نکاتی که باید درباره رحم جایگزین بدانید

نکاتی که باید درباره رحم جایگزین بدانید

01 BardariWwW.KamYab.IR  نکاتی که باید درباره رحم جایگزین بدانید

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، روش های نوین و جدیدی به کمک زوج های نابارور آمده است تا علاوه بر درمان مشکل جسمانی آن ها به بهبود روند زندگی این زوج ها نیز کمک کند.

رحم جایگزین که در بسیاری مواقع به نام رحم اجاره ای نیز شناخته می شود، یکی دیگر از روش های درمان ناباروری محسوب می شود. این روش یک روش کاربردی مختص زوجینی است که به هر دلیلی امکان باردار شدن و داشتن فرزند را ندارند.
یکی دیگر از مشکلاتی که بسیار دیده می شود، نارضایتی و ناخشنودی اطرافیان و خانواده داوطلب رحم جایگزین است. همانطور که گفته شد استفاده از «رحم جایگزین» به عنوان درمان به کار می رود، اما باید دانست که استفاده از این روش اگرچه از نظر علمی کاملا آزمایش شده است و قابل اجرا است، اما همچنان در جامع ناشناخته و جدید محسوب می شود. از همین رو می توان گفت درصدی از مراحل بهره گیری از رحم جایگزین جنبه علمی و پزشکی دارد و درصدی نیز جنبه اجتماعی و حقوق دارد، که همواره این مسائل سبب شده تا پرسش های متعددی پیرامون استفاده از این روش مطرح باشد و شبهاتی را برای افراد به وجود آورد.

در چه مواردی از رحم جایگزین استفاده می شود:‌ ر پاره ای موارد، زوجین از نظر تخمک و اسپرم و تشکیل جنین مشکلی ندارند، اما به چند علت ممکن است جنین نتواند در رحم مادر مراحل رشد و تکامل خود را طی کند:
- رحم قدرت نگهداری جنین را ندارد و جنین را سقط می کند.
- بارداری برای جان زن به علت یک بیماری طبی دیگر خطرناک است.
- زن به طور مادرزادی فاقد رحم و یا دارای یک رحم بسیار کوچک است.
- رحم زن به علت دستکاری های پزشکی نظیر کورتاژ خشن و غیراصولی و یا به علت عفونت هایی نظیر بیماری سل دچار چسبندگی شده است. در این صورت جنین را به رحم زن بیگانه ای وارد می کنند و آن زن جنین را در رحم خود نگهداری می کند و پس از وضع حمل کودک را به پدر و مادرش برمی گرداند.
این کار به لحاظ شرعی و قانونی هیچ مشکلی ندارد و در کشور ما هم از این روش استفاده می شود. زوجین می توانند خود، فردی که داوطلب ارائه رحم جایگزین است را به مرکز درمان ناباروری معرفی کنند و یا از مرکز در این زمینه کمک بگیرند.
استفاده از رحم جایگزین نکات مثبت و منفی بسیاری دارد که در این مقاله سعی کرده ایم به صورت مختصر آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

ابعاد مثبت به کارگیری از رحم جایگزین:
متاسفانه بسیاری از زوجین به دلیل عدم داشتن توانایی در باروری، با مشکلات زیادی روبرو می شوند که آمار نشان داده بسیاری از این زوجین به این علت مجبور به از هم شکستن پیوند زناشویی خود هستند. استفاده از این روش به حل مشکلات زوج های نابارور کمک کرده و باعث کاهش آمار طلاق در جامعه می شود. با استفاده از این روش فرزند کاملا از نشر ژنتیکی با پدر و مادر خود مطابقت دارد و بسیاری از مشکلاتی را که فرزند خواندگی دارد، شامل نمی شود.
استفاده از رحم جایگزین به زنانی که از لحاظ تخمک گذاری مشکلی ندارند و دلایل دیگری برای ناباروری دارند کمک می کند. از اینرو درصد بالایی از مشکلات ناباروی حل می شود. از نظر روانشناسی و روانپزشکی نیز حدود ۱۵ سال است که در مورد رحم جایگزین مطالعات متعددی انجام شده است و آسیب های احتمالی در چهار تحقیق مختلف بررسی شده، اما تاکنون هیچ آسیب مشخصی یافت نشده است. یکی دیگر از مزایای این روش این است که استفاده از رحم جایگزین هم از لحاظ شرع مورد تایید فقها قرار گرفته و هم از نظر قانونی تایید شده است.

