هیچ‌وقت هورمون‌ها را دست کم نگیرید چون باعث بروز خیلی از احساسات و واکنش‌های بدن ما از همین هورمون‌ها ناشی می‌شوند. در این مطلب شما را بیشتر با این هورمون‌های تأثیرگذار روی وزن آشنا کرده و رژیمی موثر برای مقابله با هر یک را عنوان می‌کنیم.

لاغری بر حسب مشخصات هورمونی


هیچ‌وقت هورمون‌ها را دست کم نگیرید چون باعث بروز خیلی از احساسات و واکنش‌های بدن ما از همین هورمون‌ها ناشی می‌شوند. در این مطلب شما را بیشتر با این هورمون‌های تأثیرگذار روی وزن آشنا کرده و رژیمی موثر برای مقابله با هر یک را عنوان می‌کنیم.

کاهش وزن

احتمالاً افرادی را دیده‌اید که خورد و خوراک چندانی ندارند اما باز هم وزنشان بالاست. در واقع عوامل متعددی در وزن و در واقع اضافه‌وزن ما دخیل هستند مانند عوامل ژنتیکی، میزان سلول‌های چربی بدن، سوخت و ساز بدن، شیوه‌ی زندگی مدرن، شیوه‌ی تغذیه‌ی مادر در دوران بارداری، میزان خواب، مصرف مواد غذایی اعتیادآور، میزان استرس، وجود ویروس آدنو در بدن، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حتی وزن همسر و بیماری‌های عفونی گوش. در نتیجه نمی‌توان یک فرد چاق را مذمت کرد و او را فرد تنبل یا پرخوری دانست. یک عامل مهم دیگری که در چاقی افراد نقش دارد مسئله‌ی هورمون‌هاست. هیچ‌وقت هورمون‌ها را دست کم نگیرید چون باعث بروز خیلی از احساسات و واکنش‌های بدن ما از همین هورمون‌ها ناشی می‌شوند. در این مطلب شما را بیشتر با این هورمون‌های تأثیرگذار روی وزن آشنا کرده و رژیمی موثر برای مقابله با هر یک را عنوان می‌کنیم.

 

با رژیم هورمونی می‌توان چند کیلوگرم وزن کم کرد؟

با رژیمی که برای مقابله با هورمون‌ها ترتیب داده شده است می‌شود در عرض یک ماه بین دو تا هشت کیلوگرم وزن کم کرد. این رژیم 4 هفته طول می‌کشد. هورمون‌ها روی سلول‌های چربی بدن تأثیر می‌گذارد. به عقیده‌ی متخصصان سه نوع اختلال در بدن وجود دارد که روی وزن تک‌تک ما تأثیر دارد: اختلال در انسولین، لپتین و استرس. حتماً می‌دانید که انسولین باعث جذب قند مصرفی در سلول‌ها شده و همچنین باعث ذخیره‌سازی چربی‌ها می‌شود. لپتین که از سلول‌های چربی ترشح می‌شود توسط مغز در کنترل وزن دخالت می‌کند؛ اما استرس که از هورمون‌های ذخیره‌سازی چربی‌ها ترشح می‌شود ردپای خود را در جسم و روح همه‌ی ما به جا می‌گذارد. دکتر پییرنیس رژیمی طراحی کرده است که می‌تواند با این اختلالات مقابله و به کاهش وزن کمک زیادی بکند.

عوامل متعددی در وزن و در واقع اضافه‌وزن ما دخیل هستند مانند عوامل ژنتیکی، میزان سلول‌های چربی بدن، سوخت و ساز بدن، شیوه‌ی زندگی مدرن، شیوه‌ی تغذیه‌ی مادر در دوران بارداری، میزان خواب، مصرف مواد غذایی اعتیادآور، میزان استرس، وجود ویروس آدنو در بدن، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حتی وزن همسر و بیماری‌های عفونی گوش

رژیم افرادی که مشخصه‌ی انسولینی دارند

وقتی در ترشح انسولین بی‌نظمی وجود داشته باشد امکان بروز نشانه‌های زیر زیاد است:

اشتهای زیاد، گرایش به سمت ریزه‌خواری و مصرف هله‌هوله‌ها، غذا خوردن از روی لذت نه گرسنگی، خواب‌آلودگی بعد از مصرف غذا، داشتن شانه‌های پهن تر از پایین‌تنه، فشارخون بالا یا بیماری دیابت.

