هیچ روزی چون چهاردهم خرداد نبود که در آن توفان مصیبت و عزا، بر این مردم تازیانه غم و اندوه فرود آورد. ایران یک‌دل شد و آن دل در حسرتی گدازنده سوخت و یک چشم شد و آن چشم در مصیبتی عظیم گریست.

متن های ادبی در سوگ خورشید


دست‌ها بالا می‌رود؛ بالاتر از تمام اندیشه‌های انسانى. گویی افق را می‌کاود تا سپیده روشن امید را از فراسوی تاریک یأس در پهنه آسمان دل بگسترد. هنوز «خورشید» باقی است، در حاشیه آسمان، کناره گرفته؛ چون کشتی نجات به ساحل افق لنگر انداخته. هنوز وقت آن نیست که از حرکت بازایستد و رها کند سرزمین‌های امیدوار را.

در سوگ خورشید

زلال قلم ،سوگ خورشید

طیبه محمدى:

دست‌ها بالا می‌رود؛ بالاتر از تمام اندیشه‌های انسانى. گویی افق را می‌کاود تا سپیده روشن امید را از فراسوی تاریک یأس در پهنه آسمان دل بگسترد. هنوز «خورشید» باقی است، در حاشیه آسمان، کناره گرفته؛ چون کشتی نجات به ساحل افق لنگر انداخته. هنوز وقت آن نیست که از حرکت بازایستد و رها کند سرزمین‌های امیدوار را.

دست‌ها بالا می‌رود، لب‌ها لرزان، چشم‌ها گریان، دل‌ها سرگشته و حیران، چنگ بر دامان «امّن یجیب» می‌زنند تا شاید خدا رحمش بیاید و باران را از کویر دل‌های عطشناک نگیرد.

آن سوتر، دستی نیمه جان به آسمان بالا می‌رود؛ صدایی ضعیف و لرزان، سکوت آسمان را می‌درد. خورشید زرد و نیمه جان، رنگ پریده، از قاب دل‌تنگى،‌دلش خیره بر افق، قلبش با هر تپش، بی‌قرارتر؛ انگار دیگر، طاقت ماندن ندارد. عمری باغبان جوانه‌های یک دشت امید و آرزو بود و اکنون دل‌تنگ باغبان خویش، سرود رفتن زمزمه می‌کند تا داغ دلتنگی بر دل تک تک جوانه‌های آمده و نیامده دشت بگذارد.

دست‌ها بالا می‌رود؛ پایین می‌آید. پلک‌ها باز و بسته می‌شود. لب‌ها از هم می‌گریزد و به هم می‌رسد. نفس در سینه نمی‌ماند، بالا نمی‌آید و صدا انگار صدای شکستن بغضی در سینه است. آسمان تاریک، خاک تاریک، آب تاریک، خورشید رفته است مگر از این عالم؟

گوش کن! هیچ صدایی تو را به سوگ خورشید دعوت نمی‌کند، بل انگار خورشید در رگ‌هایت جاری است و تو اکنون خونت را، جانت را از دست داده‌اى؛ قلبت با قلبش گره خورده و حالا یک سوی این اتصال، دیگر نیست. راستى، خورشید را مگر خاک تاب پذیرش دارد؟

گریه می‌کنى، ولی سیلاب اشک خیال بند آمدن ندارد، ضجّه می‌زنی و آتش دلت شعله‌ورتر می‌شود. بر سر و سینه می‌زنی و شیشه حباب دل‌تنگی‌ات، ضخیم‌تر از آن است که ترک بردارد و بشکند. این حال تو خواهد بود تا ابد، تا روزی که دوباره بویش را استشمام کنی و تلألؤ وجودش گرمابخش دل سرد و مأیوست باشد.

جانسوز

فاطمه کارشناس:

بسیارند انسان‌هایی که رفته‌اند. اصلاً رفتن و نماندن یک اصل و سنت الهی است؛ و «لاَ تَبْدِیلَ لِخَلْقِ الله»، ولی به قول حاف1 تفاوت در بار امانت کشیدن است.

