شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با وجود رعایت رژیم غذایی حتی گرمی هم وزن کم نکنید یا روند کاهش وزن‌تان آنقدر کند باشد که شما را از ادامه راه ناامید کند. باید در یک کلام به شما بگویم شما دچار کاهش سوخت‌وساز یا متابولیسم شده‌اید. به معنای ساده‌تر آنقدر که می‌خورید، نمی‌سوزانید و همین عامل سبب شده که یا وزن‌تان ثابت بماند یا بسیار کند لاغر شوید.

بهترین راه لاغری,بهترین روش لاغری,روش های لاغری,روش های کاهش وزن,نکات لاغری,استفاده از ویتامین در لاغری, کاهش وزن اصولی,شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با وجود رعایت رژیم غذایی حتی گرمی هم وزن کم نکنید یا روند کاهش وزن‌تان آنقدر کند باشد که شما را از ادامه راه ناامید کند. باید در یک کلام به شما بگویم شما دچار کاهش سوخت‌وساز یا متابولیسم شده‌اید. به معنای ساده‌تر آنقدر که می‌خورید، نمی‌سوزانید و همین عامل سبب شده که یا وزن‌تان ثابت بماند یا بسیار کند لاغر شوید.

افزایش متابولیسم بدن از آن موضوعاتی است که افراد علاقه‌مند به کاهش وزن همیشه به دنبال افزایش آن هستند.اما اینکه بدن شما با چه سرعتی کالری می‌سوزاند به عوامل متعددی بستگی دارد. متابولیسم بدن تحت تاثیر عوامل متعددی می‌تواند کاهش یابد. اولین و شاید مهم‌ترین علت كاهش فعالیت بدنی افراد است. افرادی‌كه هیچ فعالیت منظمی را در طول هفته برای خود ندارند و تمامی فعالیت‌شان منوط به همان كارهای روزمره‌شان است، اغلب دچار كاهش سوخت‌وساز میشوند. عامل دوم وجود یك بیماری زمینه‌ای است كه می‌تواند سوخت‌وساز بدن را پایین بیاورد. بیماران مبتلا به كم‌كاری غده تیروئید و كم‌خونی فقر آهن از این دسته‌اند.
عامل دیگر رژیم غذایی غلط افراد است كه می‌تواند سبب پایین آمدن سوخت و ساز( متابولیسم) آنها شود. افرادی‌كه گروه قندهای ساده (قند، شكر، انواع شیرینی و شكلات، مربا، كیك و ...) و چربی‌ها را بیش از اندازه مصرف می‌كنند، متابولیسم خود را كاهش می‌دهند. علاوه بر آن افرادی‌كه آب كافی و به اندازه مصرف نمی‌كنند نیز در معرض كاهش سوخت‌وساز هستند. عامل دیگر افزایش سن افراد است كه با متابولیسم رابطه‌ای معكوس دارد! هرچه سن بالا رود، متابولیسم كاهش می‌یابد (به ویژه از30 سالگی به بعد). ژنتیک افراد را هم باید در نظر گرفت؛ بعضی از افراد به طور ژنتیکی سوخت‌وساز بالاتری دارند. بسیاری از افرادی كه دچار كاهش متابولیسم شده‌اند، ممكن است فقط با یكی از این عوامل دست و پنجه نرم كنند یا چند عامل مهاركننده را با یكدیگر داشته باشند.

1. در روز حداقل 8 تا 10 لیوان آب بنوشید
بدن برای سوخت کالری به آب نیاز دارد حتی اگر شما تا حد کمی دچار کم‌آبی و خشکی شوید، متابولیسم شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای اینکه بدن‌تان همیشه آب کافی داشته باشد قبل از هر وعده غذایی یا میان‌وعده‌ها یک تا 2 لیوان آب یا نوشیدنی غیر شیرین بنوشید. به علاوه به جای اسنک‌هایی مانند چوب شور یا چیپس از سبزیجات، میوه‌ها و لبنیات استفاده کنید چون سرشار از آب هستند.

