نمي‌توانيد آن را حس كنيد، اما بر چگونگي حس شما تاثير دارد. نمي‌توانيد آن را ببينيد، اما وقتي به خودتان در آينه نگاه مي‌كنيد آنجاست.

نمي‌توانيد آن را حس كنيد، اما بر چگونگي حس شما تاثير دارد. نمي‌توانيد آن را ببينيد، اما وقتي به خودتان در آينه نگاه مي‌كنيد آنجاست. نمي‌توانيد آن را بشنويد، اما هر بار كه در مورد خودتان صحبت مي‌كنيد حضور دارد. اين موضوع مهم و مرموز همان چيزي است كه به آن اعتماد به نفس مي‌گويند.
از آنجا كه اعتماد به نفس در تمام مراحل زندگي نقشي موثر ايفا مي‌كند، خوب است به حضور و چگونگي پرورش آن در دوران كودكي نگاهي بيندازيم.
اعتماد به نفس كودك نقش زرهي را دارد در مقابل چالش‌هاي پيش روي او در همه عمر. كودكان و نوجواناني كه در مورد خودشان حس خوبي داشته باشند با مشكلات و مسائل مختلف راحت‌تر كنار مي‌آيند و در برابر فشارهاي منفي بهتر مقاومت مي‌كنند.
آنها شادتر هستند و از زندگي‌شان نيز بيشتر لذت خواهند برد. اين گروه از بچه‌ها واقع بين بوده و در مجموع خوش‌بين هستند. به همين دلايل از سلامت جسمي و روحي بيشتري برخوردارند. در مقابل، كودكاني كه اعتماد به نفس كافي ندارند، در برخورد با چالش‌ها دچار اضطراب و سرخوردگي خواهند شد.
اين گروه كه حتي در مورد خودشان فكر مثبتي ندارند، براي پيدا كردن راه حل مسائل زندگي با مشكل مواجه خواهند شد. چنين افرادي در مواجهه با چالش‌هاي جديد اولين پاسخ‌شان اين است «من نمي‌توانم‌!»
اعتماد به نفس چيست؟
اعتماد به نفس مجموعه باورها و احساسات ما، در مورد خودمان است. اين‌كه ما چگونه شخصيت خود را تعريف مي‌كنيم، انگيزه‌ها، نگرش و رفتار ما را تحت تاثير قرار مي‌دهد و بر سازگاري عاطفي ما نيز تاثير دارد.
الگوي اعتماد به نفس خيلي زود در زندگي شكل مي‌گيرد. پس از همان دوران كودكي بايد به فكر باشيم. آموزش اين مطلب كه پس از بارها تلاش ناموفق باز هم بايد سعي و تلاش كرد، به كودك مي‌آموزد كه او مي‌تواند؛ فقط بايد بيشتر تلاش كند. كودك بايد درك كند كه اگر شكست مي‌خورد، بايد دوباره تلاش كند و اگر باز هم شكست خورد بداند در نهايت موفق مي‌شود. در چنين سيري آنها در مورد توانايي‌هاي خود تصور مثبتي پيدا مي‌كنند.
در كنار احساس توانايي، احساس دوست داشته شدن نيز در ايجاد اعتماد به نفس نقش مؤثري دارد. كودكي كه از موفقيت خود شاد مي‌شود ولي احساس دوست داشته شدن نمي‌كند در نهايت ممكن است احساس اعتماد به نفس كمتري را تجربه كند. به همين ترتيب، كودكي كه احساس مي‌كند دوست داشته مي‌شود، اما در مورد توانايي‌هاي خود ترديد دارد، باز هم با مشكل اعتماد به نفس ضعيف روبه‌رو خواهد شد. اعتماد به نفس واقعي در صورتي به وجود مي‌آيد كه ميان اين دو حالت توازن ايجاد شود.
علائم اعتماد به نفس
كودكان و نوجواناني كه اعتماد به نفس پاييني دارند، علاقه‌اي به امتحان موارد جديد ندارند و اغلب در مورد خودشان منفي صحبت مي‌كنند؛ اين جمله را زياد از آنها مي‌شنويم: «من نمي‌توانم.»
آنها هنگام مواجهه با مشكلات، تحمل كمي دارند، براحتي كارها را رها مي‌كنند يا منتظر كس ديگري مي‌مانند و زود نااميد مي‌شوند. كودكان و نوجوانان با اعتماد به نفس پايين، موانع موقتي را به شكل مشكلي دائمي و غيرقابل تحمل مي‌بينند و حس بدبيني در آنها غالب است.
در مقابل، كودكاني كه اعتماد به نفس خوبي دارند از تعامل با ديگران لذت مي‌برند. در روابط اجتماعي راحت هستند و از فعاليت‌هاي گروهي لذت مي‌برند؛ درست مانند فعاليت‌هاي مستقل خود.
هنگام مواجهه با چالش‌ها، مي‌توانند نسبت به يافتن راه‌حل مناسب اقدام كنند. نقاط ضعف و قوت خود را مي‌شناسند و آنها را مي‌پذيرند. در ضمن حس خوش‌بيني ميان آنها غالب است.
نقش والدين
امري بديهي است كه پدر و مادر نقش مهم و مؤثري در پرورش اعتماد به نفس كودك دارند. نكات زير مي‌تواند به شما در اين امر مهم كمك كند.
• بچه‌ها نسبت به كلمات و جملات والدين بسيار حساس هستند. پس به ياد داشته باشيد كه نه‌تنها فقط زماني كه كاري را درست انجام مي‌دهد، بلكه براي تلاش‌هاي فرزندتان هم از او تعريف كنيد و در اين تعريف و تحسين راستگو باشيد.
• الگوي مثبتي براي او باشيد. اگر شما بسيار از خودتان انتقاد مي‌كنيد، بدبين هستيد يا غيرواقعي و نامعقول در مورد توانايي‌ها و محدوديت‌هاي خود فكر مي‌كنيد، بدانيد اين موارد را به كودك خود نيز آموزش مي‌دهيد.
• مهم است كه والدين باورهاي نادرست بچه‌ها در مورد خودشان را شناسايي كنند؛ باورهاي‌شان در مورد كمال، جذابيت، توانايي يا هر چيز ديگري. كمك كردن به بچه‌ها براي تعيين استانداردهايي دقيق‌تر و ارزيابي واقع بينانه‌تر از خود، به برداشت مثبت آنها از خودشان كمك مي‌كند.
• عشق و علاقه شما مي‌تواند كمكي باشد براي تقويت اعتماد به نفس فرزندتان. پس او را در آغوش بگيريد و بگوييد كه به او افتخار مي‌كنيد. از فرزندتان مكرر و با صداقت تعريف كنيد البته بدون افراط كردن. آنها متوجه مي‌شوند كه كدام حرف از قلب و دل شما برخاسته است.
• باز خوردي مثبت و دقيق به فرزندتان بدهيد. با اين روش، رفتار فرزندتان را تائيد كرده و به انتخاب‌هاي او پاداش مي‌دهيد. همچنين او را براي برخورد مناسب آينده تشويق مي‌كنيد.
• محيط خانه را امن و آرام نگه داريد. كودكاني كه در خانه احساس امنيت ندارند، اعتماد به نفس كمي ‌خواهند داشت.
• هميشه به ياد داشته باشيد كه به كودك خود احترام بگذاريد.
• به فرزند خود اجازه بدهيد تجارب جديدي كسب كند. به او فرصت بدهيد كه در فعاليت‌هايي شركت كند، به خصوص فعاليت‌هايي كه مشوق همكاري هستند و نه رقابت، در تقويت اعتماد به نفس او كمك مي‌كنند.
در نهايت اگر فكر مي‌كنيد كه فرزند شما اعتماد به نفس پاييني دارد، از متخصصين امر كمك بگيريد. در اين مواقع همكاري و مشورت افراد متخصص را بايد در اولويت قرار داد. آنها با شيوه‌هاي درماني خود مي‌توانند حس بهتر و مثبت‌تري در فرزند شما ايجاد كنند.
 