بعضی رفتن‌ها، نام رحلت می‌گیرند، بعضی نام درگذشت. بعضی هم می‌گویند، رفتنی بود، عمرش به دنیا نبود. بعضی رحلت‌ها جانسوزند، بعضی رحلت‌ها غم‌بارند و بعضی حسرت‌آور. بزرگان و نواندیشانِ شجاعِ دنیا، رفتنشان جور دیگری است، شاید از همان رحلت‌های غم‌بار یا حسرت‌آور باشد. یا به قول بچه‌های لبنان، هم جان‌سوز، هم غم‌بار، هم حسرت‌آور، مثل رحلت خمینى.

پرسیدم از کجا می‌دانى؟ گفت: همان «تُعِزّ مَنْ تَشَاء وَتُذِلّ مَنْ تَشَاء» است. خدا او را در دنیا عزیز و کبیر کرد و رهبر و مرشد قرار داد تا او را ببینیم و راه را بیابیم. هر چه داریم از او داریم. بعد با چشمانی مؤدب و نگاهی معنادار زمزمه کرد.

از غم دوست در این میکده فریاد کشم

دادرس نیست که در هجر رخش داد کشم

سال‌ها می‌گذرد، حادثه‌ها می‌آید

انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

هیچ روزی چون چهاردهم خرداد نبود که در آن توفان مصیبت و عزا، بر این مردم تازیانه غم و اندوه فرود آورد. ایران یک‌دل شد و آن دل در حسرتی گدازنده سوخت و یک چشم شد و آن چشم در مصیبتی عظیم گریست.

اندوه

سید محمدصادق میرقیصرى:

«هیچ روزی چون چهاردهم خرداد نبود که در آن توفان مصیبت و عزا، بر این مردم تازیانه غم و اندوه فرود آورد. ایران یک‌دل شد و آن دل در حسرتی گدازنده سوخت و یک چشم شد و آن چشم در مصیبتی عظیم گریست.

در آن روز خورشیدی غروب کرد که با طلوع آن هزار چشمه نور در زندگی ملت ایران جوشیده بود. روحی عروج کرد که با نَفَس روح الهی‌اش پیکر ملت را جان بخشیده بود. حنجره‌ای خاموش شد که نَفَس گرمش، سردی و افسردگی از جهان اسلام زدوده بود. لبانی بسته شد که آیات الهی عزت و کرامت را بر مسلمین فروخوانده و افسوس و ذلت را در روح آنان باطل ساخته بود».[1]

خرداد همیشه بار غم بر دوش ما نهاده است.

ای روح پر کشیده به بهشت!

در سالگرد عروج ملکوتی‌ات، باز همه غم، چنگ بر دل‌هایمان می‌زند.

سوگ ارتحال تو، مدینه ایران را به غم و ماتم نشاند و چشمه‌های اشک را از دیدگان خون‌بارِ امّت عاشق، جاری ساخت.

آنچه رفت، پیکر پاک و جسد مطهرت بود.

آنچه ماند، فکر ناب و اندیشه روشن و خط ماندگارت بود.

اماما! روح تو به آسمان‌ها پر کشید،

اما راه تو، ای روح خدا! در زمین و میان عاشقان تداوم یافت.

پرچمی که برافراشته‌اى، اکنون بر دوش علمداری رشید از نسل حسین فاطمه(س) است.

ای امام! ای نگین ِافتاده از انگشتر امت، ای جان ِرفته از پیکر ایران،

ای گوهرِ در خاک نهفته، ای پدر فرزندان شهدا، ای سالار بسیجیان عاشق!

چگونه مرگ تو باور کردنی است، ای حیات‌بخش اسلام و ایران؟

حسینیه جماران از تو خالی است، اما سینه هر یک از ما حسینیه‌ای است پر از شیون عزا و لبریز از سوگ غم.

اکنون گرچه صدای تو خاموش است، دل‌های ما محشری پر غوغا از کلام عطرآگین توست. و گوش تاریخ از پیام‌های سنگین تو سرشار است.

