چرا دوقلوها هم، شخصیت های متفاوتی دارند؟

چرا دوقلوها هم، شخصیت های متفاوتی دارند؟
روزنامه همشهری: شاید بارها وبه بهانه های گوناگون این جمله را شنیده باشید كه «هیچكس چون دیگری نیست و هیچ دو نفر را نمی توان یافت كه به طور كامل و از هر نظر، شبیه به یكدیگر باشند».
 
 
چرا دوقلوها هم، شخصیت های متفاوتی دارند؟  - تصویر 1
 
اما به راستی چه رازی در پشت این پدیده نهفته است كه حتی دوقلوهایی كه با برخورداری از ژن های یكسان و در یك خانه در كنار هم بزرگ می شوند نیز، از این تفاوت در امان نمی مانند و در نهایت، شخصیت های متفاوتی را به نمایش می گذارند؟
 
یك متخصص ژنتیك رفتار با انتشار كتاب جدید خود با عنوان «هیچ دو نفری یكسان نیستند: طبیعت و فردیت انسان» ، تلاش كرده است تا این پرسش را پاسخی علمی و مناسب گوید.
 
طبیعت یا تربیت؟
 
«جودی ریچ هریس» كه ۸ سال پیش با انتشار كتاب دیگری، برخی نظریه های روانشناختی را در زمینه شكل گیری سرشت رفتاری كودكان تحت تأثیر رفتار و الگوهای والدینی، مورد حمله قرار داده و خشم بسیاری از منتقدان خود را در محافل دانشگاهی برانگیخته بود، اكنون با منتشر كردن «هیچ دو نفری یكسان نیستند» توسط انتشارات «دبلیو. دبلیو. نورتون» و نیز تلفیق نظر خود با برخی نظریه های شخصیت، درصدد پاسخ دادن به منتقدان خویش برآمده است.
 
به گفته این متخصص ژنتیك رفتار، برای جداسازی و تفكیك عوامل ژنتیكی از عوامل محیطی در عرصه رفتارشناسی، دو دسته تحقیقات لازم است.
 
نخست باید به بررسی و مطالعه دقیق انسان های برخوردار از ژن های یكسان، در محیط های متفاوت پرداخت و به این منظور، دوقلوهای تك تخمی و یكسانی كه در دو محیط گوناگون زندگی می كنند، بهترین نمونه تحقیقاتی به شمار می آیند.
 
همچنین بررسی افرادی كه ژن های متفاوت دارند، اما در محیط های مشابه و یكسانی زندگی می كنند نیز می تواند در این زمینه بسیار مهم و مفید باشد.
 
هریس با بهره گیری از این روش، نظریه های مرسوم و متداول در زمینه شكل گیری شخصیت انسان را به چالش كشیده است. این قبیل بررسی ها منجر به گردآوری دیتا و اطلاعات ارزشمندی می شود كه بشر را در راه یافتن پاسخی مناسب تر، علمی تر و قانع كننده تر برای یكی از پرسش های دیرینه مجامع علمی تجهیز و یاری می كند.
 
این پرسش، همان جمله معروف «طبیعت یا تربیت؟» است كه می كوشد تا مرزبندی دقیق تری را میان دامنه اثربخشی و تأثیرگذاری «ماهیت و طبیعت» انسان از یك سو و «تربیت و آموزش» وی از سوی دیگر، بر روی ابعاد مختلف رفتار و شخصیت وی تصویر سازد.
 
پیشینه تكاملی
 
اما به راستی اگر والدین رفتار و شخصیت فرزند خویش را شكل نمی دهند، چه عاملی این كار را می كند؟
 
هریس در كتاب خود، به بررسی ها و مطالعاتی استناد می كند كه در زمینه تأثیر والدین در خانه در برابر تأثیر محیط بزرگ تر در جامعه صورت گرفته است.
 
برای مثال، كودكانی كه با والدین هنگ كنگی و لهجه دار خود در كانادا زندگی می كنند و بزرگ می شوند، برخلاف والدین خویش دارای لهجه نیستند.
 
در واقع، اگرچه والدین آنها لهجه خاصی دارند، همسایگان و افراد دیگر در جامعه (به تعداد بسیار بیشتر از افراد خانواده) فاقد چنین لهجه ای هستند و به این ترتیب، كودكان لهجه خود را از دست می دهند. در این مثال، نیروی جامعه روستا یا شهر، بر نیروی محیط كوچك خانواده چیره می شود.
 