2. یک فنجان قهوه صبح‌ها بنوشید
شما احتمالا به دلیل افزایش انرژی و تمرکز در شروع صبح طرفدار قهوه هستید اما بدانید یکی از اثرات مفید نوشیدن قهوه ( به ویژه اگر تلخ مصرف شود)، سبب افزایش متابولیسم بدن حداقل به صورت کوتاه‌مدت می‌شود.

3. حذف وعده و میان وعده؛ هرگز!
وقتی می‌خواهیم از اضافه وزنی كه داریم خلاص شویم «نخوردن» اولین و شاید ساده‌ترین گزینه‌ای است که به ذهن همه ما می‌رسد. مثلا در اولین قدم صبحانه نمی‌خوریم یا با خودمان می‌گوییم که از امشب شام‌مان را حذف می‌کنیم! اما تمام این کارها نه‌تنها مشکل‌مان را حل نکرده بلکه سوخت و ساز بدن‌مان را هم به شدت کاهش می‌دهد.
 باید بدانید خوردن بیشتر می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. طبق آخرین مطالعات بهترین برنامه غذایی آن است که شامل 3 وعده غذای اصلی و 2 تا 3 میان‌وعده سبک باشد بنابراین برای آن دسته از افرادی که تنها یک وعده غذا در روز می‌خورند یا اصلا میان‌وعده ندارند، اولین راه کار برای افزایش متابولیسم و کاهش وزن‌شان بازگشت به برنامه غذایی صحیح است.

4. ورزش کنید و عضله بسازید
ورزش‌های هوازی شامل پیاده‌روی، دو و ایروبیک می‌توانند متابولیسم شما را تا چندین ساعت بعد از ورزش افزایش دهند. نکته مهم این است که اگر اهل ورزش و فعالیت بدنی نیستید باید برای افزایش متابولیسم‌تان کمی به خودتان سختی دهید. تمرینات ورزشی باعث افزایش و طولانی‌تر شدن متابولیسم در حال استراحت می‌شوند. یک دوره ورزشی در باشگاه یا زمان‌های کوتاهی دویدن حین پیاده‌روی روزانه‌تان بسیار عالی ست. بدن ما به طور مداوم کالری می‌سوزاند حتی وقتی در حال انجام هیچ کاری نیستیم. جالب است بدانید متابولیسم در حال استراحت در افراد عضلانی بیشتر است. یکی از سوخت‌های اصلی عضلات بدن، چربی ذخیره شده در بافت چربی است. چربی‌های بدن طی یک ورزش آرام و طولانی از بافت چربی جدا شده و به بافت‌های عضلانی برای سوختن و تبدیل شدن به انرژی منتقل می‌شود. هرچه شما تارهای عضلانی بیشتری را به کار گیرید، مقدار اسید چرب بیشتری می‌سوزد در نتیجه کالری بیشتری را طی ورزش از دست می‌دهید.

5. پروتئین غذای‌تان را بالا ببرید
بدن ما برای هضم پروتئین‌ها کالری بیشتری را نسبت به هضم چربی و کربوهیدرات می‌سوزاند. پروتئین 25درصد انرژی بیشتری برای هضم احتیاج دارد تا چربی. جایگزین کردن بعضی کربوهیدرات‌ها با غذاهای پروتئینی می‌تواند متابولیسم شما را بعد از هر وعده غذایی افزایش دهد. علاوه بر آن کاهش کربوهیدرات‌های ساده و جایگزین کردن کربوهیدرات‌های پیچیده هم خود در افزایش سوخت‌وساز بدن موثر است چون همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، افرادیکه درصد بالایی از کالری روزانه خود را از کربوهیدرات‌های ساده (قند، شكر، انواع شیرینی و شكلات، مربا، كیك و ...) و چربی‌ها تامین می‌کنند، متابولیسم‌شان در طول زمان کاهش می‌یابد.

