سخنان بزرگان درباره‌ی امام حسین(ع)

امام حسین (ع)

مهاتما گاندی (رهبر استقلال هند):اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز شود، باید از زندگی امام حسین پیروی كند.

 

محمدعلی جناح (قاعداعظم پاكستان):به عقیده من تمام مسلمین باید از سرمشق (امام حسین) این شهیدی كه خود را در سرزمین عراق قربانی كرد، پیروی كنند.

 

توماس كارلایل (فیلسوف و مورخ انگلیسی):بهترین درسی كه از واقعه كربلا می‌گیریم، این است كه حسین و یارانش، ایمان استوار به خدا داشتند.

 

پروفسور ادوارد براون (شرق‌شناس انگلیسی):آیا قلبی پیدا می‌شود كه وقتی درباره كربلا سخن می‌شنود، آغشته به حزن و اندوه نشود؟

 

پروفسور ماربین (فیلسوف و خاورشناس آلمانی):من معتقدم كه رمز بقا و پیشرفت اسلام و تكامل مسلمانان به خاطر شهید شدن حسین(ع) و آن رویدادهای غم‌انگیز می‌باشد.

 

بولس سلامه(نویسنده و شاعر مسیحی لبنانی):شب‌هایی كه بیدار بودم یك بار برای مدتی طولانی به جهت علاقه‌ای كه به آن دو بزرگوار – امام علی و امام حسین(ع) - داشتم، گریستم سپس شعر علی و حسین را سرودم.

 

عباس محمود عقاد (نویسنده و ادیب مصری):جنبش حسین، یكی از بی‌نظیرترین جنبش‌های تاریخی است كه تاكنون در زمینه دعوت‌های دینی یا نهضت‌های سیاسی پدیدار گشته است.

 

گابریل آنگری (نویسنده فرانسوی):آرامگاه حسین در كربلا بعد از كعبه، بدون تردید دومین زیارتگاه مسلمانان است. جنایت كربلا وحشت‌انگیز و غیرانسانی بود.

 

عبدالرحمن شرقاوی(نویسنده مصری): حسین(ع)، شهید راه دین و آزادگی است. نه تنها شیعه باید به نام حسین ببالد، بلكه تمام آزادمردان دنیا باید به این نام شریف افتخار كنند.

 

ابن ابی الحدید (دانشمند و شاعر عراقی):مانند حسین چه كسی را سراغ دارید به راستی این مرد مافوق بشر كیست كه لحظه‌ای پستی را نمی‌پذیرد و با اختیار خود در برابر ستمگران سر تعظیم فرود نمی‌آورد.

 

گیبون مورخ انگلیسی: او می نویسد: « با آنکه مدتی از واقعه کربلا گذشته و ماهم با صاحب واقعه هم وطن نیستیم، مع ذلک مشقّات و مشکلاتی که امام حسین تحمّل نمود احساسات سنگ دل ترین خواننده را برمی انگیزد، چنان که یک نوع عطوفت و مهربانی نسبت به آن حضرت در خود می یابد».

 

چارلز دیکنز: این نویسنده انگلیسی درباره ی قیام عاشورا می نویسد: « اگر مقصود حسین جنگ در راه خواسته های دنیوی خود بود، من نمی فهمم چرا خواهران و کودکانش را همراه خود برد. پس عقل چنین حکم می کند که او به خاطر اسلام فداکاری خویش را انجام داد».

 

پرفسور براون: « یادآوری واقعه کربلا که در آن سبط رسول بعد از تحمل آزار و عطش به شهادت رسید کافی است تا در سردترین و سست ترین افراد اثر گذارد. و حتی کسانی را که به امور حماسی و حزن آور اعتنا و توجهی ندارند به خود آورده و روح آنان را به درجات کمال بالا برد، به حدی که درد و مرگ بر آنان چیزی بی ارزش و سست شود».

