یک کارشناس تغذیه معتقد است: باید در فرصت باقی مانده تا ماه مبارک رمضان از ناخنک زدن به تنقلات کاسته شود تا در روزهای نخست روزه‌داری دستگاه گوارش کمتر دچار مشکل شود. مریم شیرمستی با اشاره به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: بهتر است در روزهای باقی مانده تا آغاز ماه مبارک رمضان و روزه‌داری در مصرف تنقلات و میان وعده‌ها زیاده روی نشود. وی سبک کردن وعده‌های غذایی خصوصا وعده ناهار که در ماه رمضان حذف می‌شود را نیز ضروری دانست.

ماه رمضان,تغذیه ماه رمضان,تغذیه مناسب ماه رمضان,بخور نخورهای ماه رمضان,یک کارشناس تغذیه معتقد است: باید در فرصت باقی مانده تا ماه مبارک رمضان از ناخنک زدن به تنقلات کاسته شود تا در روزهای نخست روزه‌داری دستگاه گوارش کمتر دچار مشکل شود. مریم شیرمستی با اشاره به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: بهتر است در روزهای باقی مانده تا آغاز ماه مبارک رمضان و روزه‌داری در مصرف تنقلات و میان وعده‌ها زیاده روی نشود. وی سبک کردن وعده‌های غذایی خصوصا وعده ناهار که در ماه رمضان حذف می‌شود را نیز ضروری دانست.

این کارشناس تغذیه در ادامه با اشاره‌ به نکات تغذیه‌ای که باید در هنگام روزه‌داری رعایت شود، افزود: نباید در ماه رمضان وعده‌های غذایی را حذف کرد، بلکه باید حتما چهار وعده سحر، افطار، شام و قبل از خواب را داشته باشیم. شیرمستی اضافه وزن و چاقی شکمی را از عوارض روش‌های نادرست تغذیه‌ای در هنگام روزه داری خواند و تصریح کرد: برای اینکه سوخت و ساز بدن متعادل شود، باید تعداد وعده‌های غذایی فرد روزه‌دار زیاد شود. وی معتقد است: افرادی که روزه بدون سحری می‌گیرند و افطار و شام سنگین میل می‌کنند، به سمت چاقی و اضافه وزن می‌روند.
این کارشناس تغذیه توصیه کرد: برای وعده افطار که دستگاه گوارش بعد از مدتی خالی بودن قرار است پر شود باید از یک نوشیدنی ولرم مانند چای کم رنگ و یا شیر گرم و همچنین قندهای طبیعی از جمله خرما و شیره انگور استفاده کرد. شیرمستی با تاکید بر اینکه وعده افطار باید سبک باشد، ادامه داد: نیم ساعت تا 40 دقیقه بعد از افطار باید شام را صرف کرد که این وعده نیز نباید سنگین باشد، زیرا می‌تواند نفخ و سوءهاضمه را همراه داشته باشد. یک تا دو ساعت بعد از شام نیز باید وعده قبل از خواب را مصرف کرد که شامل میوه، سبزیجات تازه و یا یک ظرف سالاد است.

به گفته این کارشناس تغذیه، لازم است افراد از زمان افطار تا سحر، هشت لیوان آب مورد نیاز بدن را نیز به تدریج بنوشند. شیرمستی توصیه کرد: وعده سحری هم نباید سرشار از غذاهای چرب، سرخ کرده و پرادویه باشد و از مصرف غذاهای پر پروتئین نیز در این وعده خودداری شود، چون مصرف این نوع مواد غذایی، تشنگی در طول روز را در پی دارد. وی غذاهای حاوی سبزیجات پخته و حبوبات، انواع آش و ماست را برای سحر مناسب دانست. شیرمستی در ادامه گفت: افرادی که سنگ کلیه دارند و یا در چند ماه اخیر سنگ کلیه دفع کرده‌اند، افرادی که فشار خون و قند خون کنترل نشده دارند و افرادی که دچار زخم معده هستند از گروه‌هایی هستند که روزه گرفتن برای آنها مناسب نیست. این کارشناس تغذیه معتقد است: زنان باردار به ویژه در سه ماه اول و آخر بارداری و همچنین زنان شیرده در ابتدای دوران شیردهی نیز باید از روزه گرفتن خودداری کنند.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع : ایسنا

توصیه بهداشتی: تغذیه و تدابیر مربوط به ماه مبارک رمضان

http://ravazadeh.com/fa/content/health-advice/4065-توصیه-بهداشتی-تغذیه-و-تدابیر-مربوط-به-ماه-مبارک-رمضان.html

1- قبل از شروع ماه رمضان با گرفتن روزه های مستحبی يا قضا، بدن خود را برای يک ماه روزه داری، كم كم آماده نماييد یا این که نزديك ماه رمضان صبحانه را كامل ميل كنيد ولي ...

: رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان

افطار; توصیه های تغذیه ای; خوراکیهای سفره ماه رمضان; منبع: ... طول روز می شود، بنابراین سه تا پنج روز قبل از ماه رمضان به تدریج دریافت این نوشیدنی ها را کاهش دهید.

تغذیه در ماه مبارک رمضان - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=65867

تغذیه‌ی مناسب برای روزه اولی‌ها; باز هم بوی خوش ماه رمضان می‌آید و ما را به سوی خود می‌خواند. ... در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و این سؤال در پیش رو که در این ماه چگونه تغذیه .... این گونه غذاها را قبل از پخت خیس نمایید و آب آن را دور بریزید و سپس بپزید.

