کودکم دائما جیغ میزند! چه کنم؟

کودکم دائما جیغ میزند! چه کنم؟
آفتاب: مادرم می گفت هر وقت جیغ می زنه، دعواش کن. یکی از دوستانم هم توصیه کرد هر وقت پسرت جیغ و فریاد راه انداخت، تو با صدای بلند تر فریاد بزن تا صدایش را بیاورد پایین، اما پیشنهاد همسرم این بود که زود بغلش کن و خواسته اش را برآورده کن. باوجود همه این توصیه ها، هنوز نمی دانم برخورد مناسب با جیغ پسرم چیست؟
 
کودکم دائما جیغ میزند! چه کنم؟ - تصویر 1
 
شاید یکی از دغدغه های اصلی والدین نیز همین موضوع باشد که چگونه باید با رفتارهای آزاردهنده کودکشان مانند جیغ زدن برخورد کنند. در واقع بسیاری از رفتارهای کودکان معانی خاصی دارد که برخی والدین نمی توانند آن را درک کنند.
 
دکتر کتایون خوشابی، فو ق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان درمورد علت های جیغ بچه ها و نحوه برخورد با آن برایمان توضیح داده اند.
 
جیغ زدن بچه ها در سنین مختلف چه دلایلی دارد؟
 
معمولا در هر سنی جیغ زدن معنا و مفهوم متفاوتی دارد. مثلا در سنین زیر یک سال، جیغ زدن می تواند راه ارتباطی شیرخوار با مادرش باشد. در حقیقت کودک با این کار نشان می دهد خواهان ارتباط با مادر است. بعد از ۳ تا ۴ ماهگی، این جیغ ها ممکن است همراه با گریه باشد و معمولا کودک در زمان خستگی، گرسنگی، درد یا کثیف بودن پوشک جیغ می زند.
 
 اغلب یک مادر آگاه می تواند تشخیص دهد گریه های مختلف کودک زیر یک سال چه مفهومی دارد. به طور کلی گریه همراه با جیغ این کودک به دلیل اتفاقی است که برایش افتاده و برای برقراری ارتباط با والدین خود به خصوص مادر جیغ می زند اما از سنین ۱۵ ماهگی که سخت ترین سن تربیت کودک است و به آن سنین نوپایی گفته می شود، کودک یک سلسله رفتار که آن را «قشقرق» می نامیم، بروز می دهد.
 
 این رفتار شامل جیغ زدن، فریاد کشیدن، پا به زمین کوبیدن، سر به زمین یا دیوار زدن همراه با گریه است. قشقرق به پا کردن معمولا از سنین ۱۵ ماهگی شروع می شود و تا ۳ سالگی ادامه پیدا می کند و اغلب به منظور دستیابی به خواسته ای است که والدین در مقابل آن پافشاری می کنند. در این سنین جیغ به دلیل بیماری، گرسنگی و تشنگی نیست.
 
می توان گفت در برخی مواقع جیغ زدن کودک فقط برای جلب توجه و محبت والدین است؟
 
بله، در سنین ۲ تا ۳ سالگی که سن استقلال طلبی کودکان است و تصور می کنند مرکز همه دنیا هستند و همه باید به آنها توجه کنند، ممکن است کودک بی دلیل جیغ و فریاد راه بیندازد تا توجه دیگران را به خودش جلب کند.
 
در این موارد والدین باید زمانی که کودک به دلیل ناموجه، جیغ و فریاد راه می اندازد، به او بی توجه باشند، چون اگر هر زمانی که قشقرق به راه انداخت والدین خواسته اش را برآورده کنند، یاد می گیرد، با این روش می تواند توجه و محبت آنها را به دست آورد و این رفتار در او تقویت می شود.
 
والدین باید توجه و محبت کافی به فرزندشان داشته باشند به خصوص در زمان هایی که رفتار مناسب دارد ولی هنگامی که بی مورد جیغ می زند، به او توجه نکنند.
 
آیا جیغ و فریاد راه انداختن کودکان می تواند نشانه بیماری یا اختلال رفتاری باشد؟
 
نه ، به طور طبیعی کودکان بین سنین ۱۵ ماهگی تا ۳ سالگی قشقرق به پا می کنند و جیغ و فریاد راه می اندازند که نمی تواند نشانه اختلال، بیماری یا ناهنجاری رفتاری باشد. در حقیقت طرز رفتار والدین می تواند رفتار کودک را تنظیم کند. بعد از ۵/۳ سالگی جیغ و فریاد کودک کمتر و کمتر می شود.
 
