حتما شما هم تا به حال توصیه‌های زیادی در مورد یک وعده سحری یا افطاری مناسب و سالم شنیده‌اید. مثلا اینکه در صورت امکان، یک ساعت پیش از اذان از خواب بیدار شوید تا وقت کافی برای خوردن سحری داشته باشید، یا بعد از بیدار شدن، ابتدا کمی میوه و مقداری لبنیات مانند شیر یا ماست بخورید و سپس سراغ غذای اصلی‌تان بروید. تمام اینها جزو توصیه‌های متخصصان تغذیه است که با رعایتشان می‌توانیم ماه رمضان را با سلامت جسم و روانمان پشت‌سر بگذاریم. در ادامه گفت‌وگویی با دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی ...

غذاهای مناسب سحر,غذاهای مناسب افطار,تغذیه در ماه رمضان,ماه رمضان,بهترین نوشیدنی ها برای سحر و افطار,حتما شما هم تا به حال توصیه‌های زیادی در مورد یک وعده سحری یا افطاری مناسب و سالم شنیده‌اید. مثلا اینکه در صورت امکان، یک ساعت پیش از اذان از خواب بیدار شوید تا وقت کافی برای خوردن سحری داشته باشید، یا بعد از بیدار شدن، ابتدا کمی میوه و مقداری لبنیات مانند شیر یا ماست بخورید و سپس سراغ غذای اصلی‌تان بروید. تمام اینها جزو توصیه‌های متخصصان تغذیه است که با رعایتشان می‌توانیم ماه رمضان را با سلامت جسم و روانمان پشت‌سر بگذاریم. در ادامه گفت‌وگویی با دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و استاد انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی داشتیم تا بیشتر با بخورنخورهای ماه مبارک رمضان آشنا شویم.

ویژگی های یک سحری خوب
با توجه به اینکه ماه رمضان امسال در روزهای بلند و گرم سال قرار دارد، بنابراین شما باید در وعده سحری خود غذایی مانند یک وعده ناهار کامل داشته باشید تا گرسنگی در ساعت‌های اولیه صبح یا میانی روز به سراغتان نیاید.

یعنی سحری باید مانند ناهار باشد؟
بله. البته مصرف برخی خوراکی‌ها در وعده ناهار مجاز و بدون اشکال است. در حالی که خوردن همین خوراکی‌ها در وعده سحری چندان توصیه نمی‌شود. مصرف غذاهایی مانند آش‌های سنگین، غذاهای پر از کشک، ماکارونی، تن‌ماهی، ماهی و ته‌دیگ برای وعده سحری اصلا توصیه نمی‌شود و حتی بهتر است در وعده سحری کمی حجم برنج کم شده و بیشتر از نان استفاده شود. زیرا این خوراکی‌ها می‌توانند شما را بیش از حد انتظارتان در طول روز تشنه و روزه‌داری را برایتان سخت کنند.

بهترین خوراکی‌های کنار بشقاب غذا در وعده سحری چه خوراکی‌هایی هستند؟
سالاد کاهو، سالاد گوجه و خیار یا سبزی خوردن. بهتر است از آبلیموی تازه به‌عنوان چاشنی سالادتان کمک بگیرید. انواع سبزی‌ها و صیفی‌ها مانند کاهو، گوجه‌فرنگی یا خیار علاوه بر اینکه قدری احساس سیری ایجاد می‌کنند، می‌توانند مقداری از آب خودشان را در دستگاه گوارش نگه دارند و آن را به تدریج در طول روز آزاد کنند. با این حساب، با خوردن سالادها و سبزی خوردن تازه، حس تشنگی ما در طول روز، کمی برطرف و قابل‌تحمل خواهد شد.

بهترین نوشیدنی زمان سحر
بله. نوشیدن یکی، دو فنجان چای کمرنگ بعد از صرف سحری خوب است ولی بیشتر از این مقدار، کمکی به رفع تشنگی‌مان نخواهد کرد. ضمن اینکه مصرف چای زیاد و پررنگ باعث افزایش حجم ادرار و از دست رفتن آب بدن در طول روز می‌شود. آب ساده، شربت آبلیموی کم‌شیرین و شربت خاکشیر هم می‌توانند نوشیدنی‌های بسیار مناسبی برای وعده سحری ما باشند.

غذاهای مناسب سحر,غذاهای مناسب افطار,تغذیه در ماه رمضان,ماه رمضان,بهترین نوشیدنی ها برای سحر و افطار,مصرف میوه‌ها هم در وعده سحر توصیه می‌شود؟
بله. میوه‌های آبدار فصل مانند هندوانه و طالبی برای سحری بسیار مناسب هستند چون می‌توانند مقداری از تشنگی ما در طول روز را کاهش دهند. مصرف میوه‌های ملینی مانند آلو، زردآلو یا انجیر هم می‌تواند علاوه بر تامین بخشی از نیازهای بدن به ویتامین‌ها و املاح، تا حدی از ابتلا به یبوست هم پیشگیری کند.

