علت شب ادراری کودک چیست؟

علت شب ادراری کودک چیست؟
روزنامه ایران: شب ادراری یكی از مشكلات شایع در میان كودكان است. با این كه كودكان در حدود ۳ سالگی كاملاً از لحاظ نگه داشتن ادرار تربیت شده‌اند، ولی باز هم بسیاری از كودكان تا قبل از شش سالگی به این بیماری مبتلا هستند.
 
علت شب ادراری کودک چیست؟ - تصویر 1
 
بر اساس آمارها، از هر هفت كودك ایرانی، یك نفر دچار این بیماری است كه بیش از ۵۰ درصد آنها مورد سرزنش خانواده در منزل، جمع دوستان و فامیل قرار می گیرند.
 
یادگیری دستشویی رفتن معمولاً در ۴ سالگی رخ می دهد و این كار معمولاً با دوره ای از خیس كردن در طول روز یا شب دنبال می شود. اگر خیس كردن رختخواب كماكان در سن ۶ یا ۷سالگی رخ دهد، باید با پزشك مشورت شود.
 
علت شب ادراری
 
علت شب ادراری بسیار متنوع است. یكی از علت های این بیماری این است كه مثانه كودك شما ظرفیت كمتری نسبت به مثانه كودكان همسن خود دارد.
 
این كه كودك قادر نیست زمانی كه مثانه اش پر شده را درك و ابراز كند، یا به هنگام استرس های عصبی و ترس قادر به نگه داشتن خود نیست، به ندرت از علل شب ادراری است.
 
شب ادراری ممكن است خواه عمدی و یا غیر عمدی باشد. در واقع ترس، اضطراب، از دست دادن مهر و محبت والدین، تولد كودك دیگر، جلب نظر والدین، ترس از تنبیه در بچه های بزرگتر، مشكل در مدرسه و دوستان و در كل هیجان های مختلف در كودكان از علل این بیماری است.
 
باید توجه داشت مسائل روحی و عاطفی از مهم ترین علل این بیماری در كودكان است. جدای از پدر و مادر، اختلاف ها و كشمكش های خانوادگی، جابه جایی خانواده، مسافرت یا فوت یكی از والدین و تحقیر و تنبیه بیش از حد بزرگترها از عوامل اجتماعی و بسیار مهم در شب ادراری كودك است.
 
هرچند ثابت شده است عوامل ارثی و سوابق والدین نیز در بروز این عارضه مؤثر است، اما باید توجه داشت همان طور كه زمان راه افتادن و حرف زدن كودكان با یكدیگر متفاوت است، روند بالا رفتن ظرفیت مثانه و زمان قدرت كنترل آن نیز در كودكان ممكن است با هم متفاوت باشد.
 
به گفته كارشناسان، حدود ۱۵ درصد از كودكان كه تختخواب خود را خیس می كنند، به تدریج كاملاً بهبود پیدا می كنند.
 
رعایت نكات زیر برای جلوگیری شب ادراری كودك مفید است: به كودكتان اطمینان دهید كه شب ادراری در سن او مسأله ای طبیعی است.
 
او را تحقیر نكنید و به او بفهمانید كه او این كار را از روی عمد انجام نمی دهد. هیچ وقت او را تنبیه نكنید و مطمئن باشید كه دیگر اعضای خانواده نیز او را به این خاطر مسخره نمی كنند.
 
تشویق كودك برای خیس نكردن
 
تشویق كودك در انجام تمرینات و رعایت دقیق درمان های دارویی و غیر دارویی بسیار مؤثر است. حتی می توان كودك را به ازای هر شبی كه این كار را نمی كند، تشویق كرد و در این صورت، به مدت طولانی برای وی جایزه خرید.
 
دستشویی كودك قبل از خواب
 
كودك را قبل از خواب حتماً به دستشویی ببرید. او را به طور معمول ۲ تا ۳ بار در طول نیمه شب بیدار كنید تا به دستشویی برود و اگر با این اقدام شب ادراری كودك ادامه داشت از تشكچه های زنگ دار، مخصوص این كار استفاده كنید.
 
این تشكچه ها در داروخانه موجود است و وقتی كودك شروع به خیس كردن تختخواب خود می كند، شروع به زنگ زدن و اعلام خطر می كند و كودك خیلی سریع از خواب بیدار می شود.
 
صحبت با كودك
 
صحبت آزادانه و راحت با كودك در ارتباط با این مشكل می تواند به محدود ساختن مشكلات عاطفی كه در رابطه با این اختلال وجود دارد، كمك كند باید به كودك اطمینان داد كه وجود این مشكل تقصیر او نیست و این اختلال به مرور زمان بهبود می یابد. حتی می توانید به كودك خود درباره اعضای بدن آموزش دهید.
 
شب ادراری
کودک
خیس ردن
رختخواب
ارثی
تشویق
صحبت
تنبیه
دستشویی
مایعات

20 راه درمان شب ادراری کودک - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/child-succulent/ways1-treat-bed-wetting.html

درمان گیاهی شب ادراری کودکان علت شب ادراری کودکان درمان شب ادراری نوجوانان,شب ادراری کودک,علت شب ادراری کودک,درمان شب ادراری,شب ... لباس مناسب اندام شما چیست؟

درمان کودکان و نوجوانان مبتلا به شب ادراری - Professor Soltanzadeh

http://www.professorsoltanzadeh.com/new/book/edrar.htm

برای اغلب کودکان مبتلا به شب ادراری نمی توان یک علت اختصاصی را مشخص نمود. درمان شامل روش های حمایتی شرطی سازی با زنگ ادرار، و یا داروها (ایمی پرامین با ...