چگونه باید با جیغ های کودکان در سنین مختلف برخورد کنیم؟
 
قبل از یک سالگی چون جیغ و گریه کودک برای برقراری ارتباط با والدین است و خواهان احساس امنیت است، توصیه می شود تا شروع به جیغ زدن کرد، مادر او را در آغوش بگیرد. این کار باعث می شود ارتباط کودک با مادر همراه با احساس امنیت و دلبستگی بیشتری شکل بگیرد.
 
مطالعه ها نشان داده است در آغوش گرفتن کودک به کم کردن جیغ و فریاد او کمک می کند و باعث می شود کودک شیرخوار  احساس آرامش و اطمینان کند.
 
 بنابراین توصیه می شود وقتی کودک زیر یک سال شروع به گریه می کند، سریع او را در آغوش بگیرید و خواسته اش را پاسخ دهید اما از سن یک سالگی به بعد، پاسخ به جیغ و فریاد کودک باید کمتر و با تاخیر صورت گیرد.
 
از ۱۵ ماهگی به بعد که سخت ترین سن برای تربیت بچه هاست، اگر والدین به خواسته کودک «نه» می گویند، بعد از جیغ و فریاد کودک هم نباید خواسته اش را برآورده کنند.
 
بهتر است حواس او را پرت کنند و این کار موثر واقع می شود و مساله به خوبی و خوشی تمام خواهدشد. کودکان راحت ، خوش خلق  هستند، انعطاف پذیرند و واکنششان به محرک ها طبیعی است و با اطرافیان راحت ارتباط برقرار می کنند.
 
در مجموع مدیریت رفتار این بچه ها برای والدین ساده است، اما در مورد کودکان دشوار قضیه سخت تر می شود و ممکن است به هیچ وجه  حواسشان پرت نشود.
 
کودکان سخت معمولا ۱۰ درصد کودکان را تشکیل می دهند، بدخلق و بدقلق و غیرقابل پیش بینی هستند و انعطاف پذیر نیستند. در این شرایط والدین باید با یکدیگر هماهنگ باشند و برای کودک نقش بازی کنند و نباید به جیغ کودک توجه کنند. وقتی بارها و بارها این بی توجهی والدین تکرار شود، کودک یاد می گیرد از درخواست نامعقول خود دست بردارد و نمی تواند نظر والدین را تغییر دهد.
 
آیا بی توجهی به کودک هنگام جیغ زدن باعث لجبازی او نمی شود؟
 
بدیهی است در همه موارد توصیه نمی شود که والدین در مقابل خواسته کودک مقاومت کنند و به او بی توجه باشند. از سن ۲ سالگی که سن لجبازی کودک هم هست، اگر بیشتر خواسته های او با واکنش منفی والدین مواجه شود و به همه خواسته هایش«نه» بگویند، طبیعتا لجبازی اش بیشتر می شود.
 
 والدین آگاه می توانند تشخیص دهند کدام خواسته فرزندشان را باید پاسخ دهند و در چه مواردی «نه» بگویند. در حقیقت داشتن مهارت های فرزند پروری در اینجا به والدین کمک می کند. اگر این مهارت ها را کسب نکرده اند یا قادر به کنترل فرزند خود نیستند، بهتر است از روان پزشک کودک کمک بگیرند.
 
برخی والدین تصور می کنند دعواکردن کودک یا دادزدن با صدای بلند تر بر سر او باعث می شود دیگر جیغ نزند.
 
نه، دعوا کردن یا پرخاشگری هنگامی که کودک رفتار پرخاشگرانه نشان می دهد، رفتار پرخاشگرانه او را تشدید می کند. روش های تنبیهی دیگر مانند محروم کردن کودک معمولا در سنین بالاتر استفاده می شود، بنابراین برای ادب کردن یا ساکت کردن کودکی که جیغ می زند، پرخاشگری یا دادزدن راه حل مناسبی نیست.
جیغ
کودک
والدین
پرخاشگری
محبت
مادر
لجبازی
ادب کردن
مهارت
فرزند
روانپزشک
دعوا کردن

تربیت فرزند

http://farzand.persianblog.ir/

1 آوريل 2014 ... سلام؛ امروز محاسبه کردم و دیدم پنج ماه است که دور از این سایت بوده‌ام. اکنون پس از .... کودکم درچنین محیطی است وساکت شده و جی و خوشحالی هایش کم کم شده. چرا و چه کنم ... او دائما می‌گوید: می‌ترسم .. حتی از ... متاسفانه دخترم خیلی زود عصبی میشود و بی نهایت جیغ میزند و فریاد میزند، و اگر چیزی دستش باشد دندان میگیرد.

