سخت گیری زیاد عامل اختلال کمرویی

سخت گیری زیاد عامل اختلال کمرویی

 خبرگزاری ایسنا: یک متخصص روانشناسی بالینی گفت:"کم‌رویی در واقع یک اصطلاح شایع میان عامه مردم است که در روانشناسی بالینی از آن به عنوان ترس از موقعیت اجتماعی یاد می‌شود."

 

دکتر مرتضی امیدیان ترس از قرار گرفتن در مقابل افراد را از ویژگی افراد مبتلا به اختلال کمرویی دانست و گفت:" در این اختلال،شدت علائم اضطرابی در فرد بروز و دمای بدنشان به شدت پایین می‌آید. آب دهانشان خشک و برافروخته شده و خود به خود با بروز این علائم جسمانی و مواجه شدن فرد با مشکل از موقعیت‌هایی که چنین شرایطی دارد فرار می‌کند."

 

 وی درباره علل این اختلال گفت:" در تئوری به نام کلارک، مدلی ارائه شده که بر اساس این مدل افراد با توجه به زمینه خانوادگی و تجربه شخصی، یک اتفاق الگویی در ذهن آنها شکل می‌گیرد و هنگامی که در موقعیتی قرار بگیرند به دلیل این مدل شناخت، علائم جسمی را از خود بروز می‌دهند."                      

                              

  دکتر امیدیان ادامه داد:" از آنجا که همراه علائم جسمانی، نگرانی از بروز علائم نیز وجود دارد، فرد در نظر دارد از بروز این علائم جلوگیری کند که این عمل بازخورد منفی داده و باعث مشکلات بیشتری می‌شود."             

 

 وی درباره درمان این اختلال توضیح داد:" بهترین درمان برای اختلال کم رویی، روشی تحت عنوان CBT است که روش درمانی " رفتاری - شناختی" گفته می‌شود. این روش به این صورت است که ابتدا باید ذهن فرد را اصلاح و تمریناتی در جهت اصلاح رفتار با تعامل این که رفتاری را انجام تا بازخورد و شناختش را اصلاح کنیم، به فرد داده می‌شود. سپس می‌توان این چرخه را از بین برد." 

 

دکتر امیدیان درباره راه‌های دیگر درمان گفت:" برای درمان این اختلال می‌توان در مشاوره‌های گروهی شرکت کرد که در این گروه‌ها افراد با مشکل یکسان دور هم جمع ‌شده و به گفتگو برای حل مشکل می‌پردازند." 

 

این روانشناس در توصیه برای ممانعت از شکل‌گیری این مشکل خاطرنشان کرد:" الگوهای رفتاری والدین از قبیل انتقاد کردن بیش از حد، داشتن معیار بالا در برخورد با فرزندان و سخت‌گیری در برخورد با خطاهای عادی زندگی زمینه ساز اختلال کم‌رویی است."

 

دکتر امیدیان یادآور شد:" پیشگیری از این اختلال باید از دوران ابتدایی و با برخورد صحیح والدین و معلمان شروع شود که با پرهیز از نگاه انتقادی و ایراد گرفتن در جمع و اجازه اظهار نظر دادن به کودکان، نوشتن انشا و اجرای گفتگو می‌توان از بروز این اختلال جلوگیری کرد."

اختلال
کمرویی
نگرانی

روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس.اختلالات شخصیتی .خودباوری ...

http://robabnaz.persianblog.ir/

24 نوامبر 2013 ... بیماریهای روان تنی.اسکیزوفرنی.فوبیا.کمرویی. تلقین پذیری. ... اگرچه این پندار غلط است ولی، فرد مبتلا نتیجه گیری خود را واقعی و رفتار ناشی از این ... افسانه 1: خشم از یک عامل بیرونی مانند یک رویداد، موقعیت یا رفتار شخصی دیگر ناشی ... در غیر این صورت ممکن است به احساس گناه و افسردگی زیادی دچار شوند.

اضطراب مزمن و شدید غیرعادی - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/اضطراب_مزمن_و_شدید_غیرعادی

5 ژانويه 2012 ... بیماریهای روان تنی.اسکیزوفرنی.فوبیا.کمرویی. تلقین پذیری. ... عوامل اجتماعی و ارتباطی بسیاری باعث به‌وجود آمدن اضطراب در افراد می‌شود، مانند ... انواع اضطراب مانند اختلال هراس و ترس از مکان‌های باز نقش زیادی دارد. ..... نقش سخت رویی - پوست کلفتی - بر روی استرس(۱) ..... روش های پیش گیری از اختلالات روانی(۱)

کمرویی - اختلالات یادگیری سقز

http://www.ldsaghez.blogfa.com/post/35/کمروییaspx/

کمرویی وعوامل بوجود آورنده ،درمان و تاثیر آن برعملکردهای مختلف انسان (زندگی ، تحصیل .... اجتماعی، سخت گیری بیش از حد بر کودکان و نوجوانان و داشتن توقعات زیاد، ... کمرویی در کودکان نوعی ابعاد شخصیتی محسوب شده و بروز آن در کودک، به عوامل ...