درمان شب ادراری کودک چیست؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/mental_health/c13_1347305927p1.php/درمان-شب-ادراری-کودک-چیست

11 سپتامبر 2012 ... دکتر الهام شیرازی/فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران/. شب ادراری کودکان ۳ دلیل عمده دارد؛ ۱ درصد از ...

شب ادراری کودکان و درمان آن | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/شب-ادراری-کودکان-و-درمان-آن

شب ادراري يكي از مسائل مهم و شايع كودكان ميباشد. گرچه عارضه وخيمي نيست اما ميتواند نظم خانواده را بر هم زده و باعث نگراني والدين گردد. شب ادراری معمولاً در بچه هاي زير ...

شب ادراری در جوانان بالغ - Bladder and Bowel Website

http://www.bladderbowel.gov.au/assets/doc/Factsheets/Persian/10BedwettingInYoungAdultsPersian.pdf

که رختخواب خود را خیس می کنند، این مشکل را از دوران کودکی داشته اند. ... بعضی از جوانان که شب ادراری دارند ممکن است در روز نیز با مشکالت مثانه مواجه باشند، مشکالتی نظیر تکرر ... شب ادراری به علت آمیزه ای از سه چیز است: ... چاره شب ادراری چیست؟

بررسی علت شب ادراری کودکان و راه های درمان-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=12379&parentid=70&catid=81

3 سپتامبر 2012 ... اما امروزه اطلاعات زیادی درباره شب ادراری و راه های درمان آن وجود دارد. سوالی که پیش می آید این است که دلایل شب ادراری چیست و راه های درمان کدام است؟ علت ...

درمان شب ادراری كودكان - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/hamechiz/archives/135626.php

15 فوریه 2011 ... درمان ، شب ادراری ، كودكان. ... علت بازی کردن آقایان با حلقه ازدواجشان چیست؟! +عکس .... آموزش‌های لازم برای كودك مبتلا به شب ادراری چنین است:.

علل شب ادراری کودکان - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/علل_شب_ادراری_کودکان

20 مه 2013 ... تا زمانی که این بیماری‌های جسمانی درمان نشوند، شب ادراری کودک قطع نخواهد شد. به طور مثال ... علت شب ادراری علل ایجادکننده شب ادراری ناشناخته اند: اما عوامل متعددی با این عارضه ارتباط دارند. حجم مثانه: .... انواع اظطراب و علایم ان چیست(٢)

شب ادراری چیست و معمولاً در چه سنی مشاهده می‌‌شود؟ - روان شناسی.دلهره.خشم ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/شب_ادراری_چیست_و_معمولاً_در_چه_سنی_مشاهده_می‌‌شود؟

20 مه 2013 ... علت ایجادکننده شب‌ادراری چیست؟ علت ‌ایجاد کننده ی شب‌ادراری در بیش از 50 درصد کودکان، رشد دیررس دستگاه عصبی یا وجود یک اختلال داخلی در ...

شب‌ادراری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/شب‌ادراری

اگر از ابتدای تولد هنوز کودک در شب ادرار می‌کند به این حالت شب ادراری اولیه (PNE) می‌گویند. اگر کودک شب ادراری ... درصد کمی از شب‌ادراری‌ها به علت یک بیماری است.

شب ادراری - علل، علائم و درمان - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/11679_شب-ادراری-علل،-علائم-و-درمان.html/

3 ژانويه 2014 ... شب ادراری در درجه اول یک بیماری دوران کودکی است هر چند ممکن است در بزرگسالی هم بوجود آید که بسته به علت و درمان باشد. در حدود 85 درصد از کودکان ...

شب ادراری کودک، چگونه درمان می‌شود؟ - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/46596/شب-ادراری-کودک-چگونه-درمان-می‌شود

2 روز پیش ... کودک،مشکل،استرس،شب،ژنتیک،مایعات،خواب،شب ادراری،رختخواب. ... پزشکان به طور دقیق نتوانسته اند علت اصلی شب ادراری را شناسایی و آن را متوقف کنند؛ ولی این حالت در .... استرس بارداری، لولوی مخاطبان نی نی بان چیست؟

علت‌ شب ادراری کودکم چیست؟ - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/46678/علت‌-شب-ادراری-کودکم-چیست

13 سپتامبر 2014 ... علت‌ شب ادراری کودکم چیست؟ شب ادراری،کودک،علت،ژنتیک،هورمون،استرس،خواب، عمبق،دیابت،خیس،رختخواب،درمان،دارو.

: شب ادراری در کودکان - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=شب ادراری در کودکان

مقدمه. در صورتی که کودکی بطور مکرر حداقل 2 بار در هفته و به مدت حداقل 3 ماه پیاپی بدون استفاده از داروهای ادرارآور و یا بدون داشتن بیماریهای زمینه‌ای مانند دیابت و ...

شب ادراری در جوانان بالغ

http://www.continence.org.au/data/files/CALD/Persian/10_Bedwetting_In_Young_Adults_-_Persian.pdf

a child, many young people may never have had help with this ... A big worry is what bed-wetting can mean for ... شب ادراری به علت آمیزه ای از سه چیز است:.

علل شب ادراری کودک - آکا - بیماری های کودک - آکاایران

http://koodakan.akairan.com/koodak/bimari/2014624122025.html

علت شب‌ادراری چیست؟ شب‌ادراری یک مشکل رفتاری نیست و به احتمال زیاد به چگونگی خوابیدن کودک هم بستگی ندارد. بسیاری از والدین بر این باورند که کودکشان ...