با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را تعیین نمائید

 با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را تعیین نمائید

 

نویسنده: ژان. لوک. داریگل
مترجم: ساعد زمان
 

آرایشگر شما، می تواند تقریباً بدون اشتباه در مورد نوع موهای شما و پوست سرتان قضاوت کند. ولی اگر مایلید خود نیز این مسئله را بررسی کنید، می توانید آزمایشات زیر را که خیلی ساده است و احتیاجی به تکنیک و وسایل پیچیده ندارد انجام بدهید.

«آزمایش شماره ی 1»:

ده عدد از موهای خود را از شانه یا برس سرتان بردارید. آنها را روی یک کاغذ سفید قرار دهید. شکل ظاهری آنها را بررسی کنید (حال چه به شکل طبیعی خود باشد یا روی آن تغییر حالتی نظیر فر کردن، صاف کردن و غیره انجام داده باشید که در این صورت، باید بررسی کنید که آیا موهایتان هر یک به تنهایی این شکل را حفظ کرده یا نه). ممکن است موهای شما سخت و موجدار، مجعد یا فر باشد.
این اولین نکته ای است که می توانید مورد بررسی قرار دهید.

«آزمایش شماره2»:

یک تار مو را با انگشت شست و سبابه ی هر دو دست گرفته و بکشید تا پاره شود. شما به این ترتیب، می توانید استحکام موهای خود را بررسی کنید. اگر تار مو به سادگی و با کوچکترین کششی پاره شد، این حالت بیانگر وضعیت نامناسب موهای شما است (این وضع، ممکن است بر اثر استفاده از مواد شیمیایی، دست کاری بی موقع موها، و یا شرایط نامناسب خشک کردن آن که احتمالاً خیلی خشن بوده ایجاد شده باشد).
اما اگر موی شما به خوبی در برابر کشش مقاومت کرد، این نشانه بسیار خوبی است. شما می توانید این آزمایش را پس از خیس کردن مو، برای اینکه تفاوت آن را درک کنید دوباره انجام بدهید. در این حالت، باید مو حالت ارتجاعی بیشتری از خود نشان بدهد.

« آزمایش شماره 3:»

یک تار موی خود را روی کاغذی سفید بگذارید و قسمت انتهایی آن را با یک ذره بین ساده بررسی کنید. به خوبی می توانید نوک آن را ببینید که آیا شاخه شاخه شده یا خیر. در این حالت ممکن است مشاهده کنید نوک مو به دو قسمت یا بیشتر تقسیم شده است. اگر وضع چنین باشد، شما باید به معالجات خاصی که این گونه موها به آن نیاز دارند بپردازید. البته بهتر است فقط روی یک تار مو قضاوت نکنید و برای مشخص شدن موضوع، نوک ده تار مو را مورد بررسی قرار دهید و اگر هیچ یک از آنها چنین حالتی نداشته باشد، نشان دهنده ی وضعیت خوب موی شما است.

« «آزمایش شماره 4»:

باز هم ده تار موی خود را با ذره بین بررسی کنید(این بار قسمت ریشه را). این موها را باید به دقت با یک مو چین بکنید (چهار تا از روی سر، دو تا از پشت سر در حوالی گردن و دو تا از هر طرف یعنی یکی از شقیقه و دیگری از پشت گوش). حالا دقیقاً بررسی کنید که آیا حفره ی انتهایی آن یعنی پاپی روی پیاز مو به صورت تو خالی وجود دارد (پیاز زنده همراه با پاپی آن) یا اینکه پر شده است (که در این صورت، پیاز مو خود را کراتینیزه کرده و آماده ریزش است.)
اگر هشت تا نُه عدد از موهایتان در قسمت پیاز، حفره ی پای را دارا باشد، موی شما در شرایط خوبی قرار دارد. اما اگر تعداد پیازهای تو خالی کمتر بوده و بیش از دو موی مرده داشته باشید، این آزمایش را با 50 عدد از موهایتان تکرار کنید تا وضعیت مشخص شود. از نظر آماری، در این حالت شانس بیشتری برای قضاوت صحیح خواهید داشت.

