بچه‌ها را مقایسه نکنید

بچه‌ها را مقایسه نکنید

شهرزاد: فرار از فکر مقایسه فرزندم با فرزند دیگری کار ساده‌ای است. اول به خود بقبولانید که فرزند شما موجودی مستقل و آزاد است که راه رشد و شیوه زندگی خودش را دارد و خواهد داشت.

 

بعضی‌ها این اصل را همان روزی که روی صفحه مانتیور سونوگرافی جنسیت کودک‌شان معلوم می‌شود، می‌پذیرند. این کودک قرار نیست همه خواسته‌های شما را موبه‌مو اجرا کند همان‌طور که شما خواسته‌های والدین‌تان را موبه‌مو انجام ندادید.

 

فکر می‌کردید، دختردار می‌شوید، اما او پسر است. دل‌تان پسر می‌خواسته، اما او دختر است. او به نظر شما هیچ کاری ندارد. اگر هم همان جنسی است که می‌خواستید از روی بخت و اقبال بوده، نه حرف‌شنوی کودک شما. هیچ فرزندی به خواست مادر و پدرش جنسیت‌ا‌ش را تعیین نمی‌کند.

 

همه چیز دست شما و کودک‌تان نیست

 

بپذیرید که کودک شما قرار نیست از همان ابتدا همان چیزی باشد که شما در دوران بارداری تصور می‌کردید. این تصورات که سرش مو دارد یا نه، رنگ چشمش روشن است یا نه، چهره‌اش به شما یا خانواده شما رفته یا نه، هرچند برای مادر شیرین به نظر می‌ر‌سد ولی از همان ابتدا سنگ‌های زیربنایی رابطه والدین با فرزند را کج می‌چیند.

 

اگر واقعیت نوزاد شما مطابق با تصورات‌تان بوده باشد که باز به این توقعات خود ادامه می‌دهید و اگر آن‌طوری که تصور می‌کردید، نباشد، توی ذوق‌تان می‌خورد. بنابراین سعی کنید از هرگونه خیال‌بافی درباره چهره و ویژگی‌های ظاهری فرزندتان دوری کنید.

به این متمرکز شوید که او یک انسان است و باید به او احترام گذاشته شود به هر شکل و قیافه‌ای که باشد. از آن طرف هم مغرور شدن به داشتن نوزاد و کودک زیبا شاید دل‌چسب باشد، اما در آینده می‌تواند برای همان کودک زیان‌بار باشد. زمانی زیبایی چهره‌اش به معیار اصلی در زندگی‌اش می‌شود.

 

 

روند رشد همه یکی نیست

 

یادتان باشد که قرار نیست فرزند شما به‌طور دقیق و سر وقت معینی گردنش را بالا بگیرد یا میل به نشستن را از خودش نشان دهد. شاید او ترجیح دهد چند هفته‌ای دیرتر بایستد یا راه برود. این‌که شما تقویم به دست آمار همه بچه‌های اطرافیان را داشته باشید، بیش‌تر از همه خود شما را خسته و رنجور می‌کند. به جای این مقایسه‌های ناچیز به فرآیند رشد کودک آگاه باشید و به اصل دوم ایمان بیاورید.

 

اصل دوم می‌گوید که رشد کودکان هرچند از یک نمودار تبعیت می‌کند، اما به این معنی نیست که همه بچه‌ها درست مانند همدیگر رشد می‌کنند و نسبت به محیط واکنش نشان می‌دهند.

 

اگر می‌خواهید از شر افکار مقایسه‌ای خلاص شوید، بهتر است یک دم‌نوش گیاهی برای خود درست کنید. وقتی فرزند خود را به پدرش سپرده‌اید تا او را برای هواخوری به بیرون از خانه ببرد. یک قلم و کاغذ جلوی‌تان بگذارید و فهرستی از بهترین‌های فرزندتان را تهیه کنید.

 

سعی کنید ذهن را از مقایسه با دیگری دور کنید. فقط به نکات مثبت او فکر کنید. این‌که چه‌قدر زیبا لبخند می‌زند، موقع بازی چه‌قدر هیجان‌زده می‌شود، فلان روز در میهمانی چه‌قدر آرام بود تا شما به میهمان‌ها برسید، اگرچه برای راه افتادنش استرس زیادی داشتید، اما به حرف افتادنش خیلی شیرین بود، هرچند بدغذایی می‌کند و لاغرتر از آن حدی است که باید باشد ولی پرانرژی و بانشاط است و...