24 نکته برای بالا بردن اعتماد بهنفس - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/tips-for-raising-self-esteem.html

اعتماد به نفس, افزایش اعتماد به نفس, روابط یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی ماست و تقویت ... این یکی از مهمترین و موثرترین راه‌های ایجاد اعتمادبه‌نفس دائم است.

نگاهی به راه های افزایش اعتماد به نفس - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/aplomb-summation.html

یک انسان با اعتماد به نفس سالم و طبیعی می تواند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد. ارزش خود را بداند و به خاطر قابلیت ها و مهارت ها و موفقیت هایش احساس غرور و ...

دگرش » 9 تکنیک برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس |

http://degaresh.com/site/1401/9-تکنیک-برای-ایجاد-افزایش-اعتماد-به-نفس/خودسازی

3 آگوست 2013 ... در ادامه ۹ تکنیک برای افزایش اعتماد به نفس را برای شما شرح می‌دهیم: از مقایسهٔ خود ..... یکی از راه های مهم افزایش اعتماد به نفس داشتن فن بیان مناسبه.

23 راه افزايش اعتماد به نفس - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=188434

24 نوامبر 2011 ... هرگز این فکر را به خود راه ندهید که اعتماد به نفس ندارید. ... راه‌های هوایی از قبیل نای، نایژه‌ها، حلق و بینی تا حدودی در یک امتداد قرار گیرند و تنفس، ...

