عطار قسمتی از عمر خود را به رسم سالكان طریقت در سفر گذراند و از مكه تا ماوراءالنهر به مسافرت پرداخت و در این سفرها بسیاری از مشایخ و بزرگان زمان خود را زیارت كرد

عطار نیشابوری
عطار نیشابوری

فریدالدین ابو حامد محمد بن ابوبكر ابراهیم بن اسحاق عطار نیشابوری، یكی از شعرا و عارفان نام آور ایران در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری قمری است. بنا بر آنچه كه تاریخ نویسان گفته اند بعضی از آنها سال ولادت او را 513 و بعضی سال ولادتش را 537 هجری قمری می دانند. او در قریه كدكن یا شادیاخ كه در آن زمان از توابع شهر نیشابور بوده به دنیا آمد.از دوران كودكی او اطلاعی در دست نیست جز اینكه پدرش در شهر شادیاخ به شغل عطاری كه همان دارو فروشی بود مشغول بوده كه بسیار هم در این كار ماهر بود و بعد از وفات پدر، فریدالدین كار پدر را ادامه می دهد و به شغل عطاری مشغول می شود. او در این هنگام نیز طبابت می كرده و اطلاعی در دست نمی باشد كه نزد چه كسی طبابت را فرا گرفته، او به شغل عطاری و طبابت مشغول بوده تا زمانی كه آن انقلاب روحی در وی به وجود آمد و در این مورد داستانهای مختلفی بیان شده كه معروفترین آن این است كه:

"روزی عطار در دكان خود مشغول به معامله بود كه درویشی به آنجا رسید و چند بار با گفتن جمله چیزی برای خدا بدهید از عطار كمك خواست ولی او به درویش چیزی نداد. درویش به او گفت: ای خواجه تو چگونه می خواهی از دنیا بروی؟ عطار گفت: همانگونه كه تو از دنیا می روی. درویش گفت: تو مانند من می توانی بمیری؟ عطار گفت: بله، درویش كاسه چوبی خود را زیر سر نهاد و با گفتن كلمه الله از دنیا برفت. عطار چون این را دید شدیداً متغیر شد و از دكان خارج شد و راه زندگی خود را برای همیشه تغییر داد." 

عطار قسمتی از عمر خود را به رسم سالكان طریقت در سفر گذراند و از مكه تا ماوراءالنهر به مسافرت پرداخت و در این سفرها بسیاری از مشایخ و بزرگان زمان خود را زیارت كرد

او بعد از مشاهده حال درویش دست از كسب و كار كشید و به خدمت شیخ الشیوخ عارف ركن الدین اكاف رفت كه در آن زمان عارف معروفی بود و به دست او توبه كرد و به ریاضت و مجاهدت با نفس مشغول شد و چند سال در خدمت این عارف بود. عطار سپس قسمتی از عمر خود را به رسم سالكان طریقت در سفر گذراند و از مكه تا ماوراءالنهر به مسافرت پرداخت و در این سفرها بسیاری از مشایخ و بزرگان زمان خود را زیارت كرد و در همین سفرها بود كه به خدمت مجدالدین بغدادی رسید.

گفته شده در هنگامی كه شیخ به سن پیری رسیده بود بهاءالدین محمد پدر جلال الدین بلخی با پسر خود به عراق سفر می كرد كه در مسیر خود به نیشابور رسید و توانست به زیارت شیخ عطار برود، شیخ نسخه ای از اسرار نامه خود را به جلال الدین كه در آن زمان كودكی خردسال بود داد. عطار مردی پر كار و فعال بوده چه در آن زمان كه به شغل عطاری و طبابت اشتغال داشته و چه در دوران پیری خود كه به گوشه گیری از خلق زمانه پرداخته و به سرودن و نوشتن آثار منظوم و منثور خود مشغول بوده است.

عطار نیشابوری

 در مورد وفات او نیز گفته های مختلفی بیان شده و برخی از تاریخ نویسان سال وفات او را 627 هجری .ق، دانسته اند و برخی دیگر سال وفات او را 632 و 616 دانسته اند ولی بنا بر تحقیقاتی كه انجام گرفته بیشتر محققان سال وفات او را 627 هجری.ق دانسته اند و در مورد چگونگی مرگ او نیز گفته شده كه او در هنگام یورش مغولان به شهر نیشابور توسط یك سرباز مغول به شهادت رسیده كه شیخ بهاءالدین در كتاب معروف خود كشكول این واقعه را چنین تعریف می كند كه وقتی لشكر تاتار به نیشابور رسید اهالی نیشابور را قتل عام كردند و ضربت شمشیری توسط یكی از مغولان بر دوش شیخ خورد كه شیخ با همان ضربت از دنیا رفت و نقل كرده اند كه چون خون از زخمش جاری شد شیخ بزرگ دانست كه مرگش نزدیك است. با خون خود بر دیوار این رباعی را نوشت:

در كوی تو رسم سرفرازی این است                                               مستان تو را كمینه بازی این است

  با این همه رتبه هیچ نتوانم گفت                                                   شاید كه تو را بنده نوازی این است

مقبره شیخ عطار در نزدیكی شهر نیشابور قرار دارد و چون در عهد تیموریان مقبره او خراب شده بود به فرمان امیر علی شیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا مرمت و تعمیر شد.

