می‌خواهید، دیگران فرزندتان را ادب کنند؟

می‌خواهید، دیگران فرزندتان را ادب کنند؟
پورتال مردمان: بحث زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد که اجازه داریم بچه‎های دیگران را ادب کنیم یا خیر. البته آنطور که به نظر می‎رسد هم پاسخ آن ساده نیست.
 
می‌خواهید، دیگران فرزندتان را ادب کنند؟ - تصویر 1
 
عواملی که در این موضوع دخیل هستند شامل رویکردهای مختلف والدین می شود:
 
فرزندداری
 
آنچه رفتار قابل قبول و غیرقابل قبول برای کودک به حساب می آید
 
روش های قابل قبول هدایت رفتار
 
اینکه کودک تنها تحت مسئولیت والدین خود است یا واقعاً برای بزرگ کردن آن بچه به کمک یک محله نیاز هست.
 
اجازه بدهید هرکدام از این عوامل را تک تک بررسی کنیم.
 
۱) بعضی از والدین ریسک پذیر نیستند. یعنی دوست ندارند برای تربیت فرزندانشان خطر کنند به همین دلیل رفتار خوب و قابل قبول را به فرزندشان معرفی کرده و هر زمان که فرصت دهد مرزهای او را مشخص می کند.
 
هدف آنها این است که فرزندانی را بزرگ کنند که انتظارات موردقبول والدین بعنوان تربیت صحیح را برآورده کنند. از طرف دیگر برخی از والدین ریسک پذیر هستند.
 
آنها باور دارند که زمان هایی هست که کودکان باید با آزمون و خطا یاد بگیرند. هدف این دسته از والدین بزرگ کردن بچه هایی است که انتظارات معقول والدین را برآورده کنند و در عین حال گاه گاهی به فرزندانشان اجازه می دهند غیر از آن را انتخاب کنند و نتایج منفی آن را خود تجربه کنند.
 
اگر یکی از والدین دسته اول فرزند والدین دسته دوم را تادیب کند، والدین دسته دوم آن را رفتاری انتقادی و کنترل کننده خواهد دید.
 
۲) بعضی از والدین تصور می کنند که کودکان اجازه ندارند با والدین خود مخالفت کنند. بعضی از والدین هم تصور می کنند اختلاف سازنده تبادل نظر سالم است.
 
بعضی از والدین به فرزندانشان اجازه می دهند پای خود را روی میز نشیمن بگذارند اما چنین رفتاری برای بعضی از والدین شدیداً غیرقابل قبول است. به همین دلیل والدین باید آزادانه مرزهای فرزند خود را مشخص کنند.
 
۳) بعضی از والدین به هدایت های کلامی آرام و منطقی اعتقاد دارند، درحالیکه دسته دیگری از والدین باور دارند که نیازی به توضیح دادن تربیت نیست و مرزهای آنها باید توسط بچه ها رعایت شود.
 
درنتیجه وقتی رفتارهای بد اتفاق می افتد، نیازی به استدلال و دلیل و برهان آوردن نیست چراکه نتیجه عمل کاملاً متقاعدکننده است. با این‌حال دسته دیگری از والدین تنبیه را یک راه منطقی و قابل قبول برای هدایت رفتار بچه ها می دانند. اگر فردی بچه کسی را که اعتقادی به تنبیه بدنی ندارد، تنبیه کند، والدین کودک آن کار را یک خشونت علیه فرزندشان خواهند دید.
 
۴) بعضی والدین احساس می کنند که فقط خودشان دربرابر فرزندشان مسئول هستند. والدین دیگری باور دارند که برای بزرگ کردن یک بچه به کمک یک محله نیاز هست.
 
مسئله ای که اینجا ایجاد می شود این است که بزرگسالان اطراف آن کودک مسئولیت شکل دادن تعریف رفتار قابل قبول و غیرقابل قبول را با هم سهیم هستند.
 
اگر یکی از والدین دسته دوم بچه فردی که خود را به تنهایی مسئول تربیت فرزدش می داند ادب کند، والدین کودک تصور خواهد کرد که به حقوق پدر یا مادری او بی احترامی شده است.
 
از طرف دیگر، اگر یک فرد از دسته دوم والدین کودک یک فرد از دسته خود را هدایت کند، والدین کودک از اقدام فرد بسیار متشکر و قدردان خواهند بود.
 
اما اگر کودکی وارد خانه شما شد یا در ماشین‌تان بود یا در شرایطی مسئولیت یک کودک موقتاً با شما بود چه؟ اگر فرزندی در نزدیکی شما بود و رفتارهایی نشان داد که برای شما قابل قبول نبود، بهترین راه این است که به آرامی برای کودک توضیح دهید که وقتی پیش شماست چه نوع رفتاری از او انتظار می رود.
 
