روغن زیتون برای یک قلب سالم

روغن زیتون برای یک قلب سالم

 

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
منبع :راسخون 
یک قلب سالم به معنی یک ذهن سالم و یک بدن سالم است. امروزه، روش زندگی سالم و عادات غذایی مناسب خسارت دیده‌اند و این بر روی سیستم قلبی و عروقی تأثیر خیلی بدی می‌گذارد. افزایش میزان کلسترول نگرانی بزرگی است. گفته می‌شود که روغن زیتون تأثیر مثبتی به روی قلب می‌گذارد. طریقه‌اش را مشاهده کنیم.
روغن زیتون برای یک قلب سالم - تصویر 2
یک روش زندگی پر آشوب، استراحت نا به جا و رژیم غذایی نا مناسب در تأثیر منفی گذاشتن بر روی بدن انسان دخیل است. بدن انسان بهترین کارایی خود را هنگامی دارد که خون به همه جای بدن بدون وقفه برسد. یک قلب سالم نتیجه‌ی یک ‌رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی که شامل میزان بالایی چربی باشد می‌تواند به قلب صدمه بزند، با این حال، تمام غذاهای چربی‌ دار بد نیستند. چربی‌ها می‌توانند به دسته‌های متفاوتی تقسیم شوند مانند چربی‌هایی که از نظر غذایی مضر هستند شامل چربی‌های جامد و چربی‌های اشباع نشده، و چربی‌های سالم از نظر غذایی شامل چربی‌های مونو اشباع نشده و چربی‌های پلی اشباع نشده. مهم است که غذاهای شامل چربی‌های سالم را در رژیم خود داشته باشیم و از چربی‌های نا سالم دوری کنیم.
یکی از منابع چربی‌های سالم از نظر غذایی روغن زیتون می‌باشد که در رژیم غذایی مدیترانه‌ای به عنوان یک جزء اصلی می‌باشد و از زیتون که از محصولات ساحل مدیترانه می‌باشد به‌دست می‌آید. رژیم غذایی آمریکایی به میزان زیادی دارای چربی‌های نا سالم به شکل کره، پنیر، مایونز و غیره است. به این دلیل است که وقوع بیماری‌های قلبی عروقی در آمریکا نسبت به کشورهای مدیترانه‌ای بیشتر است. شمار زیادی فواید و عوارض جانبی برای روغن زیتون وجود دارد. می‌تواند برای آشپزی و طعم دادن از آن استفاده می‌شود. انواع متفاوتی از آن در مغازه‌ها وجود دارد. بهترین آن‌ها روغن زیتون extra virgin است و به افرادی که هدفشان کم کردن میزان کلسترول خونشان است پیشنهاد می‌شود.
ترکیب شیمیایی روغن زیتون
برای فهمیدن ارتباط روغن زیتون با کلسترول، بیایید نگاه سریعی به ساختار شیمیایی آن بیاندازیم. این شامل موارد زیر است:
• اسیدهای چرب
• پر اکسید
• اسیدهای چرب آزاد
• هیدرو کربن‌های آروماتیک پنج حلقه
• پلیفنول‌ها
• ویتامین‌ها
• رنگیزه‌ها
روغن زیتون بیشتر شامل مولکول‌های تری‌گلیسرول هست. انواع متفاوتی از اسیدهای چرب به یک مولکول تری‌گلیسرول می‌چسبند. این‌ها شامل اسید اولیک، اسید لینولئیک، اسید پلمیتیک، اسید سیتریک، و اسید لینولنیک می‌شوند. اولک اسید چرب اصل است که 55 – 83 % از روغن زیتون را تشکیل می‌دهد. یک اسید چرب مونو اشباع نشده است به عبارت دیگر یک چربی سالم از نظر غذایی. شامل کردن روغن زیتون در رژیم غذایی میزان چربی سالم در بدن را زیاد می‌کند.
آیا روغن زیتون کلسترول را کاهش می‌دهد؟
ترکیب شیمیایی روغن زیتون این را به وضوح مشهود می‌کند که این روغن میزان چربی سالم غذایی بیشتری نسبت به چربی مضر دارد. قلب انسان از عروق کرونر با خون تأمین می‌شود. افزایش سطح کلسترول بد در بدن باعث ذخیره شدن چربی در عروق کرونری هم می‌شود. این باعث بسته شدن رگ‌ها می‌شود که به خاطر آن قلب مجبور می‌شود محکم‌تر بزند تا خون را از این بستگی رد کند و خون بتواند به جاهای مختلف بدن برسد. این فشاری را بر روی ماهیچه‌های قلبی اعمال می‌کند و باعث بیماری فشار خون یا رشدی در فشار خون می‌شود. افزایش سطح کلسترول هم چنین می‌تواند باعث بیماری‌های جدی قلبی شود.
استفاده از روغن زیتون به کم کردن سطح کلسترول در بدن تا حدی کمک می‌کند. اسیدهای چرب مونو اشباع نشده‌ی حاضر در آن به کم کردن سطح کلی کلسترول و کمی سطح تراکم لیپو پروتئین در بدن کمک می‌کند. هم چنین اسیدهای چرب مونو اشباع نشده میزان لیپو پروتئین با تراکم بالا را که برای بدن مفید است کم نمی‌کند، بر عکس اسیدهای چرب پلی اشباع نشده که ممکن است کلسترول HDL (لیپو پروتئین با تراکم بالا) را کم کند. این گونه روغن زیتون مقدار چربی سالم را در بدن زیاد می‌کند و میزان چربی نا خواسته را کم می‌کند. باید این را در نظر داشت که استفاده از روغن زیتون به همراه غذاهایی که دارای چربی اشباع شده هستند مقدار چربی نا سالم را کم نمی‌کند. باید آن را جایگزین چربی نا سالم کرد تا از فوایدش برخوردار شویم.
اداره‌ی دارو و غذا به سازنده‌ها این اجازه را می‌دهد تا در بر چسب‌های خود این را ذکر کنند که، "بعضی شواهد نشان می‌دهد که استفاده‌ی روزانه دو قاشق غذا خوری در روز می‌تواند احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی را به خاطر وجود چربی‌های مونو اشباع نشده در روغن کم کند".
کسانی که سر گرم از دست دادن چندین کیلو وزن هستند، نباید فراموش کنند که روغن زیتون همان قدر که در دیگر روغن‌ها معلوم شده است کالری دارد. پس حواستان به میزان روغنی که مصرف می‌کنید باشد. اگر شما کسی هستید که احتمال زیادی دارد که دچار بیماری قلبی عروقی به خاطر میزان بالای کلسترول در بدنتان شوید، ایده‌ی بدی برایتان نیست که چربی نا سالم در رژیم غذایی‌تان را با چربی سالم به شکل روغن زیتون عوض کنید، میزان کلسترول را کم کنید، و قلبی سالم داشته باشید! 

