بیماریهای غیر معمول موی سر

 بیماریهای غیر معمول موی سر

 

نویسنده: ژان. لوک. داریگل
مترجم: ساعد زمان
 

1- پرمویی

بعضی از افراد، دچار اغراق در رویش موهای بدن خود هستند. بدن این گونه افراد، کاملاً پوشیده از مو است و این موها خصوصاً در بالاتنه روی پشت دستها، پاها، اطراف ریش و سبیل حتی روی گونه ها می روید. این پدیده را «هیپرتیریکوز لانوژنیوز» می نامند (لانوگو، پوشش کرکی است که جنین را در طول زندگی درون رحمی او پوشانده و قبل از تولد یا چند روز پس از آن از بین می رود.)
دلیل بحث در مورد این وضعیت، روحیه دادن به کسانی است که اصلاً مو ندارند و از نظر روانی از این مسئله ناراحت هستند. این افراد بی مو، بهتر است به کسانی فکر کنند که تمام بدنشان پوشیده از مو است. شاید با مجسم کردن این وضعیت، احساس کنند که طاسی آنها هزار بار بهتر از چنین مشکلی است که برخی از آقایان ( و همچنین بعضی از خانم ها) به آن مبتلا هستند.

2- هیپرپلازی

بعضی از آقایان، دچار مشکلی در سیستم موی خود هستند که به آن «هیپرپلازی» یا پدیده ی موهای غول آسا گفته می شود. در این حالت، دو، سه و یا حتی چهار تار مو در یک ریشه گرد هم می آید و معمولاً این وضعیت در ریش یا سبیل مشاهده می شود. اصلاح چنین وضعی، کار خیلی دقیقی است زیرا این موهای بلند (و معمولاً سیاه رنگ) به سختی اصلاح می شود و البته، تنها راه حل آن جراحی است.

3- غدد پوست سر

معمولاً، در دوران بلوغ، غدد خوش خیمی روی پوست سر نوجوانان بروز می کند که بزرگی آنها می تواند از یک ذره ی خیلی کوچک (در اوائل) شروع شده و گاهی به اندازه ی یک تخم مرغ نیز برسد. اصلاح سر کسی که دارای غده هایی روی پوست سر می باشد، کار حساسی است و علاوه بر آن، موهای این منطقه نیز چون دیگر به خوبی تغذیه نمی شود، می ریزد. معالجه ی این مشکل از طریق عمل جراحی و برداشتن غده ها با استفاده از بی حسی موضعی امکان پذیر است.

4- کچلی

اگر چه این بیماری از انواعی است که با پیشرفت های بهداشتی زمان حاضر دیگر چندان اثری از آن باقی نمانده است، با این وجود مایلم در مورد آن کمی صحبت کنم زیرا احتمال سرایت بیماری کچلی از طریق حیوانات خانگی (سگ و گربه) نیز وجود دارد. امروزه با گسترش نگهداری این گونه حیوانات در منازل بایستی در این مورد محتاط بود. عامل پیدایش کچلی، قارچ های میکروسکوپی است. به طور کلی، دو نوع کچلی وجود دارد که یکی به پوست سر حمله ور شده و نوع دوم، مو را مبتلا می سازد. در هر دو مورد، قارچ های انگلی لایه ی شاخی پوست و مو از کراتین تغذیه می کنند. در این رابطه، اگر خود متوجه بیماری شده اید یا آرایشگر و یا پزشک عمومی چنین تشخیصی داد، بایستی به متخصص مراجعه کنید.
از نظر درمانی، من کاربرد اسانس های ضد تورّمی، ضد انگلی و ترمیم کننده ی زخم را توصیه می کنم. رایج ترین این مواد عبارتند از اسانس پونه، مریم گلی، تربانتین، کاج، اکلیل کوهی، اسطوخودوس، ژرانیوم و مرزه.

