افسانه بافی چگونه درمان می‌شود؟

افسانه بافی چگونه درمان می‌شود؟

افسانه بافی در کودکان بیش یا کم وجود دارد ولی در سنین نوجوانی و بلوغ ممکن است حالت شدیدتری پیدا کند و گاهی هم به صورت اختلال روانی در بزرگسالان هم به چشم می خورد. این حالت در کودکان مختلف وجود دارد ولی با شدت و ضعف. این افراد به تدریج که با واقعیت ارتباط پیدا می کند از خطای آن در امان می ماند. کودکان از سنین چهار سالگی تدریجا" این توان را می یابند که در ذهن خود چیزهای خارق العاده ای بسازند. شروع به قصه سازی و پرداختن داستانهای ساختگی می پردازند و البته آنچه را که می گویند حقیقت پنداشته و جدا" از آن دفاع می کنند و این امری عادی و طبیعی در آنهاست. در سنین 6 کودکان به شنیدن افسانه ها بیشتر رغبت نشان می دهند تا گفتن آن ولی باز هم در سر همان حال و هوا را دارند. ولی معمولا" داستانهائی را می پذیرند که با محتوایش با شرایط او و با اوضاع شخصی او قابل مقایسه و تطبیق باشد. در سنین 8 ـ 12 اگر مخصوصا" مشکلاتی در زندگی خانوادگی داشته باشند افسانه سازی را دوست پیدا کرده و تدریجا" می کوشند خود را با افکار مجرد هم پرواز سازند. هر آنچه ناکامی و محرومیت در ذهن خود دارند آن را در قالب افسانه عرضه می کنند.

 

افسانه بافی چگونه درمان می‌شود؟ - تصویر 1

 

 عــــــوارض همــــــــراه

افسانه بافی با عوارضی همراه است از جمله ناپختگی های عاطفی است. مثلا" ممکن است در عالم خیال فردی را بسازد و او را در ذهن خود مجسم کرده و نامزد خویش به حساب آورد و برای او نامه ای عاشقانه تنظیم کرده و درباره عشق و عاشقی برایتان قصه بسازد بدون اینکه او اصلا" در سن و سالی باشد که لایق چنین وضع و سخنی باشد. گاهی به همراه آن حسادت است و بدخواهی آنها از اینکه دیگران آبروئی دارند و برایشان حسابی باز می شود ناراحتند و بدون اینکه چیزی از آنها کمو کسر شده باشد بدخواهی و حسادت دارند. در جنب آن گاهی دروغگوئی است که البته در مواردی خود فرد بدان هشیار است و میداند چه می گوید و چه میکند ولی در حین سخن در روالی افتاده است که به نظر او چاره ای جزء سر هم کردن دروغ ساختن ندارد. اینان بی اراده دروغ می گویند ولی برخی از آنها در حین بیان بدان آگاهند. آنچه در ذهن دارند بیان می کنند. به هر میزان که آرزوها بیشتر باشند دروغها بزرگتر و به اصطلاح عوام شاخدارتر است.

 

 

خطـــــــر و عارضــــــه آن

افسانه بافی اگر شدید شود و صورت مزمن به خود بگیرد ممکن است فرد را به هذیان بکشاند این حالت مخصوصا" برای آنها که بر احساسات خود غلبه ای ندارند بیشتر ملاحظه می شود. این حالت خود موجب صدمه بر قوه تخیل است. عدم تعادل روانی، گرفتاری در توهم، نابسامانی کیفیات نفسانی از دیگر عوارضی است که خطر آن را کمتر از خطر افسانه بافی هذیانی نیست، پایه های حیات و شخصیت افراد بر اساس چنین وضع و حالتی لرزان شده و زندگی در خلاف مسیر واقعیت می افتد. همچنین به این نکته باید توجه داشت که افسانه بافی به کودک قدرت گریز از حقایق می دهد و این حالت آدمی را به دنیای نامطلوبی می کشاند و قدرت تحمل را از آدمی سلب کرده و کار به جائی می رسد که گاهی از شدت پرت و پلاگوئی خود را رسوا می سازد. گاهی این چنین افراد دچار وسوسه ایذاء و آزار رسانی می شوند. افسانه هائی می بافند که دیگران را به دام اندازند و خود را به تماشای آن پردازند و این خود زمینه ساز نگرانی های بسیاری است زیرا در آن تنها خود را خوب و مهم نشان دادن مهم نیست بلکه صدمه زدن به دیگران هم مطرح است.

