هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟

هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟

افت تحصیلی کودک,ترس از والدین,اعتماد به نفس پایین دانش‌آموز

اگر دانش‌آموزی معدل نمراتش یک نمره کاهش پیدا کند، دچار افت تحصیلی نشده است. یادمان باشد که کاهش نمره دلیل دارد و صرفاً کم‌کاری دانش‌آموز نیست.

یک روانشناس با اشاره به نحوه محاسبه افت تحصیلی در دانش‌آموزان، کم شدن نمره در یک یا دو درس را افت تحصیلی ندانست و از والدین خواست در مواجهه با این پدیده شرایط عاطفی و ذهنی فرزند و جو حاکم در منزل را بررسی کنند. افت تحصیلی با اینکه دانش‌آموز نمره‌اش کم شود، متفاوت است.

کم شدن نمره در یک یا دو درس افت تحصیلی محسوب نمی شود و برای افت تحصیلی باید میانگین نمرات دانش‌آموز در دو ترم متوالی دچار افت معنادار باشد، یعنی معدل پایان ترم 2.5 تا 3.5 نمره کاهش داشته باشد.

اگر دانش‌آموزی معدل نمراتش یک نمره کاهش پیدا کند، دچار افت تحصیلی نشده است. یادمان باشد که کاهش نمره دلیل دارد و صرفاً کم‌کاری دانش‌آموز نیست.   والدین در این هنگام باید شرایط خواب، تغذیه و جو حاکم بر خانه را بررسی کنند و ببینند که آیا به لحاظ عاطفی، احساسی و ذهنی برای فرزندشان اتفاقی افتاده است یا خیر. 


در مواجهه با افت تحصیلی و کم شدن نمره اولین کاری که باید انجام دهیم این است که مسئله را با فرزندمان مطرح کنیم و از به کار بردن سؤالاتی که جنبه بازخواستی دارد، بپرهیزیم. به جای اینکه بپرسیم «چرا نمره‌ات کم شده است؟»، باید بپرسیم «چه اتفاقی افتاده که دچار افت تحصیلی شده‌ای؟»

باید از خود فرزند بخواهیم تا راهکار ارائه دهد و از او بپرسیم که در صورت تداوم این روند چه اتفاقی در پیش خواهد بود. این مسئله می‌تواند به فرزند اعتماد به نفس دهد و رویکرد او را حل مسئله کند. دانش‌آموز به دنبال آن یاد می‌کند که اگر با افت نمره مواجه شد، به دنبال دلایلش باشد.  


تنبیه کلامی و رفتاری موجب افت بیشتر کودک در امر تحصیل می‌شود. همچنین در او ایجاد اضطراب می‌کند و اگر نمره بالایی بگیرد، به دلیل ترس از والدین است که معمولاً این اتفاق نمی‌افتد و تنبیه کلامی و رفتاری عملکرد منفی‌تری همراه دارد. این روانشناس درباره طرح مسئله با اولیای مدرسه خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که اول با فرزندمان به نتیجه برسیم و در صورت نیاز موضوع را با اولیاء مدرسه مطرح کنیم، زیرا برخورد اولیای مدرسه معمولاً مسئله‌مدارانه نیست و ممکن است به عنوان شکایت مطرح شود که موجب اعتماد به نفس پایین دانش‌آموز می‌شود. 
منبع :farsnews.com

 

هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/emtehanat/child3-behind-school.html

هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم ترس از والدین,اعتماد به نفس پایین دانش‌آموز, اولیای مدرسه,کم شدن نمره ,کم‌کاری دانش‌آموز.

دلایل افت تحصیلی در کودکان چیست؟ - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/hamechiz/archives/220957.php

21 ا کتبر 2014 ... هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم , روانشناسی , افت تحصیلی دانش آموزان , تغذیه و رژیم غذایی ، افت تحصیلی در کودکان ، علت افت تحصیلی ...

کودک و نوزاد : هوش نوزاد,افت تحصیلی دانش آموزان، خلاقیت در کودکان ...

http://www.niksalehi.com/index-koodakan.php

پیشرفت تحصیلی,افت تحصیلی دانش آموزان,انشاء,والدین,والدین موفق ... دلایل افت تحصیلی در کودکان چیست؟ .... هنگام زمین خوردن و شکستگی کودکان چه کنیم؟

دبستان شهید فهمیده فسا

http://fahmideh-fasa.blogfa.com/

ضمن تبریک فرا رسیدن سال تحصیلی 94-93 ، امید است با بهره گیری از الطاف خداوندی اکنون که در شمار مدارس مجری طرح ... هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟

سلامت روان کودکان - پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/healthsub.php?page=2&catid=81

روانشناسی کودکان,روانشناسی بازی و رنگ در کودکان,استرس و اضطراب در کودکان و نوجوانان,روانشناسی افسردگی در کودکان ... هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟

آیا دعوای کودکان برای آینده زندگی آنها خوب است؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=21829&parentid=70&catid=81

22 جولای 2014 ... ما به شما توصیه می کنیم در دعواهای کودکان به دنبال مقصر نباشید. جانب گیری کردن یا ... هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟/افت تحصیلی ...

سلامت روان کودکان - سایت | it-conf.ir

http://it-conf.ir/category/سلامت-روان-کودکان-1050

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع سلامت روان کودکان. ... و روش برخورد با کودک بیش فعال · والدین و جلوگیری از نق زدن کودکان · هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟

۱۳ نکته برای خرید یک مداد - آفتاب

http://www.aftabir.com/lifestyle/view/180173/۱۳-نکته-برای-خرید-یک-مداد

29 ا کتبر 2013 ... به همین‌دلیل توصیه می‌شود هنگام خرید مداد، انتهای آن را نگاه کنید تا ببینید عبارت HB روی آن درج شده است، ... هنگام افت تحصیلی کودکمان چه کنیم؟