6. چرا چای سبز بهتر است؟
بهتر است به جای نوشیدن چای سیاه از چای سبز استفاده کنید. چای سبز دارای تاثیر متابولیک ویژه‌ای است که می‌تواند سرعت متابولیسم را تا ۴ درصد افزایش دهد. این بدان معناست که نوشیدن چای سبز موجب سوزاندن ۷۰ کالری در روز یا کم کردن یک تا 3 کیلوگرم وزن در سال است.» این نوشیدنی منبع غنی «کاتچین» است که به افزایش میزان «هورمون نور اپی نفرین» کمک می‌کند؛ «هورمون نور اپی نفرین» یک ماده شیمیایی در مغز است که سرعت متابولیسم را افزایش می‌دهد.

7. نوشیدنی‌های‌تان را سرد بنوشید
نوشیدنی‌های سرد باعث سوزاندن کالری بیشتری می‌شود. تحقیقات نشان داده است نوشیدن5 تا 6 لیوان آب سرد 10 کالری بیشتر در روز می‌سوزاند که مسلما رقم زیادی نیست ولی باعث کم کردن یك کیلوگرم وزن در سال بدون رعایت هیچ رژیم غذایی خاصی می‌شود. شما می‌توانید از چای سرد (آیس تی) یا قهوه سرد (آیس کافی) هم استفاده کنید که خود به خود باعث می‌شود از شکر و خامه نیز چشم‌پوشی کرده باشید. براساس نتایج یک تحقیق آلمانی نوشیدن ۲ لیوان آب یخ در روز ۳۰درصد به میزان متابولیسم بدن کمک می‌کند.

8. عجیب و غریب‌ها نابودتان می‌کند
رژیم‌های غذایی عجیب (مثلا آنهایی که در روز کمتر از 1000کالری می‌خورند) برای کسانی که می‌خواهند سوخت‌وساز بدن‌شان را بالا ببرند، فاجعه است. اگرچه این رژیم‌ها در افت وزن کمک می‌کنند ولی درصد بالایی از عضلات را از بین می‌برند و درنتیجه عضلات کمتر، متابولیسم آهسته‌تر.

9. لبنیات را در رژیم غذایی روزانه تان  قرار دهید
لبنیات کم چرب به ویژه شیر و ماست کم‌چرب از طریق افزایش متابولیسم بدن، می‌توانند همراه خوبی در مسیر کاهش وزن شما باشند.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع: سیب سبز

اطلاعاتی درباره روشهای صحیح لاغر شدن - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/4340_اطلاعاتی-درباره-روشهای-صحیح-لاغر-شدن.html/

15 جولای 2013 ... وقتی می گویید من رژیم هستم یا تصمیم دارید رژیم بگیرید تا لاغر شوید فکر ... معمولا در افرادی که اینگونه رژیم می‌گیرند بعد از اینکه رژیم‌شان ...

ماهی قزل آلا را اینگونه درست کنید تا لاغر شوید! - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/rejimi-ghaza/make-lean2-salmon.html

ماهی قزل آلا را اینگونه درست کنید تا لاغر شوید! ... سیر و شوید تازه, به مقدار لازم ... زنجبیل و نمک به آن بزنید و مقداری شوید تازه درون شکم قرار داده، بگذارید یک ساعت داخل یخچال بماند. ..... رژیم غذایی,رژیم لاغری,دکترکرمانی .... دیدار سینماگران با قربانی اسیدپاشی اصفهان/ سهیلا جورکش: وقتی خوب شدم از من تست بازیگری بگیرید ...