5- خارش پوست سر

اگر چنین خارشی در سر کودکی ایجاد شود که به شپش آلوده شده است، این حالت وجود شپش را به ما هشدار می دهد ولی غیر از این مورد نیز، خارش پوست سر مسئله ای عادی نخواهد بود.
درعین حال، یافتن علل خارش آسان است: ممکن است پوست سر به خاطر تحریکات شیمیایی که روی آن انجام می شود (بی رنگ کردن، رنگ کردن، صاف کردن مو برای رنگ و غیره) دچار خارش شده باشد. این گونه خارش ها نیز بایستی به عنوان هشداری محسوب شود زیرا غالباً نشان دهنده ی مشکلاتی نظیر آلرژی، اگزما یا ناراحتی های دیگری است که نیاز به مشورت با یک متخصص دارد. به هر حال، بایستی خیلی مراقب این گونه خارش ها بود زیرا این حالت نوعی واکنش اعتراض گونه از سوی بدن محسوب می شود که با مواد شیمیایی مصرف شده برای به اصطلاح «زیبا شدن مو» مخالفت می کند.
بایستی جلوی علل ایجاد این خارش را گرفت. حداقل برای مدتی استفاده از مواد شیمیایی و این گونه دستکاری ها را که هم به پوست سر و هم به بدن آسیب می رساند کنار بگذارید و تا حد امکان برای شستشوی سر و یا برای هرگونه معالجه و مراقبت از مو (شستشو با روغن) یا بعد از شامپو زدن (ماساژ با لوسیون ها) از روش های طبیعی استفاده کنید. البته ضمادها را نیز که دارای آثار بسیار سودمندی در این مورد است، نباید فراموش کرد. در این مقاله دستورالعمل های بسیاری وجود دارد و اگر دچار خارش پوست سر هستید، زمان آن فرا رسیده که از هرگونه ماده ی شیمیایی دوری کنید. شما باید موادی را که متناسب با شرایط موجود شما باشد به کار ببرید.

6- شکنندگی موها

این مشکل که روز به روز وسعت بیشتری می یابد، معمولاً افرادی را که زیاد موهای خود را دستکاری می کنند. مبتلا می سازد. در این حالت، موها شکننده شده و تقریباً در فاصله یک سانتی متری پوست سر می شکند. در این مورد نیز (مثل موهای مبتلا به موخوره)، عامل ایجاد کننده ی شکنندگی همان موارد قبلی است: استفاده از مواد شیمیایی و دستکاری بیش از حد موها (چه از نظر حرارتی و چه از نظر مکانیکی).
معالجه ی موهای شکننده، تقریباً شامل همان مواردی است که در رابطه با موخوره مطرح شد. تنها تفاوت موجود این است که قبل از هر کاری بایستی موها را تا حد امکان کوتاه کرد. در حالی که در مورد موهای مبتلا به موخوره کافی است نوک آنها کوتاه شود.

7- بیماری مروارید

این بیماری، شامل متورم شدن مو در یک یا چند نقطه از آن می باشد. و چون حالت آن شبیه به دانه های خیلی ریز مروارید می باشد، به آن بیماری مروارید می گویند. ظهور این نقاط تورّمی، نشانگر ضعف مو در این نقاط است و منجر به پارگی و شکسته شدن مو در این ناحیه می گردد.
عامل اصلی، استفاده از شوک های حرارتی نظیر خشک کردن مو با حرارت زیاد، استفاده بیش از حد از وسایل فر زدن و یا صاف کردن مو و غیره است که ایجاد حرارت می کند.
این مشکل را می توان با استفاده از روش شستشو با روغن که به دفعات انجام می گیرد معالجه کرد.

8- کندن موی سر

شاید با خواندن تیتر این قسمت خندیده باشید. اما واقعیت این است که بیماری کندن موی سر که از نظر علمی «تیریکو تیلومنی» نامیده می شود، خیلی هم کمیاب نیست و عواقب ناراحت کننده ای خصوصاً از نظر زیبایی بر جای می گذارد (به ویژه از نظر روانی، در صورتی که بزرگسالان به آن دچار شوند). در اکثر اوقات، کودکان هم به این مشکل مبتلا می گردند، این عمل بیمارگونه، هنگامی که شخص دراز کشیده (قبل از خواب)، در طول روز و یا حتی در هنگام خواب اتفاق می افتد. نکته ی اساسی این است که کشیدن و کندن مو چه به صورت خودآگاه و یا ناخودآگاه (که نتیجه ی هر دو یکسان است)، همیشه در یک نقطه از سر انجام می شود. این مسئله از نظر زیبایی، نتایج اسف باری دارد زیرا این قسمت از پوست، به تدریج موی خود را از دست می دهد.
معالجه ی این مشکل آسان است: موهای کودکی را که به این بیماری دچار شده تا حد امکان کوتاه کنید. می توان دستکش های بدون انگشت را نیز به دست او کرد. البته من فکر می کنم این راه حل موقتی است و بهترین راه، مراجعه به پزشک متخصص اختلالات رفتاری (به عنوان مثال، یک روان شناس) است.
بعضی از افراد که به این مشکل مبتلا می شوند، موهای خود را نمی کشند بلکه این کار را با ابروهای خود انجام می دهند. در اینجا نیز مشکل به همان اندازه است زیرا آنها همیشه یک قسمت مشخص ابرو را می کشند.
منبع مقاله :
داریگل، ژان لوک، (1373)، بهداشت و زیبایی مو(مراقبتها و درمان طبیعی برای مو و پوست سر)،ترجمه ساعد زمان، تهران: نشر ققنوس، چاپ هشتم. 