آیا میشود شام و افطار را یک جا صرف کرد
ببینید، پاسخ متخصصان تغذیه به این پرسش ممکن است متفاوت باشد. بعضی متخصصان بر حفظ 3 وعده غذایی در طول ماه مبارک رمضان اصرار دارند (افطاری، شام و سحری) اما نظر و توصیه من بر ادغام کردن وعده شام و افطار است. اصلا شاید یکی از فلسفه‌های روزه‌داری، کاهش حجم دریافتی موادغذایی مختلف با حذف یک وعده غذایی بوده باشد. حالا اگر قرار باشد که سحری و افطاری و شام بخوریم که دیگر وعده‌ای را حذف نکرده‌ایم و سودی به بدنمان نرسانده‌ایم.

این حذف وعده در یک ماه چه سودی برای بدنمان دارد؟
حذف یک وعده غذایی در ماه رمضان، باعث کاهش حدود 25 درصد از کالری دریافتی بدن از طریق مصرف غذاهای مختلف می‌شود و این مساله تا حدی به سوزاندن چربی‌های اضافی بدن کمک می‌کند.

بهترین افطار از نظر متخصصان تغذیه کدام است؟
از آنجا که معده در طول روز برای مدت زیادی خالی بوده، بهتر است افطار را با خوردن یک مایع گرم (نه داغ) مانند چای، سوپ‌های رقیق یا شیر گرم شروع کنیم. آش‌های سنگین برای وعده افطاری و شروع باز کردن روزه اصلا مناسب نیستند.

خیلی‌ها می‌گویند افطاری باید ویژگی‌های صبحانه را داشته باشد.
بله، افطار مناسب می‌تواند مانند یک وعده صبحانه کامل یا شام سبک باشد. مثلا نان و پنیر و سبزی، انواع کوکو و کتلت که زیاد چرب نباشند می‌تواند در وعده افطار شما باشد و درواقع، شام و افطارتان را یکی کند. توجه داشته باشید که تاکید ما بر افطار و شام سبک است. برخی از غذاهای به ظاهر سبک، کالری بالایی دارند. مثلا یک وعده نان و پنیر و گردو و حتی کره و مربا، اصلا افطار سبکی نیست و کالری پایینی هم ندارد.

چطور می‌توانیم سهم لبنیات مورد نیاز را در طول ماه رمضان دریافت کنیم؟
بهتر است شیر، شیربرنج یا پنیر را در وعده افطار خود داشته باشید. سحری هم یک پیاله ماست کم‌چرب بخورید و در زمان بین افطار و سحر هم در صورت امکان از مصرف ماست و شیر کم‌چرب یا دوغ‌های کم‌نمک غافل نشوید.

بهترین زمان و روش جبران کم‌آبی بدن چه زمانی و چگونه است؟
بهتر است علاوه بر سحر و افطار، در زمان بین افطاری و سحری هم آب کافی بنوشید. معمولا در طول روزه‌داری در ماه‌های گرم سال، روزانه حداقل 10 لیوان آب و الکترولیت‌های بدن از دست می‌رود. به همین دلیل بد نیست علاوه بر آب ساده، چند لیوان هم شربت آبلیمو یا خاکشیر کم‌شیرین یا آبمیوه‌های تازه و طبیعی بنوشید تا جبران از دست رفتن الکترولیت‌های بدنتان را هم بکنید.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع : سلامتیران

بخورنخورهای افطاری و سحری - مادربانو

http://madarbanoo.com/16701/بخورنخورهای-افطاری-و-سحری/

1 جولای 2014 ... مادربانو - بخورنخورهای افطاری و سحری. ... افطار تا سحر تنظیم شود؛ یعنی به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم که یک فرد فقط وعده افطار و سحر داشته باشد.

بخورنخورهای افطاری و سحری با دکتر کیمیاگر

http://www.shahrekhabar.com/medical/1404030600538568

29 ژوئن 2014 ... بهتر است شیر، شیربرنج یا پنیر را در وعده افطار خود داشته باشید. سحری هم یک پیاله ماست کم‌چرب بخورید و در زمان بین افطار و سحر هم در صورت ...

بخور نخورهای ایام روزه داری در سحری و افطار-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=21542&parentid=65&catid=91

2 جولای 2014 ... بخور نخورهای ایام روزه داری در سحری و افطار,برای افطار از مایعات ولرم مانند ... و همه گروه های غذایی را به میزان کافی در وعده های افطار تا سحر جای دهید.

بخورنخورهای افطار از نگاه طب سنتی - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=217160

4 آگوست 2012 ... افطار را باید با آرامش کامل و به دور از استرس و نگرانی میل کرد و هر یک از ... بخورنخورهای افطار از نگاه طب سنتی ... 20 پیشنهاد برای افطار و سحر.

بخور نخورهای افطار، شام و سحری - مجله پزشکی مادر

http://www.ir-med.com/lent/item/2913-بخور-نخورهای-افطار،-شام-و-سحری

بخور نخورهای افطار، شام و سحری. واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک توصیه هایی ارائه کرد.‌ متن توصیه هایی که ...

