طبع شیر، سرد است و به این دلیل ماست هم جزء مواد غذایی با طبع سرد و تر به شمار می‌رود. خاصیت رطوبت‌بخشی این ماده غذایی باعث شده تا علاوه بر مصرف خوراکی بتوان آن را به عنوان یک داروی طبیعی برای مشکلات پوستی هم به کار برد؛ مثلا افرادی که پوست خشکی دارند می‌توانند برای رفع مشکل‌شان از ماست به دو صورت استفاده کنند. اگر خشکی در یک بخش خاصی از پوست بروز کرده، ماست را به صورت موضعی به همان محل بمالند. گذشته از این کسانی که پوست‌شان خیلی خشک است، ماسک ماست تهیه کنند. یک لایه از ماست را بر سطح پوست بم ...

ماست,فواید ماست,ماست طعم دار,علائم فساد ماست,بهترین روش مصرف ماست, روش ماست انداختن...طبع شیر، سرد است و به این دلیل ماست هم جزء مواد غذایی با طبع سرد و تر به شمار می‌رود. خاصیت رطوبت‌بخشی این ماده غذایی باعث شده تا علاوه بر مصرف خوراکی بتوان آن را به عنوان یک داروی طبیعی برای مشکلات پوستی هم به کار برد؛ مثلا افرادی که پوست خشکی دارند می‌توانند برای رفع مشکل‌شان از ماست به دو صورت استفاده کنند. اگر خشکی در یک بخش خاصی از پوست بروز کرده، ماست را به صورت موضعی به همان محل بمالند. گذشته از این کسانی که پوست‌شان خیلی خشک است، ماسک ماست تهیه کنند. یک لایه از ماست را بر سطح پوست بمالند و بگذارند چند دقیقه‌ای به همان حالت باقی بماند.

مصلحات را فراموش نکنید!
برای ماست، سه مصلح وجود دارد که ناراحتی ناشی از خوردن ماست را از بین می‌برد؛ گیاه نعناع، آویشن و زنیان را اگر همراه ماست بخورید به هضم آن کمک می‌کند. افرادی که طبع‌شان سرد است در فصل گرم و سرد (خصوصا در فصل سرد سال) می‌توانند مقدار مصلحات بیشتری را استفاده کنند ولی در مقابل کسانی که گرم‌مزاج هستند، بهتر است در فصول گرم سال مقدار کمتری مصلحات را به ماست بیفزایند اما در فصل سرد در این زمینه محدودیتی ندارند.

برای زن و شوهرها
ماست بر میل جنسی هم اثر می‌گذارد. خوردن ماست برای آنهایی که طبع گرمی دارند، نشاط را افزایش می‌دهد و میل جنسی را بیشتر می‌کند اما کسانی که طبع‌شان سرد است، با خوردن ماست حالت رخوت و سستی به آنها دست می‌دهد، از انرژی‌شان کاسته می‌شود و میل جنسی را هم در سردمزاج‌ها کم می‌کند.

خودتان را به ماست نبندید
ماست نفخ می‌آورد و دستگاه گوارش را ضعیف می‌کند پس به خاطر خواص بی‌شمارش در مصرف آن افراط نکنید. البته برای خنثی کردن اثرات منفی ماست، راه‌حل مطمئنی هست. اگر در کنار ماست از مصلحات آن هم استفاده شود، مشکل برطرف می‌شود.

پرچرب خوب است یا کم‌چرب؟
ماست از سه جزء اصلی تشکیل شده است؛ مائیت(بخش آبکی ماست)، جبنیت (قسمت پنیری ماست) و دهنیت(چربی ماست).

پرچرب بخورم؟
ماستی که به آن پرچرب گفته می‌شود، در واقع دهنیت بیشتری دارد. ممکن است به ماست قدری خامه اضافه کنند و از این طریق دهنیت ماست را بالاتر ببرند. در این صورت ماست پرچرب را نوعی غذا به حساب می‌آوریم. افرادی که دچار اضافه وزن هستند، هاضمه ضعیفی دارند، زیاد ترش می‌کنند، زیاد نفخ می‌کنند و افرادی که به دل‌دردهای گوارشی دچار می‌شوند نباید ماست پرچرب مصرف کنند.