دفتر بهبود تغذیه جامعه/تغذیه بعد از ماه مبارک رمضان

http://portal.arakmu.ac.ir/portal/home/?news/96004/96005/65823/تغذیه بعد از ماه مبارک رمضان

یک رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامت و فعالیت فرد در طی ماه رمضان کافی است روزه داری می تواند به تغذیه مناسب کمک شایانی نماید . بدن انسان برای حفظ سلامتی خود ...

راهنمای تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

http://kntu.ac.ir/DorsaPax/userfiles/file/taghzieramezan.pdf

در این مجموعه. سعي شده که ضمن معرفي روش هاي تغذیه صحیح در ایام ماه مبارک رمضان، برخي از ..... ترک سیگار قبل از ماه مبارک و یا به حداقل رساندن مصرف آن. - کم کردن ...

رژیم سالم بعد از ماه رمضان - ایران ویج

http://www.iranvij.ir/1852289/healthy-diet/

1 آگوست 2014 ... تغذیه, رژیم غذایی سالم, رژیم غذایی, برنامه غذایی, ماه رمضان, تغذیه ماه رمضان.

ورزش و تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان - فدراسیون ورزش کارگری

http://afwsi.ir/fa/news/detail/255/ورزش-و-تغذیه-مناسب-در-ماه-مبارک-رمضان/

در این مقاله تلا‌ش داریم تا اصول تمرین و تغذیه ورزشکاران در ماه مبارک رمضان را بیان نماییم. ... همچنین مصرف مایعات فراوان از جمله آبمیوه‌ها قبل از ورزش مناسب است.

دانستنيهاي تغذيه در ماه مبارك رمضان

http://kerman.selection.behdasht.gov.ir/index.aspx?siteid=260&pageid=28894

تغذيه صحيح در ماه رمضان بسيار اهميت دارد و بايد مواد غذايي مانند گوشت، مرغ، ماهي، لبنيات و ... غذاي زياد هنگام افطار و سحر ضرورت ندارد و مهم، داشتن رژيم مناسب غذايي در اين ماه است. ... ميوه‌ها و مخلوطي از مغزها را مي توان بعد از شام يا قبل از خواب مصرف کرد.

توصیه های بهداشتی در ماه رمضان - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/nutrition/ramadan-health-care.html

مجموعه: تغذیه سالم; اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت ... در ماه مبارک رمضان ، رژیم غذایی ما نباید به نسبت قبل خیلی تغییر کند و در ... البته اگر فرد دچار اضافه وزن می باشد ، ماه رمضان فرصت مناسبی است تا وزن به حالت طبیعی برگردد .

چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/dietary/avoid-weight2-ramadan.html

ماه مبارک رمضان,کاهش وزن,ورزش های هوازی,چاقی پس از ماه رمضان,برنامه کاهش وزن,راههای کاهش ... راههای کاهش وزن, صبحانه‌ مناسب ... اضافه شدن وزن بعد از ماه رمضان, رژیم لاغری.

فیزیولوژی ورزش - تغذیه ورزشی در ماه رمضان

http://sportphysiologist.blogfa.com/post-27.aspx

ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده و عمل سوخت و ساز را تسهیل می نماید به طوریکه ... مصرف مایعات فراوان از جمله آب میوه ها قبل از ورزش هم مناسب است .

توصیه هایی برای تغذیه در ماه مبارک رمضان | سالم دات نت

http://xn--mgbx6ce.net/1393/04/05/توصیه-هایی-برای-تغذیه-در-ماه-مبارک-رمضا/

26 ژوئن 2014 ... ولی بعضی افراد به دلیل نداشتن تغذیه مناسب یا پرخوری بعد از افطار ممکن است راضی نباشند.در اینجا در مورد تغذیه ی مفید در ماه مبارک رمضان مطلبی آماده کرده ام: ... پنج روز قبل از ماه رمضان به تدریج دریافت این نوشیدنی ها را کاهش دهید.

اصول تغذیه صحیح درماه رمضان - دانشگاه علوم پزشکی مشهد

http://www.mums.ac.ir/shares/ch_mashhad1/mmashhad1/Taghzie_Ramezan.pps

رژیم غذایی در ماه مبارک رمضان تفاوت عمده ای با غیر از این ماه ندارد. ... استفاده از شیر، ماست و میوه قبل از خواب کمک بسزایی در داشتن خواب بهتر و تغذیه مناسب دارد .

بعد از ماه رمضان چه رژیم غذایی بگیریم تا چاق و بیمار نشویم؟ - خبرآنلاین

http://www.khabaronline.ir/detail/367395/society/health

28 جولای 2014 ... یک کارشناس تغذیه گفت: بهتر است تا یک هفته بعد از ماه رمضان شیوه‌های ... را از دیگر مزایای رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان خواند و گفت: در ماه رمضان ...

روش تغذیه صحیح در ماه رمضان - دکتر من

http://doctoreman.ir/fa/news/10095/روش-تغذیه-صحیح-در-ماه-رمضان

3 جولای 2014 ... روش تغذیه صحیح در ماه رمضان یکی از موارد مهمی است که لازم است مورد توجه ... زمان شام خوردن هم باید طوری برنامه‌ریزی شود که تا قبل از خواب زمان کافی ...

تغذیه در روزهای قبل از مسابقه و تاثیر باور نکردنی آن

http://www.hidoctor.ir/18155_تغذیه-در-روزهای-قبل-از-مسابقه-و-تاثیر-با.html/

12 مارس 2014 ... ورزش کردن با تغذیه مناسب رابطه ی مستقیم دارد. ... در اید مطلب قصد داریم در رابطه با نقش تغذیه در نتیجه ی مسابقات و همچنین بهترین رزیم غذایی ... جلوگیری از تخریب معده در ماه رمضان با این کارها · مضرترین عادات دنیا برای سلامتی ...