بیشتر افراد تصور می‌کنند خوردن شکلات مضرات فراوانی دارد. این طرز فکر مخصوص خانم‌هاست. آنها فکر می‌کنند هرگز نباید شکلات بخوردند زیرا برای وزن و پوستشان ضرر دارد. درست یا غلط بودن این عقیده موضوع بحث ما نیست.

 خوردن شکلات مفید است یا مضر؟ 

 خوردن شکلات مفید است یا مضر؟

● مزایا
خوردن شکلات، به ویژه شکلات تلخ مزایای فراوانی دارد. شکلات تلخ، سرشار از انواع مختلف آنتی اکسیدان هاست که برای بدن مفید هستند. به طور مثال می توان به منیزیوم، اسید فولیک و مس اشاره کرد. خوردن شکلات سیاه به طور صحیح بسیار بهتر از خوردن انواع سفید و شیری است. خوردن شکلات های تلخ با درصد بالا برای همه افراد مناسب است و مشکلی در آنها ایجاد نمی کند.
شکلات به دلیل داشتن ماده ای به نام pheynlethylamine ، کارکرد طبیعی بدن را افزایش می دهد. مغز انسان مقادیر مختلفی از سروتونین در خود دارد که خوردن شکلات باعث تحریک آنها و به وجود آمدن حس خوشحالی و سرحال بودن می شود. به همین دلیل به خانم ها توصیه می شود با رعایت اصول اعتدال، شکلات بخورند. آنها می توانند با خوردن متعادل شکلات به شادتر بودن خود و کارکرد سالم تر بدنشان کمک کنند.
بسیاری از زنان در دوران قاعدگی به خوردن شکلات روی می آورند. آنها تصور می کنند این ماده به کم شدن درد و کنترل احساساتِ منفیشان کمک می کند. به همین دلیل به شکلات درمانی اقدام می کنند که درست هم هست. به دلیل وجود سروتونین مذکور در مغز، خوردن شکلات حس بهتری به آنها می دهد و می توانند آرام تر و شادتر به فعالیت های روزانه خود برسند.

● معایب
در کنار همه خواص گفته شده در بالا، شکلات مضراتی نیز دارد. تعدادی از انسان ها – به ویژه خانم ها – بعد از خوردن شکلات دچار سردردهای بدی می شوند. این موضوع به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی موجود در این ماده خوشمزه است که در بدن برخی افراد اختلال ایجاد می کند. برخی نیز با خوردن آن، در منطقه معده یا قلب احساس درد یا سوزش می کنند.
بیشتر خانم ها به دلیل وجود شکر و چربی در شکلات آن را دوست ندارند. خوردن شکلات برای افرادی که رژیم غذایی دارند همچون یک کابوس وحشتناک است.
اگر چه خوردن شکلات انرژی فراوانی به بدن می دهد اما خیلی زود هم این انرژی تحلیل می رود که برای سلامت بدن چندان مناسب نیست.
شکلات، کافئین نیز دارد. کافئین اثرات سوء فراوانی دارد. از جمله آنها می توان به ضعیف شدن بدن – به ویژه خانم ها اشاره کرد. خوردن بیش از حد شکلات باعث افزایش کلسترول خون نیز هست و برای قلب ضرر دارد.
با دانستن مزایا و معایب این خوراکی خوشمزه، تصمیم گیری نهایی با شماست که آیا آن را در سبد غذایی روزانه تان بگنجانید یا خیر!