 

به کودک خود اعتمادبه‌نفس بدهید. بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که یک مادر می‌تواند به فرزندش بدهد، ایجاد حس اعتمادبه‌نفس است. اگر مادری فرزندش را باور نکند، چگونه او خودش را باور کند. فرزند خود و روند رشدش را باور کنید. او راه خودش را دارد مانند هر انسان دیگری. مقایسه او با دیگر کودکان بر سر این‌که زودتر به حرف افتاده‌اند یا شیرین‌تر با بزرگ‌ترها ارتباط برقرار می‌کنند و فرزند شما، چنین نیست او را به‌مرور از خودش مأیوس می‌کند.

 

مبنای ذهنی‌تان را این بگذارید که فرزند شما بهترین فرزندی است که می‌توانستید داشته باشید. دقت کنید نمی‌گویم بهترین فرزند دنیا که اگر چنین تصور کنید، یعنی فرزندتان را در مقام مقایسه با سایر کودکان بهترین می‌دانید که این نوع نگرش به‌مرور می‌تواند برای شما آفت شود.

 

 

کودک‌تان برای شما بهترین است

 

کودک خود را تبلیغ نکنید. او را آن‌چنان تصویرسازی نکنید که بعدها اگر طور دیگری رفتار کرد، توی ذوق خود شما بخورد. بگذارید سیر طبیعی زندگی‌اش را داشته باشد. فرزند خود را ملاک دیگران نکنید.

اگر تمام معیارهای رشد فیزیکی و عاطفی فرزند شما دقیق و به‌موقع بوده است، خب! خدا را شکر، اما نیازی نیست از او قهرمان اسطوره‌ای بسازید. بی‌شمارند کودکانی که درست براساس جدول‌های رشد طبیبان بزرگ می‌شوند.

 

اگر فرزند خود را به بت زندگی‌تان تبدیل کنید، ممکن است او براساس طبیعت کودکانه‌اش رفتاری نشان دهد که برای شما آزاردهنده باشد و به‌ تدریج شما از او دور شوید. چون توقعات شما را برآورده نمی‌کند.

 

شما کودک‌تان را بهترین معرفی کرده‌اید، اما او به‌ یک‌باره مثلا در یک میهمانی در مقابل دیدگان همه اقوام و دوستان از خودش رفتاری نشان می‌دهد که نظر همگان را نسبت به خودش تغییر می‌دهد.

 

یادتان باشد که کودک شما راه طولانی در پیش دارد. اگر از همین روزهای اول و سال‌های نخست زندگی‌اش دید خود را نسبت به او تغییر ندهید، در نوجوانی و بزرگسالی‌اش دچار مشکلات جدی‌تر می‌شوید. اگر او را شخصیت مستقل و آزاد نپندارید، چگونه می‌خواهید او را در انتخاب رشته تحصیلی و محل زندگی آزاد بگذارید.

 

اگر در کودکی‌اش می‌خواهید آن باشد که شما دوست دارید، چگونه در نوجوانی بتواند علایق و استعدادهایش را شناسایی کند. اگر ذهن شما براساس مقایسه فرزندان‌تان با دیگران باشد، چگونه او خودش باشد. پس بهتر است تا دیر نشده ذهن‌تان را خالی کنید و بگذارید کودک‌تان سیر زندگی خودش را داشته باشد و شما به‌عنوان پدر و مادر فقط مراقب او باشید و از دیدن رشد او لذت ببرید.

مقایسه
کودکان
جنسیت

کودکان را با هم مقایسه نکنید - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/compare-children.html

کودکان را با هم مقایسه نکنید. والدین باید نکات مثبت فرزند اعم از رفتار، گفتار و تحصیل را تکرار کنند و از تاکید بر جنبه های منفی کودک به شدت پرهیز کنند.

چرا نباید بچه‌ها را با هم مقایسه کرد؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/compared-children.html

مقایسه کردن کودکان دروغ گویی کودکان,استعدادهای کودکان,مقایسه کردن,کودکان, روانشناسی ... پس، باید به یاد داشته باشید که هرگز، بچه‌ها را با هم مقایسه نکنید.

مقایسه او با دیگران؛ هرگز! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=269471

29 ژانويه 2014 ... فرار از فکر مقایسه فرزند با فرزند دیگری، کار ساده‌ای است. کافی است، به خود ... پس، باید به یاد داشته باشید که هرگز، بچه‌ها را با هم مقایسه نکنید.

میگنا - کودک را به دروغگویی وادار نکنید

http://www.migna.ir/vdchwkni.23nm6dftt2.html

20 ژوئن 2014 ... کودکان را با یکدیگر مقایسه نکنید، زیرا موجب رشد حسادت و در نتیجه، تشدید دروغگویی می شود. همچنین کودکان خود را سرزنش و تحقیر نکنید، چرا که ...