سیستم های مغزی
 
هریس بر پایه منطق تكاملی، در كتاب اخیر خود نظریه ویژه ای را درباره شخصیت بنیان می نهد كه بر پایه سه سیستم موجود در مغز ما استوار شده است.
 
وی نخستین سیستم از این نوع را «اجتماعی شدن» می نامد و تأكید می كند كه این سیستم، فراگیری زبان، عرف ها و سنت ها و نیز مهارت ها را به همراه دارد.
 
برای مثال، مادر و مادربزرگ هر دو لباس می پوشند، تو نیز یك دختری، پس تو همچون آنها نیازمند لباس مناسب هستی. دومین سیستم مغزی به گفته هریس، سیستم «برقراری ارتباط» است كه در تمایز نهادن میان افراد پیرامون وارد عمل می شود و ما با استفاده از آن می توانیم با یكدیگر به طور مناسب و مؤثری ارتباط برقرار كنیم.
 
سیستم «اجتماعی شدن» به شما نشان می دهد كه چطور گروه هایتان را شكل بدهید؛ سیستم «برقراری ارتباط» نشان می دهد كه چگونه با یكدیگر كنار آیید و در نهایت، سیستم «شأن و منزلت» نشان می دهد كه چطور در این میان به رقابت برخیزید.
 
انعطاف پذیری رفتاری
 
این همان پارادوكسی است كه پشت عنوان تیتر كتاب هریس، یعنی «طبیعت و فردیت انسان» نهفته است. طبیعت انسان عامل و ریشه ای برای فردیت وی است و سیستم های روانی و مغزی كه ما در برخورداری از آنها سهیم هستیم، ابزار و عواملی برای تمایز بخشیدن به ما از سایرین به شمار می روند.
 
اما نیروهای تكاملی كه به ما شخصیت هایی متمایز و منحصر به فرد می بخشند، در اینجا خاتمه نمی یابند. ژن های ما تعیین كننده قطعی و صرف تمام ویژگی های ما نیستند و طبیعت انسان در فردیت او پایان نمی پذیرد، بلكه همچنان كه هریس تأكید می كند، مسیر تكاملی بشر میزان خاصی از «انعطاف پذیری» رفتاری را نیز به وی بخشیده است؛ به طوری كه می تواند از تجربیات خویش در طول زندگی بهره بیشتری گیرد.
 
به طوری كلی، انسان ها در مسیر تكاملی خود دارای توانایی های «مناسب و چندبعدی» ویژه ای برای تجزیه و تحلیل ذهن و فكر دیگران و تطبیق رفتار خویش و نیز اصلاح الگوهای رفتاری در شرایط مختلف شده اند. این مكانیسم برای تكامل الگوهای رفتار اجتماعی بشر در بلند مدت بسیار مفید و مؤثر بوده است.
رفتار
شباهت
شخصیت
ژنتیک
دوقلو
همسان
تفاوت
سیستم
مغز
تربیت
طبیعت

شباهت ها و تفاوت های دوقلوها - «دانستنی های علوم گوناگون»

http://marang65.blogfa.com/post-102.aspx

8 جولای 2013 ... دوقلوهای یکسان شخصیت‌های متفاوتی دارند و درنهایت بر اثر بیماری‌ها یا علل ... و اینکه چرا دوقلو‌های یکسان با وجود این موارد به دو فرد متفاوت تبدیل می‌شوند دست ... است یا حداقل می‌تواند ریشه آنها را از هم جدا کند و بین آنها تمایز قائل شود.

نکاتی برای برخورد صحیح با دوقلو‌ها - مشرق نیوز | mashreghnews.ir

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/313362/نکاتی-برای-برخورد-صحیح-با-دوقلو‌ها

28 مه 2014 ... تربيت دوقلوها به گونه اي که شخصيت هاي مستقل و متفاوت از يکديگر به دست آورند ... چرا که شخصيت تحت تأثير تربيت و محيط شکل مي گيرد. ... نيستند، هر يک از دوقلوها هم ممکن است استعداد ها و توانايي هاي متفاوتي داشته باشند. ... مستقل از يکديگر هستند که والدين نقش بسزايي در شکل گيري آن‌ها به عهده دارند.