اختلال شخصیت چه نشانه‌هایی دارد؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=236848

7 فوریه 2013 ... داشتن اختلال شخصیت یعنی شما دارای افکار سخت و ناسالم هستید و بدون توجه ... حساسیت زیاد نسبت به تائید شدن از طرف دیگران ... در دوران کودکی و از طریق دو عامل، شخصیت شکل می گیرد. این عوامل عبارتند از: - زمینه ارثی و ژن ها : این جنبه توسط والدین به فرد منتقل می شود، از قبیل: کمرویی و یا داشتن صورتی شاد.

اختلال شخصیت اجتنابی - آکاایران - روانشناسی شخصیت

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/success2/ejtenabi12.html

اختلال شخصیت وابسته,اختلال شخصیت نمایشی,اختلال شخصیت پارانوئید ... بیمورد ، درماندگی و وابستگی به دیگران برای حمایت هیجانی وتصمیم گیری. ... د ـ توافق بالا: زودباوری، اعتماد بیش از اندازه به دیگران، صداقت زیاد و فراوان، عدم ... اختلال شخصیت اجتنابی است، و صفت شخصیتی عمده آنها کمرویی است (کاپلان – سادوک ۲۰۰۳).

معلّم نمونه - مشکلات و اختلالات دانش آموزان

http://moallem-info.blogfa.com/category/4

علل اختلال در دست خط دانش آموزان ابتدایی و شیوه های آموزش صحیح و نقش والدین ، معلمین و محیط ... توجه به استفاده از وسایل و عوامل روحی روانی دانش اموز به این موضوع پرداخته است. .... فعال و پر جنب و جوش باشد و اين تحركات زياد اطرافيان وي را دچار مشكل مي كند. .... روان شناسان کمرویی و گوشه گیری را رفتاری ناسازگارانه تلقی می کنند که ...

اختلالات شخصیتی - بانک اطلاعات

http://banke-etelaat.persianblog.ir/tag/اختلالات_شخصیتی

12 مارس 2013 ... بـه نظـر می رسد که در بیـن همـه انواع اختلالات شخصیتـی ، نـقـش عوامل ... این نوع شخصیت ، غیرعادی ترین اختلالات شخصیتی را تشکیل می دهد که نزدیکی زیادی با .... کامل به دیگران ، رفتار تسلیم جویانه ، کم رویی ، تردید و پرهیز از مسئولیت ها . .... عموما عقیـده بـر ایـن است که سخت گیـری پـدر و مادر در آموختن زودهنگام ...

اختلالات روانی - بانک اطلاعات

http://banke-etelaat.persianblog.ir/tag/اختلالات_روانی

12 مارس 2013 ... شدت درد جسمانی کم و زیاد می شود و به شدت تحت تاثیر عوامل هیجانی ، شناختی ..... کامل به دیگران ، رفتار تسلیم جویانه ، کم رویی ، تردید و پرهیز از مسئولیت ها . .... عموما عقیـده بـر ایـن است که سخت گیـری پـدر و مادر در آموختن زودهنگام ...

پژواک » موانع درونی کودک در تربیت دینی

http://pejvakmag.ir/archives/3135/موانع-درونی-کودک-در-تربیت-دینی/

افسردگی درون زاد، انزواجویی، بی اشتهایی، بدخوابی، اختلالات عقلی، خشم، کم رویی و… ... بنابراین مقصود از «عوامل تربیت» امور موثر در شکل گیری و ایجاد تربیت است. ..... ۹٫ مقادیر زیاد کورتیزون به اختلال خلقی عضوی به شکل افسردگی تحریکی با ... می رود و چه بسا ضربه ای ناخواسته وارد می شود که جبران آن سخت یا غیر ممکن است .

ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻣﻴﺰان اﺧﺘﻼل ﻧﺎﻓﺮﻣﺎﻧﻲ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ - SID

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/6007413880403.pdf

ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ اﺣﺘﻤﺎل اﺑﺘﻼﭘﺬﻳﺮي ﻓﺮزﻧﺪان ﺑﻪ اﺧﺘﻼل ﻧﺎﻓﺮﻣﺎﻧﻲ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ اي. در ﺷﻴﻮه ﻫﺎي ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ ... از روش ﻧﻤﻮﻧﻪ ﮔﻴﺮي ﺗﺼﺎدﻓﻲ ﭼﻨﺪ ﻣﺮﺣﻠﻪ اي ... ﻳﻜﻲ از ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ ... واﻟﺪﻳﻦ را در ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺑﺎ ﻓﺮزﻧﺪان ﺧﻮد ﻣﺸﺨﺺ ﺳﺎﺧﺖ. -1: ... ﭘﺴﺮﻫﺎ ﺧﺸﻢ و ﺳﺮﭘﻴﭽﻲ زﻳﺎدي ﻧﺸﺎن ﻣﻲ ..... ﻓﺮزﻧﺪﭘﺮوري ﺳﻠﻄﻪ ﮔﺮاﻧﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺆﺛﺮﺗﺮﻳﻦ ﻋﺎﻣﻞ در ﺑﺮوز ﻛﻤﺮوﻳﻲ اﺳﺖ.

