درباره ی بیماری های روانی

 درباره ی بیماری های روانی

 

نویسنده: حسین عبداللهی ثانی
 

مختصری درباره ی روان و بیماری های آن

روان چیست؟

تصور بیش تر مردم این است که بیماری فقط به جسم ما مربوط است. آنها فکر می کنند وجود ما را فقط جسم تشکیل می دهد و چیز دیگری وجود ندارد، در صورتی که جسم ما توسط وجود دیگری به اسم روان کنترل و هدایت می شود. در واقع روان بر جسم ما فرماندهی دارد. گاهی جسم ما از سلامت کامل برخوردار است، ولی نمی تواند وظایف خود را انجام دهد، مثلاً فرد احساس خستگی می کند بدون این که مشکل عضلانی داشته باشد یا در قسمت های مختلف بدن دچار درد است، بدون این که صدمه ای به جسم وی وارد شده باشد، در این صورت می توان نتیجه گرفت که این مشکلات از روان این فرد منشأ می گیرد. یعنی آن وجودی که دیده نمی شود، ولی جسم ما را هدایت می کند.

چگونه به وجود روان پی می بریم؟

نمی توانیم روان را ببینیم و نمی توانیم آن را لمس کنیم، ولی عملکرد آن را می بینیم. آرامش، خواب، احساس، لذت، دوستی، عشق، مهربانی، کینه و دشمنی، این ها چیستند؟ آیا فقط کلماتی هستند که ما آن ها را در محاوره به کار می بریم؟
نه، این ها پدیده هایی هستند که روان ما آن ها را ایجاد و زندگی ما با اتکا به آن ها معنا پیدا می کند.
ما به وسیله ی روان با خود و محیط خود ارتباط برقرار می کنیم و خود، محیط و دیگران را می شناسیم، یعنی در واقع آگاهی ما هم قسمتی از عملکرد روان ماست.

بیماری روانی چیست؟

روان ما هم مثل جسم ما چون وجود دارد، فعال است، عملکرد دارد و انرژی صرف می کند و از محیط متأثر می شود و می تواند فرسوده شود، صدمه ببیند و بیمار شود. وقتی که فرد حساس می شود و زود از دیگران می رنجد، وقتی که با علت های کوچک عصبانی می شود، وقتی که دلشوره پیدا می کند و بدون دلیل نگران می شود، وقتی ناامید است و از زندگی لذت نمی برد، در واقع روانش دچار بیماری شده است.

چرا مردم از آن می ترسند؟

بسیاری از مردم از بیماری های روانی وحشت دارند، آن ها می گویند که ما دعا می کنیم هر گونه بیماری لاعلاج بگیریم ولی به بیماری روانی دچار نشویم. این ترس سابقه ی تاریخی در طول زندگی بشر دارد، فقط هم مربوط به بیماری های روانی نیست. انسان از زمانی که پا به روی کره ی خاکی گذاشته با بیماری ها مواجه بوده، ولی با فکر و اندیشه ی خود تدریجاً برای این بیماری ها درمان پیدا کرده است.
زمانی مردم از بیماری هایی چون طاعون، وبا، سل و حتی دیفتری و کزاز وحشت داشتند. آیا در حال حاضر هم این وحشت وجود دارد؟ نه، این مسئله فقط می تواند ترس کوچک یا نگرانی ایجاد کند؛ چون همه ی این بیماری ها قابل درمان هستند. بیماری های روانی به دلیل اثر نامطلوبی که روی رفتار انسان می گذارند و برای دیگران قابل توجیه نیستند و به دلیل این که در گذشته های دور قابل درمان نبوده اند، وحشتناک به نظر می رسند، ولی در حال حاضر هر دو مسئله رفع شده است. هم علل رفتاری این بیماری ها قابل توجیه است و هم می توان آن ها را با درمان برطرف کرد.