 

 

شیـــــوه های درمــــــــان

مجددا" در بحث درمان متذکر می شویم که به مبحث خیالبافی مراجعه ای شود و در عین حال یادآوری می کنیم که: ریشه شناسی از مسائل مهم و از نکات اساسی است که باید مورد نظر باشد و می دانیم مادام که ریشه ها شناخته نشوند امکان درمان نخواهد بود. در طریق درمان ضروری است:

۱- افسانه باف را به واقعیت ها نزدیک کنیم آنچنان که پدیده ها را بشناسد و لمس کند.

۲- قدرت مشاهده را در افراد تقویت کنیم تا حقایق و پدیده ها را به چشم باز ببینند.

۳- گاهی از او بخواهیم که نتیجه لمس ها و مشاهدات خود را روی کاغذ آورده و به صورت گزارشی عرضه کرده و آن را در حضور دیگران به مرحله تطبیق برساند. و یا در مواردی آنچه را که دیده اند بیان نمایند.

۴- نیروی منطق و استدلال آنها را تقویت کنید تا هر چیزی را به گونه ای مستدل بیان نمایند و نیز از استدلال خود دفاع کنند.

۵- واداشتن به تفریح و گردش و بازی دست جمعی، اصولا" فعالیتهای گروهی، سرگرم کردن به بازیهای پرشور و نشاط، مخصوصا" بازیهائی که در آن رعایت نظم و تربیت و مقررات مطرح است در این رابطه می تواند بسیار مفید و مؤثر باشد.

۶- سرگرم داشتن به کارهای هنری و فعالیت هائی که در آن توجه به ریزه کاری و ظرافت مطرح است بسیار مؤثر است و در این رابطه اوقات فراغت او را پر کرد، البته با تلاش و فعالیتی سازنده.

۷- سرچشمه احساس حقارت ها، ضعف ها و زبونی ها، بی اعتمادی های او را بخشکانید و نیازهای او را تا حدود امکان برآورده سازید.

۸- اختلافات خانوادگی و نابسامانی های مربوط به آن را رفع کرده و برای کودک محیط امن و اعتماد پدید آورید در کل شرایط زندگی برای او عادی باشد.

۹- او را وادارید آنچه را که خیال می کند و برای آن افسانه می بافد به صحنه عمل درآورده و یا نشان دهد و از این طریق او را به تطابق با واقعیت بکشانید.

۱۰- در مواردی اگر سخن او را دروغ و ناروا یافتید به او تفهیم کنید که از مرز واقع خارج شده ولی او را مورد تمسخر و سرزنش و اتهام قرار ندهید.

اختلال
درمان
عاطفی
افسانه‌بافی

میگنا - سندرم كورساكف Korsakoff's Syndrome

http://www.migna.ir/vdcbsfb8.rhbz0piuur.html

تنها بیماری روانی دنیا که با این شیوه راه رفتن درمان می‌شود ... گرفتگی رگ چگونه رخ می‌دهد/نشانه‌های سکته قلبی ... سندرم کورساکف که در برخی میگساری‌های مزمن رخ می‌دهد، از ترکیب می‌خواری و کمبود ... کلمات کليدی: سندرم كورساكف، يادزدودگي، يادزدودگي پيش گستر، يادزدودگي پس گستر، افسانه بافي، روان شناسي فيزيولوژيك.