امام رفت و بار غم برای همیشه بر دلمان نهاده، اما... راهش ادامه یافت».[2]

پی نوشت ها:

[1]. ویژه‌نامه نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) (ضمیمه روزنامه اطلاعات)، 13/3/1387، ص 2، بخشی از پیام مقام معظم رهبرى در اولین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) رضوان الله علىه.

[2]. جواد محدّثى، قطعات (مجموعه نشر ادبی)، قم، بوستان کتاب، 1386، ص 14، با اندکی تصرف.

بخش ادبیات تبیان


منبع: حوزه هنری استان قم

متن های ادبی در سوگ خورشید - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=210380

2 ژوئن 2012 ... متن های ادبی در سوگ خورشید. دست‌ها بالا می‌رود؛ بالاتر از تمام اندیشه‌های انسانى. گویی افق را می‌کاود تا سپیده روشن امید را از فراسوی تاریک یأس در ...

قطعات ادبی - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=73554

متن های ادبی در سوگ خورشید; دست‌ها بالا می‌رود؛ بالاتر از تمام اندیشه‌های انسانى. گویی افق را می‌کاود تا سپیده روشن امید را از فراسوی تاریک یأس در پهنه آسمان دل ...

سنگ نوشته های سوزناک - سوگ مادر - بلاگفا

http://vafatie.blogfa.com/category/2

سنگ نوشته های سوزناک - سوگ مادر - - سنگ نوشته های سوزناک. ... مادر ستاره ایست که خورشید پرور است. مهر از دلش نمی رود گر می رود ... در گلستان ادب اموزگارم مادر است.

ویژه برنامه های مناسبتی - صدای صدا و سیمای مرکز اصفهان

http://isfahan.irib.ir/rarchive/earchive

پلاک برنامه ایی ترکیبی ساده به مدت 90 دقیقه با آیتم های همدوش ، یادگار مکتوب و .... برنامه در سوگ خورشید در روز سی ام ماه صفر مانند مردم عاشق و شیفته اهل بیت در غم ... و یارانش تهیه و پخش شده است در این برنامه با استفاده از متن های ادبی و مناسبتی .

تحول ادبي در پرتو شعر امام - اندیشه قم

http://www.andisheqom.com/public/application/index/view?c=7466&t=article

به هر تقدير بايد گفت در بحث تحوّل قالب‎هاي ادبي، غزل بيش از همة قوالب ديگر جلب توجه مي‎كند. ... سوگنامة امام، انتشارات سروش، در سوگ خورشيد، ص 352. [10] .

دانشنامه : امام حسین علیه السلام و عاشورا در نثر ادبی :

http://www.hawzah.net/fa/subject/subjects/80010

تعداد مطالب : 18. مقالات مجلات ... آسمان پوشیده بود از پیکره هایی روشن و فضای جزیره پر شده بود از هلهله آنان. نگاه فطرس ... قلبها تندتر از هر زمان و محزونتر از همیشه می تپد و میل به سوگ نشستن مثل خون در رگها می دود و آن وقت، در چشم برهم زد. .... آری، روز سرد، می دانم تو در صحرایی و اینجا کوره همیشه سوزان خورشید بر فرق آسمان می درخشد .

مجلات : شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام /فاطمه خورشیدی که زود غروب کرد

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3282/4771/38979

ریحانه گرامی پیامبر، نام های جاودانه و پرمعنایی دارد که فرشتگان از بارگاه حضرت حق ... حضرت امام صادق علیه السلام در این باره می فرمایند: فاطمه در پیش گاه خدا نام های بلند و برگزیده ای دارد و از جمله آن ها فاطمه است. .... نبوت، امامت و معاد، با عباراتی بسیار زیبا و با فنون بی شمار ادبی و کلامیْ به تصویر کشیده شده است. .... در سوگ خورشید.