 

فرآوری:نعیمه درویشی

بخش کودک و نوجوان تبیان


منابع: سایت سیمرغ

سایت نبض زمین

مطالب مرتبط:

سیدبن طاووس کیست؟

علامه طباطبایی

مرسده مانی

ابوالحسن خرقانی

نیما یوشیج، پدر شعر نو

خواجه عبدالله انصاری

سخنان بزرگان درباره‌ی امام حسین(ع) - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=233152

3 ژانويه 2013 ... سخنان بزرگان درباره‌ی امام حسین(ع). امام حسین (ع). مهاتما گاندی (رهبر استقلال هند): اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز شود، باید از زندگی امام حسین ...

جملات كوتاه شریعتی درباره امام حسین (ع) - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/ahadis-asal/short2-sentences1-hussain.html

درباره امام حسین (ع) سخنان دکتر شریعتی درمورد امام حسین (ع) امام حسین (ع) سخنان ... امام حسین (ع),احادیثی درباره ابا عبدالله الحسین (ع),احادیث,حدیث,سخنان بزرگان.

احادیثی در مورد محرم و امام حسین (ع) - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/ahadis-asal/hadiths1-imam2-hussein.html

حدیث در مورد محرم احادیث محرم حدیث درباره محرم,احادیث امام حسین,حدیث درمورد امام حسین ,احادیث,سخنان بزرگان.

40 حديث نوراني درباره امام حسين (ع) - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/ahadis-asal/tradition.html

مجموعه: احادیث و سخنان بزرگان; اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت ... در اين نوشتار 40 حديث در باره امام حسين (ع) كه در سايت آيت‌الله محمدتقي بهجت آمده، ...

جملات زیبای امام حسیـن(ع) - حکیمانه - blogfa.com

http://jomalatziba.blogfa.com/cat-49.aspx

برچسب‌ها: گلچین سخنان امام حسین, گلچین سخنان وجملات بزرگان و نویسندگان, ... مردی نزد امام حسین (ع ) آمد و گفت : "من مردی گناهكارم و از معصیت پرهیز نمی كنم ، مرا پند ...

سخنان علما و بزرگان را درباره عزاداری سید الشهدا(ع) - تعامل

http://www.taamolnews.ir/fa/news/79767/سخنان-علما-و-بزرگان-را-درباره-عزاداری-سید-الشهداع

23 ا کتبر 2014 ... سخنان علما و بزرگان را درباره عزاداری سید الشهدا(ع). امام خمینی(ره) : ... محبت و عزاداری برای امام حسین(ع) انسان را زود به مقصد می رساند. آیت الله ...

امام علی علیه السلام از زبان دیگران - Maghaleh

http://rasoolnoor.com/modules.php?name=Maghaleh&pa=showpage2&pid=528

فاطمه زهرا (س) · امیرالمومنین (ع) · امام حسن (ع) · امام حسین (ع) · امام زین العابدین (ع) · امام باقر (ع) · امام ... «بدون تردید علی بن ابی طالب علیه السلام بزرگ بزرگان و تنها نسخه‏ ای است که نمونه آن در غرب، ... «سخن گفتن درباره علی علیه السلام ممکن نیست ، اگر قرار است حق علی ادا شود گویند غُلُوّ ... علی بن ابی طالب، ص 6، محمد

امام حسين(ع) در نگاه سیاستمداران و نویسندگان بزرگ خارجی - مشرق ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/171186/امام-حسينع-در-نگاه-سیاستمداران-و-نویسندگان-بزرگ-خارجی

16 نوامبر 2012 ... در این نوشتار مختصر، سخنان تعدادى از بزرگان و متفکّران جهان را در این باره ... او در جاى جاى دیوان شعرخود از امام حسین (ع) و عشق او به حقیقت و لزوم .... آیا قلبى پیدا مى شود که وقتى درباره کربلا سخن مى شنود، آغشته با حزن و ألم نگردد؟