بارها شنيده ايم كه دانش آموز يا دانشجويي مي گويد :(( ديگرحال و حوصله خواندن اين كتاب را ندارم ))يا ((آنقدرازاين كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نيست))ويا ((هرچقدرميخوانم مثل اينكه كمتر ياد مي گيريم))ويا ((10 بار خواندم و تكرار كردم ولي بازهم ياد نگرفتم))به راستي مشكل چيست ؟ آيا براي يادگيري درس واقعا" بايد 10 بار كتاب را خواند ؟ آيا بايد دروس خود را پشت سرهم مروركرد؟وآيا بايددهها بار درس راتكراركردتا يادگرفت ؟ مطمئنا" اگر چنين باشد ، مطالعه كاري سخت و طاقت فرسا است . اما واقعيت چيزي ديگر است . ...

نکاتی-در-مورد-روش-های-صحیح-مطالعه-1.jpg

 

بارها شنيده ايم كه دانش آموز يا دانشجويي مي گويد :(( ديگرحال و حوصله خواندن اين كتاب را ندارم ))يا ((آنقدرازاين كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نيست))ويا ((هرچقدرميخوانم مثل اينكه كمتر ياد مي گيريم))ويا ((10 بار خواندم و تكرار كردم ولي بازهم ياد نگرفتم))به راستي مشكل چيست ؟ آيا براي يادگيري درس واقعا" بايد 10 بار كتاب را خواند ؟ آيا بايد دروس خود را پشت سرهم مروركرد؟وآيا بايددهها بار درس راتكراركردتا يادگرفت ؟ مطمئنا" اگر چنين باشد ، مطالعه كاري سخت و طاقت فرسا است . اما واقعيت چيزي ديگر است . واقعيت آن است كه اين گروه از فراگيران ، روش صحيح مطالعه را نمي دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چيزي راجع به چگونه درس خواندن نمي آموزند . يادگيري و مطالعه ، رابطه اي تنگاتنگ و مستقيم با يكديگر دارند، تا جايي كه مي توان اين دو را لازم و ملزوم يكديگر دانست. براي اينكه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد قبل از هرچيز مطالعه اي فعال و پويا داشت .

 


شيوه صحيح مطالعه ،چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:

 

1- زمان مطالعه را كاهش ميدهد.

2- ميزان يادگيري را افزايش ميدهد .

3-مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي كند.

4- بخاطر سپاري اطلاعات را آسانتر مي سازد.

 

براي داشتن مطالعه اي فعال و پويا نوشتن نكات مهم درحين خواندن ضروري است تابراي مرور مطالب،دوباره كتاب رانخوانده و در زماني كوتاه ازروي يادداشتهاي خود مطالب را مرور كرد .يادداشت برداري ، بخشي مهم و حساس از مطالعه است كه بايد به آن توجهي خاص داشت . چون موفقيت شما را تا حدودي زياد تضمين خواهد كرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت برداري يك علت مهم فراموشي است.

 

نکاتی-در-مورد-روش-های-صحیح-مطالعه-2.jpg

 

شش روش مطالعه :

 

خواندن بدون نوشتن ،خط كشيدن زيرنكات مهم، حاشيه نويسي، خلاصه نويسي ،كليد برداري، خلاقيت و طرح شبكه اي مغز

 

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآيندي فعال و پويا است وبراي نيل به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درك صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، بايد در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگير شده و حضوري فعال و همه جانبه در يادگيري داشت و هم در هنگام مورد نياز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روي نوشته ها مرور كرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

 

2- خط كشيدن زير نكات مهم :اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر است ولي روش كاملي براي مطالعه نيست چرا كه در اين روش بعضي از افراد بجاي آنكه تمركز و توجه بروي يادگيري و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن زير نكات مهم مي گردد .حداقل روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زير نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زير آن را خط بكشند .

 

3- حاشيه نويسي :اين روش نسبت بدو روش قبلي بهتر است ولي بازهم روشي كامل براي درك عميق مطالب و خواندن كتب درسي نيست ولي مي تواند براي يادگيري مطالبي كه از اهميتي چندان برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.

 

4- خلاصه نويسي : در اين روش شما مطالب را ميخوانيد و آنچه را كه درك كرده ايد بصورت خلاصه بروي دفتري يادداشت مي كنيد كه اين روش براي مطالعه مناسب است و از روشهاي قبلي بهتر مي باشد چرا كه در اين روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را يادداشت مي كنيد اما بازهم بهترين روش براي خواندن نيست .

