هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید . یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از افراد دچار آن هستند و سالانه میلیون ها نفر برای درمان آن به پزشک مراجعه می کنند ، افسردگی است. افسردگی می تواند دلایل متعددی داشته باشد و همچنین روانشناسان این اختلال را به چند دسته تقسیم کرده اند که در این مطلب به بررسی هر یک می پردازیم.

هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید

هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید

یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از افراد دچار آن هستند و سالانه میلیون ها نفر برای درمان آن به پزشک مراجعه می کنند ، افسردگی است. افسردگی می تواند دلایل متعددی داشته باشد و همچنین روانشناسان این اختلال را به چند دسته تقسیم کرده اند که در این مطلب به بررسی هر یک می پردازیم.

 

احساسات افسردگی شما کاملاً شخصی و منحصر به خود شما می باشد، اما پزشک، مشاورو یا سایر متخصصین رشته روانشناسی یا روانپزشکی می توانند بین انواع بیماریها براساس علت ایجاد آنها، علایمشان و مدت زمان طول کشیدنشان تمایز قابل شوند.طبقه بندی افسردگی

خفیف، متوسط، شدید

افسردگی خفیف: در افسردگی خفیف، خلق پایین ممکن است ایجاد شود وبعد از مدتی از بین برود. این بیماری اغلب بعد از یک واقعه استرس زا بروز می کند. شخص ممکن است به غیر از احساس خلق پایین، احساس اضطراب و نگرانی هم داشته باشد. تغییر در نحوه زندگی، اغلب تمام آن چیزی است که برای درمان این نوع افسردگی لازم است.

افسردگی متوسط: در افسردگی متوسط، خلق پایین طول کشیده و باقی می ماند و شخص دچار علایم جسمی نیز می گردد. گرچه این علایم از فردی به فرد دیگر فرق می کند. در چنین مواردی، فقط تغییر در نحوه زندگی به ندرت باعث بهبودی میشود و نیاز به درمان دارویی هم وجود دارد.

افسردگی شدید: افسردگی شدید یک بیماری تهدیدکننده زندگی می باشد که دارای علایم شدیدی می باشد. بیمار دچار علایم و مشکلات جسمی، هذیان ها و توهمات شده و مراجعه به پزشک در اولین فرصت از اهمیت زیادی برخوردار است.

سایر اصطلاحات افسردگی

سایر اصطلاحاتی که بطور رایج در پزشکی برای توصیف انواع افسردگی بکار می روند عبارتند از: افسردگی واکنشی، افسردگی درون زاد، افسردگی عصبی، افسردگی روانی، افسردگی دوقطبی، افسردگی یک قطبی، افسردگی تهییجی، افسردگی تاخیری، افسرده خویی، افسردگی پنهان، افسردگی عضوی، افسردگی راجع به کوتاه مدت و افسردگی مفصلی.

افسردگی واکنشی: پزشکان از اصطلاح افسردگی واکنشی (Reactive Depression) در دو مورد استفاده می کنند. در مورد اول، به افسردگی هایی که به علت یک حادثه استرس زا ایجاد شده است، واکنشی اطلاق میشود که مدت این افسردگی ها هم معمولاً زیاد نیست. چنین افسردگی هایی را می توان به صورت یک پاسخ طبیعی تشدید یافته در مقابل ناملایمات زندگی نیز درنظر گرفت.

انجام مشاوره، حمایت خانواده، کنترل استرس و بعضی از اقدامات عملی، ممکن است تمام آن چیزهایی باشند که برای درمان این بیماری لازم هستند.

با اینحال، یک حادثه استرس زا می تواند باعث شروع افسردگی شدیدی شود و افرادی که مستعد به این بیماری هستند می توانند بعد از شروع بیماری شان، زندگی پراسترسی را داشته باشند. در صورت وقوع چنین وضعیتی، بسیار مشکل است که دقیقاً بگوییم که این افسردگی، واقعاً واکنشی به استرس بوده است.

اصطلاح واکنش افسردگی را همچنین برای مواردی که یک شخص هنوز می تواند به موقعیتهای اجتماعی واکنش نشان داده و از آن لذت ببرد نیز بکار می برند.

افسردگی درون زاد: افسردگی درون زاد: (Endogenous Depression) بدون هیچ دلیلی ایجاد میشود. این افسردگی معمولاً شدید بوده و بیمار احتمالاً دچار علایم جسمی افسردگی همچون از دست دادن اشتها و کاهش وزن، صبح خیلی زود از خواب بیدار شدن، بدتر شدن خلق در هنگام صبح و کاهش میل جنسی، می باشد. این نوع افسردگی معمولاً فقط با درمان، بهبود می یابد.