شما این حق را دارید که مرزهایی که برای خودتان تعریف کرده اید را در مورد کودک اجرا کنید، حتی اگر آن مرزها با مرزهای والدین کودک متفاوت باشند. البته در این راه باید از حداقل روش های تربیتی استفاده کنید که فاقد هر نوع خشونت باشد.
 
هر انتخابی که درمورد این مسائل داشته باشید مطمئناً نظر همه والدین را جلب نخواهد کرد. این موضوع همیشه موضوعی بحث انگیز باقی می ماند.
 
بنابراین بهتر است بهترین تصمیمی که در آن لحظه می توانید بگیرید را اتخاذ کنید و نگران نتیجه کار نباشید چرا که بیشترین چیزی بوده که در آن لحظه از دست شما برمی آمده است.
تربیت
کودک
والدین
ادب
دیگران
رفتار
ریسک
انتقاد
آرمون و خطا
خشونت
کلام

روانشناسی کودک - حــــرف شنــــوی در كــــودكان

http://samiraeslamieh.blogfa.com/cat-15.aspx

آنها فكر مي كنند كه هر چه بيشتر حرفشان را تكرار كنند ، فرزندشان سريع تر ... بچه ها در اين سن نميخواهند كه بد و بي ادب باشند، آنها فقط ميخواهند استقلال خود را نشان دهند. .... بنا براين بهتر است هنگامي كه مي خواهيد او را از جايي كه دوست دارد به جاي ديگري ...

روان‌شناسی و مشکلات رفتاری - مجله اینترنتی itupdate | Itupdate.ir

http://www.itupdate.ir/category/روانشناسی-و-مشکلات-رفتاری-1051

شب ادراری کودک را این‌گونه درمان کنید · می‌خواهید، دیگران فرزندتان را ادب کنند؟ چرا دوقلوها هم، شخصیت های متفاوتی دارند؟ شب ادراری کودک، نیاز به درمان دارد؟ چرا کودکم ...

آيا می خواهيد فرزندتان حرف شنو باشد؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/tuition/child-obedient.html

بچه ها در اين سن نميخواهند كه بد و بي ادب باشند، آنها فقط ميخواهند استقلال خود را نشان دهند. ... اين روش موقعي مفيد خواهد بود كه مي خواهيد فرزندتان نتيجه ي كاري را بفهمد. بگوييد : «بايد ... در اين شرايط شخصي مي خواهد شما را وادار به انجام كار ديگري كند.

آیا می خواهید فرزندتان حرف شنو باشد؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=6094

11 آوريل 2004 ... آنها فكر می كنند كه هر چه بیشتر حرفشان را تكرار كنند ، فرزندشان سریع تر گوش می دهد. ... بچه ها در این سن نمی خواهند كه بد و بی ادب باشند، آنها فقط می خواهند استقلال خود ... در این شرایط شخصی می خواهد شما را وادار به انجام كار دیگری كند.

چگونه کودکانی با شخصيت تربيت کنيم؟ - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek343.htm

اگر می خواهيد فرزندان به شما توهين نکند، بايد شما نيز به او توهين نکنيد. ... کودک نيز مانند ديگران دوست دارد در خانه و محيط های ديگر، خود را عضوی فعال و موثر احساس کند. ... غافل هستند و به خصوص در کلام، رعايت ادب را نسبت به فرزندان خود نمی کنند.

ادب کودکتان را بسنجید - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek649.htm

به صورت تئوری در کتاب ها نوشته شده که در این سنین کودک قادر است سلام کند، با ... و از همه مهمتر اینکه ادب روشی است که به دیگری نشان دهیم برایش احترام قائلیم. ... یا وقتی می خواهید با هم به مهمانی بروید از قبل او را آماده کنید: "داریم می رویم به منزل خانم ... این پرسشنامه جواب دهید تا دریافتی دقیق تر از میزان ادب فرزندتان داشته باشید .

با بچه های لجباز چه کار کنیم؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1403876381p1.php/با-بچه-های-لجباز-چه-کار-کنیم

27 ژوئن 2014 ... اما مهسا، نمی تواند به خوبی پسرخاله اش سپهر مسئله ها را حل کند و برای ... از نظر آنها اگر می خواهید فرزندتان به آزار دادن دیگران بی میل شود، بهتر است ...

