کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟ شاید تاکنون واژه هوش هیجانی را زیاد از اطرافیان شنیده باشید. ممکن است این نیز به گوشتان خورده باشد که هوش هیجانی از هوشهایی است که جدیدا اختراع شده است. یعنی با هوش معمولی قابل برابری نیست و با آی کیو قابل مقایسه است. میتواند درجه موفقیت انسان را در آینده بداند. در این بخش ابتدا توضیحاتی درباره هوش هیجانی مطرح می کنیم تا کسانی که کنکور میدهند با این واژه بیشتر آشنا شوند بعدا مطالبی را در این باره می گوئیم

کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟

کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟

شاید تاکنون واژه هوش هیجانی را زیاد از اطرافیان شنیده باشید. ممکن است این نیز به گوشتان خورده باشد که هوش هیجانی از هوشهایی است که جدیدا اختراع شده است. یعنی با هوش معمولی قابل برابری نیست و با آی کیو قابل مقایسه است. میتواند درجه موفقیت انسان را در آینده بداند. در این بخش ابتدا توضیحاتی درباره هوش هیجانی مطرح می کنیم تا کسانی که کنکور میدهند با این واژه بیشتر آشنا شوند بعدا مطالبی را در این باره می گوئیم

«هوش هیجانی» را اینگونه تعریف کرده اند: «توانایی تشخیص هیجان های خودو دیگران، توانایی درک هیجان های دیگران و توانایی مدیریت هیجان های خود و دیگران. هر کدام از بخش های این تعریف، مهارتی هستندکه باید آموخته شوند.»

چند نوع هیجان داریم؟

معمولا وقتی پای تقسیم بندی هیجان به میان می آید، روانشناس ها از شش هیجان اصلی که در همه فرهنگ های دنیا وجود دارد، سخن می گویند؛ مواردی نظیر ترس، خشم، تعجب، سادی، اندوه و نفرت. حتما شما هم در درونتان دنبال هیجان هایی می گردید که تا به حال نامی از آنها برده نشده است. درست است هیجان ها معمولا به شفافیت و شدت هیجان های اصلی نیستنداما در طبقه بندی بالا ترکیبی از ترس و پذیرش را «سلطه پذیری»، ترکیبی از خوشی و انتظار را «خوش بینی»، ترکیبی از عصبانیت و انتظار را «پرخاشگری»، ترکیبی از عصبانیت و نفرت را «اهانت» و ترکیبی از اندوه و تعجب را «یاس» می نامند.

چرا اینگونه شدم؟

اینکه ما بفهمیم چرا غمگین یا چرا شاد شده ایم و یا کمی پیچیده تر از این موضوع، چرا از یک نفر خوشمان یا بدمان می آید، از تشخیص هیجان ها واجب ت رو مهمتر است. در مجموع، می توان برای هر کدام از هیجان های اصلی علتی کلی ذکر کرداما همین علت کلی می تواند در زندگی هر نفر معنی خاصی داشته باشد؛ مثلا داشتن اندوه، به دلیل از دست دادن موردی به وجود می آید؛ در حالی که برای کسی، از دست دادن می تواندگم کردن روان نویسش باشد و برای کس دیگر، مرگ مادر می تواند به معنای اندوه باشد. اینکه دقیقا بدانید چه چیزی باعث به وجودآمدن چه حسی در شما شده است، می تواند به شما کمک کند که هم بهتر خودتان را بشناسید و هم بهتر هیجان هایتان را مدیریت کنید.