رژیم مناسب برای این افراد

این افراد باید به مدت 4 هفته تا حد امکان مصرف مواد غذایی سرشار از قند یا چربی و همچنین ریزه‌خواری را کاهش دهند. مصرف مرباها، کیک‌ها، مواد غذایی چرب، روغن، سوسیس و کالباس، گوشت‌های قرمز پرچرب و محصولات لبنی چرب به کمترین میزان خون و در حد امکان صفر برسد. مصرف مواد غذایی نشاسته‌ای و تهیه‌شده از آرد مانند پاستاها، برنج، لوبیا سبز، نخود و غیره که شاخص گلیسمی بالایی ندارند و همچنین حاوی فیبر هستند آزاد است. به خاطر اینکه فیبرهای غذایی باعث کند شدن عبور چربی‌ها در خون می‌شوند. توصیه می‌شود این افراد مصرف ماهی، گوشت پرندگان، سبزیجات سبز، سالاد (بدون سس چرب)، ماست طبیعی و کم چرب، آب و چای به ویژه چای سبز را در الویت برنامه‌ی غذایی‌شان قرار دهند.

لپتین

افرادی که مشخصه‌ی لپتینی دارند

اگر مصرف غذاهای سبک را ترجیح می‌دهید، اغلب از مصرف وعده‌های غذایی صرف‌نظر می‌کنید، ماهی یا گوشت پرندگان را به گوشت قرمز ترجیح می‌دهید، میلی به مصرف چربی‌ها ندارید، پایین‌تنه‌تان از شانه‌هایتان بزرگ‌تر است، اغلب دچار یبوست می‌شوید و قهوه دوست ندارید احتمالاً مشخصه‌ی لپتینی دارید؛ یعنی این هورمون بیشتر روی وزن شما تأثیر می‌گذارد.

رژیم مناسب این افراد

به مدت 4 هفته تا حد ممکن مصرف شیرینی‌جات، دسرهای شیرین، سوسیس و کالباس و کلاً فراورده‌های گوشتی، گوشت‌های کم چرب و پنیرهای چرب را محدود کنید. در ساعات مشخصی غذا بخورید و از هیچ وعده‌ی غذایی صرف‌نظر نکنید. در مصرف شکلات سیاه یا بیسکویت و غیره زیاده‌روی نکنید. شما می‌توانید به مصرف ماهی، گوشت پرندگان ادامه دهید و سبزیجات سبز، آب و چای را در برنامه‌ی غذایی‌تان داشته باشد. توجه داشته باشد که مواد غذایی نشاسته‌ای و فیبرها (موجود در میوه‌ها و سبزیجات) فواید زیادی برای بدن دارند و خیلی زود حجم معده را پر می‌کنند.

 

افرادی که فول استرس هستند

اگر غذا خوردن باعث آرامش روحی‌تان می‌شود، اگر مصرف مواد غذایی شور را به مواد غذایی شیرین ترجیح می‌دهید و ماشین‌وار به غذاهایتان نمک می‌زنید، اگر عاشق نوشیدن قهوه‌ی زیاد هستید، در ناحیه‌ی شکم احساس پف می‌کنید، خوابتان نامنظم و نامناسب است، حساس و زودرنج هستید یا اینکه وزنتان به طور ناگهانی و بی‌دلیل بالا پایین می‌شود به احتمال زیاد فول استرس هستید؛ یعنی استرس روی وزن شما بیش‌ترین تأثیر را دارد.