 

روغن زیتون برای یک قلب سالم - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/911315/روغن زیتون برای یک قلب سالم/

21 ژوئن 2014 ... یک قلب سالم به معنی یک ذهن سالم و یک بدن سالم است. امروزه، روش زندگی سالم و عادات غذایی مناسب خسارت دیده‌اند و این بر روی سیستم قلبی و عروقی ...

21 قدم تا داشتن قلب سالم - بیوطب

http://bioteb.ir/2333/21-قدم-تا-داشتن-قلب-سالم.html

6 جولای 2014 ... یک تغییر ساده روزانه خطر بیماری قلبی را ۹۲ درصد کاهش می دهد. در این مطلب به ... تا حد امکان برای تهیه غذا از روغن زیتون استفاده کنید. روغن زیتون ...

رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم

http://www.foodregime.com/رژیم-غذایی/مقالات-رژیم-غذایی/283-رژیم-غذایی-برای-داشتن-قلب-سالم.html

17 جولای 2013 ... بنابراین در حین برنامه ریزی به فکر یک برنامه کوتاه مدت نباشید و از برنامه های دراز ... 5 - شکلات در رژیم غذایی قلب سالم دارای جایگاه است اما شما از مصرف شکلات ... کنید و در صورت سرخ‌کردن از مقادیر کمی روغن زیتون استفاده کنید.

۹ خوراکی که قلب شما را سالم نگه می دارد - سلامت - زندگی ... - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/124019/۹-خوراکی-که-قلب-شما-را-سالم-نگه-می-دارد

18 ا کتبر 2014 ... مصرف 2 بار در هفته این ماهی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را تا یک سوم ... ابتلا به بیماری های قلبی تنها بخشی از فواید مصرف روغن زیتون است.

رژیم غذایی سالم با دیابت - Diabetes UK

http://www.diabetes.org.uk/upload/languages/new/farsi/healthy eating-farsi.pdf

شما هنوز هم می توانید از مواد غذایی گوناگونی تحت پوشش یک. رژیم غذایی سالم لذت ببرید. در ابتدا این امر ... کنید، خصوصاً چربی های اشباع نشده تکی )مانند روغن زیتون و. روغن ریپ سید( زیرا این نوع چربی ها برای قلب شما بهتر هستند. از آنجا که چربی ...

قلب | تغذیه سالم در بیماران قلب

http://galb.ir/archives/140

اگر می‌خواهید به یک هدف خاص برای مثال کاهش فشارخون یا کاهش سطح کلسترول خون یا ... و فاقد چربی‌های ترانس باشند مثلاً کره گیاهی مایع ، روغن زیتون و روغن کانولا .