کلیدهای طلایی موفقیت - راه هایی برای افزایش اعتماد به ‌نفس

http://goldenkeys.blogfa.com/post-69.aspx

کلیدهای طلایی موفقیت–کلید 63: راه هایی برای افزایش اعتمادبه‌نفس. شرط اساسی اعتمادبه‌نفس، خودشیفتگی و اساسی ترین مانع آن، خودشکنی است. به خودتان عشق ...

ده روش براي افزايش اعتماد به نفس - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek293.htm

اعتماد به نفس عامل اكتسابي است كه از بدو تولد پايه هاي آن در ذهن هر يك از انسانها ... به توانائيهاي عظيم و پنهان خويش يكي از راه هاي اساسي افزايش اعتماد به نفس ميباشد.

روشهای تقویت اعتماد به نفس وعزت نفس،جوان و مهارت ابراز وجود،زیباوب

http://www.zibaweb.com/Assurance.htm

اعتماد به نفس،عزت نفس،موفقیت،تعريف اعتماد به نفس ،اعتماد به نفس چیست،مهارت ابراز وجود،روشهای افزایش اعتماد به نفس،مقاله اعتماد به نفس،دانش ...

14 راه برای تقویت اعتماد به نفس خانم ها - Bartarinha.IR | برترین ها

http://www.bartarinha.ir/fa/news/40860/14-راه-برای-تقویت-اعتماد-به-نفس-خانم-ها

19 ژانويه 2013 ... 14 راه برای تقویت اعتماد به نفس خانم ها. ... یکی از سریعترین راه های روشن و تازه کردن پوست این است که پیش پزشک بروید و با اسید سالیسیلیک ...

راه های تقویت عزت نفس - روانشناسی شخصیت - خانواده و روانشناسی

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/success2/20129516313.html

فعالیتهای مختلف خانوادگی آموزشی و همسالان شرکت می کنم در صورت لزوم,کنم و موجب, عمل می کنم البته می دانم تمام شرایط به گونه,کار می برم فکر می کنم,بوجود می آورد ...

پنج روش جدید برای تقویت اعتماد به نفس - روانشناسی موفقیت

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/success1/2012820122173822.html

در حالی که تقویت اعتماد به نفس، اولین قدم برای رسیدن به شادی و خوشبختی است. اگر شما هم می‌خواهید اعتماد به نفس ... راهکارهای برای اینکه مالک ذهن خود باشید ...

کسب اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس در پنج گام آسان - آکاایران ...

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/fardi1/etemad66.html

همه ما می‌خواهیم که اعتمادبه‌نفس بیشتر و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم در این صورت می‌توانیم به بهترین نحو زندگی کنیم. در اینجا راه‌هایی برای کسب اعتماد ...

‫یکی از راه های بالا بردن اعتماد به نفس و آرامش‬‎ - YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=dGxkOWr3t7o

19 فوریه 2013 ... هیچ فکر کردین که چرا هیچکس دوست نداره در یک رستوران بهمریخته و کثیف غذا بخوره... و یا اینکه چرا وقتی قراره کسی به دیدن مون بیاد وسایل خونه ...

راه های افزایش اعتماد به نفس - کلیشه

http://www.kelishe.com/ways-to-increase-confidence.html

حال این سوال در ذهن شما شکل گرفته که چگونه میتوان اعتماد به نفس را افزایش داد ؟ برای یافتن جواب سوال خود مقاله کلیشه درباره راه های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه  ...

تقویت اعتماد به نفس خانمها با چند روش ساده - پرشین وی

http://www.persianv.com/ravan/214408.php

28 ژانويه 2013 ... راه هایی برای بهبود روابـط با دیگران .... به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه ی احساس او درباره ی «من » خویش بستگی دارد. ... نخستین قدم شما برای تقویت و بالا بردن اعتماد به نفستان، درک و فهم این حقیقت باید باشد که ...

مجلات : راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3992/4107/24319

مأخذ: American Baby. بیشتر روان شناسان را باور بر این است که داشتن عزت نفس و محبوب بودن از عوامل بس مهم دلشادی و سازگاری در بچه ها شمرده می شود. کودک در مراحل ...

روانشناسي - راهكارهاي افزايش اعتماد به نفس

http://moshavere-osku.blogfa.com/post/1

اين كار در كسب اعتماد به نفس، بسيار مؤثر است. هر روز صبح چند دقيقه اين كار را انجام دهيد. سعي كنيد هنگام نگاه كردن در آينه به موارد مثبت چهره خود نگاه كرده و از آن ...