با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟
سایت پیشگو: خشم و بداخلاقی در کودکان بین یک تا ۳ سال، اغلب به صورت گریه کردن و جیغ کشیدن، تقلا کردن، کتک زدن اطرافیان و بند آمدن نفس کودک، بروز می کند. این حالات بین دختران و پسران به طور تقریبا مساوی بروز می کند و معمولا در سنین بین یک تا ۳ سالگی رخ می دهد.
 
با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ - تصویر 1
 
خشم و بداخلاقی در کودکان بین یک تا ۳ سال، اغلب به صورت گریه کردن و جیغ کشیدن، تقلا کردن، کتک زدن اطرافیان و بند آمدن نفس کودک، بروز می کند. این حالات بین دختران و پسران به طور تقریبا مساوی بروز می کند و معمولا در سنین بین یک تا ۳ سالگی رخ می دهد.
 
حالات و اخلاق کودکان مختلف، متفاوت است؛ پس احتمال دارد که برخی کودکان، کج خلقی را مرتبا تجربه کنند در حالی که در مورد برخی از کودکان، این حالت کمتر پیش می آید. خلاف بزرگسالان، کودکان قادر به کنترل احساسات خود و جلوگیری از بروز آنها نیستند.
 
تصور کنید چه حسی دارید وقتی می خواهید از یک وسیله استفاده کنید اما قادر به انجام این کار نیستید. این موضوع عصبانی کننده است. عرق می کنید، قدم می زنید و در را محکم به هم می کوبید.
 
این یک نمونه از عصبانیت در بزرگسالان است. کودکان نیز سعی می کنند دنیای خود را مدیریت کنند و وقتی قادر به انجام کاری نیستند، به سمت یکی از وسایل در دسترس می روند تا عصبانیت خود را روی آن خالی کنند.
 
چند دلیل اصلی عصبانیت کودک که برای والدین بسیار آشناست، عبارتند از: جلب توجه کودک، خستگی، گرسنگی یا ناراحتی او.
 
عصبانیت اغلب نتیجه نارضایتی کودک از محیط اطراف است. وقتی او نمی تواند به چیزی دست یابد، مثلا به یک وسیله یا یک شخص یا نمی تواند کاری را که می خواهد انجام دهد، عصبانی می شود. عصبانیت یک بخش غیرقابل اجتناب از زندگی کودکان است، همان طور که یاد گرفتن چیزهای مختلف جزئی از زندگی شان است.
 
عصبانیت در سال دوم زندگی که کودکان در حال یادگیری زمان هستند، عادی است. به طور کلی، کودکان بیش از آنچه که می توانند بیان کنند، درک می کنند.
 
تصور کنید قادر به بیان نیازهای خود به دیگران نیستند؛ این هم یک تجربه عصبانی کننده است که می تواند منجر به بداخلاقی شود. همینطور که مهارت های زبانی پیشرفت می کند، کج خلقی نیز کاهش می یابد.
 
موضوع دیگری که نوپایان با آن درگیرند، افزایش نیاز به استقلال و خودمختاری است. کودکان در این سن، استقلال و کنترل محیط اطراف را طلب می کنند، حتی بیش از آن مقداری که قادر به دستیابی به آن هستند.
 
این موضوع شرایط مناسبی را برای بروز بداخلاقی ایجاد می کند، چون کودک تصور می کند که «من خودم می توانم این کار را انجام دهم» یا «من آن وسیله را می خواهم، آن را به من بدهید.» وقتی کودک می فهمد که نمی تواند آن کار را انجام دهد یا هر چیزی را که می خواهد نمی تواند داشته باشد، شرایط برای کج خلقی آماده می شود.
 
جلوگیری از کج خلقی
 
بهترین راه برای مقابله با کج خلقی در کودکان، متوقف کردن کودک در اولین مرحله ممکن است. در اینجا به چند روش اشاره می شود:
 
مطمئن شوید که کودکتان به خاطر عدم توجه شما دچار عصبانیت نشده است. برای یک کودک، توجه منفی مثل پاسخ والدین به یک کج خلقی، بهتر از توجه نکردن است. این عادت را در فرزندتان ایجاد کنید که در مقابل رفتارهای مثبتش به او توجه نشان دهید.
 