پدرها و مادرها! این دو اصل "بسیار بسیار ساده" را به خاطر بسپارید

http://www.asriran.com/fa/news/358521

2 ا کتبر 2014 ... کارهایی که بچه ها می کنند ، در نظر خودشان ، مثل همین خودرویی هستند که شما برای همسرتان خریده اید و انتظار خوشحالی ... اصل دوم: بچه ها را مقایسه نکنید

ایمن سازی خانه برای کودکان - سایت نی نی کده

http://www.ninikadeh.ir/nursery/408

یکی از کارهایی که بچه ها به دلیل کنجکاوی انجام می دهند، دست کردن در سوراخ های کوچک و بخصوص پریز برق است. درپوش پریز ... کودکان را با خودتان مقایسه نکنید !

پرهيز از مقايسه كردن - Professor Soltanzadeh

http://www.professorsoltanzadeh.com/new/book/activity.htm

هرگز توانايي ها و ناتواني هاي كودكي را با كودك ديگر مقايسه نكنيد ، زيرا كه مجموعه عواملي ... يا برادر ، پسر خاله ، پسر عمه ، دختر خاله ، دختر عمه يا دوستانش مقايسه نكنيد.

مبارزه با کودک آزاری

http://tajavozmamnoo.blogfa.com/

-به عنوان والدین در زندگی قرار نیست به بچه ها "بکن و نکن" بگوییم بلکه باید به آنها ... -هرگز جلو ديگران فرزندتون رو تصحيح يا تنبيه نكنيد كه اين تحقير به اونها  ...

افشين: من را با نويدکيا و جباري مقايسه نکنيد | ورزش 3

http://www.varzesh3.com/news.do?itemid=1168460

23 آگوست 2014 ... افشین درباره شرایط فولاد به خبرنگار "ورزش سه" می‌گوید: شرایط خیلی خوبی داریم ولی به بچه ها واقعا در تمرینات زیر این هوای گرم فشار می آید.

هفت ماهگی کودک - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/43977/هفت-ماهگی

7 مارس 2014 ... او تنها می‌تواند به اندازه یک بچه 6 یا 7 ماهه رفتار کند. فرزندتان را با هیچ کودک شیرخوار دیگری مقایسه نکنید او به تنهایی کودکی منحصر به فردی ...

وقت گذاشتن برای گفتگو های خانوادگی 2014 سپتامبر | پایگاه اطلاع ...

http://www.cffsd.org/articles/898

مادر خسته است ، پدر خسته است ، بچه ها همگی مشغول کار خود هستند. .... مقایسه نکنید : چگونگی کارهای کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید حتی با خواهر و برادرانش .

خشم در کودکان

http://www.emdadgar.com/special/others/khashm.htm

والدین و بزرگتر ها می توانند به بچه ها بیاموزند که چگونه با خشم خود به روش مفید و موثر برخورد ... او را با کودکان دیگر مثل خواهر , برادر و هم کلاسی هایش مقایسه نکنید.

اين کارها را با کودکان نکنيد - نگین

http://nininegin.niniweblog.com/post655.php

16 ژوئن 2014 ... بچه ها نبايد در خانواده و فاميل مقايسه شوند چون در مقابل خواهران و برادران خود احساس بي ارزشي و بد بودن را خواهند داشت. حتي تعريف مثبتي هم مي تواند ...

پریسان - شبکه الکترونیک مهد های کودک ایران

http://www.emahd.ir/isf/parisan/

2) من و با بچه های دیگه مقایسه نکنید. 3) بیش از توان من از من انتظار نداشته ... کار شما در آینده به من آسیب میزنه. 5) به جای من تصمیم نگیرید و مشکلاتم را حل نکنید.

پورحیدری:کرار را با جباری مقایسه نکنید، مگر می‌شود استقلال ...

http://www.esteghlaltehranfc.com/fa/news/59127/پورحیدری-کرار-را-با-جباری-مقایسه-نکنید-مگر-می-شود-استقلال-تیموریان-را-نخواهد-

1 روز پیش ... عکسی از حنیف، بچه غول دوست‌داشتنی ... پورحیدری:کرار را با جباری مقایسه نکنید، مگر می‌شود استقلال تیموریان را نخواهد؟ ... جاسم کرار در استقلال بسیار پررنگ است و خیلی‌ها او را با جباری که در استقلال بازی می‌کرد مقایسه می‌کنند.

چهل نکته مهم تربیتی - طرح قرآنی لالای فرشته

http://lalay.ir/about-us/183-40-important-note.html

در این راستا مادران دقت کنند هنگام نظافت بچه ها و نوزادان، کودکی دیگر بخصوص همجنس نظاره گر ... 27- در تذکر دیگران را به رخ او نکشید و کسی را با او مقایسه نکنید.