چرا مردم بیماری روانی خود را انکار می کنند؟

متأسفانه بیماری روانی به صورت یک «اَنگ» یا یک نشانه ی ننگ در جوامع درآمده و به تصور غلط، خود بیمار را عامل بیماری می دانند، مثلاً فکر می کنند فکر و خیال زیاد یا غصه خوردن باعث بیماری افسردگی می شود. در صورتی که بیمار مقصر نیست، بلکه بیماری افسردگی وی باعث ایجاد فکر و خیال می شود. بنابراین همان گونه که بیماری قلبی یا بیماری تیروئید باعث شرم و خجالت نیست، بیماری روانی هم نمی تواند شرم آور باشد.
بیماران معمولاً به علت احساس شرم و ترس از مورد سرزنش دیگران قرار گرفتن، بیماری خود را انکار می کنند و آن را به عوامل
دیگر ارتباط می دهند. مثلاً می گویند علت عصبانیت من همسرم یا سر و صدای بچه هاست وگرنه من عصبانی نیستم. اما بیماران باید بدانندکه انکار بیماری هیچ مشکلی را حل نمی کند، بلکه باعث شدت آن می شود.

چه کسانی بیش تر در معرض بیماری های روانی هستند؟

قسمتی از بیماری های روانی از طریق ژن به ما انتقال پیدا می کند، یعنی ژن ها ما را برای بروز بیماری مستعد می کند. مثلاً افسردگی یکی از بیماری هایی است که ریشه ی ژنتیک دارد. استرس های زندگی نیز مثل شکست ها، محرومیت ها، از دست دادن افراد نزدیک، سوانح طبیعی، جنگ و فقر، فرد را برای بیماری روانی مستعد می کند. کودکی و تربیت و یادگیری هم نقش مهمی در بروز بیماری های روانی دارد.

آیا بیماری روانی یک نوع است؟

هر قسمت از عملکرد روانی ما که در اثر بیماری جسمی تحت تأثیر قرار گیرد یک نوع بیماری روانی ایجاد می کند. بیماری های روانی طیف گسترده ای را تشکیل می دهند. اضطراب، افسردگی، اختلال خواب، اختلال جنسی، اعتیاد، اسکیزوفرنیا و آلزایمر، بیماری روانی هستند اختلال دو قطبی هم که علایم شدیدتری دارد، جزء بیماری های روانی به شمار می رود. به طور کلی بیماری های روانی دو گروه عمده هستند، یک گروه بیماری های نوروتیک، که در آن بیماران نسبت به بیماری خود آگاهی دارند، و دیگر بیماران سایکوتیک که از این آگاهی محرومند.

چرا زنان بیش تر از مردان دچار بیماری روانی می شوند؟

طبق آمارهای جهانی، بیماری هایی هم چون افسردگی، وسواس و اضطراب در زنان بیش تر از مردان است. زن بودن و واکنش افراطی نسبت به محیط (مثل واکنش ترس)، استفاده ی زیاد از حواس و ارتباط زیاد با محیط، ترشحات هورمونی ناشی از سیکل های ماهانه، حاملگی و زایمان و شیردهی، مراقبت و ترس و نگرانی از تربیت فرزندان و مواجهه ی بیش تر با استرس های محیطی به دلیل زن بودن، از عواملی هستند که باعث می شوند زن ها بیش تر از مردان به بیماری های روانی مبتلا شوند.

آیا بیمار روانی در بروز بیماری اش مقصر است؟

این ادعا مثل این است که بگوییم بیمار دیابتی در بروز بیماری اش مقصر است! عوامل مختلفی باعث بروز بیماری ها در انسان می شوند که مهم ترین آن ها مستعد شدن وجود ما برای بروز بیماری است. ما در همه حال با عوامل بیماری زا در محیط زندگی مان مواجه هستیم، ولی چرا همیشه بیمار نمی شویم؟ به دلیل آن که سیستم دفاعی بدن ما فعال است و عوامل بیماری زا نمی توانند باعث بروز بیماری در ما شوند. در بروز بیماری های روانی هم همین سازوکار شکل می گیرد. وقتی که مقاومت روانی ما کاهش می یابد عوامل بیماری زا (استرس های
محیطی) می توانند در ما بیماری ایجاد کنند. پس بیمار روانی هم مثل دیگر بیماران در بروز بیماری خود مقصر نیست.
همان گونه که رعایت بهداشت برای جلوگیری از بیماری ها نیاز به آموزش دارد، بهداشت روان نیز باید به مردم آموخته شود.