کلینیک اختلالات رفتاري - موسسه توانبخشی ولیعصر

http://www.vrf.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=170

از نظر آسیب شناسی روانی معمولاً عوامل مؤثر در بروز اختلالات رفتاری را به سه دسته کلی می توان تقسیم بندی کرد: ... خود را در فشار می بیند یا نوجوانی به منظور راه یافتن به دانشگاه فشار زیادی را تحمل می کند. ... از مهمترین این روابط معیوب، انتظارات نابجای والدین و سختگیری را می توان نام برد. ... 3ـ کمرویی، گوشه پیری و انزواطلبی.

بررسی عوامل موثر برخانه گریزی دختران - وب سایت تبیان استان اردبیل

http://www.tebyan-ardebil.ir/description.aspx?id=2354

۲) اختلالات روانی: از جمله اختلالات روانی زمینه ساز فرار دختران اختلال اضطراب و ... با دیگران و خانواده را در حد بسیار زیادی مختل می کند، در نوع شدید این اختلال گاه فرد تا ... و احساساتی بودن، کم رویی، گوشه گیری و درون گرایی، برتری جویی و جلب توجه .... یا بر سخت گیری و فشارهای خود بر فرزندان می افزایند یا برعکس، بیش از حد ...

میگنا - اختلال شخصیت وابسته از تشخيص تا راهكارها و مداخلات درماني

http://www.migna.ir/vdcbfgb5.rhbafpiuur.html

سخت به دنبال اطمینان خاطراز سوی دیگران است و بیشترین دغدغه ذهنی این فرد این ... افراد مبتلا، از تصميم گيري عاجزند مگر آن که با ديگران به مقدار بسيار زيادي مشورت ..... نقش عوامل فرهنگی نیز در این اختلال مهم به نظر می رسد، فرهنگ های خاصی در .... افراد وابسته به دلیل عزت نفس پایین، انفعال و کم رویی از توانایی مرز گذاشتن در ...

اختلالات خلقی در کودکان ونوجوانان - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/behavior-baby/disorders1-children-adolescents.html

معمولاً وقتی والدین دچار درماندگی می شوند تصمیم می گیرند که به متخصص اعصاب ... عوامل متعددی در ایجاد اختلالات خلقی در کودکان و نوجوانان دخالت دارند که می توان در رأس آنها به استعداد ژنتیک اشاره کرد. ... پناه می برد، زیاد گریه می کند، احساس پوچی و دلتنگی زیاد دارد، خواب و اشتهایش تغییر ..... چه کنیم تا فرزندان کمرو نداشته باشیم ؟

روانشناسي براي همه - اختلالات رفتاري در نوجوانان

http://ravanshenasiha.blogfa.com/post-26.aspx

همچنين همه گير شناسي با تشخيص علل يا عوامل همراه با انتشار اختلالات در جمعيت ... بقراط معتقد بود كه اختلالات رواني و رفتاري به علت آسيب مغزي يا بيماري هاي مغزي و يا زياد شدن ... به طور خلاصه، از ديدگاه آموزشي اختلالات رفتاري در چهار دسته جاي مي گيرند: .... همچنين شيوع زايمان هاي سخت تر، ممكن است رشد مغزي كودك را متأثر سازد.

ارزیابی اختلالات اضطرابی

http://www.arums.ac.ir/opencms/export/sites/default/fa/scientometric/downloads/Anxiety-Disorders.pdf

ﻋﻮاﻣﻞ زﻣﯿﻨﻪ. ای ﻣﺆﺛﺮ در ﺷﮑﻞ. ﮔﯿﺮی اﺧﺘﻼﻻت اﺿﻄﺮاﺑﯽ o. ﻣﺘﻐﯿﺮﻫﺎی. ژﻧﺘﯿﮑ. ﯽ. -. ﺳﺎﺑﻘﻪ ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ اﺿﻄﺮاب و اﻓﺴﺮدﮔﯽ o ... ﺷﺮاﯾﻂ ﺳﺨﺖ دوران ﮐﻮدﮐﯽ ... ﮐﻢ روﯾﯽ. -. اﻓﺮاد داﺋﻤﺎ ﻧﮕﺮان o. ﻓﺸﺎرﻫﺎی. زﻧﺪﮔﯽ. -. ﻣﺤﺮوﻣﯿﺖ . ﻫﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ و اﻗﺘﺼﺎدی ... اﺧﺘﻼﻻت اﺿﻄﺮاﺑﯽ، اﺧﺘﻼل ﻫﺮاس ﻫﻤﺮاﻫﯽ زﯾﺎدی ﺑﺎ ﻋﻼﺋﻢ ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ دارد.