 

5- كليد برداري :كليد برداري روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نكات مهم است . در اين روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كليدي نكات مهم را يادداشت مي كنيد و در واقع كلمه كليدي كوتاهترين، راحتترين ،بهترين وپرمعني ترين كلمه اي است كه با ديدن آن، مفهوم جمله تداعي شده و به خاطر آورده مي شود .

 

6- خلاقيت و طرح شبكه اي مغز: اين روش بهترين شيوه براي يادگيري خصوصا" فراگيري مطالب درسي است .در اين روش شما مطالب را ميخوانيد بعد از درك حقيقي آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كليدي يادداشت مي كنيد و سپس كلمات كليدي را بروي طرح شبكه اي مغز مي نويسد ( در واقع نوشته هاي خود را به بهترين شكل ممكن سازماندهي مي كنيد و نكات اصلي و فرعي را مشخص مي كنيد)تا در دفعات بعد به جاي دوباره خواني كتاب ، فقط به طرح شبكه اي مراجعه كرده وبا ديدن كلمات كليدي نوشته شده بروي طرح شبكه اي مغز ، آنها را خيلي سريع مرور كنيد . اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش ميدهد و درس خواندن را بسيار آسان مي كند. و بازده مطالعه را افزايش ميدهد.

 

نکاتی-در-مورد-روش-های-صحیح-مطالعه-3.jpg

 

شرايط مطالعه

 

((بكارگيري شرايط مطالعه يعني بهره وري بيشتر از مطالعه ))


شرايط مطالعه ، مواردي هستند كه با دانستن ، بكارگيري و يا فراهم نمودن آنها ، مي توان مطالعه اي مفيدتر با بازدهي بالاتر داشت و در واقع اين شرايط به شما مي آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولي را به كار گيريد ، در حين مطالعه چه مواردي را فراهم سازيد و چگونه به اهداف مطالعاتي خود برسيد و با دانستن آنها مي توانيد با آگاهي بيشتري درس خواندن را آغاز كنيد و مطالعه اي فعالتر داشته باشيد :

 

1- آغاز درست :براي موفقيت در مطالعه ،بايد درست آغازكنيد.

2- برنامه ريزي : يكي از عوامل اصلي موفقيت ، داشتن برنامه منظم است .

3- نظم و ترتيب: اساس هر سازماني به نظم آن بستگي دارد .

4-حفظ آرامش: آرامش ضمير ناخود آگاه را پويا و فعال ميكند.

5- استفاده صحيح از وقت :بنيامين فرانكلين، ((آيا زندگي را دوست داريد؟ پس وقت را تلف نكنيد زيرا زندگي از وقت تشكيل شده است .))

6- سلامتي و تندرستي: عقل سالم در بدن سالم است .

7- تغذيه مناسب: تغذيه صحيح نقش مهمي در سلامتي دارد.

8- دوري از مشروبات الكلي : مصرف مشروبات الكلي موجب ضعف حافظه مي شود .

9 - ورزش : ورزش كليد عمر طولاني است .

10-خواب كافي: خواب فراگيري و حافظه را تقويت مي كند.

11 -درك مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقي مي ماند ، يعني مطالب است .

 

 

چند توصيه مهم كه بايدفراگيران علم از آن مطلع باشند.

 

1- حداكثر زماني كه افراد مي توانند فكر خود را بروي موضوعي متمركز كنند بيش از 30 دقيقه نيست ، يعني بايد سعي شود حدود 30 دقيقه بروي يك مطلب تمركز نمود و يا مطالعه داشت و حدود 10 الي 15 دقيقه استراحت نمود سپس مجددا" با همين روال شروع به مطالعه كرد.

 

2- پيش از مطالعه از صرف غذاهاي چرب و سنگين خودداري كنيد. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائيد چون پس از صرف غذاي سنگين بيشتر جريان خون متوجه دستگاه گوارش ميشود تا به هضم و جذب غذا كمك كند و لذا خونرساني به مغز كاهش مي يابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته ميشود . از مصرف الكل و دارو هم خودداري فرمائيد همچنين غذاهاي آردي مثل نان و قندي قدرت ادراك و تمركز را كم مي كند نوشابه هاي گازدارهم همينطور هستند.

