اگر کودک بیش فعال دارید، بخوانید (1)

اگر کودک بیش فعال دارید، بخوانید (1)
پارسینه: بزرگ کردن هر کودکی به آموزش والدین نیاز دارد اما یک کودک بیش فعال نیروی ویژه‌ای را می‌طلبد. اگر به عنوان والدین کودک، نقش خود را به خوبی در مقابل همه کسانی که در درمان کودک شرکت دارند – مانند معلمان، پزشک، روانشناس و حتی سایر اعضای خانواده – ایفا کنید، مهمترین و بهترین مدافع کودک هستید. 
 
نتیجه این حمایت‌ها و آموزش‌ها این است که می‌توانید به کودک بیش فعال خود کمک کنید به سوی موفقیت گام بردارد.
 
اگر کودک بیش فعال دارید، بخوانید (1) - تصویر 1
 
از آنجایی که دارو درمانی برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی به تنهایی پاسخگو نیست، والدین بهتر است روش‌های تربیتی و برخورد مناسب با این کودکان را فرا بگیرند اما به راستی چگونه باید با این کودکان برخورد کرد؟ روش‌های تربیتی مناسب این کودکان کدام هستند؟ 
 
در اینجا چند روش مناسب برای رفتار با این کودکان را بیان می کنیم: 
 
۱- نگرش و افکار خود را تغییر بدهید. 
 
از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیش داوری‌های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می‌شود، لازم است برخی از شناخت‌ها در نخستین مرحله اصلاح شوند.
 
مثلا به عنوان والد باید بدانید: رفتار کودک مربوط به یک اختلال است و از روی قصد و عمد نیست، کودک توانایی یادگیری و موفقیت دارد، کودک مجموعه‌ای از توانایی‌های منحصر به فرد را دارد که این ویژگی‌ها ارزشمند هستند. به صورت خلاصه هر چقدر می‌توانید در مورد این بیماری بیاموزید؛ هر چقدر بیشتر بدانید می توانید به کودک‌تان بهتر کمک کنید. 
 
۲- گوش دادن و صحبت کردن درست را بیاموزید. 
 
باز نگه داشتن پل ارتباطی میان والدین و کودک فوق العاده مهم است و موجب می‌شود اختلاف‌ها و تعارض‌های میان والدین و کودک به شکل مؤثری از میان برداشته شود و از وخیم‌تر شدن روابط میان آنها جلوگیری کند. برای این مورد پیشنهاد می‌شود: 
 
رفتار خود را با سن کودک متناسب کنید. 
 
در هنگام صحبت با کودک ارتباط چشمی با او داشته باشید. 
 
با جملات ساده صحبت کنید. 
 
خود را به جای کودک بگذارید. 
 
سعی کنید هدف او را از بروز چنین رفتارهایی کشف کنید و برای گوش دادن به صحبت‌های کودک خود وقت بگذارید. 
 
آرام ولی محکم صحبت کنید. اگر معمولا هنگامی که کاری از کودکتان می خواهید صدایتان را بلند می‌کنید، کودک می‌آموزد هنگامی که صدای‌تان را به حداکثر نرسانده‌اید، به شما بی توجهی کند. 
 
احساستان را به کودک بگویید. بدون اینکه مستقیم از کودک انتقاد کنید، به او بگویید در مورد اعمال و رفتارش چه احساسی دارید. برای مثال: «به خاطر اینکه موهایت را شانه نمی کنی واقعا ناراحتم» یا «وقتی به موقع نمی خوابی، واقعا نگران می شوم.» 
 
۳- توجه مثبت به کودک نشان دهید. 
 
فقط زمانی می توانید با موفقیت برای فرزند خود حد و مرز قوانین را تعیین کنید که به ویژگی‌های مثبت او توجه نشان دهید. 
 
مؤثرترین راه برای آموزش رفتار خوب، شکل دادن رفتار یا تحسین است. اگر هنگام تحسین کودک خود، راهنمایی‌های زیر را به کار ببندید، متوجه خواهند شد این کار به عنوان یک روش تربیتی و انضباطی بسیار مؤثر است. 
 