کنترل برخی چیزهای کوچک را در اختیار کودکتان قرار دهید. این موضوع می تواند استقلال او را تامین کند و او را از کج خلقی نجات دهد. انتخاب های کوچکی مثل «آب سیب می خواهی یا آب پرتقال؟» یا «قبل از حمام مسواک می زنی یا پس از آن؟» را به او پیشنهاد دهید. از سوال کردنی که منجر به پاسخ، منفی می شود اجتناب کنید، مثل «می خواهی الان مسواک بزنی؟» در این صورت به احتمال قوی، پاسخ منفی است.
 
اشیای ممنوعه را دور از چشم و دسترس او قرار دهید تا باعث درگیری نشود. واضح است که این کار همیشه ممکن نیست خصوصا در بیرون از منزل که قابل کنترل نیست.
 
حواس کودک خود را پرت کنید. موقعی که کودکتان عصبانی است، حواس او را با پیشنهاد یک چیز جدید پرت کنید یا محیط او را عوض کنید. او را بیرون ببرید یا به یک اتاق دیگر منتقل کنید.
 
وقتی کودک در حال بازی یا یادگیری است، فضا را برای موفقیت او آماده کنید. از اسباب بازی ها و بازی های مناسب سن او استفاده کنید. همچنین قبل از شروع یک کار سخت از کارهای ساده تر آغاز کنید.
 
وقتی کودکتان چیزی را می خواهد به پاسختان به دقت فکر کنید. فکر کنید که پاسختان عصبانی کننده است یا خیر.
 
محدودیت های فرزندتان را بشناسید. اگر می دانید که کودکتان در حال تلاش برای انجام کاری است، اصلا وقت خوبی برای خرید رفتن یا سعی در جلب توجه او به موضوع دیگری نیست.
 
اگر کودک در حال تکرار رفتاری است که احتمال صدمه به خود را دارد و شما قبلا از او خواسته اید که این کار را نکند، با جدیت با او برخورد کنید تا بفهمد در مورد مسائل مربوط به سلامتی او کاملا جدی و انعطاف ناپذیر هستید.
 
مهم ترین چیزی که باید در رویارویی با کودکی که در مرحله عصبانیت و بداخلاقی است در نظر داشته باشید، این است که آرام و خونسرد بمانید. موضوع را با عصبانیت خود بدتر و پیچیده تر نکنید. بچه ها می توانند عصبانیت والدین را حس کنند. این موضوع می تواند عصبانیت آنها را بدتر کند و منجر به رفتارهای بدتری از جانب آنها شود. در عوض سعی کنید فکر کنید و نفس عمیقی بکشید.
 
فرزندتان شما را الگوی خود قرار می دهد و به شما تکیه می کند. تنبیه بدنی فایده ای ندارد. تنبیه فیزیکی به کودک یاد می دهد که استفاده از زور و تنبیه بدنی خوب است. به جای آن، سعی کنید کنترل خود را به او یاد دهید.
 
ابتدا قبل از هر اقدامی سعی کنید بفهمید چه اتفاقی روی داده که موجب عصبانیت فرزندتان شده است. با بدخلقی و عصبانیت، باید براساس دلیل ایجاد آن رفتار شود. سعی کنید بفهمید که بر کودکتان چه گذشته است. مثلا اگر او دچار ناامیدی بزرگی شده، سعی کنید برای او آرامش ایجاد کنید.
 
اما وقتی به کودکتان چیزی را که می خواسته، ندادید و او عصبانی شد، وضعیت فرق می کند. شما باید موضوع را برایش توضیح دهید، چون او تا حدی می تواند دلایل ابتدایی را متوجه شود.
 
نادیده گرفتن خشم و غضب کودک نیز یک راه دیگر است، البته اگر این عصبانیت، تهدیدی برای او یا دیگران نباشد. فعالیت های خود را ادامه دهید و توجهی به کودکتان نکنید، اما او را زیرنظر داشته باشید و او را تنها رها نکنید، چون ممکن است احساس کند هنگام احساسات غیرقابل کنترلش، تنها رها می شود.
 
برای کودکانی که هنگام عصبانیت در خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران هستند، باید فضایی آرام، امن و ساکت ایجاد کرد تا آرام بگیرند. در محیط های اجتماعی هم می توان از این راه استفاده کرد.
 
کودکان بزرگ تر، اگر یاد گرفته باشند که رفتارهای حاوی عصبانیت، آنها را به خواسته هایشان می رساند، بیشتر از این روش استفاده می کنند. وقتی آنها در سنین مدرسه هستند، می توان از آنها خواست تا در اتاق خود بمانند تا آرام شوند و کنترل خود را به دست گیرند.
 
پس از توفان
 
گاه یک کودک برای کنترل عصبانیت خود دچار مشکل می شود. در این موارد باید به او اطمینان بدهید که در آرام کردنش به او کمک خواهید کرد.
 