یکی از خوراکی هایی که بسیار خوشمزه است و کمتر کسی است که می تواند از خیر خوردن آن بگذرد ، شکلات نام دارد. انواع بسیار گوناگونی از این ماده وجود دارد با طعم ها و شکل های مختلف. اما آیا این شکلات ها برای بدن سود دارد یا ضرر؟

 

شکلات سیاه، شکلات شیری، شکلات فندقی و غیره. هر چه باشد بچه ها عاشقش هستند. البته عشق به شکلات بزرگ و کوچک نمی شناسد. شکلات همه را وسوسه می کند. اما در مورد شکلات سیاه حرف و حدیث زیاد است. شاید شما هم بارها این جمله ها را برای فرزندانتان تکرار کرده اید: اگر شکلات بخوری جوش می زنی، دندان هایت می پوسد، آلرژی می گیری و غیره. برخی معتقدند که شکلات سیاه کلسترول خون را نیز بالا می برد. اما آیا این باورها درست هستند یا غلط؟ مشکلات چه خواص یا فوایدی برای کودکان دارد؟ اصلاً چه نوع شکلاتی برای بچه ها مناسب است!؟ با ما همراه باشید تا شما را با جایگاه شکلات در برنامه غذایی کودکان آشنا کنیم.

شکلات نخور جوش می زنی

حتماً شما خودتان بارها و بارها این حرف را شنیده اید یا شاید خودتان هم یکی از افرادی هستید که این نهیب را به دیگران می زنید. اما آیا واقعاً شکلات باعث جوش های پوستی می شود؟ واقعیت این است که تاکنون هیچ پژوهش علمی ارتباطی بین جوش و مصرف شکلات سیاه را به اثبات نرسانده است. انجمن پزشکی آمریکا تاکید می کند که جوش و آکنه دوران نوجوانی به خاطر عوامل هورمونی ایجاد می شود نه به دلیل مصرف شکلات.اگر تصور می کنید که شکلات سیاه، آلرژی زاست باید بگوییم که این ماده غذایی در بین طبقه بندی مواد غذایی آلرژی زا در رتبه های آخر قرار دارد یعنی بعد از ماهی، تخم مرغ، شیر گاو، توت فرنگی و غیره. یافته های علمی نشان می دهند که کمتر از ۲ درصد افراد آلرژیک به شکلات حساسیت دارند.

شکلات نخور دندان هایت می پوسد

خیالتان راحت مصرف شکلات دندان ها را خراب نمی کند حتی می توان گفت ترکیبات شکلات با پوسیدگی دندان ها نیز مقابله می کند. در واقع ثابت شده است که پودر کاکائو حاوی ترکیباتی به نام های «تانین»، «فلور» و «فسفات» است که به آن قدرت مقابله با پوسیدگی را می دهند. تانین جلوی رشد باکتری ها را می گیرد و فسفات با اسیدهای تشکیل شده از سوخت و ساز قندها مقابله می کند. با این حال توجه داشته باشید که شکلات نیز حاوی قند است که عامل اصلی پوسیدگی دندان ها محسوب می شود. توصیه می کنیم بعد از این که به کودکتان شکلات دادید از او بخواهید تا دندان هایش را مسواک بزند.

انواع مختلف شکلات

انواع و اقسام مختلف شکلات در بازار وجود دارد و میزان کاکائوی آن ها نیز متفاوت است. در نهایت شکلات ترکیبی است از شکر و کاکائو که در برخی از انواع آن کره کاکائو، شیر، عسل، ترکیبات معطر، چربی ها، میوه های خشک و غیره نیز وجود دارد.در بین انبوه شکلات هایی که وجود دارد؛ مانند شکلات شیری (با حداقل ۳۰ درصد کاکائو) شکلات سیاه و شکلات تلخ (با ۷۰ درصد کاکائو)، شکلات تلخ بهتر است. توجه داشته باشید که شکلات سفید یک شکلات واقعی و مفید محسوب نمی شود به خاطر اینکه کاکائو ندارد و فقط از کره کاکائو تهیه شده است.

افسردگی را از بین می برد

کاملا درست است. شکلات افسردگی و کسالت را از بین می برد زیرا حاوی «آندورفین» است. این ترکیبات با درد مقابله کرده و احساس نشاط ایجاد می کند. همچنین باید بدانید که شکلات باعث تولید «سروتونین» نیز می شود که باعث آرامش و خوش اخلاقی می شود.