رژیم مخصوص این افراد

شما باید به مدت 4 هفته مصرف گوشت گوسفند، ماهی‌های چرب، غذاهای صنعتی و آماده (به دلیل سرشار بودن از نمک)، انواع سس‌ها و برخی از میوه‌ها و سبزیجات مانند طالبی، انگور، آرتیشو، کلم‌ها، سبزیجات خام را کاهش دهید. اما از غذاهای خیلی سنگین، چرب و شور. تا حد امکان از مصرف این قبیل غذاها بپرهیزید.

مصرف گوشت‌های کم چرب، نان سوخاری، سیب، گلابی و موز کاملا رسیده، کدو مسمایی، لوبیا سبز و کاسنی فرنگی برایتان آزاد است و توصیه می‌شود.

استرس

اگر مشخصه‌ی شما «میکس» است!

برخی از افراد دارای مشخصه‌ی میکس هستند؛ یعنی به طور همزمان دارای دو مشخصه هستند.

اگر کم غذا هستید، یادتان می‌رود برخی از وعده‌ها را میل کنید اما برنامه‌ی غذایی‌تان سرشار از مواد غذایی قندی و شیرین است یعنی مشخصه‌ی انسولین-لپتین دارید.

اگر با خوردن مواد غذایی احساس آرامش می‌کنید، مواد غذایی شیرین انتخاب اول شماست یعنی مشخصه‌ی انسولین-استرس دارید.

اگر وزن شما ثابت نمی‌ماند به طوری که کمی لاغر می‌شوید اما بدون اینکه متوجه شوید و به طور ناگهانی وزن اضافه می‌کنید یعنی اینکه مشخصه‌ی لپتین-استرس دارید. در هر کدام از این مواد لازم است که رژیم مربوط به دو مشخصه را با هم رعایت بکنید.

 

مدیریت رژیم هورمونی

اگر جزو افرادی هستید که زیاد رستوران یا مهمانی می‌روید احتمال اینکه رژیمتان دچار اختلال و بی‌نظمی شود زیاد است. لازم است که در چهارچوب رژیمتان درست عمل کنید و مواقعی که در منزل نیستید را به خوبی مدیریت کنید. زمانی که مهمانی رفته‌اید یا مهمان دارید در مصرف نوشیدنی دقت کنید. شربت یا نوشیدنی‌های شیرین و پرکالری دیگر مناسب شما نیستند. اگر به یک لیوان آب گوجه‌فرنگی دسترسی داشته باشید و میل کنید فوق‌العاده است. دست به شیرینی‌جات خامه‌ای و چرب یا حتی خوراکی‌های چرب و شور نزنید. کمترین میزان از پیش غذای سرخ کردنی یا چرب را میل کنید. اگر رستوران هستید حتماً برای غذای اصلی ماهی یا سبزیجات یا مرغ با سبزیجات تازه و آب پز سفارش دهید. اگر غذای اصلی را چرب و سنگین میل کرده‌اید از خیر دسر بگذرید. بهترین دسر برای شما میوه است. اگر تصور می‌کنید نمی‌توانید از دسر با کیک آخر غذا بگذرید حتماً از خوردن نان و مواد نشاسته‌ای‌ برای غذای اصلی بپرهیزید. آرام غذا بخورید و لقمه‌هایتان را با دقت بجویید. اگر به هر نحوی مجبور بوده‌اید رژیمتان را بشکنید به بدنتان سه روز مهلت بدهید تا زیاده‌روی‌تان را جبران کند. بعد از پایان چهار هفته دوباره به وضعیت قبل از رژیم برنگردید و عادت‌های گذشته را از سر نگیرید.

 

ادامه دارد...