اما پس از آرام شدن، چیزی را که می خواسته و به خاطر آن عصبانی شده، به عنوان جایزه به او ندهید. این کار فقط به او ثابت می کند که عصبانی شدن، موثر است و او را به اهدافش می رساند. به جای آن، او را به صورت کلامی تشویق کنید.
 
همچنین امکان دارد که کودک پس از عصبانیت آسیب پذیر شود، زیرا متوجه می شود کمتر از قبل دوست داشته می شود. اکنون زمان در آغوش گرفتن اوست. باید به او اطمینان بدهید که دوستش دارید، اما در برخی موارد هم لازم است با پزشک مشورت کنید:
 
وقتی سوالاتی در مورد این که چه باید بکنید یا کودکتان چه باید انجام دهد، دارید.
وقتی از پاسخ های خود ناراضی هستید.
وقتی کج خلقی، بسیاری از احساسات بد دیگر را در کودکتان برمی انگیزد.
وقتی کج خلقی کودک با شدت در فواصل زمانی خاص تکرار می شود.
وقتی کودک به خود یا دیگران صدمه می رساند.
وقتی کودک تبدیل به یک فرد خرابکار و ویرانگر می شود.
وقتی کودک دچار کمبود اعتماد به نفس یا وابستگی زیاد به دیگران می شود.
 
در این حالت، پزشک مشکلات فیزیکی کودک را که با رفتارهایش ارتباط دارد، بررسی و موضوع را رفع می کند، مثلا به بررسی مشکلات شنوایی، بینایی، بیماری های مزمن، تاخیر در صحبت کردن یا ناتوانی در یادگیری می پردازد.
 
به یاد داشته باشید که معمولا کج خلقی در کودکان، موضوعی نیست که باعث نگرانی شود و اغلب به خودی خود کم می شود. با بزرگ شدن کودک، این رفتارها نیز در او کاهش می یابد. او بتدریج کنترل بیشتری روی خود پیدا می کند و باعث رضایت بیشتر پدر و مادر می شود.
 
دختران
پسران
کج خلقی
کودکان
یادگیری
نارضایتی
محیط
والدین
جلب توجه
عصبانیت
خشم
بداخلاقی
جیغ
فریاد

با کودک بداخلاق خود چگونه رفتار کنیم ؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/bad-boy.html

بد اخلاقی در کودکان, با کودک بد اخلاق چگونه رفتار کنیم,کودکان اخمو و بداخلاق براي هيچ کس سرگرم کننده و مطلوب نيستند و بيشتر اطرافيان از نگهداري و مراقبت از ...

چگونه با کودک بد قلق برخورد کنیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/tuition/bad-temper.html

کودک بد قلق بد خلق بد اخلاق اغلب ما در خانواده یا جمع دوستان با کودکانی بدخلق و ناسازگار برخورد داشته ایم. حالت بارز در این کودکان.

چگونه با کودکان بداخلاق برخورد کنیم؟ - نی نی جان

http://ninijan.persianblog.ir/post/51/

چگونه با کودکان بداخلاق برخورد کنیم؟ نویسنده: عطیه - یکشنبه ۱۳٩۱/۱٠/۳. نحوه برخورد با کودکان بد اخلاق. مطمئن باشید شما به عنوان والدین و دیگر بزرگسالان در ...

سوسوسایت مجله زندگی » با کودک بداخلاق خود چگونه رفتار کنیم ؟

http://sososite.org/?p=3740

با کودک بداخلاق خود چگونه رفتار کنیم ؟ کودکان اخمو و بداخلاق برای هیچ کس سرگرم کننده و مطلوب نیستند و بیشتر اطرافیان از نگهداری و مراقبت از آنها طفره می روند.

با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/با_کودکان_بد_اخلاق_چگونه_رفتار_کنیم

30 آوريل 2013 ... با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم .. مشکلات اجتماعی. وقتی که کودک راه رفتن و تکلم رابیاموزد، روش های بیان مشکلات هیجانی وی توسعه می یابد.

چگونه کودکانی با شخصيت تربيت کنيم؟ - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek343.htm

وقتی در محيط بد و نامناسب بزرگ شده اند، تمام صفات خوب ايشان را از ياد برده و در ... بسياری از والدين پيوسته می پرسند رفتار مناسب با کودک بايد چگونه باشد تا ...