به کودک خود بگویید که کدام صفات او را می پسندید. دست کم چند بار در روز کودک خود را تحسین کنید. 
 
به طور مناسب و مقتضی تحسین کنید. برای دریافت پاسخ‌های بهتر، نوع تحسین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید. برای نمونه در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و دیگر نشانه‌های عملی محبت همراه با کلمات مهر آمیز برای کودکان مناسب‌تر هستند.
 
به این نکته توجه داشته باشید که همیشه از جملات متنوعی برای این کار استفاده کنید، زیرا کودک بعد از مدتی از جملات تکراری خسته می شود. 
 
بازخورد فوری نشان دهید و رفتار کودک را برای موفقیت‌های کوچکتر نادیده نگیرید. 
 
کودک را با افراد دیگر مقایسه نکنید. 
 
روزانه پانزده تا بیست دقیقه از وقت خود را به کودک اختصاص دهید تا روابط والد – فرزند نزدیکتری ایجاد شود و زمینه برای تخلیه هیجانات نیز صورت گیرد. در این اوقات به کودک‌تان در انتخاب فعالیت یا تکلیف، حق انتخاب بدهید و کودک نقش اصلی را بر عهده بگیرد. 
 
۴- دستورات موثر و مناسب بدهید 
 
کودکان دچار اختلال بیش فعالی در کنترل حواس خود ناتوان هستند. بدین ترتیب وقتی می‌خواهید کودک رفتار خاصی داشته باشد یا کار خاصی انجام دهد، باید حواس خود را متمرکز کند. برای آموزش این مرحله از مداخله موارد زیر پیشنهاد می‌شود: 
 
محیط خانه را بازسازی کنید. فعالیت‌ها و شلوغی‌ها و تماس‌های تلفنی غیرضروری را کاهش دهید و تلویزیون را خاموش کنید. 
 
برای تقویت توجه کودک ابتدا از بازی «نگاهتو برنگردون» استفاده کنید. بدین ترتیب که شما و کودک‌تان به چشمان یکدیگر خیره شوید، هر کس زودتر خسته شود و نگاهش را برگرداند، بازنده است.
 
پس از اینکه کودک خیره شدن را به خوبی یاد گرفت، به او بیاموزید حواسش را روی کسی که در حال صحبت کردن است، متمرکز کند یا به عبارتی «رادارش را روی او قفل کند».
 
هنگام غذا خوردن به طور عمد ترتیبی بدهید تا افراد مختلف صحبت کنند و ببینند آیا کودک این بازی را درست انجام می دهد یا نه. فراموش نکنید در صورت انجام درست این تمرین، کودک را تحسین کنید. 
 
مطمئن شوید کودک‌تان وظایفش را متوجه شده است و از او بخواهید دستور را با صدای بلند تکرار کند. 
 
برای انجام کارها از کودک خواهش نکنید. اگر شما در مورد مسئله ای از کودک خود خواهش کنید، باید انتظار جواب «نه» را داشته باشید. 
 
کودکان
بیش‌فعال
رفتار
برخورد
دارو درمانی
رفتار درمانی
کودک بیش فعال
حواس
تمرین
تلویزیون
دستور
صحبت

اگه فرزند شش ساله داريد، بخوانید ! - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/tuition/six1-year-old-son.html

رفتار با کودک شش ساله رفتار با کودک پیش دبستانی تربیت کودکان,روانشناسی کودکان,تربیت کودکان ... اگر فرزند دانش آموز دارید خواندن این مطلب را از دست ندهید ... 1 -با كودكان همسن و سال خود نمي‌تواند خوب ارتباط برقرار كند و معمولا در بازي كردن با آنها مشكل دارد. ..... بیش فعالی در کودکان,کودک بیش فعال

آزمونی برای تشخیص کودکان بیش فعال - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/test2-diagnosis-hyperactive.html

آزمونی برای تشخیص کودکان بیش فعال کودکان بیش فعال,تشخیص کودکان بیش ... گزاره‌های زیر را بخوانید و برای هریک، یکی از گزینه‌های روبه‌رو را انتخاب کنید ( امتیاز ... الف) اگر بین سوال‌های 1 تا 9 حداقل به 6 سوال پاسخ «اغلب» یا «تقریبا همیشه» ... دارد» یا «مشکل جدی دارد» دارید، احتمالا كودكتان با اختلال کم‌توجهی روبروست.