چرا بعضی ازکودکان خیالبافی می کنند؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/whimsical-woolgatherer.html

افسانه بافی در کودکان جلوه هائی دارد که جنبه های مشهود آن به قرار زیر است: ..... مجددا" در بحث درمان متذکر می شویم که به مبحث خیالبافی مراجعه ای شود و در عین حال یادآوری می کنیم که: ریشه شناسی از مسائل مهم و از ..... با افراد دوجنسه چگونه برخورد کنیم؟

سیفلیس - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/سیفلیس

اگر این زخم درمان نشود ممکن است سه تا شش هفته در محل باقی بماند. ..... گفته می‌شود افسانه زن افسونگر متعلق به قرن ۱۹ تا حدودی برگرفته از اثرات مخرب ... دهد که چگونه درمان، هرچند بی تاثیر، سیفلیس در آن دوران دستاورد نخبگان اروپایی بوده است.

در رفتگی استخوان کشکک چیست و چگونه درمان میشود | ایران ارتوپد

http://vista.ir/page/12018/در-رفتگی-استخوان-کشکک-چیست-و-چگونه-درمان-میشود

در رفتگی استخوان کشکک چیست و چگونه درمان میشود ... ارتوپدی" در رفتگی کشکک معمولا به علت ضربه مستقیم به این استخوان ایجاد میشود. .... در سوئد · امیر و گوهر به روایت افسانه ها · مراسم سوگواری زنان عرب(لطم‏زنی) | انسان‌شناسی و فرهنگ .... ترکیه · جایی برای بهانه تراشی خسوس باقی نگذاشتیم/مربی-بازیکن توهین به مربیان…

آشنایی با علائم و نشانه های آکنه و شیوه های درمان آن - Vista News Hub

http://vista.ir/article/360309/آشنایی-با-علائم-و-نشانه-های-آکنه-و-شیوه-های-درمان-آن

در آکنه شدید ممکن است جوشگاه (جای ترمیم زخم، اسکار) برای همیشه باقی بماند. ○ آکنه چگونه به وجود می آید ... افسانه های دیگری علت آکنه را آلوده بودن پوست عنوان کرده اند، اما باید توجه داشت که ... آکنه اغلب توسط متخصصان پوست درمان می شود، گرچه ممکن است پزشکان عمومی، متخصصان کودکان یا داخلی نیز انواع خفیف آن را درمان کنند .

بسیار جالب و خواندنی درباره دروغ گفتن!! - سایت رسمی و تخصصی ...

http://www.razeneshat.blogsky.com/1390/08/01/post-69/

چگونه تشخیص دهیم که کسی دارد به ما دروغ می‌گوید ؟ ... علت و دلیل افسانه بافی افراد یک شوک شدید روحی ،شکست در زندگی شخصی یا اجتماعی یا هر واقعه و رخدادی که به ...

موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان > >مقالات>آنچه باید در مورد سرطان ...

http://www.ncii.ir/article.aspx?id=275

... این هزینه را می‌دهد؟ درمان چگونه فعالیت‌های طبیعی من را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟ ... این درمان سلول‌های سرطانی را که احياناً در پستان باقی ماند‌ه‌اند، نابود می‌کند. برداشتن  ...

BoyerNews | سایت خبری تحلیلی بویر نیوز

http://boyernews.com/

رئیس جمهور: تا پایان سال ۹۷ هزار شغل ایجاد می‌شود/ ابراز تاسف روحانی ازاقدام مجلس .... شایع ترین بیماری فصل را چگونه درمان کنیم؟/ راه خلاصی از آنفولانزا چیست؟

مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی

http://www.bartarinha.ir/

... تک جلسه ای · درمان چاقی موضعی و مفرط با لیزر لیپولیز دکتر تقی پور .... و درست نخوابند. اما این روند در طولانی مدت موجب بروز بدخوابی و بی خوابی هایی می شود که در زندگی روزانه آنها تاثیر منفی دارد. ... bolet عکاسی: چگونه پرتره های زیبا بگیریم؟

نوشتاری در ضرورت روانکاری : "در فضیلت... - Psychology روانشناسی

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1469309476619281&id=1462882073928688

در منظر عرفازبان مانع و دافع عروج است و مسیر رهایی با مرکب صمت طی می شود. .... کننده ای بر قربانی می گذارد و چگونه تمامی هستی او را تحت الشعاع قرار می دهد. ... پس اگر درد از جنس کلمه است، درمان هم از جنس کلمه است. ... و اگر تمام آنچه در طی جلسات روانکاوی گفته شده، جز افسانه بافی، خیال پردازی و دروغگویی نباشد، تکلیف چیست.

