آیا قطبش درمانی واقعاً جواب می دهد؟

آیا قطبش درمانی واقعاً جواب می دهد؟

 

ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون 

ترجمه و قطبش درمانی یک شیوه ی درمانی جای گزین است که از جریان انرژی جهت آرام کردن ذهن، بدن و روح بهره می گیرد. طرف داران این شیوه ی درمانی ادعا می کنند که این شیوه می تواند بسیاری از مشکلات سلامت را برطرف نماید. این مقاله به بررسی صحت و سقم این ادعاها می پردازد.
آیا قطبش درمانی واقعاً جواب می دهد؟ - تصویر 2
"سلامت واقعی تناسب و توازن زندگی در درون ما است و در بر گیرنده ی آرامش خاطر، شادی و رفاه می باشد. سلامت تنها به تناسب بدنی محدود نمی شود و در واقع در نتیجه ی بیان آزادانه ی روح از طریق ذهن و بدن فرد حاصل می شود."
دکتر رندولف استون
بنیان گذار قطبش درمانی
آیا قطبش درمانی واقعاً جواب می دهد؟ - تصویر 3
عموم مردم درمان و التیام را چیزی می دانند که از طریق مداخله ی پزشکی یا به کمک دارو "بر روی ما انجام می گیرد." شیوه های درمانی جای گزین هم چون قطبش درمانی بر خلاف مفاهیم استاندارد درمان پزشکی با این ایده که درمان از درون نشأت می گیرد عجین شده اند. قطبش درمانی که توسط یک استخوان پزشک / گیاه درمانگر / کایرو پرکتور به نام دکتر رندولف استون شکل گرفته است به دنبال این است که با کسب اطمینان از جریان آزاد و بی وقفه ی انرژی در درون بدن میان ذهن، بدن و روح تناسب و توازن ایجاد نماید. چینی های دوران باستان به این جریان انرژی "چی" می گفتند، حال آن که در طب آیورودا که متعلق به هندی های باستان است این جریان انرژی "پرانا" نامیده می شود. بر اساس قطبش درمانی، جریان انرژی در هر جای طبیعت، از جمله بدن انسان، وجود دارد. هنگامی که جریان انرژی در حالت طبیعی خود عمل می نماید و بدون هر گونه اختلالی به گردش خود ادامه می دهد در واقع سلامت فرد را تضمین می نماید.
بر عکس، هنگامی که در اثر برخی مشکلات بهداشتی، تغذیه ی بد یا دلایل عاطفی موانعی بر سر راه جریان انرژی قرار می گیرند بیماری و درد پدیدار می گردد. آنچه قطبش درمانی انجام می دهد یافتن این موانع و بر طرف نمودن آنها از طریق سیستم های درمانی کل گرایانه می باشد. این فرآیند در بر گیرنده ی این موارد است: فعالیت بدنی درمانی، تغذیه ی مناسب، ورزش، و خود آگاهی که از طریق مشاوره حاصل می گردد.

آیا قطبش درمانی جواب می دهد؟

شک و تردید نسبت به این شیوه ی جای گزین درمان پزشکی تا حدودی قابل توجیه است، زیرا به سختی می توان شواهد علمی یا شواهدی دیگر مبنی بر مزایای این شیوه ی درمانی یافت نمود. این امر به این خاطر است که بر خلاف تحقیقات پزشکی معمول که یک بیماری یا وضعیت مشخص را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند، قطبش درمانی غالباً کل بدن و ذهن را تحت درمان قرار می دهد تا جریان و توازن انرژی را مجدداً بر قرار سازد. به علاوه، هیچ شیوه ی استانداردی جهت مطالعه ی این نوع شیوه ی درمانی وجود ندارد، زیرا این شیوه در هر فرد متفاوت است. این امر باعث می شود محققان به سختی بتوانند یک مطالعه ی علمی در این زمینه انجام دهند.
پس آیا این بدان معنا است که قطبش درمانی مؤثر نیست؟ بیماران بیان داشته اند که پس از قرار گرفتن در معرض قطبش درمانی احساس آرامش و راحتی می کنند، هر چند هیچ گونه مطالعه ی علمی که مؤید این حقیقت باشد موجود نیست. گفته می شود تکنیک های عملی هم چون قطبش درمانی و ماساژ باعث شل شدن ماهیچه ها می شوند. بنا بر این، این شیوه های درمانی برای مشکلات جزئی هم چون استرس، آلرژی، سندروم پیش از قاعدگی، مشکلات پس از یائسگی، کمر درد و خستگی مفید و مؤثر می باشند. هر چند بسیاری از طرف داران این سیستم درمانی معتقدند این نوع درمان در رابطه با درمان سرطان یا هر نوع بیماری دیگری نیز مفید می باشد، اما هیچ گونه شواهد علمی که مؤید این امر باشد وجود ندارد.