 

3- ذهن آدمي با هوش است اگر يادداشت برداريد خود را راحت از حفظ و بياد سپاري مطالب مي كند و نيز همزمان نمي توانيد هم مطلبي را بنويسيد و هم گوش دهيد . پس در حين مطالعه لطفا" يادداشت برداري نمائيد.

 

 

 

 

نکاتی در مورد روش های صحیح مطالعه - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/emtehanat/study-perusal-reading.html

خواب،استراحت ،غذا،نان ،ددانش آموز،دانشجو،حوصله،کتاب،دانشگاه،مطالعه،درس،یادگیری، حافظه،اطلاعات،موفقیت،فراموشی،خواندن،یادگیری،فتعالیت ،مغز،نوشتن ...

نکاتی چند در مورد روش های صحیح مطالعه - فارس

http://farsnews.com/newstext.php?nn=13900922000278

13 دسامبر 2011 ... خبرگزاری فارس: گروهی از فراگیران ، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند .

نکاتي مهم در مورد روش‎هاي صحيح مطالعه-همگام سنجش

http://www.sanjeshserv.com/hamgam/content.aspx?id=aaIb3Fwp0CM=

بايد با چشمان خود مطالب را خواند و هنگام رسیدن به نکته ای کلیدی ومهم مطالب را باصدای بلند خواند و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم مطالب مورد مطالعه در ذهن تثبیت شود و هم در ...

روشهای صحیح مطالعه - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=222966

30 سپتامبر 2012 ... نكاتی چند در مورد روش های صحیح مطالعه. (( دیگرحال و حوصله خواندن این كتاب را ندارم )) یا (( آنقدر از این كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نیست )) و یا ...

موفقیت - روش هاي مطالعه صحيح و درس خواندن براي رسيدن به موفقيت

http://rozevahshi1.blogfa.com/post-234.aspx

در زير به مهمترين روشهاي مطالعه صحيح و موثر مي پردازيم . ... نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطلب مورد مطالعه درگير شده و حضوري فعال و ...

راه مطالعه صحیح ( مجموعه مقالات آمادگی آزمون های تخصصی -1-) : سایت ...

http://www.pezeshk.us/?p=3020

10 مه 2006 ... از شما مى‏خواهم که یک روش صحیح مطالعه را به من بیاموزید؛ زیرا با اینکه درس زیاد ... از نکات مهم و کلى را درباره مکان، روش، کارآیى، تمرکز و سرعت مطالعه به ترتیب، ... ۴٫ اگر امکان داشته باشد، موضوع مورد مطالعه شما با مکانى که انتخاب ...

ﻧﻜﺎﺗﻲ ﭼﻨﺪ در ﻣﻮرد ﺑﺮآورد ﺣﺠﻢ ﻧﻤﻮﻧﻪ و ﻣﻌﺮﻓﻲ ﻧﺮم اﻓﺰار ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ - دانشگاه فردوسی مشهد

https://pooya.um.ac.ir/ResearchDocuments/papers/1014263.pdf

ﻫﺎ، روش ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺣﺪاﻗﻞ ﺣﺠﻢ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز در ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﻣﻌﻄﻮف ﺑﻪ ﻣﻘﺪار و ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﻣﻌﻄﻮف ﺑﻪ ﺗـﺼﻤﻴﻢ ﺑـﺎ. اراﺋﻪ ﭼﻨﺪ ﻣﺜﺎل .... دﻗﻴﻖ از وﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎ و ﻣﻮارد اﺳﺘﻔﺎده ﺻﺤﻴﺢ آن. ﻫـﺎ، ﺑـﺴﻴﺎري از ... ذﻳﺮﺑﻂ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ دﻫﻨﺪ . ﻳﻜﻲ از وﻳﮋ. ﮔﻲ. ﻫﺎي ﻣﻬﻤﻲ. ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﺮ آزﻣﻮن ﻓﺮﺿﻴﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ آﻣﺎري داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، اﻳﻦ اﺳﺖ. ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮان آن  ...

وبسایت دکتر مهرداد جلالیان

http://www.drmehrdad.com/

مطالعه این مقاله می تواند حاوی ایده های خوبی برای روشهای شناسایی و پرهیز از مجلات ... بسته به مورد (نوع پژوهش, نوع مقاله, و نوع همکاریهای افراد و سازمانها و مراکز تامین کننده ... یا Sample های نمونه و آماده معرفی شده است که می تواند از آنها برای نگارش صحیح ... دراین مقاله, به نکاتی خیلی کلیدی در طراحی پرسشنامه های پژوهشی, اجرای پژوهش های ...