کم‌چرب بخورم؟
اگر چربی ماست بیش از حد گرفته شود، قسمت آبکی آن بیشتر می‌شود و باز هم برای همه افراد خوب نیست. بهترین ماست، ماست معمولی است که ترجیحا به روش سالم و طبیعی در منزل تهیه می‌شود، چربی غیر معمولی به آن اضافه نمی‌شود و بیش از حد مجاز چربی‌اش را از دست نمی‌دهد.

ماست ‌بند شوید
ماست‌هایی که تحت عنوان ماست طبیعی و در محلی غیر از کارخانجات تهیه می‌شوند، بیشتر در معرض آلودگی هستند بنابراین توصیه می‌شود اگر ماست مصرفی روزانه‌تان را از بیرون تهیه می‌کنید، سراغ انواع بسته‌بندی شده و کارخانه‌ای آن بروید. از ماست کارخانه‌ای بهتر، ماستی است که در منزل تهیه می‌شود و درست کردنش بسیار ساده است.
* در قابلمه‌ای شیر را بجوشانید. به محض اینکه به دمای جوش رسید، قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید قدری خنک شود. اما حواس‌تان باشد که نباید بیش از اندازه سرد شود. برای اینکه بدانید وقت مناسب افزودن مایه خمیر چه زمانی است، به قابلمه دست بزنید. باید گرم باشد ولی نه آن قدر که دست‌تان را بسوزاند.
* به ازای هر پنج لیتر شیر، دو تا سه قاشق ماست، یک قاشق غذاخوری شکر و نصف قاشق مرباخوری نمک نیاز دارید.
* مواد را که به شیر اضافه کردید، در قابلمه را بگذارید. دور آن را با پارچه ضخیمی خوب بپوشانید و در مکان معتدل و تا حدی گرم قرار بدهید. حتی‌الامکان سعی کنید یک روز و نیم یا دو روز ظرف را جابه‌جا نکنید.
* بعضی خانم‌ها از ترشی ماستی که در منزل تهیه می‌شود، گلایه می‌کنند. ترش شدن ماست بر اثر فعالیت‌های میکروب لاکتو باسیل است. اگر محیط مناسب فعالیت این میکروب را ایجاد نکنیم، ماست ترش نمی‌شود. قند و سدیم یعنی همان شکر و نمک محیط را برای میکروب نامناسب می‌سازد و در نهایت مانع از ترش شدن ماست می‌شود. پس شکر و نمک را فراموش نکنید!

اگر آب انداخت...
در صورتی که ماست در محل گرمی نگهداری شود، مائیت یا آب آن از سایر بخش‌ها جدا می‌شود. همان حالتی که در اصطلاح عام می‌گویند ماست آب انداخته است. اگر آب انداختن ماست با تغییر رنگ و بوی آن همراه نباشد، جای هیچ نگرانی نیست و ماست خراب نشده است ولی اگر تغییر داده بود، بهتر است دیگر از آن مصرف نکنید. به طور کلی بهترین محل نگهداری از ماست، یخچال است.

بزی بهتره یا گاوی؟
این روزها اگر کسی هوس تهیه ماستی غیر از ماست معمول در بازار به سرش بزند، لازم نیست تا اولین روستا بکوبد و برود. در شهرها و روستاها فروشگاه‌ها یا مراکزی هستند که به شکل غیر رسمی از شیر حیواناتی مثل گاو، گوسفند، میش، بز و شتر ماست می‌زنند ولی در دسترس بودن‌شان دلیلی بر مفید بودن‌شان نیست. هر کدام از اینها خواص خودشان را دارند و بر سلامت تاثیر یکسانی نمی‌گذارند.
ماستی که از شیر گاومیش تهیه می‌شود، طبع گرم‌تری دارد و ماست به‌دست آمده از شیر بز رقیق‌تر است. معمولا مصرف شیر حیواناتی از این قبیل تنها در موارد خاص و برای درمان بیماری‌ها توصیه می‌شود. حتی ممکن است خوردن چند باره یا دائم ماست حیوانات دیگر باعث بروز مشکلاتی در سلامت فرد شود. بهترین ماست از شیر گاو تهیه می‌شود. این امر در مورد سایر لبنیات هم صدق می‌کند.

