احادیثی درباره اهمیت اذان و اقامه

احادیثی درباره اهمیت اذان و اقامه:یکی از ارکان نماز، اذان و اقامه است که از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. در این مطلب به احادیثی در مورد اهمیت اذان و اقامه می‌پردازیم:

 احادیثی درباره اهمیت اذان و اقامه

احادیثی درباره اهمیت اذان و اقامه

فضل بن شاذان درباره حکمت اذان از امام رضا(ع) روایت می‌کند که فرمود: «اینکه مردم به اذان دستور داده شده‌اند، علل و حکمت‌های زیادی دارد، از آن جمله اینکه یادآوری برای فراموش‌کاران و بیداری برای غافلان باشد و کسانی را که وقت نماز را نمی‌دانند یا مشغول کار دیگری شده‌اند، با وقت نماز آشنا گرداند.

مۆذن با اذان خود، مردم را به عبادت آفریدگار فرامی‌خواند و آنان را به پرستش خداوند تشویق می‌کند و با اقرار به توحید، ایمان و اسلام خود را آشکار و اعلان می‌نماید و برای فراموش‌کاران، فرارسیدن وقت نماز را اعلام می‌دارد. مۆذن که به این نام، نامیده شده است بدین جهت است که او با اذان خود، نماز را اعلام می‌کند.

اینکه اذان با تکبیر (اللَّهُ أَکْبَر) آغاز و با تهلیل (لَا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ) ختم می‌شود، بدین جهت است که خداوند عزوجل، خواسته است که آغاز و انجام، با نام و یاد او باشد و اسم خدا در تکبیر، در اول فصل و در تهلیل، در آخر فصل است.

اینکه هر فصل از اذان، دو بار قرار داده شده بدین جهت است که در گوش شنوندگان تکرار شود و تأکید به عمل آید تا اگر کسی از بار اول غفلت کرد، از بار دوم غفلت نورزد و دیگر اینکه نماز، دو رکعت، دو رکعت است و لذا فصول اذانهم دو بار، دو بار قرار داده شده است.

تکبیر در اول اذان، چهار بار قرار داده شده و علتش این است که اذان به طور ناگهانی آغاز می‌شود و قبل از آن، کلامی نیست که شنونده را آگاه و متنبه گرداند. پس بار اول تکبیر، شنوندگان را برای شنیدن فصل‌های بعدی آماده می‌سازد.

بعد از تکبیر، شهادتین قرار داده شده، زیرا اولین مرحله ایمان، توحید و اقرار به وحدانیت خداوند و دومین مرحله آن، اقرار به رسالت پیامبر(ص) است و اطاعت از خدا و پیامبر(ص) و شناخت آن دو، مقرون به همدیگر است و چون اصل ایمان، شهادتین است، شهادتین هم هر کدام دو بار قرار داده شده، چنانکه در سایر حقوق نیز دو شاهد در نظر گرفته شده است. پس هنگامی که بنده به وحدانیت خداوند و رسالت پیامبر او اعتراف کرد، به همه ایمان اقرار کرده است، چون اصل و اساس ایمان، اقرار به خدا و پیامبرش است.
مۆذن با اذان خود، مردم را به عبادت آفریدگار فرامی‌خواند و آنان را به پرستش خداوند تشویق می‌کند و با اقرار به توحید، ایمان و اسلام خود را آشکار و اعلان می‌نماید و برای فراموش‌کاران، فرارسیدن وقت نماز را اعلام می‌دارد.

بعد از شهادتین هم فراخوانی به نماز قرار داده شده است، زیرا اصل تشریع اذان برای نماز است و وسط اذان هم برای دعوت به نماز دعوت به رستگاری و انجام بهترین عمل در نظر گرفته شده است و ختم سخن اذان هم با اسم خداوند است، همان‌گونه که ابتدای آن با اسم خداوند بود.»

 احادیثی درباره اهمیت اذان و اقامه

 

اسماعیل جعفی روایت می‌کند که امام باقر(ع) فرمود: «اذان و اقامه، 35 حرف است. پس یکی یکی با دست مبارکش آن‏ها را شمرد، اذان، 18 حرف و اقامه 17 حرف.»

 

امام باقر(ع) در حدیثی فرمودند: «چون رسول خدا(ص) در معراج، شبانه به آسمان برده شد و به بیت‏المعمور رسید و وقت نماز فرا رسید، جبرئیل اذان و اقامه گفت. سپس پیامبر خدا(ص) جلو ایستاد و فرشتگان و پیامبران، پشت سر آن حضرت، برای نماز صف ‏بستند.»

