چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟

چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟

 

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون
 
واقعا چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟ با این همه بیماری قلبی در حال شایع شدن، مراقب‌ترین افراد در حسرت پاسخ به این سؤال هستند. این مقاله تلاشی است برای کمک به شما در جهت یافتن پاسخ به این سوال.
چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟
اگر شما تصور می‌کنید بودن در یک شرایط جسمانی عالی، مسلماً به معنی آسیب‌ پذیری کمتر در برابر بیماریهای قلبی است، شما در واقع تصور درستی ندارید. درست است که سطوح بالای تناسب فیزیکی عاملی مؤثر در سالم نگه داشتن قلب شما است، اما این تنها عامل مؤثر نیست. به طور خلاصه، اگر بخواهیم به دقت نگاه کنیم، سلامت و تناسب اندام ممکن است دو موضوع جداگانه باشند. این صد‌ در‌ صد قطعیت ندارد که یک بدن ساز کمتر از یک انسان عادی در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

گیاه خوار شوید

هروقت درباره قلب صحبت می‌کنیم، نمی‌توان اهمیت و مزایای غذاهای گیاهی را نادیده گرفت. سبزیجات یک مبنع عالی از گلوماتیک اسید هستند. گلوماتیک اسید طبقه‌ای از اسید آمینه است که به پایین نگه‌داشتن – یعنی ایمن نگه‌داشتن – فشار خون کمک می‌کند. علاوه براین، سبزیجات، کلسترول، چربی و حتی کالری کمی دارند که اینها دلایل شایع بیماریهای قلبی هستند. نیازی به ذکر این مطلب نیست که مقادیر تأمین شده ویتامین‌ها و مواد معدنی توسط سبزیجات بهترین کمک را به سلامتی می‌کنند.

فعال باشید

بدون کمک تمرین روزانه، حفظ سلامت کلی کاری قریب به محال است. تمرینها نه تنها عمل کرد قلب را بهبود می‌بخشند، بلکه به پایین آوردن فشار خون و سطح کلسترول در بدن، کمک می‌کنند. یک پیاده‌ روی 30 دقیقه‌ای آهسته‌ی روزانه، به سود قلب شما است، گر چه کار خیلی سختی نیست. چنین توصیه می‌شود که دویدن سریع از دویدن آهسته برای قلب مفیدتر است.

روغن مصرفی خود را کاهش دهید

توصیه‌ی بعدی به کم کردن روغن از رژیم غذایی مربوط می‌شود. گر چه، شما نمی‌توانید از روغن کاملاً چشم ‌پوشی کنید، ولی می‌توانید مصرف آن را به مقدار کمی کاهش دهید. روغنها مخازن غنی از کالری بوده و حاوی مواد مغذی کمی هستند. چون که آنها اکثراً از چربی تشکیل می‌شوند، پتانسیل بالایی برای تشکیل پلاک در سرخ رگ‌ها دارند، پس به این صورت امکان ابتلا به برخی اختلالات قلبی را بالا می‌برند. به هر حال، همه انواع روغنها مضر نیستند. روغن ماهی دارای اسید چرب امگا 3 است، که نه تنها به پیش گیری از بیماریهای قلبی ‌عروقی کمک می‌کند، بلکه موارد ابتلا به حملات قلبی را نیز کاهش می‌دهد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله دانشکده قلب‌ شناسی آمریکا به چاپ رسید، یک گروه از مبتلایان به بیماریهای قلبی‌ عروقی، به خاطر مصرف اسیدهای چرب امگا 3، از یک احتمال 30 درصدی کمتری در برابر حملات قلبی برخوردار بودند. بهترین منابع امگا 3 عبارتند از: ماهی قزل‌ آلا، ماهی اسقومری، و شاه ‌ماهی. دانه‌کتان، گردو و سویا هم منابع خوبی هستند.

دود را ترک کنید

اگر فکر می‌کنید عادت سیگار شما را رها نمی‌کند، باید متوجه باشید که کاری هم برای سلامت قلبتان نمی‌توانید انجام دهید. یکی از شدیدترین مخاطرات استعمال دخانیات تقریباً در هر مصرف‌کننده، به بیماریهای قلبی مربوط می‌شود. اگر سیگار را ترک کنید، شما نصف راه را در جهت حفظ سلامت قلبی خود طی کرده‌اید!