«آزمایش شماره 5»:

موی بالای سر را با انگشت باز کنید تا پوست سر مشخص شود. پوست سر خود را با گرفتن ذره بینی روی آن، جلوی یک آینه ی کوچک بررسی کنید. به خوبی خواهید دید که آیا دچار شوره ی سر هستید یا خیر. آیا این شوره ها روی پوست چسبیده و آغشته به عرق و چربی است؟ یا اینکه خشک و از پوست جدا شده است؟

«آزمایش شماره ی 6»:

این آزمایش را می توانید با یک تکه کاغذ سیگار یا دستمال کاغذی، و دقیقاً و روز پس از شستشوی سرتان انجام بدهید. مثل آزمایش مشاره 5، در وسط فرق سرتان موها را از هم باز کنید تا پوست سر مشخص شود. سپس کاغذ سیگار یا دستمال کاغذی را با انگشت سبابه با فشار ملایمی به مدت یک دقیقه روی پوست سر نگاه دارید.
- اگر هیچ گونه اثری از چربی روی کاغذ سیگار ایجاد نشد، موی شما خشک و بی چربی است و باید آن را مورد معالجه قرار بدهید.
- اگر این قطعه کاغذ کاملاً توسط ماده ای چرب و کثیف آغشته شد، موهای شما چرب است که در این صورت نیز احتیاج به معالجه دارد.
- اگر نشانه ی انگشت شما روی کاغذ با یک لکه ی ساده و بدون آغشته شدن شدید آن باقی ماند، موهای شما از این نظر سالم است و شما باز هم باید کاری انجام بدهید: شامپو، آرایش، دفعات شستشو و شکل آن را عوض نکنید، زیرا راز با ارزشی را یافته اید که به شما امکان می دهد موهای خود را سالم نگاه دارید.

تعریف «موی طبیعی»

از طریق این آزمایشات، می توانید در مورد وضعیت موهای خود قضاوت کنید و دریابید که آیا موهایتان در وضعیت طبیعی قرار دارد یا خیر. موی طبیعی را می توان به این شکل تعریف کرد:
- مو با لمس دست، نرم، حالت پذیر و به سادگی قابل آرایش است.
- از درخششی طبیعی برخوردار است. نور را جذب کرده می درخشد.
- به مقدار کمی، آغشته به چربی طبیعی خود است.
- اگر یک دسته از آن را بلند کنیم، به حالت شل به جای او خود نمی افتد بلکه کمی حالت گرفته و سپس به آرامی به جای خود باز می گردد.
مسلماً، اگر موهای شما زبر و خشن، دارای الکتریسیته، خیلی نرم یا کدر و خفه است، می دانید چه باید بکنید: معالجه!! و این کار، با معالجه ی خود شما شروع می شود. سلامتی مجموعه ی بدن، مستقیماً بر موها که انعکاسی از این سلامتی است، تأثیر می گذارد.

آزمایشات دقیق در آزمایشگاه

اگر می خواهید در بررسی موهایتان از این حد فراتر بروید، می توانید از پزشک خود بخواهید که شما را به آزمایشگاهی معرفی کند تا تجزیه و تحلیل دقیقی روی موهای شما انجام دهد.
منبع مقاله :
داریگل، ژان لوک، (1373)، بهداشت و زیبایی مو(مراقبتها و درمان طبیعی برای مو و پوست سر)،ترجمه ساعد زمان، تهران: نشر ققنوس، چاپ هشتم. 

 

با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را تعیین نمائید - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/890805/با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را تعیین نمائید/

آرایشگر شما، می تواند تقریباً بدون اشتباه در مورد نوع موهای شما و پوست سرتان قضاوت کند. ولی اگر مایلید خود نیز این مسئله را بررسی کنید، می توانید آزمایشات زیر ...

سبک زندگی اسلامی کاریکاتور/روزی بچه دست خداست‎ | نسل آگاه

http://nasleagah.ir/6350/سبک-زندگی-اسلامی-کاریکاتورروزی-بچه-دست-خداست‎

13 ا کتبر 2014 ... توجه به اینکه فرزند رزق و روزی خود را با خود همراه می آورد باید در وجود انسانها نهادینه شود. امام صادق ... با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را تعیین نمائید.

با ایـن تـست هـوش، IQ خـود را مشخـص کنیـد - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/test/intelligence3-test-iq-identify.html

... چه می گوید؟ اگر در انتخاب حلقه دو دل هستید و نمی دانید چه نوع طراحی با… ... تستی که در زیر مشاهده می کنید، شاید در عین حال که ساده ترین، بلکه تعیین کننده ترین تست برای سنجش آی كیو باشد. برای انجام .... با کمترین هزینه موهــای خود را فــر کنید .

