سیدبن طاووس کیست؟

کتاب لهوف

سید رضى الدین، على بن موسى بن جعفر بن طاووس، از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد علیه السلام در روز 15 محرم سال 589 هجرى در شهر حله به دنیا آمد.

جد هفتم ایشان، محمد بن اسحاق، که به خاطر زیبایى و ملاحتش به طاووس مشهور شده بود از سادات بزرگوار مدینه محسوب مى‏شد.

پدر او، موسى بن جعفر نیز، از راویان بزرگ حدیث است که روایات خود را در اوراقى نوشته بود و بعد از او فرزندش آنها را جمع آورى نموده و آن را منتشر کرد.

مادر او نیز دختر ورام بن ابى فراس، از بزرگان علماى امامیه بود. مادر پدرش نیز نوه شیخ طوسى مى‏باشد.

برادرها و برادرزاده‏ها و فرزندان او نیز از علماى بزرگوار شیعه بوده‏اند.

ابتداى تحصیلات سید ابن طاووس در شهر حله بود که از محضر پدر و جد خود، ورام بن ابى فراس علوم مقدماتى را آموخت.

سید با درکى قوى و هوشى سرشار قدم در راه علم نهاد و در اندک زمانى از تمام هم شاگردیهاى خود سبقت گرفت.

او مدت دو سال و نیم به تحصیل فقه پرداخت و پس از آن خود را از استاد بى‏نیاز دید و بقیه کتب فقهى عصر خویش را به تنهایى مطالعه نمود.

سید ابن طاووس در بین علما و مردم زمان خویش از احترام خاصى برخوردار بود. او علاوه بر اینکه فقیهى نام آور بود ادیبى گرانقدر و شاعرى توانا شمرده مى‏شد، گرچه شهرت اصلى او در زهد و تقوى و عرفان اوست و اکثر تألیفات او در موضوع ادعیه و زیارات مى‏باشد.

سید کتابخانه بزرگ و بى‏نظیرى داشت که از جدش به ارث برده بود و او به گفته خودش تمام آن کتابها را مطالعه کرده یا درس گرفته بود.

ابن طاووس که از محضر اساتید حله استفاده کافى و لازم را برده بود براى استفاده از علماى دیگر شهرها عزم سفر نمود.

در زمان اقامت در کربلا کتاب شریف «کشف المحجة» را به عنوان وصیتى براى فرزندانش که در آن زمان کودک بودند نوشت

او ابتدا به کاظمین رفت. پس از مدتى ازدواج نمود و ساکن بغداد شد. مدت 15 سال در شهر بغداد به تربیت شاگردان و تدریس علوم مختلف پرداخت. ورود سید به بغداد سال 625 هجرى بوده است.

سید که تحت فشار دولت عباسى براى پذیرش پستهاى حکومتى قرار گرفته بود از بغداد به حله، زادگاه خویش، مراجعت کرد.

رضى الدین مدت سه سال نیز در جوار امام هشتم‏علیه‏السلام به سر برد. سپس به نجف و کربلا هجرت کرده و در هر کدام حدود 3 سال مقیم شد. در این زمان علاوه بر تربیت شاگردان و تدریس علوم مختلف، همّت اصلى خویش را بر سیر و سلوک و کسب معنویات قرار داد.

در زمان اقامت در کربلا کتاب شریف «کشف المحجة» را به عنوان وصیتى براى فرزندانش که در آن زمان کودک بودند نوشت.آخرین سفر ابن طاووس در سال 652 هجرى به بغداد بود.

در دوران اقامت ابن طاووس در بغداد از سوى خلیفه عباسى، پیشنهادهایى مانند وزارت، سفارت و… به او شد؛ اما سید هیچ یک را نپذیرفت و استدلالش براى خلیفه چنین بود که:"اگر من طبق مصلحت شما عمل کنم رابطه خویش را با خداوند قطع مى‏نمایم و اگر طبق اوامر الهى و عدل و انصاف حرکت کنم خاندان تو و بقیه وزرا و سفرا و فرماندهان تو آن را تحمل نخواهند کرد و چنین خواهند گفت که على بن طاووس با این رویه مى‏خواهد بگوید اگر حکومت به ما برسد این چنین عمل مى‏کنیم و این روشى است بر خلاف سیره حکمرانان قبل از تو و مردود دانستن حکومتهاى آنهاست".

سید در سال 661 هجرى نقابت علویان را پذیرفت.( نقیب بزرگترین شخصیت علمى و دینى سادات بود که کلیه امور مربوط به سادات را عهده‏دار مى‏شد). این وظایف شامل قضاوت مشاجرات، رسیدگى به مساکین و مستمندان، سرپرستى ایتام و… مى شد.

البته ایشان تأکید داشت که تنها بخاطر حفظ جان دوستان و شیعیانى که در معرض قتل و غارت مغول قرار داشتند این منصب را پذیرفته است.