کارگاه تخصصی نقد ادبی - سوگ غزل ؛ تازه ترین غزل از سالار عبدی

http://naghderooz.blogfa.com/post-97.aspx

10 آوريل 2014 ... کارگاه تخصصی نقد ادبی - سوگ غزل ؛ تازه ترین غزل از سالار عبدی - نقد تخصصی شعر-داستان - موسیقی و انواع قالب های ادبی معاصر و کلاسیک پارسی و ترکی. ... آرشیو وبلاگ · عناوین مطالب وبلاگ ... حنیف خورشیدی · حسین ناژفر

اشـــکی در ســوگ آمــوزگار از دست رفتــه

http://khawaran.com/نامــه-هــای-رســیده/اشـــکی-در-ســوگ-آمــوزگار-از-دست-رفتــه.html

5 سپتامبر 2010 ... نویسنده به سن شش سالگی در سال 1344 خورشیدی دانش آموز صنف اول دبستان تجربوی مزار ... تردید امروز یکی از ستون های ادبیات شعری پارسی دری ما و گستره فرهنگی– تمدنی ما بود. ... می خواهم به پاس مهربانی های شان شعری در سوگ شان بنویسم. ..... پس از نوشتن این سیاهه، متن آن را برای آقای صبور دولتشاهی فرستادم :.

در سوگ خورشید جماران امام خمینی (ره) - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/mourning-for-imam-khomeini-sun-destroyer.html

در سوگ خورشید جماران امام خمینی گویی همین دیروز بود که فرمودند من به ... این جمله ای است که رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای در توصیف نقش متمایز و بارز امام ...

متن ادبی ایام فاطمیه وشهادت حضرت فاطمه زهرا(س) - خادمان حضرت فاطمه ...

http://www.fatemhzahra.blogfa.com/cat-24.aspx

یک کهکشان جمال و جلال، یک اقیانوس، صبر و وقار و حیا، خورشیدی برآمده از افق ... متن های ادبی در غم شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ..... در سوگ عصمت كبرى، فاطمه زهرا(س).

وفاتیه - سوگ مادر

http://vafatye.blogfa.com/cat-2.aspx

25 آگوست 2014 ... وفاتیه - سوگ مادر - اطلاعیه ترحیم سوک سوگ ختم چهلم سالگرد سنگ قبر درگذشت تشکر ... مادر ستاره ایست که خورشید پرور است .... مطالب قدیمی‌تر.

نوشته های ادبی - کلبه ی آرامش

http://arameshisabz.blogfa.com/tag/✿-نوشته-های-ادبی

5 ا کتبر 2014 ... کلبه ی آرامش ✿✿✿ - ✿ نوشته های ادبی - سفیدترین کبوتر آرامش، تنها در آستانه ی آن خانه ای آشیانه ... کاروان سینه زنان قرن ها پس از سوگ خورشید،.

متن های ادبی و زیبا در مقام معلم - گفتگوی دینی

http://www.askdin.com/thread11713.html

متن های ادبی و زیبا در مقام معلم ۩ ۩ ... متن لوح تقدیر · ๑۩๑ اشعار در سوگ رسول الله ( ص) و سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) ๑۩๑ · شعری برای امام حسین (ع) . .... کلمات تو ساده ترین شکل ترجمه خورشید است ؛ وقتی بر روی مستطیل جامانده ...

برگزاری همایش «سوگ خورشید» و جشنواره تئاتر «ولاء»/ تجلیل از ...

http://iqna.ir/fa/News/1448042

8 سپتامبر 2014 ... اسماعیلی گفت: از جمله وظایف ذاتی این معاونت تقدیر از هنرمندان فعال استانی در عرصه های گوناگون فرهنگی و هنری است؛ در جشنواره ادبی، هنری و ...

دو شعر از دو شاعر معاصر در سوگ حضرت زهرا سلام الله علیها

http://www.moraffah.blogfa.com/post-21640.aspx

13 آوريل 2013 ... مربوط به موضوع : متفرقه از دنيای ادبيات جهت دانلود پست موردنظر کلیک کنید-حجم ... در ذهن قلم، مست طواف تو مطالب ... به سیمای افق خورشید زرین