ابعاد منفی استفاده از رحم جایگزین:
عمر استفاده از رحم جایگزین زیاد نیست و هنوز این روش در میان عموم مردم شناخته شده و جا افتاده نیست و از لحاظ فرهنگی هنوز این روش مورد قبول همه مردم واقع نشده است و متاسفانه دید مناسبی نسبت به فردی که رحم خود را در اختیار والدین قرار می دهد، وجود ندارد.
استفاده از این روش باید با احتیاط زیاد انجام شود و فرد حامل جنین باید آزمایش های مختلفی را انجام دهد، زیرا در این روش احتمال انتقال بیماری هایی همچون ایدز، هپاتیت و … از این فرد به نوزاد وجود دارد. از سوی دیگر احتمال انتقال بیماری از زوج های اهدا کننده جنین مانند بیماری های عفونی و بیماری های ویروسی به جنین و سپس به فرد حامل جنین وجود دارد. در استفاده از روش رحم جایگزین، امکان سو استفاده های مختلف به ویژه سو استفاده های مالی وجود دارد.

از کجا بدانیم واژن سالم است - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/4226_از-کجا-بدانیم-واژن-سالم-است.html/

3 جولای 2013 ... یک واژن سالم واژنی است که سطح pH آن نرمال باشد. ... تمیز کردن واژن از عقب به جلو ( دستگاه جنسی باید از جلو به عقب تمیز شود ... دقت کنید که هیچ چیز جایگزین توصیه‌های یک متخصص پزشک نمی‌شود و این اطلاعات ... کلیه نکاتی که درمورد عفونت قارچی ذکر شد برای مقابله با اثر منفی آنتی‌بیوتیک‌ها رعایت کنید.

آنچه درباره فيبروم رحمي بايد بدانيد - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/hygiene-lady/should-know1-leiomyoma.html

آنچه درباره فيبروم رحمي بايد بدانيد ... فيبروم رحمي که نوعي رشد غيرسرطاني سلو‌ل‌هاي رحم است، به طور معمول در سال‌هاي باروري ..... نکاتی برای پیشگیری از دیابت .... آرایش دائم با متد جدید میکروپیگمنتیشن جایگزیــن تــاتــو (بدون درد و خونریزی ).

آنچه که باید درباره پریودهای نامنظم بدانید - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/hygiene-lady/need2-about-periods.html

آنچه که باید درباره پریودهای نامنظم بدانید ... در واقع به این معنی که معمولاً به دلیل به هم خوردن شدید تعادل هورمونی، تخمک گذاری .... نکات خواندنی برای شادابی چهره شما .... چسبندگی لوله‌های رحمی,علائم چسبندگی لوله‌های رحمی,عوارض چسبندگی لوله‌های رحمی .... آرایش دائم با متد جدید میکروپیگمنتیشن جایگزیــن تــاتــو (بدون درد و خونریزی ).

آنچه باید درمورد سرطان رحم بدانید

http://www.ncii.ir/article.aspx?id=381

رحم. رحم بخشی از دستگاه تناسلی خانم‌‌‌‌‌‌‌‌هاست که اندامی توخالی و گلابی شکل است و جنین در آن رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. رحم در .... هورمون‌درمانی جایگزین (HRT (Hormone Replacement Therapy : برای مهار ... خانم‌ها باید درمورد مزایا و خطرات HRT با پزشک مشورت کنند. .... از جمله شما و پرتودرماني و نکاتی در مورد تغذیه برای بیماران سرطانی ، فراهم کرده است.

اولین نشانه‌های بارداری را بدانید - کودک آکا - آکاایران

http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/2014614735.html

متاسفانه باید بگویم که این مشکل ممکن است در طول بارداری شما ادامه یابد، به خصوص زمانی که کودک در حال رشد شما به ریه‌ و ... عوارض هر دو نوع زایمان را بدانید · آنچه باید درباره رحم جایگزین بدانید ... نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید ...

Sitemap - کودک،بارداری،زایمان،سلامت بانوان آکاایران - کودک آکا

http://koodakan.akairan.com/sitemap/

آکا · باورهای غلط و خرافه‌ درباره بارداري - آکا · خرافه های بارداری را بدانید ! .... ندهيد - آکا · نکاتی که باید در بارداری دوم رعایت کنید - آکا · خوب و بد رحم جایگزین - آکا ...

جام‌جم سرا | همه راهها و هزینه‌های درمان ناباروری و نازایی

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1509992256672463506

28 مه 2014 ... نکاتی که باید بدانید ... یکی از مهم‌ترین نکاتی که موفقیت روند درمان را بیشتر می ​کند، رعایت فاصله درمان​هاست. ... از ناباروری بیشتر بدانید در تعریفی که سازمان جهانی بهداشت who درباره ناباروری مطرح کرده که به عنوان .... در این شرایط استفاده از رحم جایگزین از سوی متخصصان ناباروری به زوج توصیه می​شود.