 

از میان این مثنوی های عرفانی بهترین و شیواترین آنها كه به نام تاج مثنوی های او به شمار می آید منطق الطیر است كه موضوع آن، بحث پرندگان و درباره یك پرنده داستانی به نام سیمرغ است

معرفی آثار عطار

آثار شیخ به دو دسته منظوم و منثور تقسیم می شود. آثار منظوم او عبارت است از: 1- دیوان اشعار كه شامل غزلیات و قصاید و رباعیات است. 2- مثنویات او عبارت است از: الهی نامه، اسرار نامه، مصیبت نامه، وصلت نامه، بلبل نامه، بی سر نامه، منطق الطیر، جواهر الذات، حیدر نامه، مختار نامه، خسرو نامه، اشتر نامه و مظهر العجایب. از میان این مثنویهای عرفانی بهترین و شیواترین آنها كه به نام تاج مثنوی های او به شمار می آید منطق الطیر است كه موضوع آن، بحث پرندگان ودرباره یك پرنده داستانی به نام سیمرغ است كه منظور از پرندگان سالكان راه حق و مراد از سیمرغ وجود حق است كه عطار در این منظومه با نیروی تخیل خود و به كار بردن رمزهای عرفانی به زیباترین وجه سخن می گوید كه این منظومه یكی از شاهكارهای زبان فارسی است و منظومه مظهر العجایب و لسان الغیب است كه برخی از ادبا آنها را به عطار نسبت داده اند و برخی دیگر معتقدند كه این دو كتاب منسوب به عطار نیست.

عطار در میان سه شاعر برجسته تصوف ایرانی، مولوی، سنایی و عطار،کسی است که با هیچ درباری و بارگاهی رابطه نداشته است.

برخلاف سنایی که مقدار زیادی از عمرش را به مداحی گذرانده است و برخلاف مولوی که به هر حال مورد توجه درباریان عصر خود بوده است ، عطار به تحقیق مدح کسی را نگفته است.

درباره عطار چند کتاب مهم نوشته شده است که مهمترین آنها ، دریای جان از هلموت ریتر، شرح احوال عطار از دکتر فروزانفر، زبور پارسی از دکتر شفیعی کدکنی و کتابی درباره عطار از دکتر زرین‌کوب.

وی یکی از پرکارترین شاعران ایرانی به شمار می‌رود و بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه‌ای بالا برخوردار بوده‌است؛ چنانکه مولوی درباره او می‌فرماید:

هفت شهر عشق راعطار گشت ماهنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.

تندیس پروفسور هلموت ریتر، شرق‌شناس و عطارشناسِ آلمانی در کنار آرامگاه عطار نیشابوری که به سفارش انجمن دوستداران گوته و حافظ ساخته‌شده است.

 

فرآوری: زهرا فرآورده

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع: سایت جس جو

سایت بیتوته

همشهری آنلاین

مطالب مرتبط:

مرسده مانی

ابوالحسن خرقانی

نیما یوشیج، پدر شعر نو

خواجه عبدالله انصاری

خالقین تام و جری

کارلو کلودی

عطار نیشابوری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/عطار_نیشابوری

فریدالدین ابوحامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحاق عطار کَدکَنی نیشابوری مشهور به عطّار نیشابوری (زادهٔ ۵۴۰ در کدکن – درگذشتهٔ ۶۱۸ هجری قمری در شادیاخ نیشابور) ...

گنجینه ی بهترین شعرها - اشعار عطار نیشابوری

http://temenna.blogfa.com/category/41

23 آگوست 2014 ... گنجینه ی بهترین شعرها - اشعار عطار نیشابوری - مجموعه ی بهترین - معروفترین و ماندگارترین اشعار شاعران.

زندگينامه عطار نيشابوري - بیتوته

http://www.beytoote.com/scientific/scientist/attar-biography.html

مقبره شيخ عطار در نزديكي شهر نيشابور قرار دارد و چون در عهد تيموريان مقبره او خراب شده بود به فرمان امير عليشير نوايي وزير سلطان حسين بايقرا مرمت و تعمير شد.