ملاقه فلزی بخرید
گاهی بعد از چند روز رنگ و طعم ماست تغییر می‌کند. بعضی وقت‌ها قارچی در آن رشد می‌کند که رنگ صورتی کمرنگی دارد یا قارچی که به رنگ سبز متمایل است و مزه ماست را تلخ می‌کند. اینها به خاطر عدم رعایت بعضی مسائل است؛ مثلا اینکه هر بار با یک قاشق از ظرف ماست برداشته شود یا انگشت به ماست زده شود، کیفیت ماست را تغییر می‌دهد. برای ماندگارتر کردن ماستی با کیفیت زمانی که شیر در حال جوشیدن است، یک ملاقه فلزی درون ظرف شیر بگذارید. اجازه بدهید ملاقه با شیر بجوشد و به این ترتیب استریل شود. بعد که ماست آماده شد، به طور ثابت از همان ملاقه برای برداشتن ماست استفاده کنید.

ماست میوه‌ای خوب است ولی نه با هر میوه‌ای!
امروزه انواع و اقسام ماست‌ها به وفور تولید و عرضه می‌شوند. مردم می‌توانند ماست را با کیفیت‌ها و ترکیبات مختلف به‌راحتی از سوپرمارکت‌ها خریداری کنند. یکی از اقسام جدید و پرطرفدار، ماست‌های میوه‌ای هستند. گفتیم طبع ماست سرد و تر است. پس وقتی با میوه‌ای ترکیب می‌شود که آن هم طبیعت سرد و تر دارد، در واقع تاثیر سردی و رطوبتش دوبرابر می‌شود و این مسئله برای سلامت خوب نیست. حالا اگر کسی اصرار دارد که حتما ماست میوه‌ای بخورد، می‌تواند به عنوان مصلح قدری شکر به آن اضافه کند.

زیـاد ماست و خیار نخورید!
آب‌دوغ خیار (ترکیبی از ماست و خیار) یکی از مهم‌ترین ترکیبات سردی بود که به عنوان غذای رایج خورده می‌شد و البته مفید هم بود اما امروزه همه محیط‌ها به وسیله کولر خنک می‌شوند و فعالیت جسمی آن‌چنانی هم در کار نیست بنابراین مصرف بیش از حد ماست و خیار حتی در فصل تابستان به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. سردی و رطوبت‌بخشی زیاد در طولانی‌مدت در سنین پایین باعث اختلال حافظه و در سنین بالا باعث بزرگ شدن پروستات می‌شود. ماست و خیار بهتر است هر چند وقت یک‌بار همراه نعناع مصرف شود تا به اصلاح سردی آن کمک کند.

چی به ماست بزنیم و چی نزنیم؟
غیر از سه مصلح اصلی ماست، گیاهان خوراکی دارویی دیگری هم هستند که می‌توانند طبع ماست را اصلاح کنند.

گل سرخ: دو نوع گل سرخ وجود دارد؛ گل سرخ کاشان و گل سرخ اردبیل و تبریز. از بین این دو، گل سرخ کاشان است که اثر خوبی روی ماست می‌گذارد و آن را اصلاح می‌کند. گل سرخ تبریز باعث ایجاد یبوست می‌شود و بهتر است جز با تجویز پزشک مصرف نشود.

دلار: ترکیبی از سبزیجاتی مثل پونه، سبزیجات معطر محلی و نمک است که طبع ماست را متعادل می‌سازد. معمولا خیار را با دلار می‌خورند اما می‌شود این ترکیب خوب را با ماست هم میل کرد.

گردو و کشمش: گردو و کشمش که بیشتر در آب‌دوغ خیار به کار می‌رود، مصلح خوبی برای ماست به شمار می‌رود و از پیش آمدن عوارض سوء آن جلوگیری می‌کند.