بار الکتریکی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/بار_الکتریکی

بار الکتریکی دو نوع است بار مثبت و بار منفی. بین دو ماده یا جسم با بارهای هم‌نام نیروی رانش ایجاد می‌شود و برعکس اگر ناهم‌نام ... ۴.۱.۱ یک آزمایش ساده .... که دکمه های باردار کهربایی می‌توانند اجسام سبک مانند مو را به سمت خود بربایند و .... که Iجریان کل خروجی از سطح بسته است و Q بار الکتریکی در حجم تعیین شده توسط آن سطح می‌باشد.

آزمایش آنلاین ساده ای برای تشخیص کوررنگی - پایگاه خبری زنان قم

http://www.zananeqom.ir/news/4457

2 روز پیش ... زنان قم: تشخیص کوررنگی معمولا نیازمند چند آزمایش است که در آنها با استفاده ... ضروری است، اما آزمایش دیگری هم که باید انجام شود تعیین میزان کوررنگی است. ... ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید . ... ریزش موی شما نشانه این بیماری است · خونریزی علامت شایع این نوع واریس ...

دنیای فیزیک

http://www.insomnia1990.blogfa.com/

آیا سقوط نکردن خود را مدیون اتومبیل گرانبهایتان میدانید؟ ... آیا نمیتوان گفت که این یک نوع معجزه از خداوند است که شرایط(نیرو و قوانین نیوتن)را طوری برای شما فراهم کرده که به قعر دره سقوط نکنید؟ پس لازم است نظر شما را به این آزمایش ساده جلب کنم ..... آسمان نازل می شد، یا با کشیدن شانه به موها می توانستند به راحتی آن را ایجاد کنند.

دستور‌‌کار آزمایشگاه

http://ece.ut.ac.ir/classpages/S88/ECE047/Circuit Lab Instructions final 10.pdf

ﻗﺒﻞ از ﺷﺮوع آزﻣﺎﯾﺶ ﻫﺮ داﻧﺸﺠﻮ ﺑﺎﯾﺪ دﺳﺘﻮر آزﻣﺎﯾﺶ را ﺑﺎ دﻗﺖ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻧﻤﻮده و ا. ز ﻓﻬﻢ ﻣﻄﺎﻟﺐ آن ..... ﺑﺮاي ﻃﺮاﺣﯽ ﻣﺪار ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ ﺧﻮد ﺑﺎﯾﺪ اﺟﺰاي آن را در اﺑﺘﺪا ﺗﻌﯿﯿﻦ و در ﺻﻔﺤﻪ ﺑﭽﯿﻨﯿﺪ . ﺑﺮاي اﯾﻦ ﻣﻨﻈﻮر ﯾﺎ ﺑﺮ. روي ﻧﻤﺎد.

رابطه جنسی و عشق : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?cat=46

29 سپتامبر 2014 ... برخی افراد در رابطه ی جنسی خود دچار اضطراب می شوند که به دلیل ... -با همسرتان صحبت کنید و با او ارتباط عمیقی داشته باشید. ... این حرکت بسیار ساده است اما کوچکترین اشتباه در انجام آن می تواند اثرات مخربی بر روی کمر و پشت شما بگذارد. .... در برخی دیگر نیز می بایست نوع فعالیت جنسی تا زمانی که به ...

یک آزمایش خون ساده برای تشخیص همه سرطان‌ها - خبرآنلاین

http://khabaronline.ir/detail/367702/science/medical

31 جولای 2014 ... دانشمندان دانشگاه بردفورد تا به حال از روش خود برای تعیین سه نوع سرطان بهره ... امید می رود زمانی فرا برسد که با انجام این آزمایش بتوان از انجام ...

خمش (انحراف جریان) آب در حضور الکتریسیته - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=246790

29 مه 2013 ... آزمایش تعیین جهت میدان مغناطیسی ناشی از یک سیم حامل جریان ... مۆثر است و خیلی از ما به آن توجهی نمی‌کنیم و به سادگی از آن چشم پوشی می‌کنیم. در اینجا آزمایشی را بر مبنای تأثیر الکتریسیته و بارهای الکتریکی بر جریان ... می‌توانید به وسیله تماس بادکنک با موهای خود بار الکتریکی منفی در بادکنک ایجاد کنید.

