اضافه‌وزن و چاقی علل متعددی دارد. از جمله علل آن می‌توان مصرف برخی داروها، ابتلا به بعضی بیماری‌ها، مشکلات روحی روانی، زمینه‌های ژنتیکی تجمع چربی در بدن، فعالیت بدنی محدود، تمایل شدید به مصرف غذاهای بسیار چرب یا بسیار شیرین و ... را نام برد. این اضافه‌وزن و چاقی به هر علتی که باشد، اولین قدم برای درمان آن، کاهش دریافت کالری می‌باشد.  بسیاری از افراد انگیزه‌های درونی بسیار قوی‌ای دارند که آن‌ها را به سمت کاهش دریافت مواد غذایی سوق می‌دهد و برخی دیگر نیاز دارند تا به گونه‌ای اشتهای خود را کاه ...

کالری,کاهش کالری,سوزاندن کالری,رژیم های غذایی,رژیم غذایی چربی سوز,رژیم غذایی کم کالری,کاهش اشتها,روش های کاهش اشتها,اضافه‌وزن و چاقی علل متعددی دارد. از جمله علل آن می‌توان مصرف برخی داروها، ابتلا به بعضی بیماری‌ها، مشکلات روحی روانی، زمینه‌های ژنتیکی تجمع چربی در بدن، فعالیت بدنی محدود، تمایل شدید به مصرف غذاهای بسیار چرب یا بسیار شیرین و ... را نام برد. این اضافه‌وزن و چاقی به هر علتی که باشد، اولین قدم برای درمان آن، کاهش دریافت کالری می‌باشد.
 بسیاری از افراد انگیزه‌های درونی بسیار قوی‌ای دارند که آن‌ها را به سمت کاهش دریافت مواد غذایی سوق می‌دهد و برخی دیگر نیاز دارند تا به گونه‌ای اشتهای خود را کاهش دهند. در زیر چند توصیه کاربردی که آزمایش خود را در افراد مختلف پس داده است؛ به منظور کاهش اشتها ارائه می‌شود:

 1. سرکوب احساس گرسنگی به وسیله مصرف سبزیجات خام
 وقتی به شدت احساس گرسنگی می‌کنید به جای مصرف تنقلات پرکالری مانند شیرینی‌جات، از  سبزیجات خام استفاده نمایید. خیار، هویج، کاهو، کلم قرمز، کلم سفید، گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گوجه‌فرنگی، کرفس و ... به صورت خام میان‌وعده‌های مناسبی هستند. ریزه‌خواری خود را بر این مواد متمرکز کنید. در صبحانه در کنار نان و پنیر از خیار، گوجه‌فرنگی یا سبزی خوردن استفاده کنید.در وعده شام از سوپ سبزیجات استفاده کنید. همچنین می‌توانید درون ماست کم چرب خود، خیار خرد کنید .

 2. به عنوان میان‌وعده از سالاد مخلوط میوه‌ها استفاده نمایید
 استفاده از سالاد مخلوط میوه‌های فصل ، پیشنهادی بی‌نظیر برای رژیم محدود از کالری شما می‌باشد. چرا که در این رژیم، برای مصرف بسیاری از مواد خوراکی که به آن‌ها علاقه داشته‌اید، محدودیت ایجاد شده است. می‌توانید با جایگزین کردن میان‌وعده‌های جذاب و درعین‌حال کم کالری، تنوع و جذابیت را به رژیم غذایی خود برگردانید.

3. کنار وعده‌های اصلی خود سبزیجات را فراموش نکنید
کنار تمام غذاهای خود حتماً یک بشقاب بزرگ سالاد سبزیجات، بدون هر گونه سس یا روغنی مصرف نمایید.  سالاد کلم، سالاد کاهو، سالاد شیرازی ، سالاد سبزیجات مخلوط که در آن‌ها کدو سبز را رنده کرده باشید، بسیار خوش‌طعم است و تجربه‌ای جدید و متفاوت را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

4. در تمام طول روز سبزیجات را مصرف نمایید
مثلاً در صبحانه در کنار نان و پنیر از خیار، گوجه‌فرنگی یا  سبزی خوردن استفاده کنید. در وعده شام از سوپ سبزیجات استفاده کنید. همچنین می‌توانید درون ماست کم چرب خود، خیار خرد کنید.

5. جایگاه ویژه‌ای برای سبزی‌ها در میان‌وعده‌تان در نظر بگیرید
مطالعات متعدد نشان می‌دهد که میزان مصرف سبزیجات در افراد مبتلا به اضافه‌وزن و چاقی پایین است. یک پیشنهاد این است که در کنار ظروف میوه خود در میان‌وعده‌ها، جایگاه ویژه‌ای برای خیار، هویج، گوجه‌فرنگی، کدو، کرفس، کاهو، کلم بروکلی، کلم بروکسل و ... در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ آبی اشتهای افراد را سرکوب می‌کند و رنگ‌های گرمی مانند قرمز و نارنجی اشتها را تحریک می‌نمایند. در نتیجه سعی نمایید که رنگ‌های قرمز و نارنجی کمتر در جلوی دیدتان باشد؛ و در عوض بیشتر در ارتباط با رنگ آبی باشید.