سوگ هم درمان دارد - بنیاد نیکوکاری شروین روبن زاده

http://www.bonyadeshervin.com/index.php/2014-08-19-10-50-23

حال دنیا را چو پرسیدم از فرزانه ای گفت یا ابریست یا برگیست یا افسانه ایست ... 5- پذیرش/قبول: زمانی است که از ماتم ، خشم، و اندوه فرد بتدریج کاسته می شود و او ... سوگ گرچه دردناک است ولی هدف تطابقی دارد. ... چگونه میتوان به درمان خود کمک کرد .... اگر سوگ بصورت حل نشده باقی بماند تسکین و شفای فرد داغدیده با تاخیر مواجه خواهد  ...

چگونه می‌توانیم احتمال بروز حمله‌های صرع را کم کنیم؟ - همراه با علم

http://baelm.ir/پزشكي-چگونه-می‌توانیم-احتمال-بروز-حم/

1 روز پیش ... «صرع بزرگ» نام دارد که در اثر تخلیه الکتریکی ناگهانی و همزمان «مات‏زدگی» نیز نوع دیگری از صرع است بعد از ... درمان بیماری صرع چگونه است؟

زونا و درمان آن با عسل

http://rahpouyan.cn/teb/cid/9263/زونا_و_درمان_آن_با_عسل.html

چگونه بفهمیم کم خونی داریم؟ ... تغذیه باشد ، ضایعات پوستی اغلب حالت زخمی و نکروزه پیدا کرده و جای زخم باقی می ماند. تظاهرات موضعی بیماری به نوع عصبی که گرفتارمی شود هم بستگی دارد ، مثلا" در گرفتاری ... ویروس هم در ضایعات پوستی و تاول ها و گاهی در ناحیه حلق مبتلایان وجود دارد . ... افسانه از مشهد سه شنبه 26 فروردین 1393.

روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس.اختلالات شخصیتی .خودباوری ...

http://robabnaz.persianblog.ir/

24 نوامبر 2013 ... تعمیم بیش از اندازه یا کلی بافی، اغلب به صورت قانون ثابت و ... شخصی که به آسانی عصبانی می شود، علت خشم را در درون خود نمی داند ... افسانه 1: خشم از یک عامل بیرونی مانند یک رویداد، موقعیت یا رفتار ..... REBT بر این مقدمه و پیش‌فرض استوار است که مردم، هشیارانه تصمیم می‌گیرند که چگونه فکر و احساس کنند.

آخرین دستاوردهای سلول های بنیادی در آسیب های نخاعی و فلج مغزی ...

http://www.bonyannews.ir/آرشیو-اخبار/ID/748/اخرین-دستاوردهای-سلول-های-بنیادی-در-اسیب-های-نخاعی-و-فلج-مغزی

بعدازاينكه فردي دچارآسيب نخاعي مي شود، درفعاليت هاي روزانه خودش به مساعدت نيازدارد. ... فاز اول فاز سنجش سلامت مطالعه بود در فاز 2 ارزش درمانی این کار سنجیده می شود. ..... البته به دلیل آسیب نخاع ممکن است برخی از علائم باقی بماند ولی در طول زمان به .... برای درمان فرزندم از طریق سلولهای بنیادی یا روشی دیگر وجود دارد آینده را چگونه ...

کودکان: روانشناسی کودکان،کودکان و والدین،سرگرمی کودکان،تربیت ...

http://www.persianv.com/nozadan/2009_03.php

تماشاي تلويزيون خطر آسم را در کودکان افزايش مي‌دهد ... افسانه بافی کودکان ... چگونه با کودکانمان صحبت کنیم تا حرفمان را گوش کنند؟ .... درمان تنبلی چشم کودکان ...