مربا، شیره و خرما: بعضی‌ها ماست را با نوعی شیرینی میل می‌کنند. مصرف مربا، شیره‌ها و خرما با ماست هیچ اشکالی ندارد و علاوه بر طعم، طبع ماست را هم معتدل می‌کنند. در این میان مربای زنجبیل هم به طور خاص تاثیر خوبی بر ماست می‌گذارد.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع: سیب سبز

همه چیز درباره ماست - زیست نیوز

http://www.zistnews.com/News.aspx?ID=24731

8 ا کتبر 2014 ... برای ماست، سه مصلح وجود دارد که ناراحتی ناشی از خوردن ماست را از بین می‌برد. طبع شیر، سرد است و به این دلیل ماست هم جزء مواد غذایی با طبع سرد و ...

همه چیز درباره ماست - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/130152

10 مارس 2011 ... همه چیز درباره ماست ... همه ماست‌ها از لحاظ تغذیه‌ای برتر نیستند ... چند وعده خوردن ماست کم‌چربی یا بی‌چربی در روز می‌تواند کمبودی که اغلب کودکان و ...

مرگ ناگهانی با خوردن همزمان خربزه با عسل - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/29503_مرگ-ناگهانی-با-خوردن-همزمان-خربزه-با-عس.html/

18 ژوئن 2014 ... یعنی بیشتر باورها در مورد تداخل موادغذایی مختلف که در میان مردم رواج دارد، به‌صورت تجربی ... چرا این همه تاکید بر مصرف نکردن ماست و ماهی می‌شود؟

همه چیز درمورد خواص و مضرات سیاه دانه - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/17572_همه-چیز-درمورد-خواص-و-مضرات-سیاه-دانه.html/

6 مارس 2014 ... 33 همه چیز درمورد خواص و مضرات سیاه دانه .... تحریک قوای جنسی با خوردن ماست ( 2220 ) · مواد غذایی از بین برنده انفلوانزا ( 1762 ) · کم کیفیت بودن ...

با فواید و خواص ماست کم چرب آشنا شوید - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/17600_با-فواید-و-خواص-ماست-کم-چرب-آشنا-شوید.html/

6 مارس 2014 ... خوردن ماست برای همه افراد توضیه می شود به ویژه افرادی که ورزش می کنند ... می شود، یعنی رطوبت، چربی، پروتئین و املاح و کلسیم و هر چیزی که در ...

لاغری سریع - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/dietary/fast-slim1-fast.html

12 ترفند رژیمی که هر زنی باید در مورد آن بداند ... چند راه برای این کار و لاغری سریع وجود دارد؛ کم خوردن، ورزش کردن و خوردن برخی ... مثلا کلسیم ماست از شیر بیشتر است اما بسیاری از مردم نمی توانند به حد لزوم ... لاغری سریع با مصرف پرتقال-همه پرتقال را به عنوان منبع ویتامین C می شناسند اما ..... همه چیز درباره جراحــی زیبایــی بینی.

آنچه باید در باره دل، جگر، قلوه، سیرابى، شیردان و مغز دانست - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/khavas-ghaza/heart-liver-kidney-stomach-brain-abomasum.html

به این دلیل است که برخى پزشکان با خوردن مرتب جگر مخالفت مى ورزند. جگر یکى از غنى ترین منابع ..... طرز درست کردن ماست 7 رنگ, طرز تهیه ماست 7 رنگ ... همه چیز درباره ی تزریـق بوتـاکس و ژل ، اثرات زیبـایی ، درمانی و عوارض ممکن · جراحی بینی  ...

در مورد خواص و فواید مصرف ماست چه می دانید؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=12052&parentid=65&catid=87

20 آگوست 2012 ... یکی از بهترین محصولات لبنی ماست است؛ ولی چه نوع ماستی مصرف کنیم؟ مطمئنا ماست کم چرب. ... خواص انبه/همه چیز درباره انبه یک خوشمزه استوایی ...

نکاتی درباره درمان دیابت(قند خون) - پارسی طب

http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=9036

یکی از این خوراکیها که دارای انسولین میباشد هویج است که خوردن آن سبب میشود شخص ... همچنین لبنیات مخصوصا ماست و پنیر دارای ویتامین( ب )بوده و برای عدم ابتلا به ... و سایر میکربهای موذی معده ای را میکشد و از همه مهمتر اینکه در جو سبز شده، انسولین ... که هم قند بالا و هم اسی اوریک بالا دارد چه چیزهای میتواند استفاده کند باتشکر ...