Food Club - رژیم لاغری و گیاهان دارویی - Food Club - صفحه اصلی

http://foodclub.ir/Topic.aspx?TID=1091

کسی می دونه گیاه دارویی هست که باعث لاغری بشه. ... تا رسیدن به وزن ایده آل می تونید از لینک زیر کمک بگیرید و همیشه سالم و خوش اندام شوید ... اگر نمي‌خواهيد رژيم بگيريد ... و مي‌توانيد آنها را جايگزين ساير مواد غذايي روزانه‌تان كنيد تا كالري كمتري ..... لازم است بدانید پیشرفت این ‌گونه بیماری‌ ها بسیار تدریجی و آرام است و ممکن است ...

غذاهای کم کالری برای لاغر شدن کالری کمتر بگیرید - آکا - تغذیه سالم ...

http://tandorosti.akairan.com/health/taghziyeh-salem/calorie.html

اما چه می توان کرد تا بتوان ماهیچه ها را جوان نگه داشت و از بسیاری عوارض پیری ... به نظر می رسد مهم ترین عامل پیشگیری کننده، رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی ... اگر چه کاهو به تنهایی کالری منفی محسوب می شود، اما به همراه سس سالاد قطعاً اینگونه نیست. ... است که به دلایل دیگری که به زودی از آنها مطلع می شوید بسیار خوراکی مهمی است.

من این طوری لاغر می شم

http://lagharsho.blogfa.com/

روزی 8 لیوان آب, هر زمان گرسنه شدی ماست و شوید و سماق اگه دلت نخواست 1 ل شیر و 1 ساقه؛ اگه ... تو با این رژیم تا 30 آبان 8 کیلو لاغر میشی, بعد اونموقع باز بهت میگم چه بکنی, می .... دوستون دارم ورزش کنید, رژیم بگیرید؛ لبخند بزنید و لاغر بشید.

6 دروغ در رژیم های لاغری! - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2090/202535.html

برای لاغر شدن بشقاب میوه را جایگزین برنج شبانه کرده‌اید؟ ... دروغ شماره 6 رژیم میوه بگیرید تا لاغر شوید برای لاغر .... اخبار پزشکی-صبح ها این گونه بیدار شوید ...

کلینیک پوست و مو ، لیزر ، زیبایی و لاغری ایرانیان - این گونه غذا ...

http://iranianclinic.com/index.aspx?siteid=140&pageid=3796

برای همین حتماً زمانی را برای خود و غذا خوردنتان اختصاص دهید تا از هر لقمه ای که به دهان ... اینکه یک بشقاب از بهترین مواد غذایی دنیا را دستتان بگیرید و این طرف و آن ...

رژیم لاغری - اندامی سالم

http://behnet.persianblog.ir/tag/رژیم_لاغری

داشتن رژیم غذایی منظمی که حاوی سه وعده اصلی و دو تا سه میان وعده باشد، در تنظیم متابولیسم ... آیا شما هم تصمیم گرفته‌اید رژیم بگیرید؟ ... هر سه ساعت غذا بخورید و آخر هفته های جلوی تلویزیون استراحت کنید و لاغر شوید. ..... گرچه رژیم‌های لاغری فاقد کربوهیدرات باعث لاغری می‌شوند اما باید بدانید که این گونه رژیم‌ها در طولانی مدت به ...

با اين رژيم 15 روزه 10 كيلو كم ميكنيد و تا يك سال ثابت ميمانيد!

http://www.niksalehi.com/taghzie/archives/207360.php

23 نوامبر 2013 ... چربي سوزي،رژيم لاغري،لاغر شدن سريع،كاهش سريع وزن،رژيم غذايي جديد و خوب،رژيم غذايي ... دقيق بسيار موثر است به دليل اينكه رژيم خاصي دارد و شما از رژيم خسته نمي شويد . ... سپس 3 روز رژيم نگهدانده را بگيريد و بعد دوباره 12 روز رژيم بگيريد تا به وزن و سايز ..... این گونه افراد د

رژيم لاغري - کانون فرهنگی آموزش

http://www.kanoon.ir/main/رژيم لاغري

به جای رژیم صبح ها این مواد غذایی را بخورید تا لاغر شوید! .... سخت و غیرقابل تحمل است پس امروز با ما همراه باشید تا ۲۱ روش کاهش وزن بدون رژیم غذایی را یاد بگیرید.