اشکالی که استفاده از این نوع روشها برای توصیف انواع افسردگی وجود دارد این است که همین علایم بیماری می تواند در بعضی افراد به علت حوادث استرس زا ایجاد شود. بعلاوه، فقط بخاطر اینکه شما قادر نیستید که روی یک حادثه استرس زا انگشت بگذارید و ان را مشخص نمایید که باعث بروز افسردگی شده است به این معنی نیست که چنین حادثه استرس زایی وجود نداشته است.

افسردگی عصبی: اصطلاح افسردگی عصبی (Neurotic Depression) برای توصیف نوع خفیفی از افسردگی بکار می رود که در آن، در بعضی روزها حال بیمار خوب است و در بعضی روزها حالش بد میشود. چنین بیمارانی معمولاً عصرها بیشتر احساس افسردگی می کنند. در چنین نوعی از افسردگی، بیمار ممکن است شبها در بخواب رفتن مشکل داشته باشد و در نیمه هی شب هم از خواب بیدار میشود، اما این افراد صبح های زود بیدار

نمی شوند. بعضی از این بیماران بیش از حد می خوابند و بعضی نیز احساس می کنند که بیشتر از معمول تحریک پذیر شده اند.

افسردگی روانی: افسردگی روانی (Psychotic Depression) یک افسردگی شدید بوده و بیمارانی که به چنین افسردگی دچار میشوند به علایم جسمی آن نیز مبتلا شده و ممکن است ارتباطشان را با واقعیت از دست بدهند. آنها ممکن است به هذیانها و یا توهمات نیز دچار شوند. بیماران مبتلا به افسردگی روانی همیشه به درمان پزشکی نیاز دارند.

افسردگی دوقطبی: افسردگی دوقطبی (Bipolar Depression) نام دیگر بیماری شیدایی افسردگی (مانیک دپرسیو) می باشد. افراد مبتلا به بیماری شیدانی افسردگی در بعضی مواقع دچار خلق بالا هستند و در دوره هایی نیز به خلق پایین دچار می شوند که می تواند افسردگی آن خفیف ویا شدید باشد. وقتی چنین بیمارانی در حالت خلق بالا (شیدانی) قرار دارند آنها احتمالاً احساس خوشحالی و سرخوشی دارند، به خواب و خوراک کمتر از حد معمول نیاز دارند و احساس می کنند که حال عمومی شان خیلی خوب است. آنها در چنینمواقعی دارای انرژی زیادی می باشند، خیلی سریع و تند حرف می زنند و احساس می کنند که انگار افکار در مغز آنها در حال مسابقه دادن هستند. قضاوت آنها مختلف و بد شده و ممکن است دچار هذیانها و یا توهمات نیز بشوند اما این هذیانها و توهمات با آن نوعی که در افسردگی روانی دیده میشود فرق دارد و محتوای آنها بسیار مثبت تر است. در چنین مواقعی بعضی از بیماران فکر می کنند که خیلی پولدار هستند و آدم معروفی شده اند و یا اینکه از قدرت زیادی برخوردارند. این خلق بالا نیز همانند خلق پایین می تواند به بیمار آسیب برساند. گاهی اوقات قضاوتهای نادرست و توهمات آنها منجر به ایجاد مسایل مالی میشود. در بعضی موارد، این بیماران خرجها و ولخرجی های زیادی انجام می دهند.

افسردگی یک قطبی: افسردگی یک قطبی (Unipolar Depression) اصطلاحی است که برای توصیف افسردگی ای که در اکثریت افراد ایجاد میشود بکار می رود و نشان دهنده این است که در این نوع افسردگی، فقط خلق پایین دیده میشود و خلق بالا در آن رخ نمی دهد.

افسردگی تهییجی: افسردگی تاخیری (Retarded Depression) نیز توصیف علایم نوعی افسردگی است که فرآیندهای جسمی و ذهنی بیمار، کند و آهسته شده و اشکال در تمرکز حواس نیز اغلب وجود دارد. وقتی که این بیماری خیلی شدید میشود، بعضی از این افراد حتی نمی توانند حرکت کرده، حرف بزنند و یا غذا بخورند.