وزن خود را کاهش دهید

اگر اندامی متناسب دارید و شکم شما جلو نیامده است، شما بایستی کمترین نگرانی را نسبت به ابتلا به بیماریهای قلبی داشته باشید. ما داریم درباره کاهش وزن صحبت می‌کنیم. وزن بیش از اندازه، فشار بیشتری را به قلب تحمیل می‌کند، پس احتمال ابتلا به اختلالات قلبی را بالا می‌برد. پس، غذاهای شیرین کمتر، و فیبرها و هیدروکربن‌های کمپلکس و میوه و سبزیجات بیشتری را مصرف کنید. حفظ یک وزن سالم، امروزه یکی از اساسی‌ترین نیازها برای یک قبل سالم است.

فیبر بیشتری بخورید

فیبر در دو گروه عمده وجود دارد: حل‌شدنی (که در آب حل می‌شود)، حل‌نشدنی (که در آب حل نمی‌شود). گر چه هر دو نوع برای سلامتی مفید هستند، نوع اول در کاهش سطوح کلسترول بدن خیلی بهتر عمل می‌کند. به خاطر ذات حلال بودنش، به کلسترول در روده متصل شده و از جذب آن جلوگیری می‌کند. این سطح LDL و کلسترول کلی را پایین نگه می‌دارد، درحالی که هیچ تأثیری روی کلسترول HDL ندارد. همه‌ی افراد سالم به طور روزانه، به 5 تا 10 گرم یا بیشتر از فیبر حل‌شدنی نیاز دارند تا از این مزیت کلسترول کم بهره ببرند. غذاهای غنی از این نوع از فیبر شامل سیب، نخود فرنگی، لوبیا قرمز، آلو و غیره می‌شوند.

مراقب چربی‌های اشباع‌شده باشید

کاهش دادن مقدار چربی‌های اشباع ‌شده و چربی‌های ترانس دریافتی، مهم است. این چربی‌ها سطوح کلسترول را به سرعت افزایش می‌دهند، پس احتمال ابتلا به بیماریهای انسداد عروقی را افزایش می‌دهند. پس مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز، محصولات لبنی، روغن نارگیل، روغن نخل، اسنک، شیرینی کرم‌دار و مارگارین را محدود کرده یا آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. سراغ غذاهای حاوی چربیهای سالم مانند چربیهای حلقه‌ای اشباع ‌نشده یا چربیهای تکی اشباع‌نشده بروید.

نمک کمتری بخورید

سدیم برای بدن مفید است، اما به مقدار جزئی. ورودی بالای نمک به معنی فشار خون بالا است، که به تدریج به سمت نارسایی‌های قلبی می‌رود. وقتی سدیم در خون انباشته می‌شود، آب را جذب می‌کند که در‌‌ نتیجه، حجم خون را افزایش می‌دهد. پس برای به گردش درآوردن این خون قلب باید شدیدتر کار کند، پس این منجر به فشار خون بالا می‌شود. مقدار توصیه شده سدیم روزانه در غذا، کمتر از 2300 میلی‌گرم است.

داروهای درست را مصرف کنید

در اغلب موارد، بیماریهای قلبی به استفاده‌ی نادرست از داروها مربوط می‌شوند. پس این مهم است که شما داروها را درست چنان چه دکترها تجویز می‌کنند مصرف کنید و اگر لازم بود آنها را تغییر دهید.
سعی کنید مصرف الکل را در کلاً کنار بگذارید. هر حال، عادت مصرف الکل مثل راه رفتن روی لایه نازکی از یخ روی دریاچه است. تبدیل شدن به یک مصرف‌کننده شدید، برای هرکس کاری ساده است.