هیجانی شدن چه عواقبی دارد؟

هر هیجانی، چه مثبت و چه منفی، باعث ایجاد فرآیندهای فکری و رفتاری خاصی در درونمان می شود. وقتی که شادیم، سازگارتریم و ذهنمان برای فکرهای تازه آماده تر است؛ وقتی غمگینیم، انگیزه انجام هیچ کاری را نداریم؛ وقتی خشمگینیم فکرهای منفی در سرمان می چرخند و می خواهیم یک جوری از خودمان دفاع کنیم؛ وقتی متعجب می شویم، لحظه ای ذهنمان ایست می دهد و نمی توانیم فکر کنیم و بعد برعکس، توجه بیشتری به موضوع تعجب آور می کنیم. وقتی می ترسیم، اول متوقف می شویم و بعد دنبال راه فرار می گردیم و بالاخره وقتی از چیزی متنفر می شویم، می خواهیم طوری منبع تنفر را از خودمان دور کنیم.

چه مقدار از هیجان خوب است؟

در علم روانشناسی منحنی مشهوری به نام «U شکل» وجوددارد که به ما می گوید، چقدر از برانگیختگی هیجانی خوب است. جالب است بدانید برانگیختگی هیجانی کم، نه تنها خوبنیست بلکه کارکرد ما را نیزکاهش می دهد. همه ما برای اینکه انگیزه داشته باشیم تا کاری را پیش ببریم، به کمی استرس نیاز داریم؛ زیرا استرس، به اصطلاح نمک زندگی است که اگر خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، زندگی ما خوب پیش نمی رود اما استرس، تضمینی برای پیشرفت ماست.

نتیجه این بخش: داوطلبان عزیز! دنبال علت هیجان های خودتان بگردید؛ مثلا زمانی که پرخاشگری می کنید، اگر بدانید این هیجان ترکیبی از عصبانیت و انتظار است، متوجه خواهید شد که خواسته ای از شما برآورده نشده است که عصبانی شده و به دنبال آن پرخاشگری کرده اید. این خواسته می تواند نتیجه آزمون آزمایشی شما یا نوعی عارضه در رفتار والدین تان باشد که شما را آزرده کرده است. وقتی علت مشخص شد، تنظیم و کنترل هیجان نیز آسانتر می شود.

یا زمانی که بسیار ناراحت هستید اما علتش را نمی دانید، ممکن است ناراحتی شما به خاطر از دست دادن موردی مانند رتبه خوب یا قبولی در رشته و شهر مورد علاقه تان باشد که نتیجه آن، از دست دادن وجهه خوبی است که نزد خانواده خود دارید. اگر بتوانید علت نگرانی ها و در مجموع هیجان هایتان را بنویسید، در تحصیلتان پیشرفت خواهید کرد.

چطور هیجان های خودمان را تنظیم کنیم؟

برای کنترل هیجان، حداقل بر روی کاغذ، راه های فراوانی وجود دارد.

۱- سرکوب کردن

هیجان را می توان سرکوب کرد و می توان خوددار بود. همه ما این را تجربه کرده ایم؛ مثلا وقتی که در مجلس ختمی موضوع خنده داری را ببینیم یا جایی در مقابل جمعی غریبه بغضمان بگیرد، سرکوبی هیجان ها ساده است اما همیشه جواب نمی دهد؛ ضمن اینکه در لندمدت عواقب وحشتناک جسمی و روانی خواهد داشت.
- یکی از معضلات داوطلبان، تودار بودن در سال کنکور است. اگر به احساسات و افکار منفی تان اجازه بروز ندهید، آنها مانند اسید در ظرف، به دیواره های ظرف می خورد.

۲- به تاخیر انداختن

می توان ابراز هیجان ها را به تاخیر انداخت. وقتی که ما هیجان زده ایم بعید است بتوانیم کارها را درست انجام دهیم؛ برای مثال اگر در آزمون خیلی هیجان زده شویم، نمی توانیم اطلاعاتمان را درست پیاده سازی کنیم.
برای به تاخیر انداختن هیجان، شمردن تا یک عدد خاص و یا چند نفس عمیق می تواند مفید باشد.

۳- منحرف کردن توجه

مثلا وقتی که زیر تیغ دندانپزشک هستید و هیجان ترس بر شما هجوم می آورد، یک «سفر ذهنی» به ساحلی آرام واقعا جواب می دهد اما منحرف کردن توجه برای وقت هایی خوب است که کنترل چندانی بر اوضاع نداریم. در زمانی که می توان موقعیتی را فعالانه درست کرد، استفاده از این روش، تنها می تواند بهبودی حال ما را به تعویق بیندازد.