چرا بیماران روانی مشکلات رفتاری دارند؟

وقتی که روان ما سالم است، رفتارهای ما را کنترل می کند. ما با تکیه بر فکر، قوه ی عقل و قضاوت خود می توانیم رفتارهای خود را با محیط مان تنظیم کنیم، مثلاً قوه ی قضاوت ما از انداختن آب دهان در محیط عمومی جلوگیری می کند یا جلوِ رفتار خشن ما را در مواجهه با دیگران می گیرد؛ ولی وقتی کسی دچار اختلال در عملکرد روان می شود به طور نسنجیده و نپخته رفتار می کند، حتی گاهی بعضی از بیماران رفتارهای دوران کودکی را به نمایش می گذارند.
منبع مقاله :
عبداللهی ثانی، حسین، (1389)؛ زنان و بیماری های خاص روان پزشکی، (بیماری های روان پزشکی مرتبط با زنان)، تهران، نشر قطره، چاپ اول 

 

درباره ی بیماری های شدید روانی چه می دانید؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=7939

18 آگوست 2004 ... درباره ی بیماری های شدید روانی چه می دانید؟ بسیاری از افراد تا پیش از این كه یكی از افراد خانواده شان گرفتار بیماری روانی شود هیچ اطلاعاتی در این ...

افسردگی ؛ بیماری های روانی - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=207

افسردگی در مردان; افسردگی مردان یکی از بیماری های جدی می باشد، اما بسیاری از .... علایم فیزیکی افسردگی; همه ی ما مطالب زیادی در مورد افسردگی و اثرات مخرب آن در ...

درباره ی بیماری های شدید روانی چه می دانید ؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/mental_health/c13c1217333380_psychology_diseases_p1.php/درباره-ی-بیماری-های-شدید-روانی-چه-می-دانید

29 جولای 2008 ... آیا امیدی نیست ؟ تحقیقاتی که خلاصه ی آن در زیر آمده است به روشنی نشان می دهد که در بسیاری از افراد مبتلا به بیماری روانی درمان مؤثربوده ، و ...

اسکیزوفرنی از الف تا ی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/mental_health/c13_1323836780p1.php/اسکیزوفرنی-از-الف-تا-ی

14 دسامبر 2011 ... اسکیزوفرنی یک بیماری روانی بسیار قدیمی است که سابقه ابتلای آن به طول تاریخ ... در کتاب های قدیمی مانند ذخیره خوارزمشاهی اسماعیل جرجانی از بیماری ... اگر می خواهید اطلاعاتتان را در مورد بیماری اسکیزوفرنی بالا ببرید، با این ...

بیماری روانی شرم ندارد. پاسخ به چند پرسش دربارهی اختلالات روانی

http://www.sps-ahebba.ir/ad-186.htm

1 جولای 2013 ... تعریف فرد بیماری که دچار اختلالات روانی است، چیست؟ اختلال روان‌پزشکی اختلالی است که در حیطه‌ی فکر، احساس و رفتار آدمی تأثیر می‌گذارد.

باورهاي نادرست بيماري‌هاي روحي و رواني - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/incorrect-beliefs-about-mental-illness.html

بيماري‌هاي روحي و رواني تشخیص بيماري‌هاي روحي و رواني ,بيماري‌هاي روحي,مبتلا به ... همه چیز درباره ی تزریـق بوتـاکس و ژل ، اثرات زیبـایی ، درمانی و عوارض ممکن.

ﻲ ﭘﺰﺷﻜ روان ﺑﺨﺶ ي ﭘﻮﺳﺘﻲ در ﺑﻴﻤﺎران ﻫﺎ ﺑﻴﻤﺎري ﻓﺮاواﻧﻲ اﻧ

http://jdc.tums.ac.ir/files/site1/user_files_b2b91b/tums-A-10-25-44-8ec88ec.pdf

ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت در ﻣﻮرد اﺳﺘﺮس و. ﺑﻴﻤﺎري. ﻫـﺎ. ي ﭘﻮﺳـﺘﻲ؛. دﻛﺘﺮ ﺳﻮداﺑﻪ ﺗﻴﺮﮔﺮﻃﺒﺮي. 1. دﻛﺘﺮ ﺷﻜﻮﻓﻪ ﻣﻮﺳﻮي. 2 .... روﻳﻜﺮد. ﻫﺎي رواﻧﻜﺎوي و روان. ﭘﻮﻳﺸﻲ ﺑﻪ. ﺑﻴﻤﺎري. ﻫﺎ. ي. روان. ﺗﻨــﻲ ﭘﻮﺳــﺖ؛ و. )3(. ﺗﺤﻘﻴﻘــﺎت ﺑــﺎﻟﻴﻨﻲ و ...