قطبش درمانی چگونه عمل می کند؟

اگرچه برخی تکنیک های قطبش درمانی با استخوان پزشکی و شیوه های کایرو پرکتیک مرتبط می باشند، اما در این شیوه ی درمانی تمرکز بر روی مراکز کار کرد انرژی در امتداد ستون فقرات قرار دارد که در شیوه ی درمانی آیورودا با نام "چاکرا" شناخته می شود. قطبش درمانی هم چنین با مفهوم "یین و یانگ" که متعلق به چین است در ارتباط است، مفهومی که بر چرخه های انقباضی و انبساطی بدن تأکید می نماید.
آیا قطبش درمانی واقعاً جواب می دهد؟ - تصویر 4

فعالیت بدنی قطبش

دکتر استون جهت شناخت جریان انرژی در بدن از نماد عصای کادوکئوس بهره گرفته است. اگرچه این نماد در بسیاری از فرهنگ ها محبوب است، اما در فلسفه ی هندی به همراه "چاکرا" مطرح می شود. بال های عصای کادوکئوس نماد دو نیم کره ی مغز هستند و ماری که به دور عصا پیچیده است نیز نماد جریان انرژی می باشد. این سه با نام های "آیدا، پینگالا، و سوشومنا" شناخته می شوند. شیء اصلی در مرکز "هسته ی اولتراسونیک" نام دارد که نمایانگر پنج عنصر خاک، آب، هوا، آتش و اثیر است. نقاطی که در آن جا مارها با هم تماس پیدا می کنند "چاکرا" نام دارند. در بدن انسان، چاکراها عبارتند از سر (آتش)، گلو (اثیر)، قفسه ی سینه (هوا)، شکم (خاک)، و لگن خاصره (آب). این "چاکراها" پنج جریان انرژی تولید می کنند که به صورت طولی در امتداد بدن به حرکت در می آیند و در واقع از جریان عصای کادوکوئوس در قالب یک الگوی مارپیچ دوگانه تقلید می نمایند. جریان های مثبت و منفی به ترتیب با عنوان "پینگالا" و "آیدا" شناخته می شوند، حال آن که کانال خنثی را "سوشومنا" می نامند.
جهت وارسی جریان انرژی در بدن، دست ها در دو موقعیت متمایز قرار می گیرند. این امر به ایجاد دو قطب کمک می کند که انرژی را در درون بدن متعادل و متوازن می سازند. اگر درمانگر یک نقطه ی منقبض و دردناک را مشاهده نماید در آن صورت این نقطه به نقطه ی تماس یکی از دست ها تبدیل می شود. این شیوه ی درمانی در رابطه با چگونگی قرار گیری دست ها دستور العمل های بسیاری دارد. نقاط تماس جهت ایجاد تعادل میان این عناصر به شرح زیر می باشند:
آتش: چشم ها، ران ها، شبکه ی عصبی پشت معده
خاک: گردن، زانوها، و روده ی بزرگ
آب: قوزک ها، لگن خاصره، شانه ها، و سینه
هوا: ماهیچه ی ساق پا، کلیه ها، و شانه ها
اثیر: مفاصل
جهت ایجاد تعادل میان این نقاط از روابط میان آنها استفاده می شود. بنا بر این، جهت بر طرف نمودن گرفتگی گردن می توان نقاط دردناک زیر زانو را بررسی نمود. در کنار این امر، نقاط موجود در هر دو طرف بدن نیز توسط درمانگر معاینه می شوند.