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

نبود عشق و کیلوهای اضافه

دنیای متفاوت لاغری در مردان و زنان

هورمون کاهش وزن  

اگر می‌خواهید لاغر شوید با عشق زندگی کنید

5 سوال راجع به هورمون‌ها و چاقی

چگونه می‌شود هورمون لاغری را تحریک کرد؟

نقش هورمون‌ها در گرسنگی و سیری

كدامیك از زنان چاق بهتر لاغر می شوند؟

10 روش برای رسیدن به وزن ایده‌آل و حفظ آن

ارتباط یائسگی با افزایش وزن

آیا افسردگی چاقی می‌آورد؟

لاغری بر حسب مشخصات هورمونی (1) - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=285008

17 سپتامبر 2014 ... هیچ‌وقت هورمون‌ها را دست کم نگیرید چون باعث بروز خیلی از احساسات و واکنش‌های بدن ما از همین هورمون‌ها ناشی می‌شوند. در این مطلب شما را بیشتر با این ...

لاغری بر حسب مشخصات هورمونی (2) - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=285567

27 سپتامبر 2014 ... هر بیماری یا اختلالات هورمونی می تواند منشأ چاقی و اضافه وزن باشد. به همین دلیل لازم است که در دوره ی یائسگی، مصرف قرص های ضد بارداری یا بلوغ ...

بیماری‌های مفاصل و استخوان - سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اراک

http://mayadin-arak.ir/index.php/بیماری-ها/بیماری‌های-مفاصل-و-استخوان

... راحت بخورید · سوپ: غذایی خوشمزه برای هواداران لاغری · میوه‌های قرمز؛ از گفته‌ها تا واقعیت ... لاغری بر حسب مشخصات هورمونی (2) · لاغری بر حسب مشخصات هورمونی (١) ...

آگهی مناقصه عمومی احداث بازارچه کوی رضوی

http://mayadin-arak.ir/index.php/مزایده-و-مناقصه-2/مناقصه/1798-آگهی-مناقصه-عمومی-احداث-بازارچه-کوی-رضوی

20 ا کتبر 2014 ... ... 37006011 سال 1393 مناقصه فوق الذکر را طبق مشخصات و اطلاعات جدول زیر ... لاغری بر حسب مشخصات هورمونی (2) · لاغری بر حسب مشخصات هورمونی ...

مجله اینترنتی آوای زندگی - رژیم درمانی

http://avayezendegi.com/main/category/id/23/title/رژیم-درمانی.html

لاغری بر حسب مشخصات هورمونی. میترا جلالی سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۰. هیچ‌ وقت هورمون‌ ها را دست کم نگیرید چون باعث بروز خیلی از احساسات و واکنش‌ های بدن ما از ...

درمان چاقی موضعی(1) - دانشگاه علوم پزشکی مشهد

http://www.mums.ac.ir/ch_tayebad/fa/fat1

چاقی های موضعی حتی در سنین 13 یا 14 سالگی هم دیده می شوند، ولی با شروع قاعدگی در زنان و ترشح بیشتر هورمون استروژن و پروژسترون، بیشتر بروز می کنند.

رژیم لاغری

http://rastmanesh.com/

Hypothetical hormonal mechanism by which potassium-rich diets benefit patients ... تا همين چند وقت پيش، صحبت از لاغري موضعي امري روياپردازانه و دست نيافتني مي نمود. ... افراد حسب شرايط ارجاعي پزشكان همكار،‌ مورد مشورت تغذيه اي و در صورت لزوم مشورت ... طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات آبی رژیم لاغری .

دوربین مخفی را داشته باش - فیلم آکا - فیلم خنده دار، فیلم طنز ، فیلم ...

http://fun.akairan.com/filme/tanz/a7714120373102.html

اطلاعات عمومی. اطلاعات عمومی آکا. اطلاعات عمومی · نام های ایرانی · باغبانی · مقالات تاریخی · آیین ها و جشن ها · تعلیم و تربیت ..... لاغری بر حسب مشخصات هورمونی (2) - آکا ...