چاق بمانید بهتر از این است که سراغ رژیم‌های سخت لاغری بروید

http://www.khabaronline.ir/detail/320513/science/medical

2 نوامبر 2013 ... رژیم های سخت لاغری که گفته می شود ظرف مدت زمانی کوتاه می تواند چندین کیلو وزن ... دکتر ˈسیدضیاء الدین مظهریˈ اظهار داشت: از نظر علمی این گونه رژیم ها بدترین و ... احمقانه‌ترین رژیم‌های دنیا · پیاز بدون اشک بخورید تا دچار چاقی و بیماری قلبی نشوید · می خواهید لاغر شوید؟ ... به جای وزن کردن غذا از آن عکس بگیرید!

به نام خدا

http://www.iranblood.org/persian/taghizieh/taghzieh1.htm

رژيم غذايي مناسب به حفظ قدرت بدني بيمار کمک مي کند و از متلاشي شدن بافتهاي .... کنيد و فعاليت روزانه شما خوب است و احساس سلامت و شادابي داريد و زود خسته نمي شويد، ... لاغر شدن مي کنيد بايد از پزشک کمک بگيريد تا علت لاغري شما مشخص گردد. ... اند به پروتئين بيشتري احتياج دارند، اگر شما به اينگونه بيماريها مبتلا هستيد ...

رژیم لاغری - جام نیوز :: JamNews

http://jamnews.ir/Keywords/11055/رژیم لاغری

اگر می خواهید لاغر شوید بخوانید ... در این مطلب موفق‌ترین رژیم‌های افراد معروف هالیوود را مرور می‌کنیم تا به شما کمک کنیم تا برای روز عروسی‌تان آماده شده به ... بر اساس کدهای DNA تان رژیم لاغری بگیرید ... اگر عسل را اینگونه بخورید، شما را لاغر می کند.

چگونه بدون رژیم، لاغر شویم؟ (2) - رژیم درمانی نوین

http://www.novindiet.com/article/چگونه-بدون-رژیم-لاغر-شویم-2

5 دسامبر 2009 ... (2) لاغری,کاهش وزن,چاقی,تغذیه,رژیم لاغری,رژیم درمانی,رژیم غذایی,دیابت,تغذیه حاملگی ... اگر این گونه است باید عادات خود را تغییر دهید و روزانه حداقل 5 بار از میوه ها و سبزیجات ... و کمی ادویه می توانید سوپی تهیه کنید تا طعم سبزیجات را مستقیما متوجه نشوید. ... قدم دوازدهم- یاد بگیرید چگونه میان وعده های سالم بخورید.

چگونه راحت و درست لاغر شویم - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4574023/چگونه-راحت-و-درست-لاغر-شویم

29 سپتامبر 2013 ... برای این که از وزن خود بکاهید، نیازی نیست یک رژیم سخت بگیرید بلکه ... روزی یک قرص مولتی ویتامین مصرف نمایند تا از بروز این گونه عوارض و ...

آشنایی با انواع رژیم غذایی

http://www.foodregime.com/رژیم-غذایی/مقالات-رژیم-غذایی/155-آشنایی-با-انواع-رژیم-غذایی.html

28 جولای 2012 ... رژیم غذایی کانادایی یک رژیم لاغری لاغری سریع است که به سرعت ... باید توجه داشته باشید که شما یک روزه چاق نشده اید که چند روزه لاغر شوید رژیم غذایی مناسب است که ... در این رژیم هر چقدر می خواهند بخورند ولی این تا وقتی درست است که میزان .... این گونه رژیم ها که با دریافت کم کالری می باشد باعث کاهش وزن می شود ...