نشان دهد کودک گرایش و یا توانایی آغاز یک ... تاکید و تمرکز شده و همین مساله سبب بالا رفتن اشتباههای تشخیصی شده است . ... مواردی که می بایست جهت افتراق از اوتیسم به آن توجه کرد عبارتند از : بد والدگری ...

اختلال نقص توجه / بیش فعالی در کودکان - مجله پزشکی مادر

http://www.ir-med.com/component/k2/item/1545-اختلال-نقص-توجه---بیش-فعالی-در-کودکان

اختلال نقص توجه / بیش فعالی وضعیتی را ایجاد می کند که قدرت تمرکز و توجه از ... این کودکان ممکن است در گوش کردن به صحبت های سخنران یا معلم خویش، پیروی ...

بچه های اوتیسم خوزستان/ khozestan Autism childern

http://behesht1389.parsiblog.com/

کاش همه افراد دست به دست هم می دادند و جامعه را کاملا با اتیسم آشنا می کردند. .... علائم بیماری اوتیسم چیست؟ .... این کودکان توقع چیزی بیشتر از درک شرایط شان را ندارند و به دلیل نادیده گرفته شدن و به منظور جلب توجه گاهی به این رفتارها دست می زنند. ..... در تمرکز، واکنش پذیری بیش از حد به محرک های بیرونی، خستگی، اختلال خواب را ...

اوتیسم چیست ؟ - مقالات دانشجویی، دانش آموزی و .....

http://articlepersian.persianblog.ir/post/40/

24 ا کتبر 2011 ... اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی ... گذشته بیماران مبتلا به Autism یا در خودفرورفتگی یا نوعی عدم توجه به ... یا به صورت ضمایر معکوس(گرایش به استفاده از من در حالی که منظور تو .... اختلال کم توجهی بیش‌فعالی نوعی اختلال روانی دوران کودکی است که کودکان مبتلا به آن قدر

معلّم نمونه - مشکلات و اختلالات دانش آموزان

http://moallem-info.blogfa.com/category/4

دشواری کنترل دانش آموزان با توجه به ویژگی های سنی آنها روز به روز روبه افزایش است . ... 1 – بي‌انضباطي چيست و چگونه ميتوان انضباط را آموخت؟ ... دَرخودماندِگی یا اوتیسم (به انگلیسی: Autism) نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که ... نداشتن آرام و قرار و تمرکز، پر جنب و جوش بودن و به قول معروف از ديوار راست بالا رفتن از ...