چگونه لاغر شویم،راههای چاق شدن،سایت زیباوب،Thinness, To growfat

http://www.zibaweb.com/laghari.htm

هدف کلی رژیم های چاقی و لاغری ، رسیدن به این وزن ایده آل است که فرد ، با داشتن آن از سلامتی کامل وبدن ... مشکلاتی چون پرکاری تیروئید و اختلالات هورمونی، ناراحتی روحی که تأثیر مستقیم بر غذا خوردن .... هر کسي با مشخصات فيزيولوژيکي که دارد.

ده باور غلط در ورزش بدنسازی - بیتوته

http://www.beytoote.com/sport/andam/ten-sports-fitness.html

خیر – هورمونهای عضله ساز به میزان بسیار کم در بدن خانمها ترشح می شود و هورمونهای غالب مردانه ... خیر – اول اینکه در ورزش لاغری موضعی نداریم و هنگامیکه چربی سوزی می کنیم به صورت هماهنگ و از تمام ..... سانچیکو,سلاح سانچیکو,مشخصات سلاح سانچیکو  ...

آشنایی با روش تهیه مارمالاد گلابی - آشپزی

http://cooking24.ir/آشنایی-با-روش-تهیه-مارمالاد-گلابی-3481

از شاهی تا کدو حلوایی: زیر ذره بین... آشنایی با روش تهیه مارمالاد گلابی. 6 اشتباه خطرناک حین مصرف دارو. خواص درمانی کندر در روایات. لاغری بر حسب مشخصات هورمونی .

پرسش و پاسخ - رژیم غذایی

http://www.foodregime.com/انجمن-سلامتی/faq.html

شما می توانید در برنامه لاغری رایگان فرم جدید را با مشخصات جدید پر کنید و همان لحظه ... قرص کابرگولین یا قرص داستینکس جهت تنظیم هورمون هفته ای یکعدد دوز نیم ...

داستان زندگی شما - آمار سن - تاریخ تولد - کاهش وزن

http://yourlifestory.blogfa.com/cat-24.aspx

انرژي مجاز، بر حسب قابليت دسترسي فيزيولوژيك يا انرژي قابل سوخت و ساز حاصل از غذاها .... زمانی که برای دویدن بیرون بروید، بدن شما هورمونی به نام آدرنالین ترشح می‌کند. ... کامل ترین اطلاعات در مورد ورزش و سلامتی و چگونه ورزش کردن بخش اول ..... دیروز روزنامه جام جم گزارشی از روش های جدید شیادان بازار لاغری و چاقی با عنوان سراب  ...

جدیدترین راه لاغری و رژیم در سال 91

http://www.1dar1.com/جدیدترین-راه-لاغری-و-رژیم-در-سال-91-2767.html

24 آگوست 2012 ... توجه داشته باشید، دانه‌های پروتئینی بدون چربی به دلیل مشخصات درشت ... و به حفظ عملكرد مناسب هورمون‌ها كمك می‌كنند و در حمل ویتامین‌ها هم تاثیر دارند.

50 سؤال 50 جواب

http://www.shahed.ac.ir/stdservice/test/50 سؤال 50 جواب.docx

اين چاقي كمياب است و معمولا در اثر اختلالات بعضي از غدد هورموني پديد ميآيد كه عبارتند از: .... از اين رو توصيه مي-كنيم كه تصميم به ترك سيگار با تصميم به رژيم لاغري .... براي اطلاعات بيشتر مي توانيد موضوع چاقي موضعي وسلوليت را در فصل نهم ...

علل هورمونی ناتوانی جنسی - دکتر محمدرضا صفری نژاد

http://www.safarinejad.ir/article.aspx?i=4&a=51

23 آگوست 2011 ... امروزه يكي از علل شايع کم‌کاري بيضه‌ها مصرف هورمونهاي مختلف توسط ..... خدمت شما و با تشکر از این همه اطلاعات جامع و کاربردی من یه سوال داشتم خدمتتون . ..... اقای دکتر جواب من که پرسیدم ایا لاغری همسرم قد 182 و وزن 74 کیلو ایا به ...