۴- برنامه ریزی

یکی از راه هایی که قسمت عقلانی را به کمک قسمت هیجانی مغز می فرستد، برنامه ریزی است؛ مثلا شما می دانید که برای این ماه کمبود مالی دارید و اگر موجودیتان صفر شود، استرس شدیدی خواهید داشت؛ پس از قبل، برنامه ریزی صرفه جویانه ای می کنید؛ مثلا در آن ماه تنقلات نمی خرید یا برای مثال، تیر ماه سال آینده کنکور دارید و اگر درس نخوانید زمان کنکور استرس شدیدی بر شما وارد خواهد شد؛ پس برای خودتان برنامه مطالعاتی می ریزید. برنامه ریزی وقتی مفید است که شما از قبل، آمدن یک توفان هیجانی را پیش بینی کنید؛ در غیر اینصورت وقتی توفان یکباره بر سرتان فرو می ریزد، مثلا دوستتان در کنار شما تصادف می کند، برنامه ریزی به کار نمی آید.

۵- استفاده از حمایت های اجتماعی

استفاده از حمایت دیگران چه به صورت مادی، نظیر پول، وقت و غیره و چه به شکل غیرمادی، مانند توجه یا مشورت، می تواند ما را در هیجان های شدید یاری کند. اگر ناگهان هنگام مطالعه، هیجانی به شما هجوم می آورد، مشورت با اعضای خانواده یا مشاورتان می تواند به شما کمک بسزایی کند.

۶- تغییر نگاه به واقعه

یکی دیگر از راه هایی که در آن، عقل به کمک هیجان می آید، روش ارزیابی مجدد شناختی است. در این شیوه ما با اصلاح باورهای منفی خودمان نسبت به واقعه، معنای منصفانه تری به واقعه می دهیم تا همه چیز خوشایندتر شود؛ برای مثال کسی که امتحان کنکور را امتحانی عادی بداندو مهمتر از آن شکست در آ« را هم به معنی ناشایستگی خودش تلقی نکند، خیلی راحت تر می تواند از پس کنکور برآید تا کسی که از این امتحان یک فاجعه بسازد و کنکور را سدی بزرگ در برابر اهدافش ببیند، از زمین و زمان گله داشته باشد و اوقات خودش را دائما تلخ کند؛ پس بهتر است همیشه به این فکر کنید که «آیا می شود جور دیگری هم به ماجرا نگاه کرد؟»

تکلیف

روزانه یکی از هیجاناتی را که با آن درگیر می شوید، یادداشت کنید و بکوشید تا علت آن را بشناسید و راه کنترل و تنظیم آن را بررسی کنید؛ در نتیجه، پس از مدتی با تنظیم هیجان های خود در حد متوسط می توانید، از زمان و زندگی تان بیشترین بهره را بگیرید.

کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/15858_کنترل-هیجان-دریک-داوطلب-کنکور-چگونه-اس.html/

15 فوریه 2014 ... 95 کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟ شاید تاکنون واژه هوش هیجانی را زیاد از اطرافیان شنیده باشید. ممکن است این نیز به گوشتان خورده ...

تازه های روح و روان - تهران 98 |

http://www.tehran98.com/category/سلامت/روح-و-روان/

کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟ شاید تاکنون واژه هوش هیجانی را زیاد از اطرافیان شنیده باشید. ممکن است این نیز به گوشتان خورده باشد که هوش هیجانی از .