روان‌شناسی و مشکلات رفتاری - مجله اینترنتی itupdate | Itupdate.ir

http://www.itupdate.ir/category/روانشناسی-و-مشکلات-رفتاری-1051

چرا دوقلوها هم، شخصیت های متفاوتی دارند؟ شب ادراری کودک، نیاز به ... کودکان مبتلا به اوتیسم چه ویژگی‌های دارند؟ ... دنیای متفاوت دختربچه‌ها و پسربچه‌ها را می شناسید؟

میگنا - ظرافت هاي تربيتي دوقلوها

http://www.migna.ir/vdca0yn6.49n6a15kk4.html

30 مه 2012 ... چرا باید ساعت را از محیط کارحذف کنیم؟ ... با توجه به اين که دوقلوها شباهت هاي ظاهري زيادي به هم دارند، والدين به اشتباه تصور مي کنند از نظر رواني ... والدين بايد درک کنند که دوقلوها با وجود شباهت هاي ظاهري ۲ شخصيت کاملا متفاوت دارند.

آنچه والدين براي تربيت صحيح فرزندان دوقلو بايد بدانند - کودک ...

http://www.salamatnews.com/news/113095/چه-والدين-براي-تربيت-صحيح-فرزندان-دوقلو-بايد-بدانند

28 مه 2014 ... تربيت دوقلوها به گونه اي که شخصيت هاي مستقل و متفاوت از يکديگر به دست آورند ... چرا که شخصيت تحت تأثير تربيت و محيط شکل مي گيرد. ... نيستند، هر يک از دوقلوها هم ممکن است استعداد ها و توانايي هاي متفاوتي داشته باشند. ... مستقل از يکديگر هستند که والدين نقش بسزايي در شکل گيري آن‌ها به عهده دارند.

راز تولد دوقلو های همسان چیست؟ - پارسینه

http://www.parsine.com/fa/news/175177/راز-تولد-دوقلو-های-همسان-چیست

29 دسامبر 2013 ... البته دوقلوهای همسان بنابر تفاوت‌های موجود در محیط زندگی‌شان بعدها از نظر شخصیتی متفاوت خواهند شد و ... محققان مشتاق بودند دریابند چرا آنها که از یک تخمک و ژن مشابه بودند، از ... دو چیز می‌تواند باعث شود دوقلوهای همسان از نظر ژنتیک با هم متفاوت ... در ژنوم ما انسان‌ها صدها منطقه وجود دارد که الگوهای متیلاسیون موجود در آنها ...

مجلات : پیداو پنهان کلون سازی انسان

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/0/44649

در تولیدمثل معمولی، ژن های والدین با هم مخلوط می شوند و جاندار حاصل، هم ژن های پدر ... این دوقلوها که دوقلوی ناهمسان نامیده می شوند، از لحاظ ژنتیکی با هم و با والدین خود تفاوت دارند و ... چرا وقتی می توان از راه جنسی گوسفند یا انسان تولید کرد، از فن کلون سازی .... بنابراین، کلون های انسان، شخصیت های مجزایی خواهند بود و «کپی برابر اصل» ...

یک دهم درصد دی ان آ عامل تفاوتهای عظیم در میان انسانها است : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?p=20190

23 مه 2010 ... شاید بسیار سخت باشد باور کنیم فرق های جزیی یک دهم درصدی می تواند ... مشخصات معین رفتاری و شخصیتی به دنیا می آید که برگرفته از ژن هایی است که ... ها به مطالعات انجام گرفته بر روی دوقلوهای همسان که در محیط های متفاوتی بزرگ ... که در پایان این مطالعه، شباهت این دوقلوهای از هم جدا نگه داشته شده، حیرت آور بود.

آیا رفتار دوقلوها مثل بچه های معمولی است؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/7890_آیا-رفتار-دوقلوها-مثل-بچه-های-معمولی-اس.html/

21 ا کتبر 2013 ... این تقدم و تاخر در رفع نیازهای دوقلوها، موجب شکل‌گیری شخصیت خاص در آنها می‌شود. ... به آن توجه کنند این است که دوقلوها از نظر ظاهری شبیه هم و دارای ویژگی‌های یکسانی ... متفاوتی نسبت به بچه‌های عادی دارند، به طور مثال اگر یکی از دوقلوها دختر و ... چای زنجبیل و موارد مصرف ان ( 657 ) · چرا در حاملگی بینی بزرگ می شود؟

گالری عکس بازیگران - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_cats_16.html

عکس,عکس های بازیگران,گالری عکس بازیگران ایرانی,گالری عکس بازیگران خارجی ,عکس های بازیگران ایرانی ... شعر طنز: خدایا پس چرا من زن ندارم؟ ... عکسهایی از روستایی که 200 دوقلو دارد .... بازیگران ایرانی که هم شکل خارجی دارند (عکس) ... عکس هایی متفاوت از حمید گودرزی .... این تست شخصیت شناسی بسیار جالب را از دست ندهید.