سید کتابخانه‏اى غنى داشته که حدود 1500 کتاب در آن وجود داشته و در تألیف کتابهاى خویش از آنها استفاده مى‏برده است. بسیارى از کتب مرجع سید در طول زمان از بین رفته و تنها منبع اطلاع ما از آنها، نوشته‏هاى امثال سید ابن طاووس است و این نکته ارزش تألیفات سید را دوچندان مى‏کند.

سید على بن طاووس در سال 664 هجرى در سن 75 سالگى و در شهر بغداد وفات نمود. بدن شریفش را به نجف اشرف منتقل نموده و در حرم امیر المۆمنین علیه‏السلام به خاک سپردند.

کتاب ابن طاووس اقبال بسیاری پیدا کرد؛ بارها ترجمه، شرح، تلخیص و حتی به نظم درآمد و تا به امروز به عنوانی مقتلی معتبر شناخته می‌شود

* لهوف سیدبن طاووس

کتاب «اللهوف علی قتلی الطفوف» که به «لهوف» شهرت دارد قطعا یکی از مشهورترین مقاتلی است که پیش از دوران معاصر تدوین شده است. سید بن طاووس خود می‌گوید که پس از تدوین کتاب مشهورخود «مصباح الزائر» به فکر تدوین کتابی افتاد که مقتلی مختصر باشد و زائر بتواند در هنگام زیارت حرم سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا آن را همراه داشته باشد، و چنین شد که برخلاف سیره معمول خود کتابی نه در باب ادعیه و زیارات که در باب تاریخ نوشت.

سید بن طاووس لهوف را به سه بخش تقسیم کرده است: قسمت اول از ابتدای تولد سیدالشهدا (ع) و اشاراتی که از همان روزهای نخست در روایات قدسی و اهل بیت (ع) به قضایای کربلا بوده شروع می‌شود و پس از نقل آنچه در کوفه برای مسلم بن عقیل پیش آمد با ورود سید الشهدا (ع) به کربلا پایان می‌پذیرد. قسمت دوم گزارشی نه چندان مختصر از شرح نبرد و شهادت اصحاب تا وقایع مربوط به ظهر عاشوراست و قسمت سوم نیز از عصر عاشورا و داستان اسارت اهل بیت امام حسین (ع) شروع و تا بازگشتشان به مدینه و بیان حالات امام سجاد (ع) در مدینه پایان می‌یابد.

کتاب ابن طاووس اقبال بسیاری پیدا کرد؛ بارها ترجمه، شرح، تلخیص و حتی به نظم درآمد و تا به امروز به عنوانی مقتلی معتبر شناخته می‌شود.

 

از شاگردان سید بن طاووس اسامی زیر را می توان نام برد:

·  شیخ سدید الدین یوسف علی بن مطهر (پدر علامه حلی)

·  جمال الدین حسن بن یوسف، مشهور به علامه حلی

·  شیخ جمال الدین یوسف بن حاتم شامی

·  شیخ تقی الدین حسن بن داوود حلی

·   سید احمد بن محمد علوی

شیخ محمد بن بشیر

 

*  آثار سید بن طاوس

ملهوف علی قتلی الطفوف، مشهور به لهوف

کتاب المزار

محاسبه النفس

 

فرآوری: زهرا فرآورده

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع: شیعه ها

رحیق

مطالب مرتبط:

نیما یوشیج، پدر شعر نو

خواجه عبدالله انصاری

خالقین تام و جری

کارلو کلودی

آیا سبزانگشتی را می‌شناسی؟

آلکی زی، نویسنده ای برجسته از یونان

سیدبن طاووس کیست؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=228875

19 نوامبر 2012 ... سیدبن طاووس کیست؟ کتاب لهوف. سید رضى الدین، على بن موسى بن جعفر بن طاووس ، از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد علیه السلام در روز 15 محرم ...

سید بن طاووس - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/سید_بن_طاووس

او به پاکی و زهد و تقوا در میان شیعیان بسیار معروف است. به باور شیعیان، او در زمان غیبت کبری با حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعیان دیدار کرده‌است. «سیّد بن طاووس» ...

به وبلاگ مهدی جلیلی خوش آمدید :: سیدبن طاووس کیست؟

http://mahdijalili.blog.ir/1393/08/سیدبن-طاووس-کیست

1 روز پیش ... سید رضى الدین، على بن موسى بن جعفر بن طاووس، از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد علیه السلام در روز 15 محرم سال 589 هجرى در شهر حله به دنیا آمد.

مقدّمه‏ى مؤلّف

http://www.ghadeer.org/akhlagh/adab_hozor/001.html

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم‏ الحمد للّه رب العالمين، و الصّلاة على محمّد و آله الأطيبين الأطهرين، و اللّعن على اعدائهم أجمعين. سيّد بن طاووس کيست؟ سخن گفتن از شخصيّت ...