یک عمر سلامت با خود مراقبتی - پرتال قلب سالم

http://heart.kaums.ac.ir/Default.aspx?PageID=48&NewsID=145

به عبارت دیگر: از هر 4 نفر یک نفر کلسترول بالا دارد. ... در طبخ غذاها از انواع روغن مایع به ویژه روغن زیتون و روغن کلزا و یا کنجد استفاده کنید( برای پختن، نه سرخ ...

ایسنا - تغذیه سالم؛ قلب سالم

http://isna.ir/fa/news/93071508262/تغذیه-سالم-قلب-سالم

7 ا کتبر 2014 ... یک جراح و متخصص قلب و عروق با موثر خواندن تغذیه سالم در سلامت قلب، ... که نیمی از روغن مصرفی باید به تنهایی روغن زیتون باشد و نیمی دیگر هم ...

چه نوع روغنی مصرف کنیم؟ - Professor Soltanzadeh

http://www.professorsoltanzadeh.com/information/oil.htm

نکته مهم اینکه زمینه بیماریهای قلبی عروقی ازدوران کودکی دربدن شکل می ... کنید اگر میزان ایزومرترانس زیر 10 درصد باشد می توانید به عنوان یک روغن خوب از آن استفاده کنید.هرچه ایزومرترانس روغنی کمترباشد روغن سالم تر است ولی کمتر حرارت را تحمل می ... آنهارا به مصرف روغن های سالم ومایع مثل روغن زیتون ؛کلزاوآفتابگردان عادت داد.

همایش تغذیه سالم(پاورپوینت)

http://ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/Moavenatha/MBehdashti/taghziah/power_point/hamayesh_taghziah_salem_olgohay_ghazaey.ppt

ارتباط مستقیمی‌ میان رژیم غذایی و بیماری قلبی وجود دارد و با دریافت یک رژیم غذایی سالم ... روغن ماهی، زیتون و مغزها ازمنابع خوب روغن هستند ولی نباید بیشتر.

سلامت قلب خود را با این ده ماده غذایی بیمه کنید » رژیم غذایی یکا

http://yeka.ir/blog/?p=215

برخی افراد تصور می کنند که وقتی صحبت از یک رژیم غذایی سالم برای قلب به میان می آید، ... با مصرف مرتب روغن زیتون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

چگونه مي توان با افزايش كلسترول خون مقابله كرد

http://publicrelations.tums.ac.ir/articles/index.asp?articleID=45

چگونه مي توان آن را در يك سطح طبيعي نگه داشت؟ ... نگهداري كلسترول خون در سطح طبيعي براي داشتن يك قلب سالم ضروري است. .... غلات طبخ شده با روغن نارگيل

برنامه غذایی مناسب برای چاق شدن - آکا - مقالات مخصوص لاغرها

http://tandorosti.akairan.com/health/laghar1/5392.html

امگا 6 در روغن های گیاهی مانند، روغن سویا، آفتاب گردان و روغن ذرت یافت می شود. روغن زیتون نیز به عنوان یک روغن سالم که برای سلامت قلب لازم است، مفید می باشد.

تغذیه سالم؛ قلب سالم - ایسنا | قطره

http://www.ghatreh.com/news/nn22472925/تغذیه-سالم-قلب-سالم

7 ا کتبر 2014 ... یک جراح و متخصص قلب و عروق با موثر خواندن تغذیه سالم در سلامت قلب، ... غذایی و استفاده از روغن های سالم مانند روغن زیتون می تواند تا حدی زیادی از ...

مواد غذایی مفید برای سلامت قلب - رژیم درمانی نوین

http://www.novindiet.com/article/مواد-غذایی-مفید-برای-سلامت-قلب

23 سپتامبر 2013 ... یک از سوالات رایج آنست که چه مواد غذایی برای سلامت قلب مفید می باشند. واقعیت آنست که مصرف رژیم غذایی سالم و متناسب که حاوی همه گرو ههای غذایی می باشد ... جایگزین کردن روغن زیتون به جای اسیدهای چرب اشباعی مثل کره می تواند ...

سالم ‌ترین روغن های خوراكی جهان - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/khavas-ghaza/but-healthy-oil-contents-world-food1.html

با مصرف روغن زیتون و كنجد سلامت بدن خود را بیمه كنید ... جهان را منتشر كردند كه علاوه بر مزایای فوق كمك می كند قلب شما سال های طولانی سالم و قوی بتپد. ... این روغن هر چند كمتر در آشپزخانه ها مصرف می شود اما یكی دیگر از روغن های سالم است كه برای كاهش ...