روح و روان - جشنواره سلامت | salamatfestival.ir

http://salamatfestival.ir/category/روح-و-روان-1004

چگونه قوی باشیم؟ ... رفتار با فرد افسرده · ۲۶ راهکار معجزه آسا برای تقویت حافظه · هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید · کنترل هیجان دریک داوطلب کنکور چگونه است؟

نقش هوش هیجانی در زندگی و موفقیت - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/applied_sciences/psychbiology/c12c1243146169_eq_p1.php/نقش-هوش-هیجانی-در-زندگی-و-موفقیت

24 مه 2009 ... ولی هوش هیجانی واژه جدیدی است که در عرصه روانشناسی و علمی متولد شده است و دانشمندان .... امتیاز بزرگ ذهن هیجانی در این نکته است که می تواند واقعیت هیجانی را در یک لحظه ... یک داوطلب کنکور چگونه باید هیجانات خود را کنترل کند؟

در یک هفته مانده به کنکور چه کار کنیم؟ - دانشجو آنلاین

http://daneshjooonline.com/newsDetails.php?newsId=1593

به اعتقاد کارشناسان و مشاوران، هفته پایانی کنکور دیگر وقت درس خواندن نیست. ... به گزارش فارس، هفته پایانی باقی مانده تا کنکور، برای بسیاری از کنکوری‌ها روزهای پر استرس و پر هیجانی است. ... با این حال در هفته پایانی بهتر است همه عادت‌ها را کنار بگذارید و در یک ساعت ... داوطلبان کارشناسی ارشد معماری چگونه انتخاب رشته کنند؟

فروشگاه انتشارات بين المللي گاج

http://shop.gaj.ir/?page=minor/moarefe

متداول است كه داوطلبان مدتي پيش از كنكور، با سؤالات كنكورهاي سال‌هاي گذشته از خودشان ... باشند و هم توانايي بالايي براي مديريت زمان در جلسه‌ي كنكور و مقابله با استرس را كسب كنند. .... اگر در زندگي بر سر دو راهي قرار بگيريد چگونه تصميم خواهيد گرفت؟ ... گزینه ها(در يک آزمون 250 تستي حدود 8 دقيقه در زمان آزمون صرفه‌جويي مي‌شود)

به تخصصی ترین وب کنکور مشاوره خوش آمدید.

http://www.drjafari.blogfa.com/

صداقت و صمیمیت واقعی بالاترین خویشاوندی است. ... با عرض سلام و احترام خدمت داوطلبان گرامي كنكور مشاوره .... مدل شناختي، سنجش و ارزيابي، فرمول بندي و طرح درمان، ساختار جلسات درماني در رويكرد شناختي - رفتاري، شناسايي فراخواني هيجان ها، تكليف ... چاره اينه كه از اول برنج رو در يك سطح مناسب و مقابل آفتاب پهن كنيد تا اين  ...

تئوری مدیریت به روش کدینگ

http://pourshafi.blogfa.com/

20 آوريل 2014 ... امید است تلاش های انجام شده مورد توجه شما قرار گیرد و از امکانات و مطالب وب سایت .... دچار مشکل میشوند و واقعا از یک داوطلب در تایم کم و استرس بالا چه انتظاری هستش! ... سوال چند سال اخیر کنکور مدیریت اجرایی و سال 91 در بخش تئوری مدیریت درس .... کدام مورد نمونه ای از نسبت عملیات درونی به ستاده در یک دانشکده است؟

میگنا - رابطه هوش هیجانی با جنسیت و زندگی زناشویی

http://www.migna.ir/vdceew8w.jh8nwi9bbj.html

5 ژوئن 2014 ... توانایی کنترل احساسات ،هیجانات،همدلی و مدیریت روابط خود و دیگران، تمایز ... شکست در کنکور و دختري که به آينده اميدوار نيست ... نتایج درخواستهای جابجایی داوطلبان دانشگاه آزاد ... به علاوه ممکن است نوع هیجان ابراز شده در یک موقعیت خاص از سوی مردان، ... هوش هیجانی چگونه بر ایجاد اختلالات خوردن تأثیر می گذارد؟

مشاور دبیرستان شاهد امام خامنه اي

http://moshaver-h.blogfa.com/

مهمترین عواملی که باعث اجرا نشدن برنامه داوطلبان می‌شود، این است که آنان واحد زمانی ... زمانی‌که برنامه ما در یک روز به دلیل حوادث و یا کارهای پیش بینی نشده، اجرا نشود، ... و ضعفتان در آن درس و اهمیتی که در کنکور دارد ساعت مطالعه آن درس را تنظیم کنید. .... کردن خود بهتر است این باور را به وجود بیاورید که در مورد اتفاق پیش رو هیجان زده و ...