گنجور » عطار

http://ganjoor.net/attar/

عطار · عطار. فَریدالدّین ابوحامِد محمّد عطّار نِیشابوری (۵۴۰ - ۶۱۸ قمری) یکی از عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. او در سال  ...

دیوان اشعار - ری‌را

http://rira.ir/?page=view&mod=classicpoems&obj=book&id=26

› ری‌را. › شعر کهن. › عطار. › دیوان اشعار · دیوان اشعار. ۱ غزلیات; ۲ قصاید; ۳ ترجیعات · b · کتاب بعد.

عطار نیشابوری - جس جو

http://www.jasjoo.com/poem/attar-neishabori/

توضیحات صفحه: جس جو مجموعه اشعار عطار نیشابوری - فهرست.

غزلیات - عطار نیشابوری - جس جو

http://www.jasjoo.com/poem/attar-neishabori/ghazal/

توضیحات صفحه: جس جو مجموعه اشعار عطار نیشابوری - فهرست غزلیات.

دانلود رایگان کتاب - دانلود رایگان کتابهای عطار نیشابوری

http://yasbooks.com/article-201--0-0.html

دانلود رایگان کتابهای عطار نیشابوری شامل تذکرة الاولیا،اشترنامه ، پندنامه،بی سرنامه،بلبل نامه،سی فصل،وصلت نامه،منطق الطیر،اسرارنامه،رابعه، مصیبت نامه، ...

زندگی نامه عطار نیشابوری | جانان

http://janan.eu/?p=579

2 ژانويه 2010 ... فريد الدين ابوحامد محمد فرزند ابوبکر ابراهيم عطار نيشابوري، از شاعران و عارفان نامي نيمه‌ي دوم سده‌ي ششم و نيمه‌ي اول سده‌ي هفتم هجري است.

کتابخانه الکترونیک | مجموعه آثار عطار نیشابوری - بنیاد نیشابور

http://www.bonyad-neyshaboor.ir/link/91/کتابخانه(گنج-نپشت)-|-کتابخانه-الکترونیک-|-مجموعه-آثار-عطار-نیشابوری

کتابخانه(گنج نپشت) | کتابخانه الکترونیک | مجموعه آثار عطار نیشابوری بنیاد نیشابور.

زندگینامه: عطار نیشابوری (۵۴۰ -۶۱۸ ه.ق.) - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/48700

14 آوريل 2008 ... همشهری آنلاین: دکتر شفیعی کدکنی می‌گوید اطلاع دقیقی از زندگی عطار در دست نیست (مقدمه منطق الطیر) و زندگی او پر از ابهام و رمز و ایهام است.

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری | فیس‌بوک - Facebook

https://fa-ir.facebook.com/pages/شیخ-فریدالدین-عطار-نیشابوری/142386449141676

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری‏. ‏‏۱۴.۱۰۱‏ پسند · ‏۶۹۵‏ نفر درباره این صبحت می‌کنند‏. ‏ آفرین جان آفرین پاک را// آنکه جان بخشید و ایمان خاک را//عرش را بر آب...

عطار نیشابوری Attar Neishabouri | فیس‌بوک - Facebook

https://www.facebook.com/Attar.Neishabouri

ایجاد صفحه. به تازگی; 2014; 2013; 2012; 2011; 2010. آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی بر روی ...

شیخ فریدالدین عطار» نیشابوری - در سایه روشن کلام

http://www.kalam.se/t-attar.htm

بزرگداشت شیخ «فرید‌الدّین عطار» نیشابوری ... هم «شادیاخ» و هم «کدکن» از توابع شهرستان «نیشابور» هستند و «عطار» در هر کدام از این مناطق به‌دنیا آمده باشد، ...

Sufism.ir - تصوف ايران --- Mystic (Gnostic - Sufi) Books - کتاب هاي ...

http://www.sufism.ir/MysticalBooks(25).php

... Mystic (Gnostic - Sufi) Books - کتاب هاي جناب فريدالدين عطار نيشابوري ... كتب. جناب فریدالدین ابوحامد محمدبن ابوبکر ابراهیم بن اسحق. عطار. کدکنى نیشابوری.

کتابخانه عطار نیشابوری

http://attar.farhangsara.ir/معرفیمراکز/کتابخانهعطارنیشابوری.aspx

صفحه اصلی · معرفی مراکز · کتابخانه عطار نیشابوری · كتابخانه هفت چنار · خانه فرهنگ توحيد · خانه فرهنگ حرا · خانه فرهنگ شهروندان · موزه شهيدان اقبالي · مجتمع ...