همه چیز راجع به سیر | زیباشو دات کام

http://www.zibasho.com/archives/7697

9 مارس 2013 ... 1x1.trans همه چیز راجع به سیر. Seer Haft Seen TS ... خوردن سیر خام باکترى‌هاى عفونى روده‌ها را از بین می‌برد. .... من هر شب سیر میخورم با ماست. [پاسخ].

همه چيز در مورد عوراض مصرف استامينوفن

http://www.navad.net/Newscontent.aspx?NewsID=33526

6 دسامبر 2011 ... همه چيز در مورد عوراض مصرف استامينوفن. شماره خبر : ... انواع‌ خوراکي‌ استامينوفن‌ را مي‌توان‌ با مقدار اندکي‌ از مواد غذايي‌ نظير ماست‌ يا‌ ‌مربا مخلوط‌ کرد.

راهکارهای برای مبارزه با اعتیاد

http://www.drtanz.blogsky.com/

خوردن میان وعده ها ، کمک زیادی به فرد در مراحل ترک اعتیاد می کند ، نیازهای تغذیه ای او را تأمین ... ماست کم چربی - آب میوه های مصنوعی( ساندیس) و مشروبات ... ندارد و همه مراکز درمانی اعتیاد، آلوده به متادون شده‌اند و کارشناسان معتقدند تا زمانی که سیستم .... ۴) توصیه دیگری که ناآگاهان برای مصرف موادمخدر دارند در مورد مشکلات روابط جنسی مردان ...

مجلات : همه چیز در باره شیر

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3992/4605/33963

با خوردن تدریجی شیر، آنزیم لاکتاز مجددا در بدن ساخته شده و عدم تحمل لاکتوز رفع ... 25 گرم، محصولات تخمیری مانند ماست 200 گرم و در مورد زنان باردار و شیرده و همچنین ...

ماست - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=238613

23 فوریه 2013 ... هنوز ثابت نشده خوردن ماست می‌تواند باعث پایین آمدن کلسترول خون هم بشود اما محققان می‌گویند همین که یک محصول ... همه چیز درباره پروبیوتیک‌ها (1).

چاقی و رژیم های کاهش وزن - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=234

بخوانید; اگر یکی دو ساعت بعد از غذا خوردن شکمتان به قار و قور می‌افتد و ... برای همین هم مصرف پنیر و ماست بر خلاف باورهای رایج می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. ... 10 تا از بهترین‌ها برای تحریک متابولیسم بدن; همه چیز به اراده‌ی افراد بستگی دارد.

ﻇﺮوف ﻳﻜﺒﺎر ﻣﺼﺮف ﭘﻠﻴﻤﺮي

http://www.bahonarbrokerage.com/show.file?mainfile=true&userfile_id= 41746496&showType=1

ﺧﻮاﻧﺪﻧﻲ و ﻣﻔﻴﺪ در ﻣﻮرد. ﻇﺮوف ﻳﻜﺒﺎر ﻣﺼﺮف ﭘﻠﻴﻤﺮي. •. ﻇﺮوف ﻳﻜﺒﺎر ﻣﺼﺮف از ﭼﻪ ﭼﻴﺰي ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ؟ •. آﻳﺎ ﺑﺮاي ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻨﺪي و ... ﻫﻤﻪ. ﺑﻬﺘﺮ اﺳﺖ. آن ﭼﻪ. ﮔﻔﺘﻪ ﻳﺎ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻲ ﺷﻮد ﺑﺎ اﺳﺘﺎﻧﺪار. ﻫﺎد. و ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻫﺎي ﻋﻠﻤﻲ. ﻣﺤﻚ زده ﺷﻮد . اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺗﻼش ﻣﻲ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ... دﺑﻪ و ﺳﻄﻞ ﻣﺎﺳﺖ، ﻣﺨﺰن آب، ﻇﺮف ﺳﺮم و اﻧﻮاع دارو. ،. ﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎي آب ...