6. در رژیم‌های کاهش وزن، میوه‌ها و سبزی‌ها بر آب‌میوه‌ها و سبزی‌ها ارجحیت دارند
میوه‌ها و سبزی‌ها دارای فیبر بیشتری می‌باشند و این فیبر خود دفع‌کننده کلسترول می‌باشد و نیز حجم زیادی از معده را اشغال می‌کند که مانع از دریافت غذاهای پرکالری توسط شما می‌شود. در ضمن آب میوه‌ها به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از فروکتوز در رژیم‌های کاهش وزن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

7. نسبت به کالری پنهان موجود در رژیم غذایی خود حساس باشید
 منظور از کالری پنهان، بیشتر گروه چربی و قندها می‌باشد که حجم زیادی در رژیم غذایی ندارند و در معده نیز حجم زیادی را اشغال نمی‌کنند، اما کالری بالایی را در رژیم غذایی به همراه دارند. این کالری پنهان بیشتر به صورت روغن در برنج‌ها و خورشت‌ها، چربی گوشت و مرغ، لبنیات پرچرب، شیرینی خامه‌ای، شربت، نوشابه، ژله، سس و ... وجود دارد.

8. سیستم سرکوب اشتها را گول بزنید
 مکانیسم عمل معده به گونه‌ای است که بعد از 20 دقیقه از شروع غذا خوردن شروع به مخلوط کردن غذا با شیره‌های گوارشی می‌کند و از این زمان به بعد سیگنال‌هایی را به سمت مغز مبنی بر سرکوب اشتها می‌فرستد. اگر آهسته‌تر غذای خود را مصرف کنید؛ یعنی زمان صرف غذای خود را افزایش دهید؛ و در طی 20 دقیقه اول مقدار کمی غذا میل کنید تا حدود زیادی موفق شده‌اید که بدن خود را به اشتباه بیندازید و در رابطه با سرکوب اشتهای خود قدم بزرگی برداشته‌اید.
شاید به همین علت باشد که در روایات توصیه شده است که 40 تا 50 مرتبه، هر لقمه غذایی را بجوید. این جویدن زیاد فواید بسیاری به همراه خواهد داشت: اولاً؛ مرحله اصلی هضم و نرم شدن غذا در دهان صورت می‌گیرد و فشار کمتری به معده وارد می‌آید و فرآیند هضم با کارایی بیشتری عمل می‌کند؛ و ثانیاً مدت زمان بیشتری صرف غذا به طول می‌انجامد در نتیجه با مصرف مقدار کمتری از غذا، احساس سیری در فرد ایجاد می‌شود.

9. رنگ آبی سرکوبگر اشتها است
ظروف غذا، سفره، دکوراسیون آشپزخانه و اتاق غذاخوری خود را به رنگ  آبی در آوردید. تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ آبی اشتهای افراد را سرکوب می‌کند و رنگ‌های گرمی مانند قرمز و نارنجی اشتها را تحریک می‌نمایند. در نتیجه سعی نمایید که رنگ‌های قرمز و نارنجی کمتر در جلوی دیدتان باشد؛ و در عوض بیشتر در ارتباط با رنگ آبی باشید.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع : تبیان

۵ راه برای جلوگیری از اشتها و گرسنگی کاذب - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/prevention/avoid3-false1-appetite.html

گرسنگی کاذب راههای کم کردن اشتها جلوگیری از اشتهای کاذب کاهش اشتها چای سبز ... برای نگه داشتن ذهن و جسمتان در بهترین حالت، ساعت موبایلتان را کوک کنید تا ...

روشهایی فوق‌العاده برای کم کردن اشتها! - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/lifestyle/2155/13507.html

بهترین راه برای کاهش وزن کم کردن اشتهاست و جلو گیری از پرخوری، برای کنترل اشتهایتان می‌توانید از این راه‌های ساده و کاملاً عملی استفاده کنید.

10 راه افزایش اشتها - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=242223

8 آوريل 2013 ... البته 10 راه دیگر هم برای افزایش اشتها وجود دارد که با آن‌ها آشنا می‌شویم. ... عطر و طعم کرفس خام و تازه می‌تواند بهترین محرک سیستم بویایی باشد و ...

کم اشتها هستید؟ راه حل مشکلاتان اینجاست - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/18092_کم-اشتها-هستید؟-راه-حل-مشکلاتان-اینجاس.html/

11 مارس 2014 ... همان طور که شمار بالایی از افراد به دنبال راهی برای کاهش وزن هستند و. ... بهترین راه، استفاده از روش های طبیعی افزایش اشتهاست. این روش ها هیچ عارضه ...

یازده توصیه برای سرکوب اشتهای کاذب | سیبیتا - لاغری و کاهش وزن

http://www.drzaker.com/selected-articles/how-to-control-false-appetite/

... اشتهای کاذب و به موقع غذا خوردن یکی از بهترین راه های مبارزه با اضافه وزن است. ... شما می توانید برای کنترل اشتها ی تان، با انجام دادن کارهایی معمولی حواس تان را از ...