روش های مطالعاتی - موسسه طرح نوین اندیشه

http://tnovin.com/home/1392/11/20/سلسله-یادداشت-های-موفقیت-در-آزمون-وکال-4/

9 فوریه 2014 ... دراین یادداشت ، متداول ترین روش های صحیح مطالعه را مورد بررسی قرار می دهیم . ... به عنوان مثال اگر داوطلب در ابتدا جزوه ی خودآموز یا نکات طلایی آیین ...

روش های صحیح مطالعه

http://motalee.blogfa.com/

روش های صحیح مطالعه - روشهای صحیح مطالعه و مقابله با استرس امتحانات و تند ... شاخه اول، یادداشت برداری از نکات مهمی است که معلم می گوید که در مورد آن توضیح دادیم.

روش‌های صحیح برای مطالعه - کانون فرهنگی آموزش

http://www.kanoon.ir/Article/78065

3 روز پیش ... روش‌های صحیح برای مطالعه خواندن بدون نوشتن روشی نادرست برای ... را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شد و ...

ﻣﻌﻠﻢ ﻭﻫﻨﺮ ﻣﻌﻠﻤﯽ _-"-_ ﺭﻭﺍﻥ ﺷﻨﺎﺳﯽ - روش های مطالعه صحیح (مقاله ی سوم)

http://azizi-r.blogfa.com/post-225.aspx

9 آگوست 2011 ... تکنیک های مطالعه ی صحیح + راهنمای روش مطالعه صحیح و اصولی و ... پس از مطالعه اجمالی موضوعات و نکات اصلی ، به طرح سؤال در مورد آنها بپردازید.

راهنمای روشهای صحیح مطالعه و به یادسپاری مطالب و جلوگیری از ...

http://www.zibaweb.com/motaleh.htm

راهنمای روش مطالعه صحیح و اصولی و روشهای مرور مطالب خوانده شده. مقدمه ... پس از مطالعه اجمالی موضوعات و نکات اصلی ، به طرح سؤال در مورد آنها بپردازید. این کار باعث ...

روش های صحیح مطالعه جهت ایجاد آمادگی در امتحانات - Vista News Hub

http://vista.ir/article/314969/روش-های-صحیح-مطالعه-جهت-ایجاد-آمادگی-در-امتحانات

بایدبا چشمان خود مطالب را خواندو در زمان مورد نیاز آنرا بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را ... این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد زیرا که در این روش ...

توصیه های مشاور به دانش آموزان در خصوص ایام امتحانات

http://www1.tissch.ir/?app=content&catid=4&itemid=26

بنابراین دانستن نکات ومواردی که می تواند به موفقیت شما کمک بیشتری خالی از ... آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را .... عمل کنید و خود را به جای معلمی قرار دهید که می خواهد همین برگه امتحانی را صحیح کند. ... بهترین روش یادگیری و کسب موفقیت را که برای شما مؤثر بوده، انتخاب و آن را ...

روش هاي مطالعه

http://iribu.ac.ir/sitepics/arzesh/study1.pdf

از روش ﻫﺎي ﺻـﺤﯿﺢ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ آﮔـﺎﻫﯽ ﻧـﺪاﺷﺘـﻪ ﺑﺎﺷـﺪ،. ﺑﺎزد ... ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ دﯾﮕـﺮ ﮐﺎر اﻓـﺮاد ﺑﻪ ﺧﺼﻮص ﻧﯿﺴﺖ . ﻫﺮ. ﮐﺲ در ﻫﺮ .... ﻧـﮑﺎت اﺻﻠﯽ ﺑﺨﺶ. ﻫﺎﯾﯽ از. ﻣﺘﻦ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺟﻬﺖ اﺛﺒﺎت و. ﺗﻮﺿـﯿﺢ اﺻـﻠﯽ ﻃـﺮح. ﻣﯽ. ﮔ. ﺮدﻧﺪ . -3. ﺟﺰﺋﯿﺎت .... ﺑﻄﻮر ﺻﺮﯾـﺢ ﻣﻨﻈﻮر ﺧﻮد را از ﺧﻮاﻧـﺪن و ﻫـﻤﭽﻨــﯿﻦ ﻧـﻮع ﻣـﻄﺎﻟــﺐ ﻣـﻮرد. ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ را ...