یوگا و تغذیه ی قطبش

قطبش درمانی در کنار تکنیک فعالیت بدنی شماری از تمرینات کششی را نیز پوشش می دهد. این تمرینات که به یوگای قطبش نیز معروفند موانع موجود از سر تا انگشتان پا را بر طرف می نمایند. این تمرینات به رها سازی انرژی ساکن و التیام بدن کمک می کنند.
به گفته ی دکتر استون، "رژیم غذایی نیز بر مبنای این قانون بنیادین قطبش استوار می باشد." بنا بر این، جهت ایجاد موازنه میان عناصر موجود در بدن غذاهای مشخصی مصرف می شوند. مصرف برخی از غذاها بیش از غذاهای دیگر باعث می شود که تعادل سیستم انرژی بر هم بخورد. در نتیجه، دست یابی به تغذیه متعادل و متناسب مهم می باشد. راهنمایی در زمینه ی تغییرات رژیمی نیز بخش جدایی نا پذیری از این شیوه ی درمانی را تشکیل می دهد.

جلسه ی قطبش درمانی چیست؟

در یک جلسه ی معمول قطبش درمانی، درمانگر از طریق مشاهده ی بیمار یا مصاحبه با وی به ارز یابی وضعیت وی می پردازد. درمانگر پیشینه ی بیمار را مورد مطالعه قرار می دهد و ممکن است در راستای یافتن علت واقعی مشکل دست به ارز یابی ساختاری زند.
از تپش قلب جهت سنجش خصوصیات مربوط به انرژی استفاده می شود. این امر از طریق تماس انرژی صورت می گیرد، یعنی درمانگر تماس های دو قطبی سبک، متوسط یا قوی ایجاد می نماید. فعالیت بدنی مربوطه در بر گیرنده ی تکنیک های خفیف هم چون در دست نگاه داشتن جمجمه، حرکات جنبشی، و باز تاب شناسی می باشد. این تجربه آن گونه که توسط شماری از بیماران مورد اشاره قرار گرفته است سریعاً باعث ایجاد سستی و آرامش می شود. توصیه هایی در زمینه ی تغییرات رژیمی و تمرینات بدنی نیز ممکن است ارائه گردند.
فقدان شواهد باعث می شود به آسانی نتوان این موضوع را ارز یابی نمود که آیا انجام قطبش درمانی توسط یک درمانگر آموزش دیده جهت درمان مشکلات پزشکی مفید است یا نه و یا این که تنها جهت ایجاد سستی و آرامش مفید است. افرادی که از بیماری های مزمن قلبی یا ورم مفاصل رنج می برند باید ابتدا با پزشک مشورت کنند و سپس به درمانگر اجازه دهند تا بر مفاصل و ماهیچه ها فشار آورد. 

 

معلم حماسه ساز(آقازاده)

http://moalamhamasesaz.blogfa.com/

آيا مثال آوردن قرآن كريم از حيوانات و مخصوصاً استفاده از كلماتي مانند حمار نوعي بي‌ادبي نيست؟ بیشتر بخوانید ..... *آیا قطبش درمانی واقعاً جواب می دهد؟.... بیشتر ...

حرفی برای گفتن - روانشناسی بالینی

http://shafa77.blogfa.com/cat-2.aspx

حالا بايد تصميم بگيرد كه آيا مي‌خواهد همچنان اين دروغ‌ها را حقيقت انگارد و مطابق آنها زندگي كند يا ... آرامش موجب درمان روح می شود و درمان روح موجب بهبودی جسم خواهد شد ... وقتی عضلات با تمركز فكری ریلكس می شوند بدین معنا نیست كه واقعاً عضله شل شده باشد ..... وقتی زن و شوهر فهمیدند مشکل واقعی چیست، یکی از آنها راه حل پیشنهاد می دهد .

میگنا - لیزر چیست؟ و تاريخچه ليزر

http://www.migna.ir/vdcbu8baprhbf.iur.html

16 ژوئن 2010 ... بیشتر مردم واژه لیزر را شنیده اند، اما نمی دانند که لیزر واقعا چیست؟ ... بیماران اسکیزوفرنی با دارو درمانی و حمایت خانواده می‌توانند زندگی عادی . ... روشنایی و رنگ دارد و در زاویه ی معینی نوسان می کند که به آن قطبش می گویند. ... طول موج صحیح ( مناسب ) از نزدیکی آن عبور کند، چیزی غیر از این رخ می دهد. ..... آیا عالم مرز دارد؟

آیا می دانید که: - {{ کشکول راز }}

http://kashkuleraz.persianblog.ir/tag/آیا_می_دانید_که:

آیا می‌دانید که: طبیعت سیاره اورانوس بر خلاف زمین است، یعنی دو قطبش گرم و ... آیا می‌دانید که: نعناع سکسکه و تنگی نفس را شفا می‌دهد؟ ... آیا می دانستید که بروس‌لی خیلی سریع بود، به طوری‌که باید فیلم را واقعا آهسته ... جواب :هر دو. ایا میدانید انسان چگونه راه میرود در حالی که هنگام راه رفتن یا دویدن به ان ...... خواص درمانی زرشک(۱)

هر چی که دلم می خواد

http://www.sinasaba.blogfa.com/

آیا میدانستید که طبیعت سیاره اورانوس بر خلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های ... آیا میدانستید که نعناع سكسکه و تنگی نفس را شفا می دهد ؟ ... وقتي يک دختر بعد از چند لحظه در جواب احوالپرسي تو مي گويد: خوبم ... يعني واقعا گيج شده است ... شهر هرت جايي است که کودکان زاده مي شوند تا عقده هاي پدرها و مادرهاشان را درمان کنند.

کشکول

http://kashkull.blogfa.com/

آیا میدانستید که مایع موجود در نارگیل نارس را می توان بجای پلاسمای خون استفاده کرد .... پرسش در مورد چگونگی روز او نشان می دهد كـه شمـا پذیرا، مشتـاق و علاقمند به گوش ... باعث می گردد كه احساس نماید واقعا می داند كـه چگـونه باید مرد خود را راضی نگاه دارد. ..... آیا میدانستید که طبیعت سیاره اورانوس بر خلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و ...

پولاريزاسيون نور و عینک - ساخت ، روش ، اندیشه - blogfa.com

http://making.blogfa.com/post/84

اين روزها، خيلي از افراد از عينک هاي آفتابي پلارويد(1) استفاده مي کنند، چرا که شرکت هاي ... ولي واقعاً پلارويد چيست؟ ... قطبش صفحه عينک مي گردد و عينک اجازه خروج آن نور را از صفحه خود نمي دهد و .... علت و درمان آفت دهانی - کاهش حس چشایی - علائم سرطان دهان - دندان قروچه ... آیا بومرنگ پرتاب شده در فضا به پرتاب کننده‌اش باز می‌گردد؟

ماهیت ذهن - توسط پیتر چوپان - Trans4mind

http://fa.trans4mind.com/counterpoint/index-authors/shepherd13.shtml

من می خواهم به دانستن آنچه که طبیعت ذهن است - آن را نوعی از یک فرم؟ ... خود، که فکر می کند را در همان راه به عنوان راست مغز نیز، دیدن 'هر دو طرف چیزهایی داخل فقط قطبش. ... آیا ما افکار خود ما در ایجاد یا آیا ما به سادگی انتخاب کنید تا افکار و فکر می کنم این ... که پخش در ذهن و که ما با عنوان اگر آنها درست افکار خود تعیین شده ما را تشخیص دهد.

(‿) رویای سبز

http://pardisnoor1392.blogfa.com/

این متنو تو یکی دوستام نوشته بود، که واقعا حرف دلمه: سلام به ریا کارای ... جواب تست هوش . ... در حالی که چنین نیست و از روی اجبار انجام می دهد ... بهلول پرسید : آیا تو درد را می بینی؟ گفت : نه .... افتاد تا درمان شود. .... آیا میدانستید که طبیعت سیاره اورانوس بر خلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های استوایی آن بسیار سرد است ؟

مهر 1393 - مهندسی اپتیک و لیزر لاهیجان

http://oalel.blogfa.com/1393/07

30 سپتامبر 2014 ... مکانیک پایگاه در نتایج تجربی با توسعه دستگاه های است که می تواند زمان اندازه ... ژن درمانی روشی مؤثر برای درمان سرطان‌های مقاوم در برابر دارو است. ... پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که نانوذرات ابزاری ایمن و مؤثر برای رهاسازی ژن و از بین .... حال نوسان طناب را که نمونه‌ای از قطبش خطی بود، در مورد نور غیر پلاریزه بسط می‌دهیم.