افسرده خویی: اصطلاح افسرده خویی (Dysthymia) به افسردگی خفیف و طول کشیده اطلاق می گردد. پزشکان در مواردی که در یک دوره دو ساله به مدت بیش از دو ماه، افسردگی در فردی ایجاد شود، چنین تشخیصی را مطرح می سازند. علایم اصلی این بیماران، تردید و بی تصمیمی و کم شدن باعث طبع می باشد. در چنین بیمارانی، روان درمانی ممکن است بهتر از دارو درمانی جواب بدهد.

افسردگی پنهان: افراد مبتلا به افسردگی پنهان (Masked Depression) اظهار می دارند که اصلاً احساس افسرده بودن ندارند (حتی با وجودیکه سایر علایم افسردگی را دارا می باشند). در چنین افرادی ممکن است قبل از اینکه تشخیص افسردگی داده شود، آزمایشات و معاینات متعددی برای پیدا کردن مشکلشان انجام شود. علایم جسمی مثل درد سینه یا مشکلات خوابیدن این بیماری با مصرف داروهای ضدافسردگی بهبود می یابد.

افسردگی عضوی: افسردگی عضوی یا ارگانیک (Organic Depression) نامی است که به نوعی افسردگی داده شده است که به علت یک بیماری جسمی و یا مصرف بعضی از داروها ایجاد شده است.

افسردگی راجعه کوتاه مدت: اصطلاح افسردگی راجعه کوتاه مدت (Brief Recurrent Depression) به نوعی از افسردگی گفته میشود که افسردگی شدید فقط به مدت چند روز ایجاد میشود و سپس برطرف می گردد.

افسردگی فصلی: اصطلاح افسردگی فصلی به نوعی افسردگی گفته میشود که به علت کم تابیدن نور خورشید در روزهای کوتاه زمستان ایجاد می گردد. این بیماران ممکن است میل زیادی به خوردن چیزهای شیرین و یا شکلات داشته باشند و در طی ماههای زمستان، نیاز آنها به خوابیدن افزایش می یابد.

منبع : مجله پزشکی دکتر سلام

هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/15187_هرآنچه-در-مورد-افسردگی-باید-بدانید.html/

6 فوریه 2014 ... یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از افراد دچار آن هستند و سالانه میلیون ها نفر برای درمان آن به پزشک مراجعه می کنند ، افسردگی است. افسردگی می ...

هرآنچه در مورد افسردگی سالمندان باید بدانید - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/17396_هرآنچه-در-مورد-افسردگی-سالمندان-باید-ب.html/

4 مارس 2014 ... افسردگی در هر سنی بروز می دهد. باید بدانید که سالمندان نیز در معرض ابتلا به این اختلال روحی هستند. بسیاری از افراد بر این باورند که افسردگی ...

هر آنچه درباره ژن AMPK باید بدانید - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/40225_هر-آنچه-درباره-ژن-ampk-باید-بدانید.html/

10 سپتامبر 2014 ... index15 هر آنچه درباره ژن AMPK باید بدانید ژنی که به تازگی به عنوان ژن طول عمر معرفی شده است ؛ AMPK از ژن‌های جذاب و مورد توجه در مطالعات ژنتیک ...

هرآنچه باید در مورد پیشگیری از بیماری آلزایمر و فراموشی بدانید (30 ...

http://erfanhospital.ir/fa/how-to-prevent-alzheimers-disease-and-dementia-2/

23 سپتامبر 2014 ... هرآنچه باید در مورد پیشگیری از بیماری آلزایمر و فراموشی بدانید (30 ... خون بالا)، کلسترول خون بالا، دیابت، چاقی مفرط در میانسالی و افسردگی.

هر آنچه در مورد طب سوزنی باید بدانید - پرشین وی

http://www.persianv.com/pezeshki/256434.php

19 جولای 2014 ... هر آنچه در مورد طب سوزنی باید بدانید ... سالیان زیادی است که این روش مورد استفاده قرار می گیرد و در سال های اخیر به ..... جوانان ایرانی افسرده شده اند؟

جراحی زیبایی بینی و هر آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانیم

http://www.beytoote.com/services/nosesurgery-rhinoplastysurgery.html

جراحی زیبایی بینی و هر آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانیم · جراحی زیبایی بینی .... هم‌ ساختمان‌داخلي‌ و هم‌ ساختمان‌ خارجي‌ بيني‌ مورد معاينه‌ قرارمي‌گيرند. از نماي‌ نیمرخ‌، تناسب‌ ..... ویتامین ضد افسردگی,متخصص تغذیه,داروی افسردگی زنانه  ...