کم شدن پنج کیلو وزن در یک هفته - the KadbanooCo.

http://kadbanooco.com/kb/pagecontent.php?rQV===AfAVjNxEDOApjclJWb15GZJV2ZhBHfABDQ6UGc5RFduVGdu92Y8BEMApTZwlHVlJXd0NWdyR3c8BkN1MDQ6UGb0lGd

پیروی از رژیمی مناسب می تواند وزن را کاهش داده و از برگشت دوباره آن جلوگیری کند. ... بهترین راه برای کاهش وزن، استفاده از همان راه قدیمی یعنی رژیم و ورزش است. ... این ریشه سخت و محکم و ارزشمند، در بدن حالت تعادل ایجاد می کند و اشتها را کاهش می دهد.

روشهای فوق العاده برای کم کردن اشتها - تالارهای گفتگوی رژیم درمانی ...

http://www.novindiet.net/showthread.php?tid=3096

بهترین راه برای کاهش وزن کم کردن اشتهاست و جلو گیری از پرخوری، برای کنترل اشتهایتان می‌توانید از این راه‌های ساده و کاملاً عملی استفاده کنید.

افزایش اشتها

http://xn----ymcabar6crc8j1cy1g.worldfood.ir/

در این مقاله بعضی مواد غذایی که باعث افزایش اشتها و افزایش وزن می شوند را با هم بررسی خواهیم کرد . ... بهترین راه، استفاده از روش های طبیعی افزایش اشتها است .

بهترین راه برای آغاز کاهش وزن - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/267266/بهترین-راه-برای-آغاز-کاهش-وزن

ضد اشتها مغز را فریب داده تا فرمان احساس سیری بدهد. این داروها به شما کمک می‌کنند ... او گفت: "بهترین راه برای آغاز کاهش وزن، ایجاد قوانینی است که به رژیم غذایی شما ...

روش هاي كاهش وزن - کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی

http://www.drbeigloo.com/چاقیولاغری/روشهایكاهشوزن/tabid/154/Default.aspx

بهترین و موثرترین روش برای کاهش وزن ، اجرای توام رژیم لاغری متعادل و ورزش منظم ... مى گذارند و از طریق تاثیر بر سیستم مركزى اعصاب باعث كاهش اشتها مى شوند .

افزایش وزن با افزایش اشتها - آکا - مقالات مخصوص لاغرها

http://tandorosti.akairan.com/health/laghar1/12687.html

پس یکی از راه های افزایش وزن درافراد لاغر ، افزایش اشتهای آنهاست.کاهش اشتها می تواند به دلیل عوامل زیر باشد :- اشکال در بلع مواد غذایی- استفراغ و تهوع- تغییر یا کاهش حس .... بهترین تمرینات برای رسیدن به تناسب اندام مخصوص خانم ها + تصاویر ...

عجيب ترين و موثرترين روش ها براي لاغري فوري - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/taghzie/archives/206307.php

1 نوامبر 2013 ... اب این میوه بهترین معجون برای کاهش وزن ... رازیانه و کاهش اشتها با مولتی ویتامین طبیعی ..... رابطه جنسی سالم باعث کاهش فشار خون می شود ...

راهکارهای کاهش اشتها - رژیم غذایی

http://www.foodregime.com/رژیم-غذایی/مقالات-رژیم-غذایی/298-راهکارهای-کاهش-اشتها.html

13 سپتامبر 2013 ... خوردن آب سبزیجات قبل از غذا سبب کاهش اشتها می شود فقط انواع با سدیم پایین را ... ورزش هوازی موثرترین راه برای سرکوب کردن اشتها است تمرینان با وزنه نیز موثر است. .... بهترين زمان براي خواب، از ساعت 10 شب تا 6 صبح است.

تغذیه و تندرستی - راههاي كاهش وزن

http://drmostofinejad.blogfa.com/post-34.aspx

داروهای کاهش دهندۀ اشتها: این داروها همانگونه که از نامشان پیداست با کاهش دادن اشتهای شخص ... این روش بهترین و اصولی‌ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده‌آل است.

سلامت باش - دکتر خانواده

http://salamatbash.net/

خوراکی‌هایی برای کاهش اشتها و لاغری · مزایا و معایب مزوتراپی · 8 پرسش و پاسخ درباره ... نوشیدن دوغ پس از غذا جذب آهن را بالا می‌برد · علل حواس‌پرتی‌های روزمره و راه درمان .... سیب به طور چشمگیری میزان باکتری های روده بزرگ را کاهش می دهد، در نتیجه برای ... کرد و چاشنی‌هایی با طعم معتدل بهترین انتخاب هنگام مصرف سالاد شیرازی است.

قرص های لاغری مورد تایید و اثرات آنها - راستینه - سایت پزشکی

http://rastineh.ir/قرصهای-لاغری-مورد-تایید-و-اثرات-آنها/

23 ژوئن 2013 ... قرص های لاغری و داروهای لاغری با کاهش اشتها و جذب پر تقاضا ترین داروها بین افرادی که ... بنظر من ورزش ورژیم غذایی بهترین راه برای کاهش وزنه.