50 روش عملی برای تقویت عزت نفس - سایت زیبا وب

http://www.zibaweb.com/Courage.htm

گفتار جراتمندانه:اجازه ندهيد ديگران از شما بهره‌جويي كنند. بر رفتار مناسب و منصفانه داشتن اصرار بورزيد. درباره آنچه مي‌خواهيد و آنچه فكر مي‌كنيد تا حد امكان صريح باشيد. مثال ? .... 35 ـ به فرزندتان ياد بدهيد كه با ادب و با نزاكت باشد . ادب و نزاكت سبب ...

به مهد کودک ** موعـــــــــود ** خوش آمدید.

http://www.emahd.ir/isf/moud/index.php/module/HTML_Pages/action/ShowHTML_Pages/id/182

... كنند و هم در اجتماع افرادی محترم باشند؛ در غیر این صورت اگر فرزندتان بی ادب است ... وقتی او می پذیرد مهم است، درک می كند كه اعمال و رفتارش بر دیگران تاثیر دارد. ... می کند حتماً به او "متشکرم"، "دستت درد نکند" بگوئید اگر از کودکتان می خواهید در  ...

روانشناسی خودمانی | مشاوره خصوصی

http://ravanmoshaver.blogsky.com/

آنها فکر می کنند که هر چه بیشتر حرفشان را تکرار کنند ، فرزندشان سریع تر گوش می دهد. ... بچه ها در این سن نمیخواهند که بد و بی ادب باشند، آنها فقط میخواهند استقلال خود را نشان دهند. ... این روش موقعی مفید خواهد بود که می خواهید فرزندتان نتیجه ی کاری را بفهمد. بگویید ... در این شرایط شخصی می خواهد شما را وادار به انجام کار دیگری کند.

چند نکته روانشناسی در خصوص حرف شنوی کودکان

http://jamhc.bpums.ac.ir/Fa/Announce-157.htm

8 ا کتبر 2012 ... آنها فکر مي کنند که هر چه بيشتر حرفشان را تکرار کنند ، فرزندشان سريع تر گوش مي دهد. ... بچه ها در اين سن نمي خواهند که بد و بي ادب باشند، آنها فقط مي خواهند استقلال خود را ... اين روش موقعي مفيد خواهد بود که مي خواهيد فرزندتان نتيجه ي کاري را بفهمد. ... در اين شرايط شخصي مي خواهد شما را وادار به انجام کار ديگري کند.

با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/با_کودکان_بد_اخلاق_چگونه_رفتار_کنیم

30 آوريل 2013 ... توضیح دهید که وقتی حقیقترا نمی گوید دیگران را به دردسر .... هنگامی که از فرزندتان می خواهید تا به صورت دیگری رفتار کند سعی کنید فرمول XYZ ...

تربیت فرزند

http://farzand.persianblog.ir/

1 آوريل 2014 ... بی شک بدون مشارکت شما در پاسخ به سوالات و راهنمایی دیگران، ادامه پاسخگویی به ... اگر می خواهید پاسخ بشنوید و سایت ادامه پیدا کند حتما اول به مطلب قبلی ... پاسخ: مشکل شما به صورت حضوری باید بررسی شود؛ هم وضعیت شما هم فرزندتان. ..... هوش خوبی داره وخوب شعر میخونه، ولی حتی از پشت تلفن هم با خیلی از افراد ...

شهریور 1390 - روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/9006.aspx

سلام و ادب اصل حرفتون رو قبول دارم و استفاده کردم به نظر میرسد با این جواب به بچه .... مقایسه فرزندان با یکدیگر و یا با فرزندان دیگران ، پیامدهای خطرناکی به دنبال دارد .... به او را دارید و مي‌خواهيد كمكش كنيد که از اين احساسات به‌طور سازنده استفاده كند .

روشهای مؤثر برای حرف شنوی کودکان - آکاایران - تربیت کودک

http://koodakan.akairan.com/koodak/tarbiat1/21512.html

شما می خواهید فرزندتان میز را بچیند ، اگر با فریاد از او بخواهید که از آن طرف خانه بیاید و ... اگر فرزند شما در حضور دیگران بد رفتاری کند ، باعث خجالت شما می شود و  ...

هوش اخلاقی چیست؟ و چگونگی پرورش آن در کودکان - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/319565/هوش-اخلاقی-چیست-و-چگونگی-پرورش-آن-در-کودکان

8 فوریه 2014 ... کارشناسان دریافته اند والدینی که فرزندان بااخلاق بزرگ می کنند، بر ... هست ] آموزش دهید: ” با دیگران همانگونه رفتار کنید ، که می خواهید با شما رفتار شود . ..... به او یادآوری کنید چگونه با ادب باشد و هرگز تصور نکنید​ خودش راه و رسم ...