همه راهها و هزینه های درمان ناباروری و نازایی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/medical_advise/c13_1401278508p1.php/همه-راهها-و-هزینه-های-درمان-ناباروری-و-نازایی

28 مه 2014 ... نکاتی که باید بدانید ... یکی از مهم ترین نکاتی که موفقیت روند درمان را بیشتر می ​کند، رعایت فاصله درمان​هاست. ..... همه چیز درباره رحم جایگزین.

آشنایی با سرطان رحم و درمان آن - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/medicine-and-health/1112-آشنایی-با-سرطان-رحم-و-درمان-آن

3 مارس 2014 ... آنچه باید درمورد سرطان رحم بدانید. ... رحم بخشی از دستگاه تناسلی خانم‌‌‌‌‌‌‌‌هاست که اندامی توخالی و گلابی شکل است و جنین در آن رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. رحم در حفره ...

بارداری - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=66174

سئوالاتی درباره بارداری و کارهای دندانپزشکی در ذهن مادران باردار وجود دارد. ... تعدادی از خانم های باردار به اصطلاح استراحت مطلق می شوند، به این معنا که باید مدام دراز ... خوب و بد رحم جایگزین; رحم جایگزین یا جانشین (Surrogacy)، از زمره شیوه‌های درمان .... بزرگ ترین مشکل زندگی تان تبدیل شده است، بد نیست بدانید که شما تنها نیستید .

زنان و مردان ایرانی - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_cats_14.html

نکاتی که قبل از روابط جنسی باید رعایت کنید ... تغذیه مناسب برای زنانی که مشکل بی اختیاری ادرار دارند · درباره اسفنج های ... آنچه باید درباره رحم جایگزین بدانید.

خانم هایی که در سه ماهه آخر بارداری قرار دارند حتما بخوانند-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=13647&parentid=69&catid=164

5 نوامبر 2012 ... درباره آدامس طبیعی چه می دانید؟ ... بهترین وسیله را قطار بدانیم که امکان قدم زدن در آن باشد، البته باز هم در مسافت ... باز هم ذکر نکاتی را در این قسمت ضروری می دانم. ... بد و خوب رحم جایگزین برای درمان ناباروری/رحم جایگزین چیست؟ ... شده و نمیتواند جایگزین درمان طبی که باید توسط پزشک متخصص انجام شود گردد.

مهارت هایی که قبل از ازدواج باید بدانید | شادابطور:کلیپ های توپ,عکس ...

http://shadabtor.ir/مهارت-هایی-که-قبل-از-ازدواج-باید-بدانید/

28 سپتامبر 2014 ... مهارت های مهمی که هر دختر و پسری قبل از ازدواج باید بداند. ... عبدالحسین ترابیان، کارشناس و مشاور خانواده در زمینه یادگیری این مهارت ها نکاتی را مطرح می کند. آقا پسرهایی که می خواهید ... در گام دوم، فرد باید با عزت نفس بالا، نظر دیگران به خصوص پدر و مادرش را درباره تصمیمش بپرسد. ... بعدی: جایگزین های لوازم آرایش ...

سرطان شناسی(انچه باید درمورد سرطان بدانیم) - iranian oncology ...

http://ions.blogfa.com/cat-11.aspx

iranian oncology nursing society - سرطان شناسی(انچه باید درمورد سرطان بدانیم) - کانون ... مطالبی راجع به سرطان دهانه رحم , دیسپلازیای , کولیوسکپی و پاپ اسمیر از ... در اینجا دربارة مسائلی که به نوجوانان دیگر برای گذراندن این دوره سخت کمک کرده ..... بیماران باید برروی نکات مثبت زندگی خود تمرکز کنند و به دنبال معانی و دلایل  ...

درباره سرطان

http://www.ewazstars.com/sartan pag.htm

باید بدانیم ما هم ادمیم وبطور طبیعی در معرض بسیاری از بیماریها بدلایل مختلف ... هنگامی که این سلول‌ها پیر یا آسیب‌دیده می‌شوند، می‌میرند و با سلول‌های جدید جایگزین ... در زنانی که به سرطان رحم، مثانه یا سینه مبتلا بوده‌اند، ریسک سرطان کولون ...... نکات مهم: * در هنگام دریافت فاکتور رشد زمانبندی را طبق دستور پزشک رعایت کنید.

بهداشت بانوان | درباره انواع ترشحات واژن بيشتر بدانيم | همراه با علم

http://baelm.ir/بهداشت-بانوان-درباره-انواع-ترشحات-واژ/

1 ا کتبر 2014 ... باید در مورد چگونگی تغییرات طبیعی ترشحتات در طول دوره قاعدگی و این که ... عفونت اغلب به این علت است که چیزی مثل شستن داخل واژن، تعادل .... عدد مناسب را جايگزين كنيد * .... نکات آشپزی | دلایل ایجاد شکرک و تغییر رنگ مربا.