خانه فیزیک

http://www.physicsj.blogfa.com/

28 ژانويه 2013 ... اين در واقع همان پديده‌اي است که در ستاره‌هاي نوتروني رخ مي‌دهد و وزن آنها را تا حد غير ... اکنون دو گروه مستقل این مشکل را حل کرده‌اند. ... نیاز دارد ، پس شما نیز هوشتان را تست کنید ببینید آیا جزء ۲% افراد هوشمند جهان هستید یا خیر ! ... به زودي سكوت اختيار مي‌كند، زيرا بنابر قوانين سرعت نسبي واقعا او بايد به عقب بپرد.

اخبار - Nanoparticles and Coatings Lab - دانشگاه یزد

http://npmlab.yazd.ac.ir/meeting/news.htm

نتایج حاصله در آینده امکان تولید مواد مختلف را فراهم می‌کند و محققان در نظر دارند از این ..... آیا این بعد اضافی صرفاً یک سازوکار ریاضی است یا واقعاً نشان دهنده یک بعد ... کتاب ۶ نظریه ای که جهان را تغییر داد کلید فهم بهتر جهان را به خواننده ارائه می دهد. ... ابرپارامغناطیس و بایاس تبادلی در حوزه فیزیک این مواد و گرما درمانی مغناطیسی و ...

فیزیکدان جوان ایرانی، برنده جایزه بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام

http://www.khabaronline.ir/detail/322121/science/fundamental-knowledge

11 نوامبر 2013 ... از جمله تلاش های وی در این حوزه می توان به معرفی مثلث یکانی در بخش ... فاز را پیش‌بینی می کنند و پیشنهادی برای اندازه گیری قطبش برای به دست آوردن ... این مطالعه نتایج در خور توجهی برای مشاهدات اختر فیزیکی و آزمایش ال-ایچ-سی دارد. ... ماده موجود در جهان را تشکیل می دهد از سوالات باز فیزیک است که ذهن بسیاری از ...

اعضاي هيأت علمي: مسلم سوهانی - دانشگاه شاهرود

http://www.shahroodut.ac.ir/fa/as/?id=S410

آخرین مدرک تحصیلی: دکتری گرایش تحصیلی: فیزیک هسته ای-بنیادی دانشگاه محل فارغ التحصیلی: مرکز تحقیقات هسته ای و شتابدهنده دانشگاه ایالتی گرونینگن  ...

آبان ۸٩ - وبلاگ طيب شريفي

http://tayyebsharifi.persianblog.ir/1389/8/

ستوان تنها کسی بود که میدانست واقعا چه اتفاقی افتاده است. در آن لحظات تاریکی او .... آیا میدانستید که بال زدن یک پروانه هم زمین را تکان میدهد ؟ آیا میدانستید که ما ...

خبرنامه انجمن - بهار و تابستان 85

http://www.psi.ir/html/news/news/newsletter/85/psinews8506.pdf

26 جولای 2006 ... ﻣﺴﺘﻘﻴﻤﻲ ﺑﺮاي اﻳﻨﻜﻪ اﻳﻦ ﻧﺮوﻧﻬﺎ واﻗﻌـﺎً. ﺑﺎﻋﺚ درك اﺟـﺴﺎ. م ﻣـﻲ. ﺷـﻮﻧﺪ وﺟـﻮد. ﻧﺪاﺷﺘﻪ اﺳﺖ . اﺳـﺘﻜﻲ و ﻫﻤﻜﺎراﻧـﺸﺎن ... ﺑـﺮاي. ﻣﺸﺨﺺ ﻛﺮدن اﻳﻨﻜﻪ آﻳﺎ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻧﺮوﻧﻲ. IT. ﺑــﻪ ﻃﺮﻳﻘــﻲ ﻣﻨﺠــﺮ ﺑــﻪ ادراك. ﻣﻲ. ﺷـﻮد،. ﻧﻮﻳـﺴﻨﺪﮔﺎن ..... دﻫـﺪ. : اﻳـﻦ. ﭘﺪﻳـﺪه ﻫـﺪاﻳﺖ ﻧـﻮر ﻣـﻲ. ﺗﻮاﻧـﺪ. ﺑــﺮاي ﻛﺎرﺑﺮدﻫــﺎي درﻣــﺎﻧﻲ و. ﺗﺸﺨﻴــﺼﻲ. ﺑــﻪ وﺳــﻴﻠﻪ .... ﻗﻄـﺒﺶ