6 روش عالی برای کنترل کودکان بیش فعال - آکا - رشد و تکامل کودک

http://koodakan.akairan.com/koodak/roshd1/201462852028.html

اگر کودکی بیش فعال دارید، به رژیم غذایی او دقت کنید. مقدار مواد ... برچسب‌های محصولات را بخوانید و از مقدار قند مصرف شده در مواد غذایی و نوشیدنی‌های آن آگاهی یابید .

روان‌شناسی و مشکلات رفتاری - مجله اینترنتی itupdate | Itupdate.ir

http://www.itupdate.ir/category/روانشناسی-و-مشکلات-رفتاری-1051

اگر کودک بیش فعال دارید، بخوانید (1) · به کودکی که ناخن می جود، اسباب‌بازی بدهید · کودکم گاز می گیرد، چه کنم؟ چگونه ناخن خوردن را از سرکودک بیاندازیم؟

کودک بیش فعال را چگونه مهار کنیم؟ - پارسینه

http://www.parsine.com/fa/news/191341/کودک-بیش-فعال-را-چگونه-مهار-کنیم

20 ژوئن 2014 ... اگر به عنوان والدین کودک، نقش خود را به خوبی در مقابل همه کسانی که در درمان ... نتیجه این حمایت ها و آموزش ها این است که می توانید به کودک بیش فعال ... بدون اینکه مستقیم از کودک انتقاد کنید، به او بگویید در مورد اعمال و رفتارش چه احساسی دارید. .... 1- اجتناب از مصرف طعم دهنده‌ها و رنگ‌هاي مصنوعي 2- پرهيز از خوردن مواد ...

۶ راه برای کنترل بچه های بیش فعال - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/mental_health/c13_1403818726p1.php/۶-راه-برای-کنترل-بچه-های-بیش-فعال

27 ژوئن 2014 ... بیش فعالی بچه های بیش فعال کد A241937. شاید فکر کنید که برای ... اگر کودکی پر انرژی دارید، به رژیم غذایی او دقت کنید. مقدار مواد مصرفی چون ...

اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/اختلال_کم‌توجهی_-_بیش‌فعالی

علت بیشتر مبتلایان به عارضه بیش فعالی هنوز روشن نیست ولی گمان می‌رود که جزو ... اگر در دوران نوزادی یعنی چهار هفته اول تولد، کودک با مشکل تغذیه و یا بهداشتی، ... 1. ADHD-I یا ADHD به طور برجسته بی‌توجه (قبلاً ADHD-H نامیده می‌شد یا اختلال نقص توجه بدون بیش‌فعالی) ... "What have we learnt about the causes of ADHD?

اختلالات خواب در کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی کم توجهی

http://www.iacap.ir/fa/mataleb_amoozeshi/parent_education/moshkelatereftari/

بیش فعالی می‌تواند منجر به مشکلات خواب شود و کم خوابی نیز می‌تواند علایم ADHD ... اگر شما هم پدر یا مادر کودکی هستید که بیش فعالی دارد و همیشه و به شدت دچار ..... او به طور معمول حداقل 1 تا 2 بار وسط شب بیدار می‌شد و به اتاق ما می‌آمد تا ما را بیدار کند. ... پیدا می‌کنید دلتان می‌خواهد بنشینید و روزنامه بخوانید بعد ناگهان احساس گناه به ...