کنترل خشم - مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی ****تماس ویزیت ...

http://pooyamoshavereh.persianblog.ir/tag/کنترل_خشم

چگونه می توان با فردی که باعث ناراحتی و عصبانیت شما شده اند کنار آمد؟ ... اولین گام به منظور اداره و کنترل خشم این است که باور کنید، می توانید این کار را انجام دهید. .... به دانش آموزان و داوطلبان کنکور توصیه می‌شود، مصرف همبرگر، سوسیس، کالباس، .... این فنون را هر روز انجام دهید و بیاموزید که به صورت اتوماتیک هر گاه که در یک ...

نبود هوش هیجانی(EQ) یکی از عوامل شکست در کسب و کار

http://www.unp.ir/article/university/job-skills/2932

17 آگوست 2013 ... ... شرایط احساسی از قبیل، خشم، ترس، نفرت و خوشحالی قادرند خود را کنترل ... براي مثال حسادت را که گونه اي از خشم آميخته با اندوه و ترس است چگونه مي توان طبقه بندي کرد. ... ذهن گم مي شوند نه روي کاغذ - مي توانيم خود را در يک نمودار تاريخي بررسي کنيم. ... لینک های مرتبط با پذیرش بدون کنکور ... هشدار به داوطلبان

مديريت استرس - کانون فرهنگی آموزش

http://www.kanoon.ir/main/مديريت استرس

تا کنکور 94 .... والدین چگونه می‌توانند استرس‌ دخترانشان را کمتر کنند؟ .... این درحالی است که تحقیقات نشان می دهد تغذیه، ورزش و مدیریت استرس ام اس را کنترل می  ...

مديريت دولتی

http://publicmanagers.blogfa.com/

هر فردی بدون هیچ پیش زمینه‌ای ازتوانایی و مهارت، قادر است یک قایق را در یک رودخانه آرام به حرکت درآورد؛ اما ... و GMAT میان گرایش‌های مدیریت اجرایی و MBA مشترک بوده و داوطلبان مدیریت اجرایی به جای پاسخگویی به ... کنکور کارشناسی ارشد می تونید فایل PDF زیر رو دانلود و ... که چگونه نیازمندیهای اطلاعاتی یک سازمان را تحلیل کنند .

موفقیت در کنکور 92

http://successinexams92.mihanblog.com/

مشخص نبودن هدف یکی از مهمترین عوامل عدم موفقیت داوطلبان در کنکور 92 است. ... که در یک زیر گروه نیستند ) موجب تحمیل تکالیفی بیش از حد توان بر داوطلب .... متأثر از عوامل متعددی‏است که شاید برخی از آنها، در دسترس و قابل کنترل نباشد اما عوامل .... شدت هیجان زده گی و یا اضطراب فوق العاده است كه به هنگام حضور در محافل اجتماعی یا ...

اگر قادر نیستی خود را بالا ببری مثل سیب باش تا با افتادنت اندیشه ...

http://orso.persianblog.ir/

29 ژوئن 2013 ... قوی است دوست دارید کارها را به اهستگی ولی بطور جدی انجام دهید خجالتی هستید و ... و زود هیجان زده می‌شوید با توجه به اینکه به سرعت دوستی های خود را بر هم می‌زنید ..... بر بازار کنترل شود و با اعلام اخبار و اطلاعات شفاف، فعالان بازار را از هویت .... وی با اشاره به ثبت نام یک میلیون و 83 هزار و 571 داوطلب در کنکور 92 اظهار ...