 

تفکرات غلط در مورد مو و بیماری های آن - بیتوته

http://www.beytoote.com/attire/hair/false2-ideas-diseases.html

مالیدن سیر به پوست سر موجب کاهش ریزش مو و درآمدن موهای ریخته شده می گردد. ... سیر تأثیری در افزایش رشد موهای معمولی (یعنی بدون وجود بیماری فوق) نداشته و ... جذب نمی شود لذا ویتامینه و پروتئینه کردن مو کار بی معنی و غیر سودمندی بوده و فقط موجب ...

رشد مو ، ریزش مو : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?p=12332

23 جولای 2008 ... بیماری، شرایط خاص فیزیکی یا معالجه بعضی از بیماریها: این مورد شامل تب بالا، ... ریزش موی کلی: کاهش یکنواخت مو در تمام سر بدون اینکه رشد معمول مو دیده شود. ... طاسی توتالیس: یک وضعیت غیر عادی که کل موی سر ریزش می کند.

آموزش سلامت همگاني - ریزش مو

http://iec.behdasht.gov.ir/index.aspx?siteid=143&pageid=46170

36_ ریزش موی سر ناشی از بیماری لوپوس چگونه درمان می شود؟ ... این بخشی از ساختمانی است که ما از اصطلاح معمول مو تصور می کنیم. ..... شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را به کار می ...

در مورد علل و درمان ريزش مو چه مي دانيد؟ - رادیو سلامت

http://www.radiosalamat.ir/persian/program.php?Id_News=2357

بيماري، شرايط خاص فيزيکي يا معالجه بعضي از بيماريها: اين مورد شامل تب بالا، بيماري تيروئيد، ... ريزش موي کلي: کاهش يکنواخت مو در تمام سر بدون اينکه رشد معمول مو ديده شود ... طاسي توتاليس: يک وضعيت غير عادي که کل موي سر ريزش مي کند.

ریزش مو - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد - ویکی‌پدیای فارسی

http://fa.wikipedia.org/wiki/ریزش_مو

این وضعیت به طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق ... موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به هورمون جنسی مردانه ... آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای بیماری است که با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملاً ...

طاسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/طاسی

این وضعیت به طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق ... موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به هورمون جنسی مردانه ... آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای بیماری است که با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملاً ...

ریزش موی سر - متخصص پوست و مو و زیبایی و کاشت مو * دکتر صداقت ...

http://visit.persianblog.ir/tag/ریزش_موی_سر

23 مه 2014 ... کلمات کلیدی: درمان ریزش مو ،ریزش موی سر ،رویش مو ،اسپیرونولاکتون ..... است وعلت بیماری غیر قابل علاج است ولی ریزش موی ناشی از کم خونی بهبود ..... و استفاده از روش های غیر معمول استفاده کنید ، بله می تواند ریزش مو ایجاد کند.

درمان ریزش مو - اخبار

http://darmanrezeshmoo.blogfa.com/category/2

این مواد غذایی غیر از پروتئین، حاوی مقادیر زیادی ویتامین‌های گروه B هستند که برای رشد ... پزشك ممكن است براي افرادي كه پوسته سر ملتهب دارند، مانند بيماري درماتيت .... سر معمولي و موها طبيعي و نرمال هستند و اين حالت ايده آل براي پوست و مو مي باشد.