 

رسول خدا(ص) فرمود: «کسی که در شهری از شهرهای مسلمانان، یک سال اذان بگوید، بهشت برای‏ او واجب می‏‌شود.»

 

روایت شده است: «هنگامی که فرشتگان، صدای اذان اهل زمین را می‌شنوند، می‌گویند: این صداهای امت محمد(ص) برای وحدانیت خداوند است. پس از خداوند برای امت محمد(ص) استغفار می‌جویند تا از آن نماز فارغ شوند.

 

امام صادق(ع) فرمود: «وقتی اذان و اقامه گفتی، دو صف از فرشتگان، پشت سر تو نماز می‌گزارند و اگر تنها اقامه گفتی، یک صف از فرشتگان پشت سر تو نماز می‌خوانند.

 

همچنین امام صادق(ع) فرمود: «وقتی نوزاد متولد شود، در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه گفته ‏شود.» و نیز روایت شده: «کسی که اذان را بشنود و بگوید آنچه را مۆذن می‏‌گوید، روزی او افزون‏ می‏‌شود.»

چرا پیش از نماز، اذان و اقامه مستحب است؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/sundries/azan-prayer.html

اذان اقامه,متن اذان و اقامه,اذان و اقامه نماز,سجودِ نماز,رکوع نماز,نماز,اذان و اقامه. ... سایر مطالب مذهبی. . احادیث,حدیث درباره دوستی,اهمیت دوستی در اسلام ...

احادیث شیعه - چهل حدیث پر بار درباره نماز

http://www.ahadise-shia.blogfa.com/post-30.aspx

19 دسامبر 2010 ... چهل حدیث پر بار و با ارزش و کاربردی درباره نماز .... گفتن اذان و اقامه منتظر رسیدن چیزی جز رسیدن وقت نماز نمان و اقامه را بدون آنکه جملات آن را پیوسته ...

نماز جماعت در احاديث - ستاد اقامه نماز

http://namaz.namaz.ir/page.php?page=showarticles&cat=23&id=21&office=namaz

28 فوریه 2011 ... پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمود: سه چيز است كه اگر امت من اهميت پاداش و .... لازم است از اینكار خودداری كنند و گرنه دستور خواهم داد مؤذن اذان و اقامه بگوید. ... اگر درباره كسی كه به نماز جماعت حاضر نمی شود از تو سؤالی نمودند، بگو من او ...

چهل حدیث در خصوص نماز - ستاد اقامه نماز گیلان

http://gilan.namaz.ir/page.php?page=showarticles&cat=9&id=4&office=gilan

چهل حدیث در خصوص نماز, 1389-3-20. حدیث (1) رسول اكرم صلى الله عليه و آله : ... اگر مردم آثار آن را مى دانستند، به جهت حريص بودن به خير و بركتى كه در آنها هست، به قرعه متوسل مى شدند: اذان نماز، شتاب به نماز جماعت و نماز در صف اول. .... اهمیت نماز اول وقت.

فلسفه اذان و اقامه قبل از نماز - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/religion/religion/c7_1375818577p1.php/فلسفه-اذان-و-اقامه-قبل-از-نماز

7 آگوست 2013 ... یکی از ارکان نماز اذان و اقامه است که از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است در این گزارش به احادیثی در مورد اهمیت اذان و اقامه می پردازیم: ... فضل بن شاذان درباره حکمت اذان از امام رضا(ع) روایت می کند که فرمود: اینکه مردم به اذان دستور داده شده ...

مجموعه احاديث درباره نماز

http://hrm.nioc.ir/Pages/ahadis2.aspx

مجموعه احادیث درباره نماز( بخش دوم). حضور در ...... برای شخص اذان گو در فاصله اذان و اقامه ،ثوابش مانند ثواب شهیدی است که در راه خدا در خون خود می غلطد. ..... اهمیت نماز جماعت.

اذان از منظر قرآن، حدیث و روایت - پایگاه قرآنی و آموزشی شفا

http://shefa-qoran.ir/اذان-از-منظر-قرآن،-حدیث-و-روایت/

در ذیل ا ین حدیث آ مده است امام باقر (ع) پس از بیان کیفیت اذان و اقامه فرموده : () پس ... ۴٫روایت شده است که در حضور امام حسین (ع) درباره اذان سخنی به میان آمد وگفته شد که ...... ۱- اولا «برای انکه به اهمیت ان بسیار تاکید شده باشد جملات اذان از نظر فقهی یا ...