شکلات نخور سنگین می شوی

برخی ها تصور می کنند که شکلات دیر هضم است و باعث احساس سنگینی می شود. اما این باور اشتباه است. کاملاً برعکس، شکلات جزو خوردنی هایی است که به هضم غذا کمک می کند. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که ۲۰۰ گرم شکلات در معده دوام چندانی ندارد و زود هضم می شود به خصوص اگر شکلات شیری باشد.

فایده شکلات تلخ برای قلب

شکلات های تلخ‌، شیری و سفیدکاکائو ماده‌ای تلخ مزه است که از دانه‌های درخت گرمسیری کاکائو به دست می‌آید.

دانه‌های کاکائو از نظر طعم، تلخی و عطر با هم متفاوت‌اند و گران‌‌ترین نوع کاکائو از دانه‌های درخت کرئیولو به دست می‌آید که تلخی آن نسبت به سایر کاکائوها خیلی کمتر است و تنها ۱۰ درصد شکلات‌های دنیا با استفاده از این نوع کاکائو تهیه می‌شود…

 خوردن شکلات مفید است یا مضر؟

 

فایده شکلات تلخ برای قلب

جالب است بدانید که در نوع مرغوب شکلات‌ها، تنها ۱۰ درصد کاکائو به کار می‌رود.

به‌طور کلی شکلات ها را به سه دسته، تلخ، شیری و سفید تقسیم می‌کنند:

- شکلات‌های تلخ بدون شیر هستند.

- شکلات‌های شیری حاوی سیر، شکر و وانیل‌اند.

- در شکلات سفید تنها از چربی دانه کاکائو استفاده می‌شود.

برای طعم دادن به شکلات نیز از اسانس های پرتقال، توت‌فرنگی، نعناع، نارگیل، یا انواع مغزها استفاده می‌شود.

فواید شکلات
تحقیقات جدید نشان داده است شکلات برای سلامت قلب مفید است و مانع از لخته شدن خون می‌شود. کلسترول خون را تنظیم کرده و به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی از التهاب و نابودی سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

از طرف دیگر مصرف روزانه ۳۰ گرم شکلات تلخ فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد وسبب افزایش حافظه نیز می‌شود.

این ماده خوراکی لذیذ می‌تواند روند سخت شدن عروق در افراد سیگاری را نیز کند نماید.

جالب است بدانید تئوبرومین موجود در شکلات در داروهای ضدسرفه استفاده می‌شود و خوردن شکلات تلخ می‌تواند دفعات سرفه و تاثیر سوء‌ آن بر سیستم قلبی عروقی و اعصاب مرکزی را کاهش ‌دهد.

شیر کاکائو نیز سبب سرحالی و تقویت عضلات می‌شود و برای ورزشکاران بسیار مفید است.

و اما بشنوید از مضرات فراموش نکنید قند و چربی موجود در شکلات می‌تواند سبب چاقی و افزایش کلسترول خون شود، پس در صورت مصرف آن باید چربی و قند سایرغذاها را کاهش دهید.

چربی زیاد می‌تواند برای افرادی که اضافه وزن دارند، بیماران کلیوی و افراد مبتلا به فشارخون بالا خطرناک باشد.

همچنین شکلات کافئین ‌دارد و محرک اعصاب است به همین خاطر توصیه می‌شود در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

گردآورنده : تهران۹۸

 

 

شکلات آنقدر‌ها هم مضر نیست - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=145224

24 نوامبر 2010 ... کاکائو یا شکلات (Chocolate) یک خوردنی محبوب است. ... بچه‌هایشان حد و مرز در خوردن شکلات تعیین کنند و خودشان هم با خیال راحت یک تکه لذیذ از این خوراکی دوست داشتنی ... با مصرف بیش از این مقدار، آثار مفید شکلات از بین می‌رود.