میگنا - صحبت با فرزندان درباره ی بیماری سخت والدین

http://www.migna.ir/vdcf1cd0.w6djmagiiw.html

امروزه حتی بچه های کوچک هم، مسأله ی بیمار شدن و مرگ را می شناسند. ... ندهید و حتماً به متخصص، مشاور یا روان شناسی در مدرسه یا روان پزشک یا متخصص اطفال رجوع کنید.

میگنا - بیماری های اعصاب و روان چیست ؟

http://www.migna.ir/vdceff8z.jh8epi9bbj.html

17 ا کتبر 2012 ... جسم و روان انسان ارتباط و وابستگی شدیدی با هم دارند و علایم و عوارض بیماری ها ی جسمی معمولا با چشم قابل ... ... آن چه باید دربارهبیماریهای روانی بدانیم. پریا. ۱۳۹۲-۰۳ -۰۲ ۲۱:۲۶:۵۱. به نظرمن ماایرانیهاخیلی سطحی فکرمی کنیم مخصوصا ...

اطلاعات کامل درباره اختلال دو قطبی (Bipolar disorder)

http://www.hidoctor.ir/5810_اطلاعات-کامل-درباره-اختلال-دو-قطبی-bipolar-disorder.html/

21 آگوست 2013 ... در این بخش ،درباره اختلال دو قطبی بحث می کنیم که اصولا این بیماری ... در اختلال دو قطبی درمان از طریق مشاوره های روان درمانی به شما کمک میکند که .... شاخه ها ی خاص بسیاری در تشخیص علائم و نشانه های منحصر به فرد هر بیمار وجود دارد.

تفکر دربارهی خداوند، موجب کاهش اضطراب است! - روان شناسی.دلهره.خشم ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/تفکر_درباره‌ی_خداوند،_موجب_کاهش_اضطراب_است!

12 مه 2013 ... افراد مذهبی با تفکر درباره‌ی خداوند، به‌ وجود نظم در جهان و علل وقایع تصادفی پی‌برده و به این ... با تندرستی، بیماری‌های مولد اضطراب کاهش می‌یابد(٢)

اضطراب ، خشم و…. (مرجع کامل اطلاعات ) - مقاله درباره ی هر موضوعی

http://maghale-aval.persianblog.ir/page/1201

ممکن است ، مشکلات مختلف جسمی ، روانی و اجتماعی مانند بیماری های عفونی ، ازدواج های ناموفق ، حاملگی های زودرس و پر خطر ، مرگ و میر و کودک و مشکلات روانی ناشی از آنها ...

نگاهي گذرا بر تاريخچه ی اُوتيسم - ایران اوتیسم

http://www.iranautism.com/IDPage/?Title=maghalat&id=118

پيش داروی ها وپيش فرضيه های بسياری در باره ی اُتيسم ودلايل بروز آن وجود دارد. ... به بيماری های خاصي چون سرخک يا يرقان در دوران باداری باعث ناهمگون شدن ِ روان و روح  ...

رازهای درمانی گوش دادن به قرآن - الكحيل

http://kaheel7.com/fa/index.php?option=com_content&view=article&id=143:2013-03-12-22-42-17&Itemid=65

اما وقتی در مورد تلاش های دانشمندان برای درمان بیماری های سخت با استفاده از فرکانس ... برادر خواننده ام، یاد آوری تأثیرات عدیده ی قرآن پس از تداوم در گوش دادن به آن، خالی از ... اش مختل می شود، این امر سبب بسیاری بیماری های روانی و همچنین جسمی می گردد.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/راهنمای_تشخیصی_و_آماری_اختلال‌های_روانی

نخستین اقدام رسمی برای گردآوری اطلاعات در باره بیماریهای روانی در آمریکا ثبت فراوانی یک طبقه از بیماریها ی روانی تحت عنوان "کانائی-دیوانگی" در سرشماری ۱۸۴۰  ...

نی نی وبلاگ - وبلاگ نویسی با موضوع کودک - NiniWeblog.com

http://www.niniweblog.com/ask.php

خانوم های گل شما درباره این بیماری که یه لکه ی شبیه ابر میاد جلوی چشم وباعث .... ارسال پرسش : 1393/8/4 - 9:51 | موضوع : کودک -> سلامت رواني، مشكلات رفتاري و خواب ...