فود کلاب - سلامت کودکان - Food Club - صفحه اصلی

http://foodclub.ir/Topic.aspx?TID=1312

2 ا کتبر 2012 ... 1) كـم‌كـاري مـادرزادي تيروئيد: اين بيماري باعث كاهش سطح هورمون‌هاي غدة .... اگر نوزاد مبتلا به کولیک دارید حتماٌ مطالعه نمائید: 1- ..... سعی کنید با کودک خود ارتباط برقرار کنید و حتی در زمان نوزادی که کودک متوجه صحبت شما نمی‌شود، با او حرف بزنید و برایش آواز بخوانید و … .... آزمونی برای تشخیص کودکان بیش فعال

جام‌جم سرا | روش برخورد با کودک بیش‌فعال

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1533985943463503348

17 ژوئن 2014 ... مثلا اگر فرزندشان بی‌دقت است، نمره پایین از دروس می‌گیرد و کتاب یا ... را گیج و خنگ می‌دانند، در صورتی که شاید این کودک بیش‌فعال نوع بی‌توجه باشد​. ... حالا انجام بده) ​ زمانی که از کودک خود خواسته‌ای دارید، آرام، واضح و کوتاه ... زیر را رعایت فرمایید: 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید. ... بیشتر بخوانید.

سلامت » سلامت روان » سلامت روان کودک و نوجوان - HiPersian.Com

http://www.hipersian.com/health/mental-health/child-and-adolescent-mental-health

مطالبی که با موضوع سلامت - سلامت روان - سلامت روان کودک و نوجوان موجود می باشند را ... اگر نوزاد پسر داريد، حتما بخوانيد ... آزموني براي تشخيص كودكان بيش فعال.

جلسه اول ارزیابی مشاهده ای کودکان مشکوک به اختلال نقص توجه بیش

http://ot.blogfa.com/post-82.aspx

12 نوامبر 2010 ... همچنین اگر کودکی دارای 1 یا 2 خواهر یا برادر بزرگتر از خودش باشد ممکن ... با سطح سواد پایین صورت بگیرد ، طرف تصور می کند شما دارید سوادتان را پز می ..... جلسه اول از کودکان مشکوک به اختلال نقص توجه - بیش فعالی را بخوانید .

کودکان استثنایی ... عقب ماندگان ذهنی

http://refen.mihanblog.com/

تدریس خصوصی کودکان استثنایی ، ( سندرم داون ، اتیسم ، بیش فعالی، اختلالات ... [ 12 مهر 93 ] [ 16:54 ] [ محمد خرمی ] [ نظرات 1 ] .... اگر در خانه پسر نوجوان دارید بخوانید.

ویژگیهای اختلال بیش فعالی در بزرگسالان - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=278658

28 مه 2014 ... صفحه اصلي > مشاوره > بخوانید و بدانید ... اگر شما واقعا علائم بیش فعالی را داشته باشید نیاز دارید تا هم درمان دارویی داشته و هم راهکارهای رفتاری را به کار بندید. بیش فعالی معمولا در دوران کودکی بروز پیدا می کند و در برخی مواقع به بزرگسالی هم ... ویژگی های اختلال بیش فعال ـ کم توجهی در بزرگسالان چیست؟ 1.

جهان بانو JAHANBANOO - صفحه اصلی

http://jahanbanoo.com/

رایج ترین مشکلات در دوران نوجوانی · 21 راه برای پرورش کودکان بیش فعال · آموزش گام به گام صبر · چگونگی ... چگونگی جلوگیری از مسمومیت کودکان · اگر نوزاد پسر دارید، حتما بخوانید · آيا بايد به نوزاد پستانك بدهم؟ خواب و نوزاد 1 تا 3 ماهه شما!

کلینیک گفتاردرمانی و کاردرمانی شمس

http://shams-stot.blogfa.com/

4 سپتامبر 2014 ... یادمان باشد، کودک بیش فعال اصلا و ابداً با شدت عمل و دعوای والدین آرام نمی شوند. ... 1- ناتواني در توجه به جزييات و بي‌دقتي در تكاليف مدرسه يا ساير فعاليت‌ها ..... اگر کودکی پر انرژی دارید، به رژیم غذایی او دقت کنید. ... برچسب‌های محصولات را بخوانید و از مقدار قند مصرف شده در مواد غذایی و نوشیدنی‌های آن آگاهی یابید.