شکلات - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=88168

26 مارس 2009 ... دانه‌های کاکائو از نظر طعم، تلخی و عطر با هم متفاوت‌اند و گران‌‌ترین نوع کاکائو از ... تحقیقات جدید نشان داده است شکلات برای سلامت قلب مفید است و مانع از لخته شدن خون می‌شود. ... جالب است بدانید تئوبرومین موجود در شکلات در داروهای ضدسرفه استفاده می‌شود و خوردن شکلات تلخ می‌تواند دفعات ... و اما بشنوید از مضرات.

آشنایی با خواص و مضرات شکلات تلخ - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/146130

20 سپتامبر 2011 ... مطالعات نشان می‌دهد که خوردن یک تکه شکلات تلخ در روز می‌تواند فشار خون را به ... مغز می‌شود به علاوه کافئین موجود در آن برای افزایش تمرکز نیز مفید است. ... با توجه به این‌که شکلات یکی از موادی است که نسبت آرژینین به لیزین در آن ...

بالاخره پاستیل مفید است یا مضر؟ - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2114/161907.html

18 مه 2013 ... بالاخره پاستیل مفید است یا مضر؟ ... پاستیل از آن دسته خوراکی‌هایی است که سال‌هاست با شکل‌ها و طعم‌های گوناگون .... مثلا وقتی ذائقه شما به این نوع خوراکی‌های پرشیرین عادت کند با خوردن یک بیسکویت ساده احساس می‌کنید فقط طعم آرد بی‌مزه می‌دهد! ... معمولا افراد پرمشغله مقداری پاستیل، شکلات و بیسکویت دم دستشان ...

شکلات - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/شکلات

... تولید می‌شود. شکلات تلخ از انواع شکلات بوده که برای سلامتی بسیار مفید است. ... شکلات‌ها از ۱۰٪ (شکلات سفید) تا ۹۹٪ (دارک چاکلیت یا شکلات تلخ) درجه بندی می‌شوند. معمولاً اسانس ... مصرف شکلات برای سگ‌ها، گربه‌ها و اسب‌ها مضر است و همچون سم در بدن آن‌ها عمل می‌کند. ... اگر لازم باشد، خوردن یک تکه نان دهان شما را "خنثی" می‌کند.

باور کن نخونی ضرر کردی اونم چه جور.. - تا نیاید مهدی(عج) زندگی ...

http://golesorkhzhi.blogfa.com/post/28/باور-کن-نخونی-ضر

چاي مضر: گياه سمي است آفت كم دارد هيچ حيواني آنرا نمي خورد. بذر چاي كوچك مثل فندق .... مفيد براي فشار خون – نفخ معده با خوردن اين نوشابه ها هميشه با نشاط هستيد: ..... سرد است لازم است بعد از خوردن ماهي چند عدد خرما يا مقداري چهار مغز يا شكلات صبحانه ...

غذاهایی که میگرن را تحریک می کنند - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/prevention/migrainefood.html

در حقیقت این مطالب برای این افراد مفید است و غذاهایی که نام میبریم برای افرادی که حمله ... و متوجه رابطه نوع غذا با شروع میگرن باشد مثلا بعضی از افراد با خوردن شکلات و حتی موز دچار سردرد میگرنی میشوند. .... فواید و مضرات زنجبیل برای سلامتی.

آجیل،خوب یا بد؟ - گیتی بهدادی پور - کارشناس تغذیه -

http://www.behdadipour.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=5122

آیا آجیل مفید است یا مضر؟ ... آجیل از جمله بهترین منابع گیاهی پروتئین است. ... البته میتوان گفت خوردن آجیل خاصیت سیر کنندگی زیادی دارد و میتواند جلوی ... مثلا به جای لبنیات پرچرب یا گوشت قرمز ، کیک و شیرینی یا شکلات،یا بجای کره و ...

رژیم غذایی مناسب | مرکز اطلاعات فنی ایران

http://www.tici.info/default.aspx?dir=Learn_sdn

و خوردن میوه‌ها راهی عالی برای کم کردن وزن اضافی است. ... پژوهشگران اعلام کردند: مصرف شکلات تلخ برای سلامت قلب مفید است و از بروز سکته مغزی .... نوشیدن قهوه را مفید و یا مضر اعلام می‌کنند، هنوز نتیجه آزمایش‌ها در این باره نتیجه قطعی نداشته است.