ریختن مو در خانمها: نازک شدن مو علتها و شیوه های درمان

http://www.hidoctor.ir/20379_ریختن-مو-در-خانمها-نازک-شدن-مو-علتها-و-ش.html/

7 آوريل 2014 ... ریزش موی غیر عادی معمولا به چندین علت رخ میدهد. ممکن است زمانی که به سر خود شامپو میزنید و یا موی سر خود را حالت میدهید ریزش ... مقیاس ریس یکی از نمودارهای معمول است که از تراکم طبیعی مو تا طاسی تاج سر ... دیگر داروهای مربوط به ریزش مو شامل رقیق کننده خون و داروهایی که در درمان فشار خون بالا، بیماری های قلبی، ...

Comparative study of hair diseases in Najibedin Samarghandi view ...

http://www.jiitm.ir/browse.php?a_id=265&sid=1&slc_lang=fa

سابقه و هدف: موی سر عضو حساس بدن است اين عضو نياز به مراقبت‌های بهداشتی دارد. ... را تسريع می‌کند بلکه از مو محافظت و نگهداری کرده و از ريزش غير معمول مو می‌کاهد.

علم و هنر پرستاری - روشهاي موثر براي تقويت مو و جلوگيري از ريزش مو

http://www.iraniannursing.blogfa.com/post-82.aspx

در مورد ریزش مو مانند دیگر بیماری ها پیشگیری بر درمان مقدم است. ▫ عناصری از جمله گوگرد آهن سیلیس کلسیم وید نقش مهمی در سلامت و جلوگیری از ریزش غیر معمول مو دارد. ... معمولاً روغن های گیاهی برای موی سر مفید می باشد هر چند یکبار موها را با روغن ...

شوره سر و درمان آن | پرمون

http://www.parmoon.co/شوره-سر-و-درمان-آن/

1 ژوئن 2013 ... در این حالت سر بیمار از پوسته های چرب، بدبو، کثیف و بعضاً عفونی ... ۸) وجود یک نوع قارچ بنام ملاسزیا فورفور در پوست سر (این قارچ به فرم غیر بیماری زا در سطح پوست سر همه ... ۹( آسیبهائی که به پوست سر وارد می شود مثل سشوار زدن و فر مو بیش ... شوره سر مشکلی بسیار معمول است که بیشتر ما را مبتلا می کند.

در تست طاسی چه چیزی در انتظار شماست؟ - کاشت مو

http://www.novinhair.com/در-تست-طاسی-چه-چیزی-در-انتظار-شماست

فوتوتریچوگرام--- موها در یک ناحیه از سر کوتاه یا تراشیده می شوند و در دوره 3 تا ... چرخه غیر عادی رشد مو یک دلیل نسبتا غیرمعمول ریزش مو است اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. ... داروهای خاص، کم خونی و دیگر بیماری های سیستمیک، و استرس های روانی است .

اگر موهایتان را خیلی دوست دارید این مطلب را بخوانید - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/230943/اگر-موهایتان-را-خیلی-دوست-دارید-این-مطلب-را-بخوانید

8 سپتامبر 2012 ... يعني از انتها و ته مو تکه تکه شانه کنيد تا به سر مو و در واقع به ريشه مو برسيد. ... بيماري‌هاي مربوط به تيروئيد يا عفونت‌هاي مختلف يا حتي فشارهاي ... در صورتي که تا 3 يا 4 روز بعد از استحمام موهاي‌تان چرب نشود جنس آن خشک است و در صورتي که بين اين 2 حالت باشد مي‌شود عنوان معمولي به مو داد. ... غیر قابل انتشار: ۰.

شپش سر - IranDerma

http://www.iranderma.com/Pediculosis.htm

شپش سر اغلب با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند، ضمن آنکه از نور ... لذا بیشتر مشاهده رشک های چسبیده به سر است که شک به بیماری را بر می انگیزد. ... 2- تمام موارد تماس احتمالی باید درمان شوند، در غیر اینصورت همیشه احتمال ابتلای مجدد ... طول مو، جنس ، سن و رنگ مو تاثیری در انتقال شپش نداشته ، شامپو کردن معمولی ...

استرس و ریزش مو ارتباطی دارند؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=262439

11 نوامبر 2013 ... اگر موهای شما کم پشت شده و مدام می ریزد، احتمالا دنبال راه حل این مشکل می گردید. ... تعداد استاندارد موی سر افراد معمولی صدهزار تار است که. ... استرس جسمی و یا روحی، مخصوصا استرس های شدید و حمله ای نظیر صدمات و جراحی ها، بیماری و . ... تمایل شدید و احساس غیر قابل کنترل که فرد را به کندن موهای سر، ابروها، مژه ها و به ...