چرا خواهر و برادرها با هم دعوا می کنند؟ - آکا - مشکلات رفتاری کودکان

http://koodakan.akairan.com/koodak/raftari1/2014614154840.html

دعوای کودک,تربیت کودک,دعوای کودکان,دعوای کودکان دوقلو,دعوای کودکان با ... هر کودکی شخصیت منحصر به فردی دارد و با خواهر و برادرهایش متفاوت است. ... تفاوت های شخصیتی موجب می شود والدین خواسته یا ناخواسته به مقایسه فرزندانشان بپردازند .

مرگ اسد و زویا و پایان سری اول سریال قبول می كنم - آپارات

http://www.aparat.com/v/vpfC5/مرگ_اسد_و_زویا_و_پایان_سری_اول_سریال_قبول

12 مه 2014 ... خیلی شخصیت متفاوتی بازویا است و در سری دوم ان باز هم. ... برای دیدن این فیلم وقت گذاشتم نویسنده ،کارگردان این فیلم مشکل روانی دارند ... دختر بزرگه هایا دختر گوجه هست و اون دوقلوها هم صنم و سحر هستن بچه های واقعی زویا که ... این تنویر فلان فلان شده با اسد و زویا مشکل داشت پس چرا اون نجمای بد بختو کشت ؟

بدن انسان قرآن شناسی قرآن شناسي - Quranology

http://www.quranology.com/farsi/badane-ensan.htm

نَفس فوت هم می کند و فوت وضعيت ميان مرگ و زندگی است مانند خواب و بی هوشی). ... نمودار سرانگشتان آنها نظير هم باشد (دوقـلوهای موسوم به "دوقـلوهای همسان" که از يک تخم درست ... نقشه داشته اند که جايگاه و شخصيت وی بعنوان همسر نخست وزير را لکه دار کنند. .... های فکری دارند درس و تجربه هست». نکته آيه: مغز در آيه جمع بسته شده است. چرا؟

همه چیز درباره بارداری چند قلویی - Wiki-5040 - فروشگاه اینترنتی 5040

http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2604.html

28 آگوست 2014 ... وراثت: سابقه خانوادگی بارداری چند قلویی احتمال دوقلویی را افزایش می‌دهد ... چند قلوهای همسان از نظر ژنتیکی یکسان هستند و معمولاً به قدری شبیه به هم هستند که حتی والین به سختی می‌توانند آن‌ها را از هم تشخیص دهند. با این حال، این کودکان شخصیت‌های متمایز و متفاوتی دارند. ... چرا بارداری چند قلویی نگرانی ایجاد می‌کند؟

۱۰ جمله ای که نباید به دوقلوها بگویید - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/tarbiyat1-dogholo.html

اگرچه دوقلوها ارتباطی بسیار قوی با هم دارند، اما دلیل نمی شود قانون عمل و عکس العمل نیوتن را با ... به جای ارزش گذاری بر ماهیت وجودی یک قل، ویژگی های مثبت و دوست داشتنی هر قل را بیان کنید. ... است اما در دوران کودکی و نوجوانی هر کدام از آنها زندگی و شخصیت منحصر به فرد خود را خواهند داشت. .... چرا منـزل شما زیباتـرین منزل دنیا نباشد؟

دوقلوهای به هم چسبیده شیرازی از هم جدا شدند + تصاویر - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/newspaper/view/063727.php

12 آگوست 2014 ... با همت تیم جراحی پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دوقلوهای به هم چسبیده اهل .... شخصیت های محبوب کارتونی را متفاوت ببینید! ... چرا زنان دچار کاهش میل جنسی می شوند؟ .... بستن بخت کسی ازطریق دعا یا ورد یا طلسم صحت دارد؟