تغذیه

http://jamejamm.blogfa.com/8412.aspx

رفع لك بيني و استركتومي: براي خانمهايي كه لك بيني دارند و يا در يائسگي خونريزي دارند، و ... در دختران خوردن شكلات ايجاد كيست تخمدان و خوردن چاي باعث كيست پستان مي‎شود. ... غذاهاي مضر براي كبد: غذاهاي فريز شده،زودپز شده، ترشيجات، رب، سس، نمك زياد، چاي، ادويه‎جات ... اين پوره براي بچه‎هايي كه ناآرام و عصبي هستند، مفيد است.

خواص قهوه ، مضرات قهوه انواع قهوه - آکاایران - انواع شربت و نوشیدنی

http://cooking.akairan.com/ashpazi/drink/10693.html

نوشیدنی مضر یا مفید؟ هر ماده غذایی ... تهیه قهوه در کشورهای گوناگون، متفاوت است، اما اغلب آن را با آب جوش ، بخار آب و یا از طریق گذراندن آب جوش از پودر آن تهیه می‌کنند.

پاسخ به سوالاتی درباره رژیم های چاقی و لاغری - انجمن گفتگوهای ...

http://anjoman.salamatnews.com/showthread.php?tid=6

اینکه تعیین بشه رژیم غذایی شما خوب است یا نه عموما توسط کارشناس باید مشخص ... 2- آیا خوردن قرص های کبد چرب برای کاهش وزن، بدون مشورت با پزشک ضرر دارد؟ ... 10- با سلام و خسته نباشید آیا مصرف داروهای چاقی برای افرادی که لاغر هستند مضر است؟ ... قهوه به دلیل کافئینی که دارد در جهت تقویت حافظه مفید است.

بررسی خواص درمانی و ارزش تغذیه ای شکلات - کیک و کلوچه آشنا

http://www.ashena.info/news.php?id=18

فلاوانول یک ترکیب بسیار مفید در شکلات است که مزه تلخ شکلات هم ناشی از این ... به انجام رسیده است ثابت شده است که خوردن شکلات یا نخوردن آن تاثیر مهمی در ایجاد ...

تغذیه : سلامت و تغذیه ،تغذیه ماه رمضان،تغذیه سالم ,تغذیه دوران بارداری

http://www.niksalehi.com/taghzie/archives/2008_07.php

ارتباط خوردن شيريني و با جوش زدن · 5 غذای مفید برای اقایان ... مصرف زیاد آن برای کلیه مضر است ... نوع شکلات براي افراد داراي رژيم غذايي ...

تعیین جنسیت نوزاد

http://kidi.persianblog.ir/

8 ا کتبر 2010 ... ٢-در تمام دوران بارداری از خوردن مشروبات الکی خودداری کنید.٣ ... .١٠-زن بارداری که شش ماه مرتب روزی یک تا دو عدد شکلات مصرف کند در مقایسه با مادران بارداری که از ترس چاقی شکلات استفاده ... .١١- یکی از مواد مضر در دوران بارداری کافئین است. مصرف یک تا دو لیوان چای یا قهوه در دوران بارداری احتمالاً بی‌ضرر است، ولی ...

گامی به سوی تندرستی - تغذیه

http://psalamat.blogfa.com/cat-8.aspx

يكي از مضرات ظروف مسي اكسيد شدن آنهاست كه بسيار خطرناك است و بايد به موقع قلع اندود ... ميوه ها با زمان احتياج بدن هماهنگ بوده و خوردن ميوه هاي غير فصلي مضر مي باشد. ... توصيه مي شود به جاي آنها از فلافل كه از غذاهاي مفيد سنتي و ايراني مي باشد ... انواع شكلات داراي ميزان بالايي از چربي هاي اشباع شده هستند و برخلاف تصور عامه مردم .