پایگاه اینترنتی سجّاده نماز :: حدیث در مورد گفتن اذان و اقامه قبل از نماز

http://sajjadeh.blog.ir/post/حدیث-در مورد-گفتن-اذان-و-اقامه-قبل-از-نماز

28 ژانويه 2013 ... امام صادق علیه السلام فرمودند: کسیکه با اذان و اقامه نماز بخواند دو صف از فرشتگان پشت سر او نماز می خوانند. و کسیکه با اقامه و بدون اذان نماز بخواند یک صف از فرشتگان پشت سر او نماز می ... ... ۹۱/۱۲/۱۹. اهــمیت نماز. ۹۱/۱۰/۲۵. منـتظر.

تفاوت اذان واقامه چیست؟ (از نظر جایگاه ویژه موذّنین) - كانون گفتگوی ...

http://www.askquran.ir/thread27559.html

بله، همانطور که فرمودید در مورد اذان و موذّنین احادیث فراوانی وارد شده است که حکایت از ... سه چيز است كه اگر امّت من ارزش آنها را مى دانستند درباره آنها قرعه مى كشيدند: .... دارد، به دلیل همین اهمیت و نقش ویژه ای باشد که اذان در اجتماع مسلمین دارد.

پایگاه فرهنگی و مذهبی نماز - اذان و اقامه

http://salat-fa.blogfa.com/tag/اذان-و-اقامه

7 آگوست 2014 ... اهميت نماز شب در آينه حديث ... از رسول خدا صلی الله علیه واله پرسیدند: چرا پیش از نماز اذان و اقامه مستحب ... مستدرك الوسايل جلد4 صفحه 22 حديث 4078 ..... و ثانيا، فراغت وقت نيز لازم است، مسأله‏اى است كه در اين جا درباره‏ى آن بيش‏تر ...

راه بهشت - گلبانگ اذان

http://www.rahebehesht.org/azan/

... (سوره مائده آيه 58) کيفيت تشريع اذان و زمان آن از مسايلى است که درباره آن آراء مختلفى وجود دارد. ... در این مطلب به احادیثی در مورد اهمیت اذان و اقامه می‌پردازیم ... ادامه .

Ghadir.ca .: - مسابقه‌ای برای حذف «أشهد أن عليا ولي الله»

http://www.ghadir.ca/content/view/616/1/

سید اسماعیل مرعشی در کتاب اهمیت اذان و اقامه و سومین شهادت، دو حدیث را از کتاب ... آیت الله حکیم در مستمسک العروه می‌گوید: درباره شهادت به ولایت حضرت علی(ع)، شیخ  ...

Title html

http://www.ghadeer.org/aqaed/azan_eslam/kl000001.htm

كيفيت تشريع اذان و زمان آن از مسايلى است كه درباره آن آراء مختلفى وجود دارد. در تفسير نمونه ..... اهميت اذان و اقامه از اين حديث روايت كاملا مشهود است : از امام باقر و امام  ...

احادیث - شرکت گاز استان آذربایجان شرقی

http://www.nigc-eazar.ir/view.php?newsid=1016

حدیث (1) رسول اکرم صلى الله علیه و آله : اَحَبُّ الاعمالِ اِلَی اللهِ الصَّلاةُ لِوَقتِها ثُمَّ بِرُّ ... 7- اگر برای نماز جماعت، اذان و اقامه گفته باشند، بر مأموم، خواندن آنها مستحب نیست. ... حضرت امام خمینی (قدس سره) در باره اهمیت این اجتماع باشکوه، چنین نگاشته اند:

پوستر احادیث نمازی

http://namazportal.ir/?pg=articles&id=3516

خانه درباره ما دفتر میهمانان پیشنهادات شما آلبوم عکس بانک فیلم بانک صوت ... پوستر احادیث نمازی. موضوع : حضور قلب وبدن ستاد اقامه نماز ... موضوع : اهمیت نماز

آیا به نظر شما گفتن اذان و اقامه واجب است و آیا می توان با یک اذان و ... - 1

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa481

28 جولای 2012 ... کد سایت fa481 کد بایگانی 449 نمایه اذان و اقامه در نماز ... امّا در مورد اذان و اقامه و تعدّد آنها برای نمازهای واجب، باید گفت: نماز گزار در نماز ظهر و مغرب و ... 1135 حدیث 1393/ 03/21 ..... در این جا مقدور نیست و فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود: 1. ... تاریخ بحث ها در باره به نیمه دوم قرن اول هجری باز .