استرس خود را مدیریت کنید

استرس همواره به عنوان یکی از دلایل شایع ابتلا به اختلالات قلبی مطرح بوده است. هر موقعیت پر تنشی فشار خون را بالا می‌برد و ضرر نهایی این روند به قلب می‌رسد. پس خود را با تمرینهای مدیتیشن، یوگا و دیگر تکنیک‌های ایجاد‌کننده آرامش، خون سرد نگه دارید.
برای نتیجه‌گیری از شیوه‌های آمده در بالا، یادداشتی تهیه کنید و اگر یاددآوری انها برایتان سخت است، آنرا مرتب و در دسترس نگه دارید. و حالا باید با شما خداحافظی کنیم چون باید برویم و به تمرین دوی سریع خود برسیم! مراقب خودتان باشید! 

 

چگونه قلب خود را سالم نگه داريم؟ - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/150586/چگونه-قلب-خود-را-سالم-نگه-داريم

26 دسامبر 2010 ... چگونه قلب خود را سالم نگه داريم؟ اسيدهاي چرب امگا3 نيز گروهي از چربي‌هاي غيراشباع با دو يا بيش از دو باند مضاعف هستند كه بويژه براي سلامت قلب و ...

راه و روش‌هایی برای اینکه قلب خود را مثل روز اول سالم نگه‌داریم! | فارنت

http://farnet.ir/1393/02/55217/27-ways-to-keep-your-heart-like-the-day-one/

26 روش کلیدی برای اینکه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم! ... شاید بسیاری از دوستان به این فکر فرو بروند که چگونه می‌شود قلب خود را مثل دیگر ماهیچه‌های بدن ...

26 روش کلیدی برای اینکه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم!

http://www.beytoote.com/health/prevention/keep3-healthy2-first.html

26 روش کلیدی برای اینکه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم! ... شاید بسیاری از دوستان به این فکر فرو بروند که چگونه می‌شود قلب خود را مثل دیگر ماهیچه‌های بدن ...

مقالات سلامت عمومی - نشریه غذا و خراسان

http://ghazanews.ir/index.php/blog/category/سلامت-عمومی.html

14 ا کتبر 2014 ... واقعا چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟ با این همه بیماری‌های قلبی که در حال شایع شدن می‌باشند، حتی مراقب‌ترین افراد هم در حسرت پاسخ به این سوال ...

زیبایی - تمیز کردن ریه

http://but.blogfa.com/post/2288/تمیز-کردن-ریه

مطمئناً این سئوال که " چگونه ریه های خود را پاک نگه داریم" کمتر به گوش شما خورده است . ... یکی از راه های موثر برای داشتن ریه های سالم ، انجام ورزش است. ورزش های قلبی – عروقی (که باعث می شوند توانایی قلب برای پمپ کردن بالا برود و خون بیشتری به ...

- غول چراغ شخصی خودتان ! • قواعدی تازه برای کاهش احتمال ابتلا به ...

http://genie.ir/blog/2014/10/infusion-diabetes

این قواعد جدید که با تحقیقات تازه و بر پایه اصول تغذیه سالم و ورزش به دست آمده اند، می توانند در بهبود زندگی فعلی ... چگونه قانون جذب را در زندگی خودمان عملیاتی و اجرایی کنیم؟ ... 26 روش کلیدی برای اینکه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم!

گل سرخ تنها

http://ziba28.blogfa.com/

9 جولای 2014 ... چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟ لینک دوستان ... شامپو‌ها پاي ثابت اين مغازه‌هاست و اغلب چند طبقه را به خود اختصاص مي‌دهند. انواع متنوع اين محصول ...

غلبه بر استرس و عصبانیت - سایت زیبا وب

http://www.zibaweb.com/steres.htm

اکثر حملات و سکته های قلبی بین ساعتهای ۶ و ۸ صبح رخ می دهند و معمولا با افزایش ... خوراکیهای سالم بخورید و از تحت فشار قرار دادن بدنتان بپرهیزید. .... هستند ولي گاهي خطرناك مي‌شوند، چون بعضي آدم‌ها نمي‌دانند چگونه خشم خود را كنترل كنند. ... شانه‌هاي خود را تا جايي كه مي‌توانيم بالا ببريم و در همان وضعيت نگه داريم و تا 5 بشماريم، ...