لجبازی - کودک فردا

http://koodakefarda.ir/مشکلات-رفتاری/لجبازی/

من یه دوقلو دختر 18 ماهه دارم، قل اولم همش جیغ میزنه هر چیزی میخواد اونو با جیغ .... درحق پسرم خیلی کوتاهی کردم گاهی که باهاش حرف میزنم قانع میشه وعذاب وجدان می ..... عنوان والدین دائما به کودک امر و نهی می کنیم باعث عصبی شدن و لجباز شدن کودک می شویم.

اختلالات و مشکلات رفتاري کودکان

http://kids24.ir/category/اختلالات-و-مشکلات-رفتاري-کودکان-1113

با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ کودکم دائما جیغ میزند! چه کنم؟ چرا کودک من پرخاشگری می‌کند؟ با این کار، دیگر رختخوابش خیس نمی‌شود! روش های درمان شب ...

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟ - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/51156/با-کودکان-پرخاشگر-چگونه-رفتار-کنیم

1 ا کتبر 2014 ... برای حل این مشكل بهتر است ابتدا بدانیم چرا كودك دیگران را می زند و این زدن به چه معانی می تواند باشد. ... در عوض آنها با وسیله ای كه در دسترس دارند یعنی قشقرق، جیغ وفریاد راه انداختن و كتك زدن، حرف .... کودکم دائما فحش می‌دهد، چه کنم؟

7 اشتباه اکثر مادران - مجله اینترنتی کودک من

http://mybabys.niniweblog.com/post161.php

7 اشتباه اکثر مادران - نگاهی به مسایل مورد نیاز مادر و کودک - مجله اینترنتی کودک من. ... با چشم هایی خیره و عصبی و فرزندم که پشت سرم جیغ زنان می آمد وارد شدم. ... نشانه های رفتاری فرزندم می شوم و الگوهای مشترک رفتاری کودکان را فراموش می کنم. ... در مجلسی نشسته اید و ناگهان کودک شما فریاد می زند به محض این که او را دعوت به سکوت  ...

اسباب بازی های کودک را چگونه تمیز کنیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/child-succulent/clean1-oys.html

بي‌دليل جيغ مي‌زند و گريه مي‌کند؟ ... اسباب بازی های کودک را چگونه تمیز کنیم؟ ... از آنجائی كه كودكان دائما اسباب بازی هایشان را در دهان می گذارند، به راحتی در معرض ...

اردیبهشت 1389 - گل باغ زندگیمون - بلاگفا

http://www.mylittelflower.blogfa.com/8902.aspx

بسیاری از والدین هنگام عوض كردن پوشك،حمام یا بازی با كودك خود حرف می‌زنند.این كار .... سعی کن بیشتر راجع به کامپوتر، کارهای دستی،باغبانی و خلاصه هرچی که فکر می کنی یاد بگیری ..... چرا کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، دائما عادات غذایی خود را تغییر میدهند؟ ... او سعی میکند با حرکات و جیغ خواستههایش را به مادر بفهماند.

شهریور 1390 - روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/9006.aspx

دائما ناراحت است و میگوید چرا بچه لاغر است چرا رشد نمیکنه چرا مریض است چرا خوب نمیشود چرا نق میزند چرا گریه میکند چرا چرا چرا . ... لذا من پیشنهاد می کنم که پست های ( سومین رفتار عاطفه شکن ) و ( آنچه به زنان آرامش می هد ) را حتماً .... وقتی شما با کودکتان بازی می کنید ، در واقع دو پیام را به کودک انتقال داده اید: هم محبت و هم احساس امنیت.

روانشناسی - مشاوره نی نی سایت

http://clinic.ninisite.com/Pages/Cats-روانشناسی_-88-1.html

سوال: با لجبازی کودکم خصوصا زمانیکه از ادره میام خونه چیکار کنم ؟ ... بخواد جیغ میکشه ؛ حتی خواسته های معقولش رو هم با جیغ بیان می کنه اگه خواسته اش درست ... متاسفانه من بعضی وقتها عصبانی میشم و دادا میزنم. ..... تغییر محل زندگیمون و اینکه دائما مریض میشد از گذاشتنش صرفنظر کردم اون زمان باردار بودم و پسر عمه دخترم ( دخترم .