روح و روان - جشنواره سلامت | salamatfestival.ir

http://salamatfestival.ir/category/روح-و-روان-1004

هماهنگی روح و جسم · مدیتیشن با چشمان بسته و باز · توصیه ای مهم برای رفتار با افراد ... ۲۶ راهکار معجزه آسا برای تقویت حافظه · هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید ...

تازه های روح و روان - تهران 98 |

http://www.tehran98.com/category/سلامت/روح-و-روان/

هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید. ۲۱ بهمن ۱۳۹۲. هرآنچه در مورد افسردگی باید بدانید . یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از افراد دچار آن هستند و سالانه میلیون ها نفر ...

درباره میوه خشک هر آنچه باید بدانید - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/taghzie/archives/220384.php

11 ا کتبر 2014 ... اثر خشك كردن بر ارزش غذائی میوه‌ها , تفاوت تغذیه‌ای میوه‌های تازه و میوه‌های خشك , راهی برای نگه‌داری طولانی‌تر میوه‌ها , روش‌های مختلف خشک کردن میوه ...

پرسه در ناسوت دل - هــر آنــــچه که از فـــواید حجامـــت باید بدانیـــد!

http://mh128.ir/post/505

22 ژوئن 2013 ... پرسه در ناسوت دل - هــر آنــــچه که از فـــواید حجامـــت باید بدانیـــد! ... حجم نمونه آماری 500 هزار مورد حجامت، تاثیر درمان نسبی تا کامل حجامت بر روی بیش از 200 بیماری به اثبات رسیده که در این فهرست برخی ... 28- افسردگی و کسالت بدن.

هر آنچه در رابطه با تولد خود باید بدانید، در این وب سایت خواهید یافت ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/408435/هر-آنچه-در-رابطه-با-تولد-خود-باید-بدانید-در-این-وب-سایت-خواهید-یافت

16 ژوئن 2014 ... هر آنچه در رابطه با تولد خود باید بدانید، در این وب سایت خواهید یافت! همواره با خودمان می‌اندیشیم، چند سال .... خیلی وقت پیش یه سایت در این مورد دیدم میشه سرچ کرد. نويد .... شناسایی عامل شیمیایی افسردگی فصلی · گردو بخورید آلزایمر ...

هر آنچه که درباره پوکی استخوان باید بدانید! - بیماری - مراقبت - سلامت ...

http://www.salamatnews.com/news/114063/هر-آنچه-که-درباره-پوکی-استخوان-باید-بدانید!

13 ژوئن 2014 ... رییس مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اهمیت نقش حرکت در پیشگیری از تسریع روند پوکی استخوان، گفت: ...

هر آن‌چه در مورد بیمه بیکاری و اختیاری باید بدانیم | لمون پرس / خبر با ...

https://www.lemonpress.ir/fa/news/267254/هر-آن‌چه-در-مورد-بیمه-بیکاری-و-اختیاری

1 روز پیش ... هر آن‌چه در مورد بیمه بیکاری و اختیاری باید بدانیم ... زدا همچنین افزود: فرد در دوران مقرری بیمه بیکاری باید خود را به واحدهای فنی و ... +فیلم+تصویر و مدرک · آرامگاه کورش بزرگ در دانشگاه تهران جای گرفت · افسردگی و یاس ناشی از ...

سرطان شناسی(انچه باید درمورد سرطان بدانیم) - iranian oncology ...

http://ions.blogfa.com/cat-11.aspx

iranian oncology nursing society - سرطان شناسی(انچه باید درمورد سرطان بدانیم) - کانون پرستاران ... چطور متوجه شوم كه اضطراب و افسردگي من نياز به درمان دارد؟ ...... یک دفترچه تهیه کنید و هر آنچه را که فکر می‌کنید یا احساس می‌کنید در آن یادداشت کنید.

هیپنوتیزم

http://hypnosis-aramgroup.blogfa.com/

هیپنوتیزم - هر آنچه که باید درباره علم هیپنوتیزم بدانید ؟!!!! - هیپنوتیزم. ... خود را شاد حس مي‌كنيد و حالا آماده برطرف كردن افسردگي هستيد . براي كنار گذاشتن افكار ...

هر آنچه لازم است در مورد darpa، بخش علوم دیوانه وار سازمان پنتاگون بدانید

http://linkam.ir/links/go/20117

25 آگوست 2014 ... هر آنچه لازم است در مورد DARPA، بخش علوم دیوانه وار سازمان پنتاگون بدانید ... اگر از تعجب دهانتان باز مانده باید این را هم اضافه کنیم که بودجه نهاد DARPA ... قرار می گیرند تا به آنها در مواجهه با اختلالات روحی و افسردگی کمک کنند.