چگونه در روزهای گرم از خود محافظت کنیم | سالم زی

http://salemzi.com/243/how-to-keep-cool/

24 ژوئن 2011 ... فعالیت در هوای گرم منجر به ایجاد فشاری دو چندان بر روی قلب و شش های شما می شود. علاوه بر هوای گرم، انجام فعالیت ... توجه داشته باشید که آفتاب سوختگی منجر به کاهش توانایی بدن در خنک نگه داشتن خود می شود. ... دوستشــــــان داریـــــم.

چگونه خود را از گمراهي نگه داريم؟

http://www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=46662

اصولاً فطرت سالم و عقل و قلب سلیم آدمی به گونه‌ای است كه به كمالات گرایش و از نواقص واگرایی دارد؛ اما انسانها خود به گونه‌ای عمل می‌كنند كه فطرت سالم، بیمار شده و عقل و ...

چگونه وزن کودک خود را متعادل نگه داریم؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/22466_چگونه-وزن-کودک-خود-را-متعادل-نگه-داریم؟.html/

22 آوريل 2014 ... اما چگونه وزن کودک خود را متعادل نگه داریم؟ ... با تسهیل این مورد که هر کسی در خانواده انتخاب سالم خود را داشته باشد و تشویق اعضای خانواده و از جمله ...

از کجا بدانیم واژن سالم است - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/4226_از-کجا-بدانیم-واژن-سالم-است.html/

3 جولای 2013 ... یک واژن سالم واژنی است که سطح pH آن نرمال باشد. ... به همین دلیل باید برای سالم و متوازن نگه داشت سطح pH و میزان باکتری‌های خوب و قارچ‌های طبیعی واژن خود ... نه‌تنها با پایین آوردن سطح کلسترول خون برای سلامت قلب مفید است بلکه حاوی ... اسپرم آقایان خوش قیافه ( 1600 ) · با گوجه فرنگی چگونه میتوان لاغر شد؟

خانم های زیبا مانند حبه انگور - آکا - مقالات پزشکی و بهداشتی

http://tandorosti.akairan.com/health/bimari-behdasht/angoor.html

اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، در وعده صبحانه خود انگور بخورید و تا ظهر هیچ موادغذایی به جز ... 26 روش کلیدی برای اینکه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم!

گوشی خود را به گلکسی اس 5 تبدیل کنید - آکا - دنیای موبایل،تبلت ...

http://tarfand.akairan.com/tecnoloji/mobile1/201442515105.html

سنسور تشخیص میزان ضربان قلب سنسور مشخص‌کننده تعداد ضربان قلب که در پشت گلکسی‌ اس5 سامسونگ قرار گرفته ... چگونه ویندوزخودراهمیشه سالم نگه داریم ...

به همراه دفترچه کنترل PT - مرکز قلب تهران

http://thc.tums.ac.ir/UserFiles/File/nikpajouh/flip bppk/warfarin2.pdf

ﭘﺰﺷﻚ ﺷﻤﺎ ﻫﺴﺘﻴﻢ ﺗﺎ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺳﺎﻟﻢ ﻭ ﺗﻨﺪﺭﺳﺖ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﻳﻢ. ... ﺍﺳﺖ ﺗﺎ ﺑﺎ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﻣﻨﺰﻝ ﺑﺒﺮﻳﺪ ﻭ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻛﻨﻴﺪ. ... ﻗﻟب ﺗﮭران. ﻭﺍﺭﻓﺎﺭﻳﻦ (ﻛﻮﻣﺎﺩﻳﻦ) ﺭﺍ ﻣﺼﺮﻑ ﻛﻨﻴﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻣﻲ. ‌. ﺁﻣﻮﺯﺩ ﻛﻪ. ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﺭﺍ ﺗﻨﺪﺭﺳﺖ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﻳﺪ.

امرداد ٩٠ - مشاوره خانواده

http://zendegiirani.persianblog.ir/1390/5/

22 آگوست 2011 ... بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس تان را تقویت کرده و بازسازی کنید و هم ... همه ی ما فقط یک بار به دنیا می آییم و فقط یک بار حق زندگی کردن داریم، بنابراین نباید اجازه دهیم .... این موضوع را در ذهن خود نگه دارید که بخشش الزاماً به معنای آشتی با ..... برقراری روابط جنسی سالم خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.