نکاتی درمورد افطار و سحر - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/nutrition_health/c13_1404124321p1.php/نکاتی-درمورد-افطار-و-سحر

30 ژوئن 2014 ... تغذیه روزه داران افطار و سحر کد A242084 ... بخورنخورهای شام ... به هنگام افطار ابتدا روزه خود را با چای یا شیر گرم و خرما یا کشمش باز کنید، سپس به ...

بخورنخورهای مفید برای ماه رمضان - آکا - اسلام و سلامت

http://tandorosti.akairan.com/health/eslam-salamat/201371271015.html

توجه داشته باشید که فاصله سحر تا اذان صبح مدت کوتاهی است بنابراین فرد تا از خواب ... بنابراین برای شروع افطار توصیه می‌شود از یک فنجان آب گرم به همراه تعدادی  ...

با این 5 توصیه از سحر تا افطار توانمند باشید - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4889533/با-این-5-توصیه-از-سحر-تا-افطار-توانمند-باشید

28 ژوئن 2014 ... با این 5 توصیه از سحر تا افطار توانمند باشید ... داران در وعده‌ی افطار و سحر حتما باید قند طبیعی مانند خرما استفاده کنند. ... بخور نخورهای ماه رمضان.

چه خوردنیهایی مناسب سحری و چه خوردنیهایی مناسب افطار است

http://www.hidoctor.ir/32279_چه-خوردنیهایی-مناسب-سحری-و-چه-خوردنیها.html/

7 جولای 2014 ... بخور و نخورهای سحر. برخي افراد تصور مي‌كنند با حذف وعده سحري مي‌توانند لاغرتر شوند اما اين تصور كاملا اشتباه است و آسيب‌هايي مانند مشكلات ...

بخور نخورهای ماه مبارک رمضان

http://www.1dar1.com/بخور-نخورهای-ماه-مبارک-رمضان-3734.html

19 جولای 2013 ... 4 - خوردن چای زیاد هنگام سحر ، چای باعث افزایش ادرار شده و از این طریق نمک های ... 6- مصرف زیاد آب یا آب میوه در صورت امکان در فاصله بین افطار و زمان ...

9/4/93 - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

http://ravabet.sbmu.ac.ir/uploads/9-4-93.pdf

30 ژوئن 2014 ... ﺁﺭﻳﺎ: ﺑﺨﻮﺭﻧﺨﻮﺭﻫﺎﯼ ﺍﻓﻄﺎﺭﯼ ﻭ ﺳﺤﺮﯼ ﺑﺎ ﺩﮐﺘﺮ ﮐﯿﻤﯿﺎﮔﺮ. ﺍﻳﮑﻨﺎ: ﺩﺍﻭﺭﯼ 85 ﺍﺛﺮ ﻋﻠﻮﻡ .... ﺳﺤﺮﯼ ﻫﻢ ﯾﮏ ﭘﯿﺎﻟﻪ ﻣﺎﺳﺖ ﮐﻢ ﭼﺮﺏ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﯿﻦ ﺍﻓﻄﺎﺭ ﻭ ﺳﺤﺮ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﺯ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﺎﺳﺖ.

سامانه اطلاعاتی رستوران های تهران | بهترین انتخاب‌ها برای وعده‌های ماه رمضان

http://www.118food.com/article/بهترین-انتخاب‌ها-برای-وعده‌های-ماه-رمضان

24 جولای 2013 ... توصیه می‌شود از مصرف قند و شکر مخصوصا در وعده سحر پرهیز کنید، زیرا باعث احساس گرسنگی زود هنگام می‌شود. لازم به ذکر ... بخورنخورهای افطار.

مرداد 1389 - × تن سالم × - blogfa.com

http://tanesalem.blogfa.com/8905.aspx

بخور نخورهای ماه رمضان ... ماه رمضان، سوالات فراوانی در خصوص نحوه تناول غذا در وعده‌های سحر و افطار برایشان پیش می‌آید كه با حرف‌های ضد ... چگونه روزه خود را افطار كنیم؟

بخور و نخورها روزه‌دارها - مجله مادران

http://www.madaranmag.ir/index.php/2013-12-19-09-00-47/99-2014-03-12-09-29-59/254-2014-06-25-09-19-23

بخور و نخورها روزه‌دارها. اضافه وزن در ماه ... فاصله طولانی بین سحری و افطار ممکن است باعث ضعف و بی‌رمقی در افراد روزه‌دار شود. ... پیام صوتی سحر قریشی را بشنوید.

باید ها و نباید های ماه مبارک رمضان - صفحه 3 - نودهشتیا - دانلود ...

http://www.forum.98ia.com/t67873-3.html

رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در افطار و سحر می تواند روزه داران را به منظور دریافت ...... علوم پزشکی ایران رفتیم و با او درباره بخور نخورهای این ماه گفت وگو کرده ایم.

تغذیه Archives - توصیه

http://tosiye.ir/tag/تغذیه/

بخورنخورهای افطاری و سحری ... طولانی تابستان دارای حساسیت و تحمل بیشتری است اما با یک برنامه تغذیه ای درست هنگام افطار و سحر می توانیم بدون هیچگونه مشکلی ...