چگونه با فرزندان خود رفتار کنیم ؟

http://old4.mui.ac.ir/farabi/1391-02-28-04-08-04/1391-04-13-07-00-03.html

فرزندان آئینه اعمال ما والدین می باشند و اگر با کلام و رفتار سنجیده و از قلب و احساسمان همانند کودکان با ... نگذارید با بد اخلاقی بله یا خیر شما را تغییر دهند .

با بداخلاقی پدر چه کنم؟ | گروه اینترنتی رهروان ولایت

http://www.jonbeshnet.ir/news/16034

20 آگوست 2013 ... در حالی كه اگر شما با صبر و تحمل این حریم را حفظ كردید حداقل یك پناهگاه و یك دیوار از چهاردیواری .... سلام من از اخلاق بد پدرم به ستوه امدم وواقعا از بددهني ايشون خسته شدم چكار كنم؟ .... کنم الان تو فکر فرار کردن از حونه هستم لطفا کمک کنید با یک ادم بی احساس چگونه رفتار کنم و از ... مگر صدای گریه کودک را نشنیدید؟

چگونه با پسر نوجوان در خانه برخورد کنیم - پایگاه خبری تحلیلی قم فردا

http://www.qomefarda.ir/news/1814

۳ – با پرهیز از رذایل اخلاقی مانند دروغگویی، خشم و عصبانیت بی‌موقع یا ناسزا گفتن، ... 15 – بد نیست که حساب دخل و خرج فرزندتان را داشته باشید و دورادور بدانید که او پول‌هایش را چه طور خرج می‌کند. ... پسرم12 سا ل داردخيلي پرخاشگرشده چگونه بااو رفتار كنم لطفا راهنمايم كنيد .... چطور از پوسیدگی دندان‌ کودکان جلوگیری کنید؟

با همسر بد اخلاق چگونه رفتار كنم؟ - گفتگوی دینی

http://www.askdin.com/thread38695.html

زن من زني تندخو و بد اخلاق هست و اصلا تحمل انتقاد رو نداره و تا در مورد موضوعي به اون.

چگونه شوهران بد اخلاق را آرام کنیم؟-(مجله اینترنتی بانوان) | خانواده مطهر

http://motaharfamily.ir/?p=4887

چگونه شوهران بد اخلاق را آرام کنیم؟-(مجله اینترنتی بانوان). رفتار با شوهر بداخلاق، کار ساده ای نیست. مردان بیشتر کلامی هستند و به همین خاطر باید اجازه دهید ...

با افراد گنده دماغ چگونه برخورد کنیم - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=204838

7 آوريل 2012 ... یکی از جلوه‌ها و آموزه های زیبای اسلام در تعاملات و ارتباطات اجتماعی به ویژه در برخورد با افراد بدرفتار و بداخلاق، چشم پوشی و اغماض و به عبارتی ...

علل پرخاشگري ، بد دهني و عصبانيت در كودكان و راه هاي كنترل آن : سایت ...

http://www.pezeshk.us/?p=5381

5 دسامبر 2006 ... علل پرخاشگری ، بد دهنی و عصبانیت در کودکان و راه های کنترل آن ..... درمان‌ پرخاشگری در کودکان ( با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم ) ..... موازین اخلاقی در خانواده باعث الگوبرداری توسط طفل گردیده و مسلماً با ارشاد اعضای خانواده ...

چگونه با پرخاشگری نوجوانان برخورد کنیم؟ - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/new/archives/196706.php

19 مارس 2013 ... کودک شیرین و فرمانبردار شما که تا پیش از این نمی توانست از شما جدا شود، اکنون تا چندین متری شما دیده نمی شود ودر واکنش به هر حرف شما با چشمان ...

بد اخلاقی پدر | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره - خانه

http://moshavereh.porsemani.ir/content/بد-اخلاقی-پدر

من با پدرم نميتونم ارتباط بر قرار كنم چون با من بداخلاقه، بعد اون هر كاري برام مي كنه، ... یا به قبل از آن نیز بر می گردد و اینکه با دیگر اعضای خانواده چگونه رفتاری دارد. ... ای کاش به چند نمونه از رفتارهای ایشان،که برچسب بد اخلاقی بدان زده اید ، اشاره می ...

رفتار با شوهر بداخلاق و عصبی - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/wedlock/1154-رفتار-با-شوهر-بداخلاق-و-عصبی

رفتار با شوهر بداخلاق، كار ساده ای نیست. مردان بیشتر كلامی هستند و به همین خاطر ... چگونه با شوهر عصبانی خود برخورد كنیم؟ .... پیشگیری از کم رویی در کودکان ...