تاب

http://www.tab.ir/

به آسانى و با استفاده از وسايل همراه بسته، پرى‌هاى زيبايى بسازيد و براى تزيين اتاق و ... يك بازى صفحه‌اى ساده اما فكرى كه بايد با مهره‌هاى خود از يك سر صفحه تا انتهاى ديگر ... با آزمايش هاى اين بسته ى آموزشى، د. .... در اين مجموعه برآنيم تا شما را با دايناسورهاى شاخص و برخى خزندگان ديگر ماقبل تاريخ، محل زندگى، نوع تغذيه و حركت و .

درباره سرطان

http://www.ewazstars.com/sartan pag.htm

این نوع نگاه باعث میشود که اطلاع رسانی صورت نگیرد وبیمار هم از تجربیات دیگران ... حداقل دو دهه است که در میان همشهریان افرادی که بر اساس سرطان جان خود را از دست داده اند .... آزمایش وجود لخته خون در مدفوع با یک پروب نوری (سیگموئیدوسکوپ) که از ... این تست‌ها برای تشخیص سرطان پیشنهاد نمی‌شوند و کاربرد اصلی آنها در تعیین عود و ...

درمان ریزش مو - اخبار

http://darmanrezeshmoo.blogfa.com/category/2

محققين در يك آزمايش بر روي موش ها متوجه شدند، موش هايي كه در معرض فرمالدئيد قرار ... به هر حال، بهتر است بعد از درمان با این شامپوها، موهای خود را شانه بزنید تا از هر حشره ... شستن موها شايد يك كار ساده به نظر آيد، اما هيچ فكر كرده ايد كه مردم اين كار به نظر .... و خشني مو، درخشندگي مو، سستي و كدر بودن مو و عوامل ديگر، براي تعيين نوع مو به ..

پزشکی بالینی - تست جدید

http://www.clinicalmedicine.ir/tag/تست-جدید

محققان آمریکایی کیت تست باروری ابداع کرده‌اند که امکان تعیین کیفیت اسپرم در .... دانشمندان اعلام کردند با یک آزمایش ساده خون می توان احتمال عود شایع ترین نوع ..... دانش پژوهان دریافتند این فرد از روغن زیتون برای تغذیه موهای خود استفاده می كرده ...

زگیل تناسلی - سایت دکتر محمد جباری

http://www.drjabbari.com/زگیل-تناسلی-genital-warts/

بیماران ممکن است با بیش از یک نوع ویروس HPV آلوده شوند. ... برای تعیین وقت می توانید از صفحه تعیین وقت حضوری وقت خود را انتخاب نمائید. .... و با توجه به وضعیت کنونی من و اینکه با آزمایش متوجه شدیم که این بیماری به همسرم سرایت نکرده ... من چند وقت پیش بعد از زدن داروی نظافت به دلیل وجود چند مو از تیغ برای از بین بردن انها ...

1 دﺳﺘﻮر ﻛﺎر آزﻣﺎﻳﺸﮕﺎه ﻓﻴﺰﻳﻚ ﭘﺎﻳﻪ

http://physics.sharif.edu/~genphyslabs1/manual/12.pdf

ﻛﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﻌﻠﻴﻢ. اﺻﻮل ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻧﺘﺎﻳﺞ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ روش ﻋﻠﻤﻲ و ﺷﺮاﻳﻂ آزﻣﺎﻳﺶ ﺑﻪ رو. ش اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﻣﻲ. ﺑﺎﺷﺪ . ﻳﻜﻲ از. آزﻣﺎﻳﺶ ... آزﻣﺎﻳﺶ. ﻫﺎي دﻳﮕﺮ، ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ دﺳﺘﻮر ﻛﺎر و ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺗﺮﺗﻴﺐ آزﻣﺎﻳﺶ. ﻫﺎ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﺗﺮﺗﻴﺐ ﻣﻔﺎد درﺳﻲ. ﻓﻴﺰﻳﻚ ﭘﺎﻳﻪ. 1. ﻣﻲ. ﺑﺎﺷﺪ ..... از ﺧﻮد دﺳﺘﮕﺎه. : ﻫﺮ دﺳﺘﮕﺎﻫﻲ دﻗﺘﻲ دارد ﻛﻪ در ﻣﺤﺪوده ﻫﻤﺎن دﻗﺖ. ﻣﻲ. ﺗﻮان ﺑﻪ آن اﻋﺘﻤﺎد ﻛﺮد. -2. از ﺧﻮد ﺷﺨﺺ ... ﻛﻨﻴﺪ و از ﻋﺪدي ﻛﻪ د