دانلود کتاب مهج الدعوات - سيد بن طاووس(ره) - سايت جامع سربازان اسلام

http://www.sarbazaneislam.com/ketab-mohajodaavat-seyyedebntavoos.html

ترجمه کتاب مهج الدعوات - سيد بن طاووس(ره) ... امام جواد(ع) فرمود : آيا ميداني شيعه ما کيست؟ • نمونه اي از توجه امام جواد(ع) به شيعيان. • امام جواد(ع) مردم اهواز را نجات داد.

امام جواد(ع)فرمود : آيا ميداني شيعه ما کيست؟ - سايت جامع سربازان اسلام

http://www.sarbazaneislam.com/imam-javad-shie-kist.html

آيا مى دانى شيعه خالص ما كيست ؟ ..... کتاب مقتل لهوف (متن عربي) - سيد بن طاووس(ره) ..... شيعه کيست،آيا شيعه کيست،شيعيان،شيعه خالص،شيعه خالص کيست؟،شيعه ...

دانلود رایگان کتاب فلاح السائل اثر سید بن طاووس

http://www.irebooks.com/687-دانلود رایگان کتاب فلاح السائل اثر سید بن طاووس.html

دانلود رایگان کتاب فلاح السائل اثر سید بن طاووس ... نام نویسنده : سید بن طاووس دانلود کتاب دانلود رایگان کتاب ... دانلود رایگان کتاب زن چیست ، مرد کیست ...

خبرگزاری جمهوری اسلامی - مروری بر زندگی سیدبن طاوس - ایرنا

http://www.irna.ir/fa/News/81294475/معارف/مروری_بر_زندگی_سیدبن_طاوس

31 آگوست 2014 ... تهران - ایرنا - کسانی که سید بن طاووس را می شناسند، بیش از هر چیز با کتاب لهوف ابن طاووس آشنایی دارند ولی از جایگاه علمی و دینی او اطلاعاتی ...

این حسین کیست که عالم همه دیوانه ی اوست

http://karbalayhosein.blogfa.com/

در روايت شيخ مفيد رحمه الله و سيد بن طاووس رحمه الله آمده: هنگامي که شب عاشورا نزديک شد، آن حضرت اصحاب کرام خود را جمع فرمود، حضرت سيد الساجدين علي بن الحسين ...

این کودک کیست؟! - دریافت کد روز شمار محرم

http://www.ashoora.ir/دانشنامه-امام-سجاد/article/923.html

پرسیدم: «این کودک کیست که همه را مجذوب خویش می‏کند؟!» گفتند: «او ... [1] طبرسی، اعلام الوری، ص 248 - سید بن طاووس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص 68. [2] همان.

مجلات : ارتباط باامام زمان در عصر غیبت - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/4518/4535/32622

... سمری در شعبان 329, به پایان می رسد و در پاسخ به این سؤال که نایب بعد از شما کیست؟ ..... در فائده دوم, از کتاب (ربیع الشیعه) سید بن طاووس, اسامی سفراء و نایبان  ...

حجله گاه حضرت قاسم علیه السلام

http://hejlegah.blogfa.com/

مراد كيست ؟ السيد المؤ تمن ، قرين الغصه و المحن ... جناب سيد بن طاووس كيفيت شهادت آن شهيد را چنين بيان فرموده است : خرج القاسم بن الحسن ، و هو غلام صغير لم يبلغ ...

دانلود کتاب "سوگنامه کربلا" ترجمه فارسی لهوف سید بن طاووس

http://www.miaadqom.com/8-دانلوذ/770-دانلود-کتاب-سوگنامه-کربلا-ترجمه-فارسی-لهوف-سید-بن-طاووس.html

دانلود کتاب "سوگنامه کربلا" ترجمه فارسی لهوف سید بن طاووس. دانلود فایل .... دانـــلود اثر ارحم لنا کاری از گروه انصارالحسین علیه السلام خوی · بازنشر: ((کیست زهرا؟) ...

آیا زیارت ناحیه مقدسه در مذهب شیعه معتبر است؟ چه دلیلی و چه عقیده ای آن ...

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa4547

12 نوامبر 2012 ... سید بن طاووس این زیارت را در مصباح الزائر ذکر کرده است. سید بن طاووس از اندیشمندان بزرگ شیعه است و آثار او به ویژه در موضوع ادعیه و زیارات در ...

آیا امکان دارد سید بن طاووس و کتاب «مهج الدعوات و منهج العبادات» وی را ...

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa25778

3 مارس 2013 ... سید ابن طاووس در کتاب مهج الدعوات دعایی از امام علی(ع) و آن‌حضرت از پیامبر ... شده است، نه در مقام اجرای چنین مسئله‌ای، و گرنه کیست که نداند پیامبر .

علامه حلی، مرجع تقلید 28 ساله و نخستین «آیت‌الله» جهان تشیع - فارس

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910915001023

7 دسامبر 2012 ... شهری که بزرگانی مانند ابن ادریس، سید بن طاووس، محقق حلی، ابن فهد حلی از آنجا برخاسته‌اند و امیرالمومنین .... علامه متحیر شد که این شخص کیست!