چرا نبايد سر کودکان داد زد؟ - ابتکار

http://ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=71598

20 سپتامبر 2010 ... در جواب بايد گفت که اين صدمه بستگي به کودک، خانواده و کلماتي دارد که زده‌ مي‌شود. ... خانواده به‌ گونه‌اي است که افراد با صداي بلند حرف مي‌زنند و زياد داد و فرياد مي‌کنند. ... اگر والدين در حضور کودکان دائما از يکديگر انتقاد کنند، احساس امنيت ... اگر خانواده‌اي همواره عادت به فرياد کشيدن و جيغ زدن داشته باشد و افراد همواره ...

كودك متعادل - استاد محمود سلطاني - نشست نوزدهم - تشویق و تنبیه

http://koodakbazendegi.blogfa.com/post-37.aspx

23 دسامبر 2011 ... در این مبحث نگاه رویکرد "کودک متعادل" به موضوع تنبیه و تشویق را بررسی می .... این کارهایی که ما می کنیم اصلاً اسمش تنبیه نیست. ..... مادرها که با من صحبت می کنند اذعان می کنند که من دائماً به بچم می گم که من از تو ... مادری که از صبح تا شب جیغ می زند و داد میزنه و غر می زنه، این سی ثانیه هم روی این همه ترش رویی ها.

كودك متعادل - استاد محمود سلطاني - نشست بیست و پنجم - احساس 2

http://koodakbazendegi.blogfa.com/post-52.aspx

9 مارس 2013 ... اما ما فکر می کنیم که خودمان تصمیم گرفتیم این کار را انجام دهیم و شروع .... والد ما مملو از صحنه های دردناک است و کودک نیز مملو از احساست نا خوشایند و والد دائماً سرزنش می کند و .... نداشته باشد یا باج می دهد یا داد می زند و کودک را به زور می برد و کتک و . .... درحال جیغ زدنه، نعره می کشه، پا می کوبه و نمی دونه که با این احساس ...

روانشناسی کودک - تـــــرس در کـــــودکان

http://samiraeslamieh.blogfa.com/cat-7.aspx

ما نبايد واقعيت ها را از فرزندان مان مخفي كنيم؛ حتي واقعيت تلخي چون مرگ را. بنابراين وقتي فرزند ..... بيم از جدايي نيز خواب كودك را برهم ميزند. بيشتر بچه ها، شبها ...

اختلالات روانشناختی و روانپزشکی کودکان

http://farbodmofidi.persianblog.ir/

ظ روز شنبه ۱۳۸٩/٧/۱٠ کلمات کلیدی: تاخیر در رشد گفتار ، آفازی کودک ، عقب ... در این مقاله برخی از علل شایع تاخیر در رشد گفتار و زبان را به اختصار معرفی می کنیم : .... جیغ. مشت کردن. شیطنت.جدا نشدن از مادر.لگد زدن به دندانپزشک.پراتب کردن وسایل و ... گرفته شده و از کودک اعمالی سر می زند که از نظر بزرگسالان غیر منطقی است.

فرزندپروری - و باز هم محدودیت...

http://farzand-parvari.blogfa.com/post/15

این که چگونه بین این نیازهای به ظاهر متضاد تعادل ایجاد کنیم ممکن است پیچیده به ... آنها لجبازتر می شوند، نق می زنند، بی توجهی می کنند، دائما به ما می چسبند و یا مکررا ... کودک 2 ساله ی شما به یک مهمانی دعوت شده و ناگهان به طرز غریبی درست وقتی شما دم ... را در حالی که جیغ می زند بغل کنید و وارد منزل دوستتان شوید و علاوه بر این، وارد ...

اشتهای زیاد، عامل چاقی بسیاری از کودکان - BBC Persian

http://www.bbc.co.uk/persian/science/2013/08/130824_an_child_obesity

24 آگوست 2013 ... من خیلی ایستادگی می کنم ؛ بعضی وقت ها او جیغ می زند و گریه می کند ولی من ... که کودک غذای سالم می خورد باید گذاشت تا حدی که مایل است غذا بخورد.